Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SPRIJIN !
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
valispeed
Sunt nou pe acest site si bineinteles ca si altii mi-am pus un eleron pe slz clima...si au trecut vreo....9 luni de atunci.De curind am vazut pe discovery duminica seara masini de 1000000$ si masini hot rod.............m-a trasnit pasiunea de a-mi face una dintre cele mai frumoase solenze!Cer sprijin in primul rind pentru modificarea suspensiei(arcuri,amortizoare eventual discuri si etrieri)bari fata+spate,tuning motor.Va cer ajutorul in primul rind cu adrese de serviceuri unde pot pune kit motor,modele de bari(ev poze)Cu speranza ca nu am jignit pe nimeni,VALISPEED@YAHOO.COM
Dsign
n-ai jignit pe nimeni dar citeste si tu forumul inainte de a face topicuri. pun pariu ca scrie cam tot ce vrei sa afli pe aici. de ex. la motor, gasesti o discutie recenta despre kit mototr de 110 cp. despre exterior pot sa-ti povestesc eu, da-mi un pm ca am niste oameni care lucreaza in fibra de mori nu alta. ii cunoaste multa lume dar nu facem reclama aci pe forum. asa ca bafta la cautat pe forum... si bine ai venit.
GeorgeB
si este subiect de solenza nu de supernova.
mutat.
309
sefule esti pus rau pe treaba vad eu... bafta... ca iti cam trebuie la asa ceva!
valispeed
Daca n-as incerca m-ar mustra constiinta.....merci de sprijin
toto
cred ca pe langa bafta ii trebuie si multi bani
zzero
Farte multi bani, as indrazni sa spun.Pe mine m-a costat aproape 3000 de euro si nu e gata.Dar nici nu mai are mult.Si nici bani multi nu mai am de bagat in ea.
Asa ca, valispeed..... spor la treaba.....
Ionut_r2100
QUOTE(zzero @ 28 Dec 2004, 01:42)
Farte multi bani, as indrazni sa spun.Pe mine m-a costat aproape 3000 de euro si nu e gata.Dar nici nu mai are mult.Si nici bani multi nu mai am de bagat in ea.
Asa ca, valispeed..... spor la treaba.....
*


Scuze pentru interventie (cam offtopic) tu ai dat 6000 E pe solenza + 3000 pe tunning, pai la bani astia iti faceai o masina de plangeau toti.
MMihai
eu cred ca o sa planga destui cand o sa fie gata biggrin.gif
zzero
Nu am dat 6000 euro.Am dat 4000 euro.Si am luat-o nou, nouta.Avea 300 km la bord.
valispeed

Am inceput invesitiile... jante 14"Kormetal 224,folie imitatie lemn Folia Tec,imbracaminte pt furtun aceeias marca,presuri de noroi,branhii(dar nu stiu daca o sa le pun)P.S.....Va urma...!
MMihai
poate ne pui si noua niste poze ...
valispeed
Cu cea mai mare placere dar inca nu am o camera foto digitala....
Ionut_r2100
QUOTE(zzero @ 29 Dec 2004, 18:58)
Nu am dat 6000 euro.Am dat 4000 euro.Si am luat-o nou, nouta.Avea 300 km la bord.
*


