Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: caldura in spate
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
toto
ati fost vreodata in ipostaza in care fiind la volan sa nu puteti respira de caldura, iar pasagerul din spate sa va intrebe: "da in masina asta nu se face caldura?"
ei bine, eu am fost de cateva ori si ma enerveaza la culme...ce asta e unul din motivele pentru care mi-am luat masina

ce se poate face?
bogdan_o
Discutia s-a mai purtat, dar era vorba de aer rece. oricum, ideea de baza ramane. Pana acum nu stiu pe nimeni care sa-si fi tras duze de aerisire pana la locurile din spate. Se dicutasera tot felul de planuri, dar ana la urma nu s-a ajuns la un consens. Ideea era ca se incerca captarea aerului de la unele din aeratoarele brdului (cele de la picioare erau cele mai la indemana) si apoi cu niste conducte sa se faca legatura cu niste guri de aerisire conceute special pentru locurile din spate dar luate de pe la masini din tari cu apa calda.

Oricum nu merita munca, plus ca respectivele conducte trebuie sa le tragi prin masina, lucru care trebuie extrardinar de bine mascat sa nu arate ca naiba. In plus ramai fara aer la picioare in fata.

La ce ma gandisem eu. SE desface tot bordul (deci nu numai partea superioara) si se scate aeroterma si toata tubulatura. Aeroterma in sine are numai doua iesire la care se conecteaza toata tevaraia ce duce la restul aeratoarelor (4 in bord si 2 la picioare). Pe racordul de conectare la gura aerotermei se practica inca o gaura la care se conecteaza printr-un fiting ceva o teava din plastic gen pexal dr cu diametrul ceva mai gros. Aceasta teava se scoate pe sub bord prin masca franei de mana (e loc berechet prin ea, dar trebuie avuta grija la tija schimbatorului sa nu incomodeze). Pe extrema dinspre frana de mana se gaureste aceasta masca si se scoate teava pe acolo, se ocoleste cu maiestrie frana de mana si se cupleaza la aeratoarele imprumutate de pe alta masina. Dar si aici ramane problema mascarii tevii, care chiar si vopsita in negru tot ar arata ca naiba. Se poate pune o cotiera, dar asta nu ajuta prea mult. Avantajele ar fi nu numai ca ajunge aer si la cei din spate, dar se dezaburesc si geamurile din spate mai repede daca se incalzeste zona mai repede, fara sa lesine soferul de cald. Asta cu inconvenientul diminuarii debitului de aer la aeratoarele din fata. Acest neajuns se poate indeparta prin inchiderea aeratoarelor din spate daca se vrea, de exemplu, dezaburirea mai rapida a geamurilor din fata si a parbrizului.
toto
trebuie sa vad cum e conceputa masca aia de plastic de la schimbator...dar asta la vara cand o dau jos sa-mi pun geamuri
in functie de ce o sa gasesc acolo o sa iau o decizie...so...iarna asta cei din spate vor ingheta
bogdan_o
Daca vrei sa vezi ce si cum nu trebuie neaparat sa dai jos masca aia. Trebuie doar sa scoti imbracamintea de vinilin a tijei scmbatorului. E prinsa de niste cleme din masca cu elastic. Deci daca o apuci de la baza si tragi usor de ea in plan orizontal o sa iasa fara probleme. Dupa aia o ridici putin si iti arunci un ochi pe acolo. O sa vezi ca se vad si firele de la mufa pentru diagnoza. In afara de firele astea si tija schimbatorului e pustiu pe acolo. Vorbesc acum de cei care nu a geamuri electrice. La cei cu asa ceva or sa se vada probabil si mufele si firele pentru cele doua butoane.
eminescu0
poate se incumeta vreunul din cei prealaudati ca lucreaza cu fibra de sticla sa confectioneze un fel de prelungire a consolei centrale care sa imbrace atat shimbatorul de viteze cat si frana de mana si sa se opreasca prumos si rotunjor in spate... unde sa aiba eventual 2 orificii. Se pot trage niste furtunase si gata incalzirea... ramane problema sursei de aer cald.
toto
aerul cald vine tot din consola centrala de jos...de la picioare
madkat
eu la SRN m-am apucat de treaba asta:
intre "picioarele" cotierei dintre scaune (model clasic din Vitan) am pus un aerator normal de bord
am facut rost si de un furtun cam de 50mm diametru (cat sa incapa la blana sub consola...)
Racordarea o sa o fac la aeratoarele de la picioare fata doar ca trebuie sa ii fac un fel de clapeta - sa comute de la caldura picioare fata stanga la caldura spate...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.