Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Blocuri de apartamente noi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
MariusI
Stie cineva daca se construiesc blocuri de locuinte noi in Bucuresti si daca da, unde si cine le face ?
Vorbesc de blocuri normale, nu cele 'sociale' si nici aberatiile de 1500E /mp.
bomicabomic
Pe Oltenitei, pe la capat. Cartierul Tonitza; in Drumul Taberei, tot in porumb, dar nu stiu cum se cheama. Toate prin ANL.

Mai nou am vazut si pe Stoian Militaru, linga Oraselul Copiilor, ca au pus-o de un bloc nou.
vv
S-a facut unul in tineretului pe Sincai, arata a bloc absolut normal dar are doua probleme:
1) Apartamente foarte mari (110mp 3 camere, 220mp 4 camere ohmy.gif ). Nimic rau pana acum, nu? A se vedea si punctul 2:
2) Ulima oara cand am intrebat (acum cam 1/2 an, tocmai il dadeau in folosinta) pretul era de 1000Euro/mp. (nu e 1500 da' tot nu-mi permit)
bomicabomic
QUOTE(vv @ 21 Dec 2004, 15:00)
S-a facut unul in tineretului pe Sincai, arata a bloc absolut normal dar are doua probleme:
1) Apartamente foarte mari (110mp 3 camere, 220mp 4 camere ohmy.gif ). Nimic rau pana acum, nu? A se vedea si punctul 2:
2) Ulima oara cand am intrebat (acum cam 1/2 an, tocmai il dadeau in folosinta) pretul era de 1000Euro/mp. (nu e 1500 da' tot nu-mi permit)
*


Care bloc? ala din colt cu cladirea aia mai veche? pina in intresectie?
Pai nu-i a lu Domn Milut si al firmelor sale? Scrie pe el Prefab, parca.
vv
Da, ala. Ce daca ii a lu' Domn Milut? (sau cumva l-a cumparat tot de la constructor? Ca e drept ca initial nu scria Prefab pe el)
bomicabomic
Pai cred ca el l-a construit si e posibil sa nu fi avut musterii.
Oricum blocul arata bine si zona e la fel, dar daca zici ca e scump, ma retrag.
MariusI
Eu aveam in minte ceva de genul asta:
http://www.triumfconstruct.ro/_i_blue_suites.html

dar mai in .. oras smile.gif
bomicabomic
Pai asa e si la IMPACT si alta basca de constructori. Dar cam afara de oras si la preturi de ingheata singele-n vene.
Marius
QUOTE(MariusI @ 21 Dec 2004, 15:31)
Eu aveam in minte ceva de genul asta:  ..... dar mai in .. oras smile.gif

Pai tot ei fac si prin Aerogarii doua blocuri P+8. Nu stiu daca s-au apucat de proiectul asta ca din ce am vazut eu s-au concentrat mai mult pe cartierele rezidentiale cu case.
Marty
Pe Aerogarii nu se construieste nimic, stati linistiti!
maxx
bai fratilor voi sunteti siguri ?
pai daca-i 1000E/mp si apartamentul are 220mp (cum zice vv) inseamna 220 000 E, voi stiti ce ziceti ?
o vila super misto cu 100.000 la aia cu CASA DIN VIS, cu tot cu utilitati...
http://www.casadinvis.ro/preturi.html
vv
Da maxx, sunt sigur. De fapt mie nu mi-au zis "e 1000 euro mp" mi-au zis "avem apartamente de 3 camere/110mp cu 110k euro si de 4 camere/220mp cu 220k euro". Faza la care eu i-am declarat dusi cu pluta, nu o sa dau atatia bani pe un apartament, se face o casa super-misto de banii astia (si mai si raman).
Marius
QUOTE(Marty @ 21 Dec 2004, 16:15)
Pe Aerogarii nu se construieste nimic, stati linistiti!
Stiu ca e zona ta de acoperire, ( biggrin.gif ) dar viitoarea locatie pentru aceste doua blocuri pe care vor sa le construiasca TriumfConstruct este undeva in spatele benzinariei OMV, mult mai in spate. Nu cred ca s-au apucat de ele dar oricum daca s-ar fi apucat nu cred ca s-ar fi observat de pe bulevard decat daca ar fi ajuns cu structura undeva pe la nivelul 5 - 6.
bomicabomic
QUOTE(vv @ 21 Dec 2004, 16:20)
se face o casa super-misto de banii astia (si mai si raman).
*


