Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: brazi si nu numai ...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Valentine
Tocmai m-am intors de la prima tentativa, esuata lamentabil de a cumpara un brad. circulatia in mod ciudat se desfasoara normal in piata rahova, ie nu este mai aglomerat decat de obicei. Preturile? Uriase (zic eu). Cel mai ieftin era vre-o 400,000 lei cu 3 crengi rupte si cam ciung de felu' lui. Unii incercau sa vinda molizi la preturi mai mici 300-350,000 lei, da' se cam prindea lumea smile.gif

Pana la urma intre a alege o caricatura de brad la 400k si unul mai normal (tot nu cine stie ce frumusete) la 800k am decis sa mai astept, turul II smile.gif

O chestie pe care am invatat-o cu acesta ocazie: niciodata sa nu te duci cu prietena/sotia/logodnica la cumparat brazi happy.gif
Slider
Nici la noi nu mai sunt brazi....iar cind s-au gasit au fost la 700.000 bucata. Ce era mai nasol ca erau niste monstri de brazi - 3 metri inaltime....nici nu aveam unde sa-l pun in casa...
P.S. Mare dreptate ai !!! (ref. sotie, logodnica...etc)
bomicabomic
Asteapta turul 2 sa vezi ce brad la 1 mil iti iei. Asa am facut si eu anul trecut, al mai ieftin din turul 1 era la turul 2 ca ala scump din turul 1. biggrin.gif biggrin.gif Iar al mai scump din turul 1 la turul 2 nu mai era.
Marty
QUOTE(Slider @ 23 Dec 2004, 15:40)
Ce era mai nasol ca erau niste monstri de brazi - 3 metri inaltime....nici nu aveam unde sa-l pun in casa...
P.S.  Mare dreptate ai !!! (ref. sotie, logodnica...etc)
*


Ii puneai de-a lungu' sau in diagonala sufrageriei, ce idee e asta ca bradu' se pune doar in picioare ? Geeez .... biggrin.gif

P.S.: indiferent de pozitia bradului, globurile tot in jos atirna! radmasa.gif
GeorgeB
brazi gasiti la preturi incredibile maine dupa amiaza wink.gif

eu am brad tongue.gif
bomicabomic
QUOTE(Marty @ 23 Dec 2004, 15:42)
Ii puneai de-a lungu' sau in diagonala sufrageriei, ce idee e asta ca bradu' se pune doar in picioare ? Geeez ....  biggrin.gif
*


Hehe si te debransai si 3 luni de la intretinere, ca la 3 m, e echivalent cu o caruta de lemne. laugh.gif laugh.gif
Ov
eu din pacate nu pot sa-i rapesc lui taica-miu placerea de a lua IAR un brad ciung, asa pe la 1 metru si un pic, cu 2-3 crengi pe o parte, pe cealalta evident nimic, nitel cam uscat si fara miros.
De la anu' (cand sper si eu in sfarsit sa ma mut) o sa ma apuc si eu de cautat 04.gif
Slider
Eiii nu ca am aranjat cu vecinu' de sub mine. wink.gif Da' acu' nu mai sunt brazi in piata...trebuie sa ma duc la Fetesti cicatelea au acolo.
paulp
Eu am luat aseara o aratare la 300 de mii, are crengi da e cam chior (adica distanta dintre rinduri e cam mare, da la banii astia ce dracu era sa iau).
Asta e.
Sa am ce pune sub el, ca oricum dupa Anu Nou se usuca si umple casa de ace wink.gif
Ov
crengile se pot muta, iti tb doar o bormasina si niste aracet (eventual si putina sarma).

Efect garantat, eu cel putin mi-am facut mana

P.S.

