Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: calatorie prin europa cu dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
adrianv
salutare tuturor ..
la sfarsitul lunii ianuarie m-am hotarat sa fac o calatorie pana la frankfurt cu masina. Am o supernova de 2 ani si ma intrereasa daca cineva s-a mai incumetat la 'o aventura europeana' cu un agregat de genul asta. In primul rand am voie sa umblu in spatiul Schengen cu dacia supernona? Apoi ..masina se afla intr-o stare tehnica buna ...dar totusi am o strangere de inima smile.gif .... si de aceea as fi bucuros sa aflu daca a mai facut cineva un asemenea traseu cu dacia.
multam fain
Adrian_Solenza
Ia vezi la Calatorii! Au fost oameni si cu Berline de 20 de ani afara... wink.gif
adrianv
au fost au fost dar e legal ? exista vre-o reglementare etc ? ma refer la normele euro ..(sper sa nu scriu vre-o balarie ....dar sunt novice)
Adrian_Solenza
Mai umbla si tu prin topicurile de acolo... A fost un tip cu o berlina de 20 ani tocmai in Tarile Nordice... Rasfoieste! biggrin.gif

Intreaba-l pe Al, moderatorul de la calatorii, el stie cel mai bine wink.gif
Tudor B
Eu am fost cu o DSN de doua ori pana in Spania, masina indeplineste normele euro2, este absolut legal sa iesi cu dsnul din tara daca ai carte verde.
Robert SLZ
In 2003 am fost de doua ori, odata pana la venezia, odata pana la viena. nici o problema, daca ai revizia facuta si carte verde, nu te intreaba nimeni nimic.
Mergi totusi inainte de plecare cu ea, la un service, pentru o verificare, gen placute, ulei, ........, FRANE,....
Marius81
Daca aici masina nu manifesta nici un fel de problema inainte de plecare ,acolo mai mult ca sigur nu o sa-ti faca belele (benzina mai buna, drumuri excelente, etc.).
Am facut in afara granitelor Romaniei numeroase drumuri si toate numai cu dacii (o Dacia Break noua, o supernova),care s-au comportat exemplar.Sunt si in afara destule masini care sunt mult mai slabe ca performante ca dacia deci nu are de ce sa-ti fie rusine(exceptand cazurile in care mai ales din austria incepand ,toti se uita la dacia (mai ales la break) de parca ar fi un OZN blush.gif .

Ca traseu am mers aproape de fiecare data cam asa :
Romania, Ungaria, Cehia, Slovacia,Germania, Belgia, Olanda, Franta......si la intoarcere am trecut prin Austria in loc de Cehia+Slovacia.Avand norocul sa avem unde sta in germania la niste rude am facut acest traseu foarte relaxat (desi nu au fost excluse nici noptile dormite in masina, fiindca nu intotdeauna te prinde noaptea langa un motel, pensiune ...).

Cine isi poate permite e pacat sa nu faca o excurise prin Europa.E o experienta care va prinde foarte bine in viitor.
AL
DA...este legal sa mergi oriunde in europa cu orice masina atata timp cat ea este inmatriculata in tara de origine!.... starea tehnica conteaza, iar pentru asta poti fi amendat si, in cazuri grave, poti ajunge sa te intorci cu masina pe trailer..... dar nu este cazul supernovei!!!!....mergi linistit unde vei dori!!!

eu am fost cu supernova in 2 ani cam in majoritatea europei...am facut vreo 35 mii km prin: Ungaria, Croatia, Slovenia, Italia, Franta, Spania, Andorra, Elvetia, Germania si Austria!

am fost oprit de politie pe drum pentru verificari in Franta, Italia si Germania....de fiecare data totul a fost ok

e suficient sa ai la tine talonul cu viza de inspectie tehnica!!!! (atentie ca asta o cer vamesii unguri), cartea verde valabila (asigurarea) si o procura pentru cazul in care nu esti tu proprietarul masinii inscris in talon.... procura sa fie legalizata si, eventual sa ai si o varianta in engleza, tot legalizata.

e bine sa ai la tine urmatoarele: un cablu acceleratie (135 k lei), un injector curat, becuri, sigurante, sarma electrica dar si otelita si banda izolatoare .... eventual sa ai la tine manualul de reparatii... eu nu am avut nevoie de el... singurele bube au fost in cazul meu: un injector infundat si un soclu de bec de pozitie topit de la mers cu farurile aprinse nonstop....

