Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bloc lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
uniplus
salutare. caut si yo bloc lumini si cel de stergatoare second hand, dar functionale si un parbriz sh. as vrea sa stiu cam cat m-ar costa... multam anticipat
AR-18-MOS
Cauta la Bursa ... Sau posteaza acolo un anunt. Vei gasi mai repede. Iar un parbriz se costa in jur de 150Lei. smile.gif
mihai0070
vezi in vitan , si nu lua de origine , la lumini gasesti cu ~ 60 ron
apollo
eu am luat bloc de lumini de import.60 ron unul dar a trebuit sa pun relee pe faruri ca altfel se topea.

cel de stergatoare, n-am vazut de import si e in jur la 80 ron.
MIHAI8888
eu am luat de import si m-a tinut fix juma de ora (am ramas la dracu-n praznic fara lumini in toiul noptii), cu tot cu relee
apoi l-am reparat pe asta original si are juma de an si merge bine mersi
mihai0070
ideea era ca vrea SH , asa ca eu totusi i-am propus nou biggrin.gif
C a t a l i n
Iar eu i-aș propune să caute tutorialul pus de MIHAI8888, și să îl repare pe cel de pe mașină...

Și pentru că aproape sigur nu îl va găsi, îl ajut:

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=103115&hl=
mihai0070
MIHAI8888 esti varza , mad.gif
apollo
QUOTE(MIHAI8888 @ 18 May 2008, 18:09)
eu am luat de import si m-a tinut fix juma de ora (am ramas la dracu-n praznic fara lumini in toiul noptii), cu tot cu relee
apoi l-am reparat pe asta original si are juma de an si merge bine mersi
*




deci, primul bloc de lumini de nova care l-am luat(import) a cedat.defect de fabrica.

al - 2 lea s-a ars ca nu aveam relee, zic eu.m-am dus cu el inapoi la magazin si doamna a constatat alt defect de fabrica (bucuria mea).

al 3 lea il am de 1 an si nu am probleme cu el.
MIHAI8888
QUOTE(mihai0070 @ 18 May 2008, 19:14)
MIHAI8888  esti varza ,  mad.gif
*


chiar asa????
uniplus
multam frumos tuturor pt informatii smile.gif
nicu boss
punetzi de berlina ca merge dar trb electrician bun asa am eu
MIHAI8888
sigur ca merge, doar sunt niste contacte nu ?
dar ala de berlina nu e cu nimic mai bun ca ala de import pt ca berlina are relee din fabrica si sincer nu mi-ar place sa am doua manete acolo ,e mai simplu cu una
mihai0070
corect una si buna wink.gif si flash biggrin.gif
gti98
Pe venerabilul harb Dacia 1300 (la vremea aceea!) pe care am facut eu scoala, semnalizarea era comandata de un "comutator cu maneta" de la autobuze (era montat in bord, in zona de mijloc, il manevram cu mana dreapta si trebuia sa-l "aduc la zero" tot eu.
Ideea mi se pare interesanta. Cred ca maneta de pe autocamioane era si mai robusta....
Lasand gluma, degrevarea comutatorului ala ("bloc de lumini"!) de curentul spre farurile echipate adesea cu becuri de putere peste dotarea fabricii, prin intercalarea a 2 relee de 15 Ron bucata, ar trebui sa-l faca "vesnic"....
Si eu l-am carpit pe al meu (am considerat ca nu merita peste 200 ron unul de magazin (la Iasi nu am gasit "de Vitan" (a se citi de import) cu 80 ca poate mi-as fi luat...)
Momentan nu am "flash", dar ii "implementez eu si chestia asta...
Bafta!
C a t a l i n
QUOTE(nicu boss @ 20 May 2008, 23:05)
punetzi de berlina ca merge dar trb electrician bun asa am eu
*



Pentru ce să pui de Berlină? E la fel de nefiabil.

Semnalizare mai ai?
MIHAI8888
QUOTE(gti98 @ 22 May 2008, 09:20)
(la Iasi nu am gasit "de Vitan" (a se citi de import) cu 80 ca poate mi-as fi luat...)

sunt peste tot ,eu am am luat de pe nicolae iorga de pe langa artera co 60 ron dar am vazut la bras cu 55 ron prin ianuarie dar ai grija ce cumperi ca eu am luat niste relee si s-au prajit
Executron
Vara trecuta am luat cu 50 RON din Pantelimon (magazinele acelea grupate). Cel "de fabrica" era 280 RON 052.gif .

Dupa 1 sapt am fost la electrician si mi-a pus relee pe scurta+lunga. (40 RON cu tot cu relee).

De atunci nici o problema si iarna trecuta am mers mult cu faza scurta.
gti98
Multumesc pentru informatii!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.