QUOTE(paulp @ 23 Dec 2004, 15:55)
Eu am luat aseara o aratare la 300 de mii, are crengi da e cam chior (adica distanta dintre rinduri e cam mare, da la banii astia ce dracu era sa iau).
*



Paul, pot sa-ti spun tati ? 04.gif
GeorgeB
radmasa.gif

tu nu esti normal !!!

ai cumva placeri ascunse ?
Slider
Corect! Asa am facut si eu anul trecut! ca si al meu arata....Am fost prin piata am luat niste crengi de pe acolo si mi-am tras un brad de toata frumusetea!
GeorgeB
frankestein ...
RIon
Am luat cu 400 000 un brad la 2m 30, des, misto... dupa indelungi cautari.
GeorgeB
POZE!!!!
costi
300 - 1,8 m - brad - chiar frumos- piata Cringasi;
L-a luat nevasta de la unul colorat care sigur le ciordise ca a facut rapid discount de la 600 la 300.
Dupa ce l-a impodobit, unul din pisoi s-a catarat pina-n virf si a aterizat cu toate sandramaua par terre.
Dupa remedieri si inca 1/2 de ora umbla cu un sir de beteala pe cap de ziceai ca-i mos Craciunul pisicilor;
Mi-e si frica sa ma gindesc ce o-i gasi cind ajung acasa.
Noroc ca anul asta globurile sint de plastic ....
bomicabomic
QUOTE(RIon @ 23 Dec 2004, 16:02)
Am luat cu 400 000 un brad la 2m 30, des, misto... dupa indelungi cautari.
*


Deh, proaspat casatorit, merita efortul.
thea
Eu de 3 ani nu ma mai stresez cu subiectul asta.Ma saturasem pana peste cap de aratari cu 3 crengi amarate,asa ca mi-am luat brad de plastic. O sa cumpar niste coronite sa miroasa in casa a brad si gata.
tatabobu
Mi-am luat unu' cu tot cu radacina. E mai mare ghiveciul decat el. Daca se prinde, am si la anu', daca nu, macar a fost ieftin.
geo76com
Si eu contribui la binele planetei: de trei ani brad de plastic, nu imi mai fac griji de unde o sa iau brad, cit o sa coste, si unde mai pui ca e foarte des (bradul) si pot sa ii aleg forma wink.gif in limite aceptabile. Azi il fac si miine pun poze ...
litza
Turul I la mine a fost aseara. In piata principala oferta foarte larga. Brazi super frumosi, de import, de la 1.500.000 in sus (aia mici). Brazi autohtoni cam de la 400.000 in sus si molizi mai ieftini.

Am dat o tura prin alta piata, concurenta mai mica, preturi mai mari evident,

Aia ciorditi se negociau din start la juma de pretul cat cereau conationalii nostrii, asa ca m-am cam enervat de faze din astea "Made in RSR" si am luat un brad de 1.5 m artificial din Metro la 500k si arata mult mai bine decat orice as fi luat din piata. Nu miroase a brad, dar am scapat si anii viitori de umblat dupa brazi.

Mai demult luam brad la super pret exact in dec 24 dupa orele 17-18, pe ultima suta de metri.
SiloS
Am fost sa ma uit dupa brazi ... vanzatorii erau in marea majoritate tzigani iar pretul brazilor incepea de la 250.000 .
Nu am luat brad pentru ca nu am gasit nici unul frumos . Toti brazii erau mici , pricajiti , cu crengi rupte ...
sod
noi am facut brad frumos, in fata casei, si l-am si impodobit. Brad falnic, 3m, ghirlande si tot tacamul. L-au furat in aceeasi seara cu tot cu instalatie.
Bihomoldoveanul
Anul viitor leaga un pitbull de trunchiul bradului.
Ake
Sod, frumoasa tara Romania, pacat ca e locuita......

Daca e posibil asa ceva.... Doamne! Ce tara!

Nu pot decat sa-ti urez "La multi ani la cat mai departe de Romania". Sa dea Domnul sa-ti petreci sarbatorile viitoare undeva nu prea departe de Quebec, ca sa nu mai ramai fara brad.
.....desi cu FaneSpoitoru prin preajma...nu poti sa stii niciodata...?
Valentine
QUOTE(sod @ 23 Dec 2004, 18:27)
noi am facut brad frumos, in fata casei, si l-am si impodobit. Brad falnic, 3m, ghirlande si tot tacamul. L-au furat in aceeasi seara cu tot cu instalatie.
*


Geez! Stai la casa? ...

