Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pedala elastica
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
alextudor
Salutare tuturor.Nu stiu daca s-a mai vorbit despre simptomul asta,eu unul n-am gasit pe forum...am schimbat singur placutele de frana in weekendul ce a trecut..toate bune si frumoase.Stiam din experiente anterioare cu o Dacia 1310 ca nu trebuie sa ma bazez prea mult pe ele,din primele utilizari,asa ca am mers usor astea 2-3zile.Astazi am observat insa(la o franare de urgenta cam de la 90km) ca,cursa pedalei la prima apasare este enorm de lunga,aproape (MULT PREA APROAPE) de podea.Daca continui sa mai apas 1-2 ori,cursa e mult mai scurta,identica cu cea de dinainte de schimbarea placutelor.Intrebarea mea e urmatoarea:E POSIBIL SA FI TRAS AER?Lichid nu curge,de desfacut n-am desfacut nimic,si aici ma refer la furtunele de frana,vasul cu lichid de frana e plin,totul pare a fi ok,numai frana nu.
AR-18-MOS
Ar trebui aerisite putin, sau poate placutele sunt de calitate inferioara.
alextudor
placutele sunt identice cu cele de pe masinile ce ies pe poarta fabricii...cei din bucuresti stiu treaba cu piesele din vitan.acum(astea seara) parca si-au mai revenit..parca,sper sa nu fie doar o impresie.in continuare,astept raspunsuri pertinente.multumesc
liviu2004
De curiozitate intreb, dupa ce le-ai schimbat, ai facut pedalele de rigoare sa aproprii placutele de discuri?
tudorika13
[quote=alextudor,20 May 2008, 20:55]
placutele sunt identice cu cele de pe masinile ce ies pe poarta fabricii...cei din bucuresti stiu treaba cu piesele din vitan.acum(astea seara) parca si-au mai revenit..parca,sper sa nu fie doar o impresie.in continuare,astept raspunsuri pertinente.multumesc
*

[/quote


isi vor reveni , stai linistit; dupa vreo 200-300km isi revin; asa am patit si eu
ionelfromrom
salut
o sa isi revina repede dupa ce placutele de frina o sa ia forma discurilor de frina care banuiesc ca sunt putin uzate in unele locuri neuniform
alextudor
da liviu,am facut..prima pedala cel putin s-a dus pana la podea...nu cred ca am mai mult de 150-200km..o sa postez in continuare ''rezultatul''...daca isi revin sau nu.multumesc de raspunsuri. va salut.
spiridon
"Pedala elastica" ma duce cu gindul la cilindrii spate.
Fa o aerisire la toate cele 4 roti (inclusiv la pompa) si daca elasticitatea continua desfa tamburii spate 99% garniturile la cilindrii sunt "duse".
alextudor
am uitat sa precizez..masina are 30mii km...imposibil sa fie tamburii.oricum,merci pt sugestii.
alextudor
Revin cu aceeasi problema..am aerisit franele in weekend,totul a revenit la normal,pt moment..din pacate.iar s-a elasticizat pedala,cursa este iar lunga.am cautat garnituri pt etrieri,dar nu am gasit.e posibil sa fi ''buzat'' vreo garnitura in mom. in care am impins pistonul in etrier?precizez ca s-a impins desul de greu.
Geox16v
Esti sigur ca ai asezat bine placutele in portetrier?
alextudor
n-ai cum sa nu le asezi bine,crede-ma.
AR-18-MOS
QUOTE(alextudor @ 19 Jun 2008, 15:58)
Revin cu aceeasi problema..am aerisit franele in weekend,totul a revenit la normal,pt moment..din pacate.iar s-a elasticizat pedala,cursa este iar lunga.am cautat garnituri pt etrieri,dar nu am gasit.e posibil sa fi ''buzat'' vreo garnitura in mom. in care am impins pistonul in etrier?precizez ca s-a impins desul de greu.
*