Casa o faci, dar pe ce o pui? Ca te costa terenul o basca.
Marty
QUOTE(Marius_MCA @ 21 Dec 2004, 16:21)
Stiu ca e zona ta de acoperire, ( biggrin.gif ) dar viitoarea locatie pentru aceste doua blocuri pe care vor sa le construiasca TriumfConstruct este undeva in spatele benzinariei OMV, mult mai in spate. Nu cred ca s-au apucat de ele dar oricum daca s-ar fi apucat nu cred ca s-ar fi observat de pe bulevard decat daca ar fi ajuns cu structura undeva pe la nivelul 5 - 6.
*



Stai frate ca-s gigantice!!! Nu stiam ca-s pe Aerogarii, d-aia am zis ca n-au cum sa fie acolo. Alea-s blocuri de locuinte ?
vv
bomica - iei 1000 mp cu 100euro/mp, gasesti relativ central la banii astia (discutabil daca gasesti 1000 mp). Si tot iti mai raman 120k euro sa construiesti casa - ceea ce e arhi suficient! Pentru o casa mai mare de 220mp!
Marius
QUOTE(maxx @ 21 Dec 2004, 16:16)
o vila super misto cu 100.000 la aia cu CASA DIN VIS, cu tot cu utilitati...

Acolo nu mi-as cumpara o casa din bca si finisaje de 2 lei cu banii astia nici daca i-as castiga la loto.
Marius
QUOTE(Marty @ 21 Dec 2004, 16:24)
Alea-s blocuri de locuinte ?

Daca sunt alea la care m-am referit eu, da, sunt blocuri de locuinte. Nu stiu exact ca n-am mai trecut de mult pe acolo. M-am uitat pe proiectul lor cam acum un an si stiam de el dar nu stiam daca s-au apucat sau nu.


"Relativ central" nu gasesti teren cu 100 euro/mp. Nu central in Bucuresti. biggrin.gif
Marty
Un amic si-a trintit ditamai viloiu' (S+P+2) pe Dobrogeanu-GHerea (intre Pod Baneasa si Ion-Ionescu Delabrad) cu 70 de mii de coco. Pamintul l-a avut dinainte, oricum nu cred ca l-ar fi costat mai mult de 50 de mii.
In alta ordine de idei, poate ne edifica MArius-MCA cit au costat apartamentele din fata blocului meu (fosta nordului, nr. 15 A). Eu auzisem ceva de genu' 160 de mii alea cu 2 camere si 250 de mii alea cu 3 camere.
Marius
Apartamentele din Nordului 15A stiu ca a iesit la vanzare cu 1250 euro/mp. Cu cat s-a vandut exact nu stiu, dar daca suprafetele sunt in genu' 120 mp - 2 camere..... ph34r.gif
bomicabomic
QUOTE(vv @ 21 Dec 2004, 16:25)
bomica - iei 1000 mp cu 100euro/mp, gasesti relativ central la banii astia (discutabil daca gasesti 1000 mp). Si tot iti mai raman 120k euro sa construiesti casa - ceea ce e arhi suficient! Pentru o casa mai mare de 220mp!
*


As lua. Nenorocirea mare este ca am doar de un Logan Ambition, mai ezact pentru 80 mp. laugh.gif laugh.gif
vv
Am un coleg (forumist hehe - poate se baga si el in discutie) care a luat teren pe la Banu Manta - 200e/mp cu casa cu tot (casa era locuibila). Cred ca prin Tineretului de ex. nu are de ce sa coste mai mult de 100e/mp, fara casa.