in rest bani, pasaport si voie buna !!!.... smile.gif
adrianv
al, cateva intrabari suplimentare ...
ai facut un consum ...sau niste costuri medii? am vazut catava posturi ...unde era tratat subiectul asta ...si erau cateva opinii ... 10 euro / 100km e un 'scor' realist? cand spun realist ma refer aici inclusiv taxe de autostrazi parcari etc ...
Eu intentionez sa fac un traseu de genul ...romania, serbia, ungaria, austria , elvetia, franta, italia .. apoi sa ma intorc prin croatia si m-ar ajuta enorm sa-mi dimensionez bugetul de calatorie.

hadessutzu ...
din cand in cand ... nu pleaca la 'prima cheie....' am curatat si injectoarele ..la service la meridian .. si a facut la fel ...dupa 2 zile.
Dar asta se intampla aleator ....si nu am ramas niciodata cu ea in drum ... O constatre curioasa insa ... Nu am patit asta decat cu benzina de 'bucuresti' smile.gif...fie ea luata de la mol,shell sau petrom. De ceva vreme bag numai de la OMV si incidentele s-au rarit considerabil ... imi mai face asa odata la luna ... si numai cu motorul rece. E un motiv pentru care ar trebuii sa ma ingrijorez?
multzam
tarzy
cu toata integrarea europeana cantata si slabita sus si tare, nu prea potri estima un cost mediu pentru europa, exista inca diferente marii intre tari la costurile ptr carburant ca sa nu mai vorbim de autostrazi. (ex. in germania cica e gratuit iar in Italia te costa cam 3 €/100 Km numai autostrada)
AL
QUOTE(adrianv @ 28 Dec 2004, 09:12)
1. ai facut un consum ...sau niste costuri medii?  ... 10 euro / 100km e un 'scor' realist? cand spun realist ma refer aici inclusiv taxe de autostrazi parcari etc ...

2.Eu intentionez sa fac un traseu de genul ...romania, serbia, ungaria, austria , elvetia, franta, italia .. apoi sa ma intorc prin croatia si m-ar ajuta enorm sa-mi dimensionez bugetul de calatorie.

3. din cand in cand ... nu pleaca la 'prima cheie....' am curatat si injectoarele ..la service la meridian .. si a facut la fel ...dupa 2 zile. E un motiv pentru care ar trebuii sa ma ingrijorez?


1. consumul mediu in toate cele 4 "drumuri europene" a fost intre 6 si 7 l/100... evident, de la un drum la altul a fost vorba de conditii diferite, atat ca incarcatura (persoane si bagaje) cat si ca regim de viteza.... calculele estimative eu le fac intotdeauna cu 8 l/100km si cu 1,2 euro/litru pentru cota de benzina cumparata in afara RO si 0,8 pentru RO (deoarece ai niste sute de km la dus si la intors prin RO, iar chltuielile in lei tot cheltuieli de drum sunt!).... primii 4-500 km in afara RO vei functiona tot cu benzina "ieftina" de RO!

Costuri medii....hmmm... da, am facut si, intr-adevar, se invart pe langa 10 euro/100 km. E vorba de benzina plus taxe de autostrada.... depind insa mult de traseul ales.... in Ungaria si Austria e ieftin, in Germania nu costa nimic....in Italia costa destul de mult iar in Franta te rupe taxa de autostrada (practic costa mai mult decat benzina consumata la 100 km). In Elvetia cumperi vigneta de 30 euro valabila un an....nu sunt vignete pentru fractiuni de an! Alte costuri ar fi cele de cazare... aici depinde de dorinte si de tara... si de cat de turistic este zona unde vrei sa inoptezi.

2. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa-ti faci un traseu cu un route planner (vezi topic separat) si acest traseu sa-l faci pe zile (nu data exacta, ci ziua 1, 2 ...n) cu popasurile de noapte alese... vei avea deja si ceva costuri date de computer....apoi discutam si corijam ca totul sa fie cat mai aproape de realitate. Pana vei pleca, vei relua traseul de mai multe ori, prin iteratii succesive... insa pana te prinzi cum se planifica o calatorie, putem discuta si te pot ajuta. La costuri nu trebuie sa uiti de carte verde!!!...care arevaloare direct proportionala cu durata excursiei. Traseul descris de tine aproximativ l-am facut in aceasta primavara...cu inca 2 prieteni...mentiuni: nu am mers prin serbia ca tocmai il asasinasera pe PM-ul lor si in Franta am fost doar in sud ....deci traseu de 6500 km: Ungaria-Croatia-Slovenia-Italia-Franta-Elvetia-Germania-Austria-Ungaria... la dus: plecare din Bucuresti, oprire Sibiu, oprire Zagreb, oprire Padova (vizitat Venetia care este la 30 km), trecut prin Milan, 4 nopti la Roma, trecut prin Pisa, Genova, oprire Nisa, trecut Cannes si MonteCarlo, oprire 4 nopti Grenoble, trecut Elvetia si Germania fara oprire, oprit la Linz in austria, vizitat Vienna si oprit la Arad....apoi acasa. Aceasta excursie a fost facuta in 15 zile si a costat, cu toate cheltuielile aproximativ 1500 euro pentru 2 persoane... depinde insa de abilitatea fiecaruia de a gasi cazarea ieftina si, evident, de perioada anului !.... de asemenea depinde de modul de asigurarea a hranei: pachet si RO, supermarket la fatza locului sau restaurante (ma rog, din cele mai convenabile, nu de lux). Cazarea reprezinta mare parte din suma!!!

