Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inchizatoare de la capota
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
ottomanu
in fine, as vrea sa va intreb si pe voi,eu nu am mai avut parte de asa ceva si nici tovarasii mei ...... cum mergeam aseara pe A1 spre Pitesti pe la Km 61 pe banda 2 cu aproximativ 120Km/h, pock...... m-am trezit cu capota proiectata peste mine,facandu-mi tandari parbrizul, rupandu-mi stergatoarele, infundandu-mi plafonul, de capota nu mai vorbesc ca e facuta ferfelita...... sad.gif
dupa constatarea facuta de politie aseara la locul faptei ma duc azi la un dealer dacia si imi zice k nu au contract cu firma mea de asigurari (CASCO). Toate bune si frumoase pana aici huh.gif huh.gif huh.gif ....zic sa ma duc in alta parte dar......cica ei k eu sunt de vina k poate nu am inchis capota bine...........putin probabil eu asigurandu-ma de 2 ori dupa ce inchid capota (singurul lucru pe care il fac daca deschid capota este sa alimentez bidonasu de apa pentru stergator).
acum va intreb ati mai avut careva din voi problema mea sau macar ati auzit de asa ceva caci pana la locul faptei am mers aproximativ cu aceeas viteza si daca nu o inchdeam bine se observa mai din timp........a gandesc eu mellow.gif mellow.gif mellow.gif

firma mea de asigurari este ASIBAN ....ce sanse credeti ca am?

va afisez si cateva poze cu masina:

[attachmentid=1627451126][attachmentid=1627451125]
AR-18-MOS
Dar intreb si eu ... Esti sigur ca ai inchis capota bine?
ottomanu
da normal cum am mai spus si in primul post verific de doua ori dupa ce inchid (adica trag de ea sa vad sta sau nu sta prinsa) dry.gif huh.gif huh.gif
AR-18-MOS
Daca e asa cum ai zis tu, e clar cai ai avut o problema la sistemul de inchidere al capotei ...
hash
(numai pt. ottomanu): cum inchizi capota?
ottomanu
pei o las in jos se aude ul clicait ca trece de prima piedica si apas pe ea si apoi se aude al doile clicait si dupa verific cu am zis mai devreme!
ciush
asibanul iti repara masina daca ai casco la ei! tocmai ca sa nu-ti repari masina pe banii tai platesti casco, altfel n-ar mai plati nimeni casco
eu am avut masina lovita de niste copii si n-au pus nici o intrebare!
m-am dus cu actele de la politie la ei (+ anexa 2) si s-a rezolvat!
hash
ottomanu: nope, o lasi de la aprox. 15 cm sa se tranteasca ea singura.
Cristy77
Stiu pe cineva care a patit aceiasi chestie cu capota, dar nu stiu cum a rezolvat-o. Cum se inchide capota scrie in manualul de utilizare.
bobo77
Mai mult ca sigur nu ai inchis capota bine, a patit cineva un caz asemanator numai ca a observat dupa vreo 35 de km, se intimpla la o intilnire din Constanta.Spun asta deoarece persoana in cauza se ingrijora ca s-a deschis capota singura, dar pozele au confirmat ca nu a fost bine inchisa de la plecare, poate sa confirme daca vrea.
C a t a l i n
Dar siguranța nu trebuia să reziste?
liviu2004
Ba da.
ottomanu
ce a fost a fost dar eu sunt sigur ka am verificat daca erea inchisa oricum s-a intamplat nu mai pot face nimik sa previn asta blink.gif blink.gif din pacate sad.gif sad.gif
important este ca cei de la CASCO sa-i faca treaba de aceea ii platim cu totii!!