[bomica] - eu iti ziceam ce poti face daca reusesti sa-i vinzi apartamentul tau lui Milut la preturile pe care le practica el smile.gif
Marius
Si cand s-a intamplat fericita achizitie? Nu de alta, dar in ultimul timp preturile au cam sarit in ultimul hal. Iar daca stii tu vreun teren de 1000 mp in Tineretului cu 100 euro/mp spune-mi si mie, ca facem bani de sarbatori. biggrin.gif
bomicabomic
La Tineretului e cel putin 300 de euroi.

Acum nu stiu de ce sunt asa scumpe apartamentele astea. Acum 2 ani si ceva unu nou cu 3 camere, pe Oltenitei dincolo de BIG, era cam 35.000 de para. Mare, termopan, terasa. N-am vrut sa iau ca ma gindeam ca daca ar fi sa-l vind iau pretul zonei care era cam 11.000-13.000 de para.
vv
huh.gif 300 euroi? Asa de mult?
aici ma gandeam eu - am vazut ca e o gramada de teren viran in zona aia: http://www.hartionline.ro/buc/harta/o17.html
E drept ca nu m-am interesat mai exact, da' mi se pare destul de aberant pretul sad.gif
Marius - pe la inceputul verii a facut tranzactia, daca nu ma insel.

MariusI - pe Sincai mai este un bloc 'nou' (terminat ~ in 2000) chiar langa blocul loteriei nationale. Apartamentele sunt 'normale' adica ~ 70mp un apartament de 3 camere, si preturile nu sunt chiar asa aberante (dar sunt totusi foarte scumpe! am auzit ca au ajuns pe la 50k euro 3 camere). Dar s-ar putea sa nu te intereseze astea, daca vrei un apartament care sa nu fie facut dupa planuri ceausiste.

[later edit] bomica - in dreapta, nu in parc. Uite aici: http://www.hartionline.ro/buc/harta/p17.html
bomicabomic
Vv , pai acolo nu e parcul?

Noi mai sunt si alea de la Pasajul Marasesti.
Marius
Acolo este deja Vacaresti, nu mai are legatura cu Tineretului...
Plus ca trebuie sa tii cont si de urmatorul aspect: este teren viran, da. Si utilitatile, unde sunt?
Ca sa nu mai luam in considerare ca esti la 20 de metrii de blocurile de pe Vacaresti si nu prea e frumos sa-ti faci acolo casa.
vv
pai daca esti la 20 de metri de blocurile de pe Vacaresti, imi imaginez ca utilitatile nu sunt o problema nerezolvabila. Da, nu mai esti in Tineretului, dar tot e 'relativ central' si e aproape de parcul Tineretului. In cartierul Tineretului propriu-zis nu mai ai loc nici sa plantezi un copac, unde sa-ti faci casa? Numai eventual daca iei una gata facuta si o renovezi - da' imi imaginez ca alea sunt foarte scumpe.
Marius
Am vazut ca ai pus doua link-uri diferite. In al II-lea nu stiu exact despre ce teren este vorba si ma abtin. Dar, problemele ce trebuiesc rezolvate intre achizitionarea unui teren si constructia unei case sunt multiple.
In primul rand nu cred ca acele terenuri sunt in proprietatea unor persoane fizice astfel incat sa se poata vinde in viitorul apropiat.
Daca, sa zicem, ai intra in proprietatea unui lot de 1000 mp in "campul" ala trebuie sa tii cont de planul urbanistic, fiindca se prea poate sa nu obtii autorizatie de construire pentru ce vrei sa faci (casa/vila).
Utilitatile chiar daca sunt in apropiere nu inseamna ca te duci si "te intepi" tu asa de capul tau. Trebuiesc avize, si mai si costa, deci mai ai un cost in plus.
Si nu in ultimul rand, dupa parerea mea, nu este deloc neglijabil amplasarea in imediata vecinatate a unui bloc de cel putin P+8.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.