Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimb bujii dsn
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
turturel
salutare tuturor! nu am gasit prin topicurile mai vechi problema mea asa ca hear it is! cum se schimba bujiile la o dsn? nu ma intelegeti gresit,stiu cum se schimba ca nui primul motor pe carel vad si fac un schimb de bujii. problema e ca azi am cumparat o cheie de bujii de la carrefour, dubla, are si 16 si 21( 16 e in interioru lu 21). beleaua e ca nu intra cheia, e prea grosa zic eu, cu toate ca e o cheie normala. trebuie sa dau capacu de la galerie jos sau sa iau alta cheie mai subtire? sunt si tipuri mai subtiri de chei si daca exista de unde sa iau? REPET: nu sunt prost ci doar nedumerit. huh.gif

next problem: in interiorul fiselor de la bujii am gasit ceva alb, o murdarie intarita pe peretii interiori ai fiselor. ce poate sa fie? a avut orgasm masina sau ce? radmasa.gif

Multumesc!!
cosmin_ms
cheia de bujii se gaseste la orice magazin de piese auto si nu trebuie sa demontezi nimica in plus pt a desface bujiile biggrin.gif spui ca iti trebuie de supernova si gata
alea de la metro.. carefour....tre sa te pricepi pt a cumpara ce trebuie... blush.gif
succes
AR-18-MOS
Ai incercat sa cureti mizeria?
dr_mKe
Intai cumperi o cheie de bujii pt supernova. Ai nevoie de aer comprimat sa sulfi toata mizeria adunata pe laga bujii, o sa vezi ca-i muuuuuulta. Te duci la o benzinarie, scoti fisele de pe bujii si sufli cu aer.
In materie de bujii iti recomand fie Denso K20PRU (nu Q20PRU) sau NGK BKR6EZ. Denso sunt 25-26 de lei setul, NGK posibil sa sara de 100, dar merita fiecare banutz.

excl.gif Musai sa cureti bine mizeria ! Altfel ajunge direct in cilindri ! excl.gif
madkat
nu merge cheie de bujii "universala", trebuie cea de 16 doar...
turturel
biggrin.gif am rezolvato. mama ei..era de 16. mizeria nu am curatato dar o voi face sapt asta cand ii schimb si bujiile. fisele le suflu cu aer numai in partea bujiilor sau si in cealalta, adica la delcoul electronic? multumesc tuturor. salutare biggrin.gif
mvali
Sufli cu aer locul in care sunt bujiile, dai cu ceva ascutit pe acolo sa scoti si murdaria intarita pe langa, desfaci un pic bujia, iar dai cu aer si la final cand nu mai este mizerie scoti bujia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.