QUOTE(GeorgeB @ 23 Dec 2004, 17:09)
POZE!!!!
*


Da ar fi o idee ... inainte si dupa impodobire biggrin.gif ... sa ma adaugam la album. Deocamdata /me nu are inca obiectul muncii sad.gif unsure.gif
Alex2k4
Luat din piatza de la Crangasi...700k dar e mare si stufos.
Poza e cu bradul dupa ce am taiat din coada mai mult si am mai scurtat si varful ca altfel stateam cu varful la vecinu'.
Alex2k4
Varianta finala + bradul de la fostul liceu (Colegiul national Sf.Sava) ca mi-a placut cum arata.
SilviuB
Am luat brad Wiscounsin artificial (era cel mai fain model) de la metro, 2.000.000.
Foarte misto.
Mai contribui la sanatatea planetei asa, ca brazi naturali pot face rost cel putin 3 fara sa dau bani.
Slider
Nu am gasit.... sad.gif ....trebe mers in Constanta.... wacko.gif
Valentine
A II-a tentativa esuata ... e grav! smile.gif ... am bagat azi la 8,00 fix masina in parcarea Carefourre. Hotarat sa termin repede cumparaturile sa ma pot agata de unul din cei cativa brazi care tronau in parcare de vanzare.

Toate bune si frumoase insa nu am anticipat ca o sa dureze 2 ore (!!!) coada. Adica totusi ieri au fost tot 2 ore pe la 17-18 seara (am avut cativa prieteni care au stat) da' si azi la 9,00 dimineata?!

Evident cand am scapat de acolo, nu mai exista nici un brad sad.gif
Mai incercam biggrin.gif
bomicabomic
Ai grija sa nu faci Craciunul, la cozi de brazi. laugh.gif
Valentine
Nu-i bai am unu' din plastic si un molid pe post de backup, plan B si plan C biggrin.gif
GeorgeB
smile.gif
Valentine
Asa D.A. brad! biggrin.gif biggrin.gif tongue.gif ... haideti si altii ... eventual inainte si dupa impodobire wink.gif
bomicabomic
George, frumos brad. E argintiu sau ia-i dat cu ceva spray sa fie mai coooool?
Ca vad ca la juma e mai alb, decit in rest. biggrin.gif
sod
da valentine, stau la o casuta, cu o curte mica in spate si una exagerat de mica in fata smile.gif
urduban
cel mai bine dupa parerea mea : cumparati unul artificial ( am dat anul trecut un milion de la carrefour) care este foarte frumos si bogat ,si nu lasa ace peste tot dupa 3-4 zile

si daca chiar tineti la farmecul Craciunului puteti cumpara cateva crengi care sunt ieftine, pentru miros cool.gif
Valentine
Victorie. In al III-lea atac, flota inamica a fost distrusa, si steagul, pardon bradul a fost capturat. Pierderile de partea armatei mele au fost totusi uriase: 500,000 de lei (dintr-aia cu coama mare!) au pierit in batalia cu tiganii. In memoria lor o sa impodobesc acest brad smile.gif

@bombic: mi-am dat si eu anul trecut bradu' cu spray, si se pare ca era un spray naspa, ca arata super misto, dar putea ca dracu smile.gif

@sod: la anu iti conectezi un Alcar H22 cu Pager la brad, sa vedem ce mai fac atunci biggrin.gif wink.gif
GeorgeB
nope, asa e bradul happy.gif e argintiu wink.gif si e 100% natural.
driver
al meu e mic si de plastic... biggrin.gif
anul trecut am luat unul fara crengi pe o parte, ca sa incapa bine langa perete si ca sa nu se rastoarne l-am ancorat de perete biggrin.gif, dar anul asta am renuntat, poate la anul... caut, aici gasiti brazi si la set daca vreti... biggrin.gif