Chiar daca la 7000 tot iti luai masina wub.gif
Mika


Placerea omului nu i-o poate lua nimeni nici macar pe aceea cand va veni ziua sa-si vanda masina. Insa ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place. wink.gif
valispeed
Am mai luat ceva...MP3 player Clarion DXZ638RMP PRET IN Cora..12400000,pret in mag de unde l-am luat...8300000,dar nu am dat pe el decit 6300000 si cas'ul ala original.Boxe pe fata Infinity cu modul de filtrare pe 2 cai(inaltele sunt sub forma de sateliti si i-am pus unde ar trebui sa vina minerul de macara)iar pe spate am 2 ovale JVC(Care le-am primit cadou si spre surprinderea mea se aud superb,chiar mai bine ca Infinity)in rest ce sa va mai zic....incerc sa-mi transform masina ca una din pozele acelea virtuale.
As dori sa stiu si eu o adresa cu un meserias care poate sa coasa piele"la mare arta".....daca stie cineva.....pe undeva.......please....!
Lucian123
QUOTE(valispeed @ 2 Jan 2005, 02:29)
Am mai luat ceva...MP3 player Clarion DXZ638RMP PRET IN Cora..12400000,pret in mag de unde l-am luat...8300000,dar nu am dat pe el decit 6300000 si cas'ul ala original.Boxe pe fata Infinity cu modul de filtrare pe 2 cai(inaltele sunt sub forma de sateliti si i-am pus unde ar trebui sa vina  minerul de macara)iar pe spate am 2 ovale JVC(Care le-am primit cadou si spre surprinderea mea se aud superb,chiar mai bine ca Infinity)in rest ce sa va mai zic....incerc sa-mi transform masina ca una din pozele acelea virtuale.
As dori sa stiu si eu o adresa cu un meserias care poate sa coasa piele"la mare arta".....daca stie cineva.....pe undeva.......please....!
*




Unde ai gasit sa faci targul asta? Sunt si eu interesat de asa ceva.
Multumesc.
valispeed
In tirg la Vitan este un magazin de montaj alarme si casu'ri i-mi este oarecum prieten ca am luat de la el mai multe produse pt masinile firmei si pt asta....mi-a facut un serviciu.Pot sa intreb daca vrei dar,sigur este nevoie sa ai casu' vechi intr-o stare foarte buna,asta a fost o conditie si la mine.Initial a zis ca-mi da 1,5 mil pe el dar......a cedat la 2mil.
P.S.Casu'meu era nou si i l-am dat cu cod si cu carte la el.
valispeed
Ehei,baieti azi am fost la R.A.R.sa ma documentez despre ce acte am nevoie daca-mi tunez masina cu modificari la exterior.Bineinteles ca am fost intimpinat cu un dezinteres total(raspunsuri printre doua glume cu colegii,etc,etc...)dupa care vazind ca insist sa primesc niste raspunsuri mi-a zis scurt: - Daca nu schimbi nimic din dimensiunile masinii,totul e o.k.....jenti cu anvelope mai late?,nici vorba!-Dar unde pot face niste teste pt a putea omologa asa ceva? - Nu stiu!, - si dus a fost!?
De nervi m-am oprit la C&C tuning sa intreb de un cip pt motor si un raspuns pe masura 360 euro!Chipul cica are 12 cai dar nu imi garanteaza decit 7.Am plecat amarit!Cine zicea ca la ei sunt chipuri cu 160 euro?
MMihai
incearca la aspad. www.aspad.ro wink.gif
valispeed
Mi-am luat si instalatie xenon de 10000k.Bestial se vede!Intoarce lumea capul,ca la urs....Partea cea mai buna e ca daca te opreste politia si-ti ia talonul,nu dureaza decit 5 min sa schimbi becurile xenon cu cele vechi!
zzero
Pai de ce sa iti ia talonul??????Ca doar nu ai probleme la sistemul de lumini al masinii.Doar atunci au motiv sa se ia de tine.
Ducu1
A fost 10 mil? Baga si tu niste detalii.
valispeed
Pretul este de 280euro+tva.Culoarea este ca la serie 5,becurile consuma doar 35w/buc,durata de viata cca 2500h fata de 500h unul normal.10000k se refera la temperatura in grade Kelvin(intre 4-6000 este alba pe spectru de lumina).
osirus