Multumesc pentru sfaturi sunt bine venite si am sa va spun ceea ce am rezolvat si cum pentru, pentru viitorii (sper sa nu se mai intample la cineva ) pretendenti icon_mrgreen.gif

24 May 2008, 21:11:
tocmai asta ma deranjat si pe mine chiar daca nu o inchideam bine siguranta dc mai erea pusa acolo dar... in fine asta e.......... sad.gif sad.gif
C a t a l i n
Eu văd o singură varianta aici:

Prin felul INCORECT în care spui că închizi capota, e posibil să fi mutilat acea piedică, și astfel...
sonykel
ottomanu imi pare rau de cele patite , dar cum zicea bobo si eu sunt patit...
am patito de 3 ori dar ultima oara am patit-o cand mergeam de la mangalia la constanta , si la viteze mari nu sa deschis dar pe la 70-80 auzeam ca troncane ceva si atunci am vazut ca vibreaza capota , am aprins avariile am tras pe dreapta si am inchis-o...
si eu la fel ca tine o verific de 2ori la inchidere ...
totusi am ajuns la concluzia , ca eu personal o agat uneori cand ma dau jos ptr ca am patit-o dar cand ma fataiam pe langa masina... deci eu zic ca e problema de la noi soferii nu de la masina...
totusi la mine capota nu sa deschis total ca la tine , doar sa ``descalntanat``
bgdrenault
inainte de a te duce la asigurari uita-te foarte atent in contractul casco. Sunt contracte care explicit au inscrisa mentiunea ca nu despagubesc deschiderile accidentale ale capotei.Inainte de a te duce la ei vezi care este contractul tau casco si eventual gaseste o alta explicatie: caramida cazuta de la un santier, raufacatori, etc. Mare ATENTIE!
ProMotor
QUOTE(bogdanbiciusca @ 24 May 2008, 21:37)
eventual gaseste o alta explicatie: caramida cazuta de la un santier, raufacatori, etc.
*


Chiar la faza asta daca reusesti sa pacalesti agentii de constatare de la daune, esti tare.
Oare cine poate confunda o distrugere provocata de deschiderea capotei cu caderea unei caramizi???? Sau raufacatori ! S-au suparat raufacatorii si ti-au batut masina cu capota?????
Nu cred ca in acest caz e un sfat bun. Nu cumva in contracte se stipuleaza si ceva impotriva tentativelor de fraudare a societatilor de asigurare?
Daca se constata ca inchiderea capotei (cauza) a dus la dauna (efect), este vina soferului si posibil sa nu intre pe CASCO. Abea intra reparatii obisnuite dupa discutii si hartii de te saturi, darmite cand e din vina ta.

Ottoman: inchide capota asa cum o face toata lumea prin cadere libera. S-a dus vremea in care ne cantaream pe capota ca sa o inchidem !
ottomanu
ok mersi pentru sfaturi, dar la cat de meticulos sunt imi vine tare greu sa cred k am atins accidental maneta de deschidere si chiar daca am atins-o pe la 70-80 dc nu am auzit nimik care sa ma faca sa opresc sa verific....... blink.gif blink.gif blink.gif totul a decurs normal (cu zgomotul specific dacia la viteza mai mare) ka doar am masina asta de 3 ani si nu e prima oara cand am mers cu viteza mare si stiu cum se aude in afara de asta nimik special.
sa zic in continoare ca am atins-o si deci inseamna ca nu sunt numai eu care o ating mai mereu deci in concluzie maneta de deschidere a capotei este cat de prost pozitionata si conceputa si asta nu eu am mai facut-o ci DACIA -- deci ar trebui facut ceva ca sa nu mai poti deschide accidental capota sa te trezesti cu ea in fata sau de cate ori auzi un zgomot tre sa te cobori sa vezi ce e.........cred ca e singura masina din lume care e in peroada de garantie si tre sa verifici daca ti se deschide capota accidental sau mai stiu io ce...........
DEZAMAGIT TARE sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
C a t a l i n
Da, mașina e de vină...

Dacă n-ar fi vorba de RO, m-ar mira de unde atât tupeu! După ce că n-ai citit MANUALUL DE UTILIZARE, drept dovadă că nu închizi capota așa cum TREBUIE, urlii că mașina e prost proiectată...