late edit : mai tarziu pun poza aici
costi
La C-ta numai palmieri de la Agathon. biggrin.gif
Bai ce creatura. Nu-mi vine sa cred ca nu-l mai vad la televizor.
ydaniel
laugh.gif ce bine ca am brad in curte(cam 8 m inaltime)!!!si nu trebuie sa ma "targuiesc" cu toti bronzatii de prin piete!cam mari preturile anu ' asta da' nimic nu se compara cu mirosul de brad!la multi ani!!! cool.gif cool.gif
djonexx
Eu am de plastic, de anul trecut. Pe langa multele avantaje pe care le are (scoti din cutie, aranjezi crengile cum iti place smile.gif nu face ace, nu umbli de bezmetic dupa varfuri si cionti taiati pe apucate la lanterna noaptea smile.gif, are evident un singur dezavantaj: nu miroase a brad. Dar pentru asta, iau masina si dau o fuga pana in mijlocul unei paduri de-aci de prin apuseni... smile.gif, unde e si zapada, sunt si brazi pe bune si miroase corespunzator smile.gif

Sarbatori Fericite !

Ghidioneanu
QUOTE(SilviuB @ 24 Dec 2004, 09:34)
Am luat brad .... artificial (era cel mai fain model) de la metro, 2.000.000.
Mai contribui la sanatatea planetei asa...
*



Nu sunt foarte convins ca cei care cumpara ,,plasticuri" indiferent ca sunt brazi sau haine sintetice contribuie la sanatatea planetei , ba dimpotriva ! Cum reciclezi mata materialul plastic ? Mi se pare ca asa -zisii ecologisti fac mai degraba propaganda fabricilor de sintetice , e mai ecologic sa cresc un animal pe care sa-l tai si sa-l folosesc pentru hrana si imbracaminte , decat sa poluez planeta cu o fabrica de mase plastice ! Cred ca plasticele consuma mai mult din resursele planetare decat o turma de vite 1
Scuze pentru off-topic , cat despre brazi e o idee foarte bune cea cu ghivecele , doar pentru mine e mai greu stau la etajul 5 in bloc fara lift , dar promit sa ma mut la casa si sa-mi sadesc in ograda cativa brazi .
Raven
Dat fiind ca nu imi place sa las lucrurile pe ultima suta de metri am cumparat bradul de saptamana trecuta.
Si cum in piata nu prea am gasit un brad despre care sa poti considera ca are crengi am luat unul de la o florarie, de import cica...pretul, in consecinta, 2 mil wacko.gif .
Dar cel putin este superb... blush.gif



Scuze pentru posturile multiple, dar se pare ca merge net-ul de parca sta.
Rog un moderator sa stearga mesajele de mai sus.
bogdan3l
eu mi-am luat bard adevarat si nu m-am cramponat de idei de genul celeia ca ajut natura prin cumpararea unui brad de plastic .

daca chiar ne-ar / v-ar pasa de natura hai sa mergem / mergeti macar o saptamana pe an cu transportul in comun wink.gif
djonexx
Oricum mi se pare ca e o porcarie ca un brad sau molid caruia ii ia 3-5-10 ani sa ajunga la dimensiunile corespunzatoare sa fie taiat si folosit ca ornament o saptamana-doua, si pe urma aruncat la gunoi. Clar, nu e o alternativa mult mai ecologica nici bradul artificial pentru ca e facut din lemn (care a fost taiat de undeva), plastic, metal, dar e cea mai economica si comoda (si important, reutilizabila, pentru ca nu ai nevoie de un brad nou in fiecare an).

Cea mai buna treaba e sa ai un brad "viu" undeva (in curtea ta/ in curtea parintilor/ in ghiveci/ in padure/ in curtea blocului smile.gif etc. ) pe care sa-l impodobesti si de care sa te bucuri cativa ani buni la rand.
bogdan3l
o solutie ideala ....dar te-ai gandit cati dintre noi stam la bloc ?
djonexx
Pai si eu stau la bloc, de-aia am brad artificial, si nu unul in curte wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.