[/quote]
Pt tuning motor daca nu ai incercat pina acum,vezi la aspad,asa cum zicea si MMihai!Sunt seriosi si subtiri la pret!
valispeed
Merci pentru pont! wink.gif Stii cumva unde au sediu ca mi-e lene sa caut biggrin.gif
sod
spune-mi te rog cum faci cu faza lunga si cea scurta in cazul unui kit xenon; din cate stiu eu, la xenoane exista becuri separate pentru faza lunga si scurta; la solenza ai un singur soclu. Ce marca e kitul tau de are 2 pozitii pe bec?
valispeed
Faza lunga se schimba normal,doar ca trece din xenon pe halogenul care este practic un alt bec mai mic,aproape lipit de xenon,deci,nu am bixenon ci doar faza scurta pe xenon.Halogenul este normal,de 60w,dar nu prea mai am nevoie de el.
Marca este Techone.
valispeed
N-am mai scris nimic in ultimul timp dar am noutati.Mi-am luat anvelope Dunlop model SP 01,asimetrice 185/60/14,pret 2400000/buc arata beton,sa le vad in primavara cind o sa le schimb cu astea de iarna cum se comporta!Altceva....tobe Borla de inox,sport,detenta+teava de legatura+finala,pret total 5400000/set.Montajul il voi face in citeva zile.
Latza
Felicitari pentru modificari si succes in continuare. Totusi, smulge si tu din buget 2 mil. si ia un jeg de digital sau da spaga unui prieten care are asa ceva ca sa ne clatim si noi ochii.
valispeed
Azi am facut revizia la 30000km si am montat si noile tobe.Diferenta,nu simt ca trage mai bine(adica sa zici,da dom'ne asa da!)poate la viteza mai mare sa se simta ceva si dupa ce ii voi scoate si catalizatorul,oricum investitia am facut-o pentru tabla de inox mai mult,iar cu pozele cind,voi incepe sa o modific o sa fac tot posibilul.
valisupernova
daca iti place masina lui zzero, intreaba-l ce e cu puterea motorului,si te asteptam.
valispeed
Ehee,n-am mai scris demult pe topic,dar am un motiv intemeiat.....mi-am pus serpisori la masina iar saptamina viitoare mai am o surpriza de proporti pentru voi
dar,bineinteles,toate la timpul lor
mariusm55
deci daca nu pui poze o sa incepem sa credem ca tu visezi cu ochii deschsii la un tuning de orice fel pe solenza ta stock
valispeed
Te indreptatesc sa ai o asa opinie dar,cum am mai spus nu am o camera digitala,nu prea pot sa adaug atasamente ca imi cade netu' de fiecare data cind am incercat sa bag cite ceva pe alte topicuri,iar in final,eu zic ca acum daca postez ceva o sa arate urit pt ca nu e gata si mai bine sa o vedeti atunci cind e terminata.(Tu ai chema prietenii sa-ti vada casa cind esti inca in zugraveala?)
asarban
Altul cu "zenoane"....
sod
la cati bani ai bagat pana acum, gaseai bani sa faci niste poze. Te rog sa produci niste poze sau acest topic va fi sters. Sunt prea multi care vin aici sa viseze cu ochii deschisi.
valispeed
Chiar daca esti membru,iti dau un sfat:suntem o tara democrata si fiecare poate face ce vrea,tu, sa inchizi acest topic,eu sa revin cu poze la momentul oportun si cind cred EU de cuviinta ca masina merita sa faca cinste acestui forum fara sa primesc reprosuri de tot soiul !Pina atunci daca ai mai arunca cite un ochi pe ici-colo,o sa vezi ca masina mea a fost vazuta la intilniri si nu "visez" asa cum se gasesc din plin atitia binevoitori sa ma acuze.P.S.Si ca sa te mai pun putin pe jar iti zic ca masina e acum la modificat exterior.
zzero
nu cred ca pui pe nimeni pe jar....Vali.Ei doar vroiau sa vada ceva concret....ca sunt prea multi care abereaza pe forumul asta.
Tudorica
QUOTE(valispeed @ 26 Dec 2004, 12:59)
Sunt nou pe acest site si bineinteles ca si altii mi-am pus un eleron pe slz clima...si au trecut vreo....9 luni de atunci.De curind am vazut pe discovery duminica seara masini de 1000000$ si masini hot rod.............m-a trasnit pasiunea de a-mi face una dintre cele mai frumoase solenze!Cer sprijin in primul rind pentru modificarea suspensiei(arcuri,amortizoare eventual discuri si etrieri)bari fata+spate,tuning motor.Va cer ajutorul in primul rind cu adrese de serviceuri unde pot pune kit motor,modele de bari(ev poze)Cu speranza ca nu am jignit pe nimeni,VALISPEED@YAHOO.COM
*