Atasez un fisier cu un calculul facut de mine inainte de drum... la Grenoble cazarea nu a costat...idem in alte doua locuride oprire.

3. vezi la sectiunea SN, la probleme tehnice.... ar putea sa fie de vina senzorul de turatie care sa fie murdar....oricum, inainte de plecare la drum lung in afara RO, nu ar strica sa faci o verificare la service...in special contactele electrice imperfecte pot sa batai mari de cap pentru ca sunt greu de localizat
MoneyTalks
QUOTE(adrianv @ 28 Dec 2004, 08:12)
Eu intentionez sa fac un traseu de genul ...romania, serbia, ungaria, austria , elvetia, franta, italia .. apoi sa ma intorc prin croatia si m-ar ajuta enorm sa-mi dimensionez bugetul de calatorie.


Eu in locul tau as evita Yogoslavia smile.gif Sau vrei neaparat sa vizitezi Beograd?

Daca vrei sa mergi in Franta, depinde pina unde, pentru ca Franta e MARE smile.gif Si depinde si pe unde vrei sa intri in Franta. In orice caz in Franta e benzina cea mai scumpa, 1.16 fiind asta vara un pret MIC pe autostrada smile.gif Taxa de autostrada mai ridica si ea pretul benzinei cam cu 50 de centi/litru smile.gif

Daca vrei o estimare cit mai corecta a cheltuielilor, spune-ne un traseu mai exact. De exemplu, ca sa vizitezi Franta de la nord la sud si de la est la vest te poate costa mai mult decit tot restul drumului... smile.gif
adrianv
QUOTE(MoneyTalks @ 28 Dec 2004, 09:55)
Eu in locul tau as evita Yogoslavia  smile.gif Sau vrei neaparat sa vizitezi Beograd?


am un prieten bun in belgrad ...
a..inca un amanunt ... plecam doar 2 persoane in masina fara bagaje imense ...iar in serbia germania si elvetia am cazarea asigurata
MoneyTalks
Nu conteaza cite bagaje ai pentru a face un calcul cit te costa excursia smile.gif

Cam prin ce orase/locuri din Franta vrei sa mergi? Citi km? In Franta pe autostrada considera un pret MEDIU de 15 euro/100km NUMAI pentru benzina+taxa autostrada. Cazarea e in plus, daca vrei sa vizitezi castele/muzee sa stii ca nu sint prea ieftine (pune macar 300 euro/persoana pentru Franta pentru casa+masa+muzee/castele, asta daca nu petreci prea multe nopti smile.gif )
adrianv
o sa revin cu un plan aproximativ de calatorie ..
sa inteleg ca franta e cea mai costisitoare ?
MoneyTalks
Da, Franta e scumpa. Dar... sa nu crezi ca Italia e mai ieftina... smile.gif Acolo la muzee te indoaie preturile... Ca sa nu mai spun de Roma... un Coca Cola la 1/2 era... 4 euro smile.gif Pe strada, la tonete smile.gif Iar o apa tot la 1/2 era "numai" 2 euro... smile.gif blink.gif

Apropo, sa nu uiti sa arunci o privire aici si sa cam tii cont de ce scrie pe acolo...
mil
exista o alternativa la autostrazi in Fr, RN (DN) mocca si uneori cu 4 benzi, daca esti singur e mare pacat sa decartezi 35 de euros de la Paris la Strasbourg...avand in vedere ca poti castiga maxim o ora si ca RN si autostrada se suprapun cam 60 km! Si sunt si blocaje pe autostrazi de te iei cu mainele de cap...

Regula in Fr, intre 2 localitati tre sa existe nmacar o alternativa de a ajunge cu masina fara sa platesti!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.