Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Calculatoare - portul paralel
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Slider
Caut pe cineva care se pricepe sa-mi dea un sfat legat de portul paralel de la un calculator. Eventual sa stie ceva si despre visual basic, C++, pascal
vv
detalii monser. Pune intrebarea
GeorgeB
fi mai comunicativ , adicatelea ...
B31AYZ
QUOTE(Slider @ 21 Dec 2004, 17:24)
Caut pe cineva care se pricepe sa-mi dea un sfat legat de portul paralel de la un calculator. Eventual sa stie ceva si despre visual basic, C++, pascal
*



Salut ,

Mai exact ce te intereseaza .
Ov
am facut eu cand eram mic o interfata pe paralel cu care controlam o masinuta telecomandata.

In C e simplu, folosesti outp(port, octetul). Semnalul de iesire il gasesti pe pinii 2-9 si este semnal TTL (5V). Ca sa folosesti mai departe semnalul iti tb niste micro-relee.
Slider
Pai mie unuia imi cam place sa ma joc cu tot felul de sirme si tranzistori - citeste radioamator. Am gasit o schema de receptor care putea fi controlat cu ajutorul PC.
Mai exact spun cei de pe acel site ca daca stiu ceva limbaj de programare as putea scrie un program care va trimite la portul paralel (parallel door) un numar de la 0 la 255 care face nu stiu ce....
Mai bine pun aici textul original - in engleza ....

- If you know some language of planning as C ++, PASCAL, VISUAL BASIC, DELPHI etc you can write some program which will send in the parallel door (378 I) of PC a number from 0 until 255 checking thus the tendency of expense of simple D/A of converter (that it is in blue frame) and consequently and frequency of radio via passage VARICAP.

(As long as grows the number that sends in the parallel door, so much minimizes the frequency that receives the radio.)

si mai bine un link direct la site:
http://www.electronics-lab.com/projects/rf/020/index.html
GeorgeB
pai si ai vrea sa-ti scriem noi un programel care sa faca chestia asta ?

pai ca sa-l citez pe domnul mares , si pe domnul cozma totodata : suntem in economia de piata.
cbuhu
QUOTE(Ov @ 21 Dec 2004, 17:32)
In C e simplu, folosesti outp(port, octetul). Semnalul de iesire il gasesti pe pinii 2-9 si este semnal TTL (5V). Ca sa folosesti mai departe semnalul iti tb niste micro-relee.
*



In Win NT/2k/XP nu se poate asa, trebuie niste drivere intermediare.
Slider
Stai bre nene George ca daca aveam bani luam ceva de fabrica....si oricum placerea de a surubari unde mai este? Eu am intrebat numai daca este posibil cu adevarat asa ceva. Ca dupa aia vreau sa ma ocup eu de chestia asta... rolleyes.gif
Smiley
QUOTE(Slider @ 22 Dec 2004, 09:04)
Stai bre nene George ca daca aveam bani luam ceva de fabrica....si oricum placerea de a surubari unde mai este? Eu am intrebat numai daca este posibil cu adevarat asa ceva. Ca dupa aia vreau sa ma ocup eu de chestia asta... rolleyes.gif
*



da, este posibil. spor la treaba!
Slider
Mersi! Ii dau eu de cap pina la urma. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.