Știi că sistemul este identic la toată gama Renault, și asemănător cu al oricărei mărci de mașini?

Are un singur defect, nu e idiotproof...
ciush
nu va mai agitati atat: are dovada de la politie, masina e avariata (nu conteaza ca e din vina lui sau din alta cauza), se repara pe casco (Asiban) fara nici o problema!

cosmin_2300
QUOTE(ottomanu @ 24 May 2008, 16:14)
pei o las in jos se aude ul clicait ca trece de prima piedica si apas pe ea si apoi se aude al doile clicait si dupa verific cu am zis mai devreme!
*



Tu ai citit MANUALUL DE UTILIZARE ?! Acolo scrie clar ca NU asa se inchide capota !
QUOTE(MAERSK @ 24 May 2008, 21:01)
Dar siguranța nu trebuia să reziste?
*


Din cate stiu eu .. siguranta rezista pana pe la 50-60 km/h ...

Deci TEORETIC omul a inchis bine capota , ca altfel sarea siguranta de mult ...
bobo77
Si daca are dovada de la politie ce, de unde esti asa de sigur ca se repara pe casco?...
green_wall_13
Cunosc eu un taximetrist in Timisoara ce a patit exact la fel wacko.gif Ce sa intamplat la el e chestia ca inelul acela de fier sudat pe capota de care se prinde gheara incuietorii sa rupt pur si simplu in zona in care avea indoitura la 90 grade. Pur si simplu sa rupt si capota poc peste el si parbrizul praf ohmy.gif Multumita otelului de inalta calitate utilizat de "Dacia-Renault" ne putem astepta ca la un viraj stanga masina sa isi urmeze traiectoria dreapta si rotile sa respecte virajul de stanga radmasa.gif Totul e posibil pe lumea asta biggrin.gif
Si nu mai laudati loganul asa de mult .....poate dauneaza...
C@talin
si nu au rezistata nici piedicile de cursa a capotei ? sad.gif
bobo77
Vorbim povesti , ca sa nu zic altceva...sa nu mi-o iei in nume de rau, dar cind ai 5 postari pe forum si inscris de ieri, lumea de aici nu te crede fara dovezi, ca s-au scris vrute si nevrute, asta este ideea @green_waall_13, asta nu inseamna ca tu nu spui adevarul, dar...
green_wall_13
Povesti pentru cine nu vrea sa vreda adevarul. Capota sa indoit in zona balamalelor rau de tot. Poze nu pot sa pun ca deja a reparat masina. Deci aveti grija, si verificati starea incuietorii. Pot si eu sa pun 350 de posturi pe forum cu baliverne cum fac unii sau cu rasp de genu "Da! asa zic si eu / Poate e de la vremea de afara" deci prefer sa vb doar ce am vazut cu ochii mei si fapte exacte. dry.gif
speed_fane
nu a zis nimeni ca lauda masina, dar nici ca e de cacao....in final omu a aflat ce a vrut, o sa isi repare masina pe casco(sau nu)

QUOTE
Si nu mai laudati loganul asa de mult .....poate dauneaza...


poate nu


o seara buna tuturor si "verificati daca v-ati inchis bine capotele"

Drive safe.

daciafan
la mijloc a fost un viciu de fabricatie
chiar daca nu a inchis capota tot nu trebuia sa se trezeasca cu ea in parbriz
ProMotor
QUOTE(ciush @ 25 May 2008, 09:47)
nu va mai agitati atat: are dovada de la politie, masina e avariata (nu conteaza ca e din vina lui sau din alta cauza), se repara pe casco (Asiban) fara nici o problema!
*


- are dovada de la Politie (se da doar pentru a fi reparatia legala)
- masina e avariata. corect. din vina cui?