Nivelul lichidului de frana din vas, nu a scazut?
ProMotor
QUOTE(alextudor @ 19 Jun 2008, 15:58)
Revin cu aceeasi problema..am aerisit franele in weekend,totul a revenit la normal,pt moment..din pacate.iar s-a elasticizat pedala,cursa este iar lunga.am cautat garnituri pt etrieri,dar nu am gasit.e posibil sa fi ''buzat'' vreo garnitura in mom. in care am impins pistonul in etrier?precizez ca s-a impins desul de greu.
*


Daca dupa o aerisire a functionat normal un anumit interval de timp iar dupa iar sunt necesare 2-3 pedale pentru a avea frana ok, parerea mea este ca undeva circuitul ia aer. Ciudat este ca nu da lichid pe afara. Ai cercetat bine orice urma de lichid?
La completare ai folosit acelasi tip de lichid? Stii ca anumite combinatii de lichid de frana dau "efecte" urate? Intreb si eu...
alextudor
nu sunt ncesare 2-3pedale pt a vea frana ok...nu e ca la berlina..doar ca pedala e elastica iar cusa,evident mai lunga.lichid nu curge pe nicaieri.


20 Jun 2008, 15:43:
am gasit garnituri de etrier la un magazin dacia,pe stefan cel mare.75 ron pt un singur etrier(setul contine 2 burdufe mici pt suruburile cu care e prins etrierul,burduful care vine pe piston, si garnitura propriu-zisa).cam scump,as zice eu..dar,evident,preturile sunt pt piese de origine.
ProMotor
QUOTE(alextudor @ 20 Jun 2008, 07:13)
nu sunt ncesare 2-3pedale pt a vea frana ok...nu e ca la berlina..doar ca pedala e elastica iar cusa,evident mai lunga.lichid nu curge pe nicaieri.

Am inteles, nu am detaliat eu. Nu te arunca la burdufe daca vezi ca nu curge. Incerca la un service. Nu e de joaca la franare!
eXtenSion
Dar, du-te mai bine la service! Ai incercat in fata blocului, nu merge, opreste-te pana nu te pui in pericol. Cu franele nu e bine sa experimentezi.
alextudor
ms mult de sfaturi.
undemerg
sfaturile cu mersul la service mi se par foarte pertinente si responsabile. dar ce te faci cand desteptii din service iti zic ca totul merge struna? ca totul e perfect? si am incercat in mai multe locuri. de nebun, nu sunt nebun, am 2 loganuri pe mana, si pot face comparatia. totusi, cum e posibil ca la service sa-ti spuna ca frana merge ok, iar la 90 km/h sa incerci sa franezi si sa ajungi la capatul cursei si masina abia sa se opreasca, nepunandu-se problema blocarii rotilor?
ProMotor
Pentru ca sunt obisnuiti cu "atentiile" Daca le pui ceva la salopeta vor vedea si ei ca frana nu e ok. Si o vor si rezolva. Altfel, aceeasi bani ii vei da pe drumurile pana la ei si inapoi, dar degeaba.
undemerg
pai crezi ca n-am dat? oricum, ma duc la ei destul de des, am grija de 4 masini din familie, si de fiecare data i-am recompensat.
ProMotor
Atunci schimba foaia. Urla. "Ba, pe bune nu puteti, cu cadou nu puteti, da cum puteti ma?" Vad ca la ei e regula. Daca lasi dupa ei iti toci nervii.
Urs
QUOTE(spiridon @ 21 May 2008, 08:03)
"Pedala elastica" ma duce cu gindul la cilindrii spate.
Fa o aerisire la toate cele 4 roti (inclusiv la pompa) si daca elasticitatea continua desfa tamburii spate 99% garniturile la cilindrii sunt "duse".
*



La un Logan Preference 2005, am efectuat azi aerisirea instalatiei de franare, dar nu am gasit aerisitorul pompei ....... Nu are, sau nu l-am gasit eu ?
Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.