facem fratioare am 100 de idei

valispeed
Daca nu cer prea mult zi si tu macar una dintre ele
valispeed
A mai trecut o luna de la ultima postare si ca de obicei am noutati:mi-am pus amortizoare sport si pe fata si pe spate.Pe spate de sunt de Calibra si se potrivesc 99% iar pe fata sunt de Nissan maxima si a trebuit sa modific"la greu",mai exact,a trebuit sa construiesc alt "cartus"de amortizor pt ca noul amortizor sa intre in el(pt 2mm nu intra)Rezultate...superbe!scuze am uitat sa mentionez ca sunt galbene si au robinet de reglaj pt duritate.Altceva,am tras traseu de evacuare si pe dreapta cu compromisul de a renunta la roata de rezerva si a o inlocui cu una din aceea ingusta 100/70/14,mai am ceva de asteptat cu kitul exterior ca sunt baietii cam ocupati,o vopsesc si v-o arat.
valispeed
Acum,posez o poza AUTENTICA cu masina MEA.Daca aveti comentarii,vi le astept,asa macar o sa pot sa va raspund chiar eu.Si domnule SOR,daca am montat niste faruri de Logan,este tunning pt ca aduce o imbunatatire masinii(vezi mai bine noaptea si arata si mai bine cu instalatia de xenoane)Asa ca ciocu mic si joc de glezna...Eminescule,bine ca nu ai facut nimic la "turcalete"asta ca ziceai ca ai de gind...P.S.Masina nu este gata,urmeaza sa montez o instalatie bi-xenon si jante pe 15" cu anv 195/45...si lucrez si la interior biggrin.gif
Eggy
eu zic ca arata binisor si oricum tot respectu meu celor care baga bani si in masini ca dacia
oricum culoarea e marfa
costi
QUOTE(Eggy @ 27 Jan 2006, 20:39)
oricum culoarea e marfa
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Vroiam sa spun si eu cite ceva dar cred ca asta-i concluzia cea mai potrivita.
Vorba lui Vali !!! "joc de glezne".
Daedalus
valispeed, te-ai gandit sa ii pui turbina? Asta ar fi un vis de al meu, insa mai mult ca sigur ca o sa ramana la stadiul asta. Dar m-as bucura sa vad ca exista asa ceva pe o Solenza. Asta te-ar costa cel mai mult, dar pentru performanta este cel mai bun lucru care il poti face. In felul acesta si chip-tuning-ul o sa aiba un efect mai puternic. Filtru sport i-ai pus ?
Cat te-a dus toata investitia pana acum ?
eminescu0
valispeed ataca te rog afirmatiile mele si nu pe mine.
cat despre masina ta: aplauze sincere pentru faptul ca ti-ai personalizat-o destul de mult si inca nu ai terminat, aplauze sincere pentru tot mai putin botul ! ca si Supernova Golf 4, ramane un kitch ! Restul arata bine, imi place eleronul, e deosebit, imi plac montantii negrii ai usilor, imi plac extensia barei spate si pragurile care cad foarte bine, imi place culoarea ... smile.gif
Eggy
QUOTE(costi @ 27 Jan 2006, 21:28)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif

Vroiam sa spun si eu cite ceva dar cred ca asta-i concluzia cea mai potrivita.
Vorba lui Vali !!! "joc de glezne".
*



chiar nu inteleg ce ti se pare asa de stupid?
valispeed
Si in sfirsit....la lumina zilei!
laurashgeo
Vali imi spui si mie de unde ti-ai luat folia de pe ramele usilor, aia dintre geamuri, ca eu caut de mult timp si nu gasesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.