daca nu iti strangi o roata LA UN SERVICE AUTORIZAT (sau o faci pe propria raspundere dar NU O FACI CORECT) si produci un accident de circulatie, crezi ca pagubitul te va intelege ca nu stii sa strangi o roata? sau ca expertul de la daune nu iti va arata CAUZA care a produs evenimentul? Poate si o masina noua cadou, nu?
Nu ar fi de ignorat, parerea mea, faptul ca in cazul evenimentelor rutiere (mai ales daca Doamne fereste intervin si victime) daca nu ai dovada ca piesa/reparatia/defectul apartine unui service autorizat esti bun de plata cap coada. Cu dosarul....dupa cum te descurci.....
La mijloc e si un miez de adevar: companiile de asigurari strang cureaua tot mai tare la despagubiri. E o observatie proprie din cateva cazuri vazute personal. La reparatie se aproba 90% carpituri, daca s-ar putea si parbrizele sparte sa fie lipite cu Picatura, asa ti-ar scrie in dosar.

Iar ca marca Logan. Intrebare fara raspuns. Oare la un BMW daca nu inchizi capota bine nu cumva la 150 va ceda siguranta? Dar nu cred ca s-a testat, plecandu-se de la ideea: CAPOTA SE INCHIDE CA LA CARTE. La asemenea vibratii nu cred ca ar rezista multe capote.
roland
Maersk, ma intreb si eu...
1. Forta cu care capota cade de la 15cm este comparabila cu forta de apasare cu mana, daca inchizi capota usurel (fara sa te cantaresti pe ea) prin apasare.
2. Sunt tot felul de utilizatori care se asaza pe capota la o tigara cu prietenii. Si n-are nimic (in afara de faptul ca se indoaie).
3. Dacia recomanda inchiderea prin cadere pentru a nu se deforma capota din cauza apasarii cu mana (am un coleg care a patit-o la un Renault Symbol). Asa ziceau si in service s-o inchizi, ca se indoaie.

Parerea mea, poti s-o inchizi cum vrei ca, odata inchisa, nu se va deschide. Da, corect e prin cadere libera, dar asta nu inseamna ca daca o faci altfel se strica siguranta.

Ce a patit initiatorul e, cred, viciu de fabricatie. Se intampla destul de rar, cred.
AL
Va rog sa mentineti discutia in zona tehnica... nu discutam aici nici despre despagubirea de catre asigurator a accidentului si nici despre alteceva... orice offtopic va fi sters fara alta avertizare
concurent
Eu nu inteleg o idee: de ce conteaza cauza accidentala a avariei daca masina are CASCO? (exceptie face uzura)
99MMH
Salutare tuturor
Ciudat incident , in primul rand asa cum s-a mai zis sistemul de inchidere este proiectat sa nu se deschida accidental ( tongue.gif ), insa se poate intampla ca la actionarea parghiei din interior cablul sa ramana agatat in sistemul de fixare al acestuia pe parghia de deschidere (are un plumbulet in cap). Acest lucru combinat cu metoda eronata de inchidere (cea prin apasare sleep.gif ) duc la inchiderea partiala si nesigura a capotei. In acest caz daca se incearca o inchidere de sus a capotei (lasata libera de la circa 15 cm) e poate constatat un recul al acesteia. (fenomenul prezentat de mine, si sper ca inteles de audienta, este foarte des intalnit la nove, supernove ) In mare cam asta este explicatia mea la ceea ce s-a intamplat, nu "broasca" este defectuasa ci exploatarea si in parte problemele aparute la parghia de deschidere in zona cablului. Ceea ce nu imi explic este faptul ca a cedat carligul de siguranta??!! blink.gif . Pe vremea cand aveam nova la vreo 40 km/h mi-a sarit pe capota un manz. Capota s-a facut armonica in parbriz, parbrizul tandari dar culmea este ca siguranta capotei a ramas in "gaurica ei" tragand pe la mijlocul motorului traversa care pe care era fixata.
Cam asta ar fi.....pareare mea tongue.gif

Toate bune RO_flag.gif
shefful
Inca o chestie: siguranta de la masina mea era atat de plina de praf si alte mizerii incat ramasese blocata (pe deschis, desigur). Am curatat-o cu niste WD40 si si-a revenit. Merita verificat din cand in cand.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.