Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FAX pe RDS
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
eminescu0
vreau sa conectez fax-ul la linia telefonica RDS. am sunat la relatii cu clientii si mi-au zis ca nu-i nici un fel de problema, se poate, doar ca ei nu au alte mufe decat cele de cablu UTP. fax-ul meu are mufa mica de telefon.
cum fac ?
GoGu
Ai Fiberlink sau modem?

Oricum, in ambele cazuri ar trebui sa ai mufa RJ11 (de telefon), in primul caz in casa ai o priza "dubla" RJ11 (telefon) + o mufa RJ45 (retea), modemul are si el mufe RJ11 pt. liniile telefonice.
paul_damian
Sper ca nu vrei sa legi faxul pe Ethernet, nu? blush.gif

Daca ai CableLink ai modem. In modem ai o mufa de retea (RJ-45) unde pui calculatorul si doua mufe de telefon (RJ-11), din care e folosita numai una, in care e pus, evident, telefonul.

Daca ai Fiberlink nu ai modem, ai un cablu de retea care intra la tine in casa si se termina cu o priza avand aceleasi 2 mufe, una de net si una de telefon.

Legi faxul la mufa de telefon si gata. Merge smile.gif
ovidiusoft
In primul rand asigura-te ca ai telefon. Suna-te pe mobil sa verifici ca ala e telefonul. Cu ocazia asta iti afli si numarul. Intoarce telefonul cu fundul in sus. Dibuie locul unde cablul intra in telefon. Are o mufa. Scoate cablul, tine minte cum arata mufa. Localizeaza faxul. Intoarce-l pe toate partile pana gasesti o mufa ca aia de pe telefon, pe care scrie "Line". Baga cablul din mana in acea mufa. In cutia faxului ai un cablul telefonic cu doua mufe la capete. Baga unul din capete in telefon, de unde ai scos cablul original din telefon. Celalalt capat baga-l in fax, in mufa unde scrie 'Phone'. De obicei e langa aia de 'Line'. Respira usurat.
eminescu0
citind primele 2 sfaturi m-au luat caldurile pentru ca suna prea complicat, iar eu nu am modem. intra in casa un cablu UTP care se termina cu o priza cu 2 mufe mari de retea, RJ-45, dintre care una e folosita de telefon si cealalta e libera pentru ca nu am net de la ei.

citind cel de-al treilea sfat am realizat ce tembel sunt, pentru ca trebuie doar sa scot cablul din telefon (nu din priza) si sa-l pun in fax, iar mufa e RJ-11. numai ca acum vad ca mufa asta mica are 4 contacte fata de doar 2 cate are cea care intra in prezent in fax de la Romtelecom.

testez maine sa vad daca merge pentru ca spre bucuria mea nu e suficient de lung firul pana la fax, care la randul lui e fixat undeva ... bla bla
paul_damian
Acum mi-am dat seama de ce esti asa de derutat...

[Autocenzurat] n-au avut prize cu RJ-45+RJ-11 si au pus una 2xRJ-45. Si presupun ca au facut un cablu RJ-45 - RJ-11 pentru telefon, nu?

La telefonie se folosesc numai doua fire, indiferent cate sunt in mufa. De obicei sunt cele de pe mijloc. La aparatul de telefon "rds.TEL" sunt sigur acelea. Ca si la Romtelecom.
eminescu0
bun, multumesc paul_damian, merge foarte bine. cum am zis, in telefonul RDS intra o mufa mica, pe care am pus-o in fax si functioneaza bine-mersi.

cam stupida problema mea, dar poate mai sunt si altii derutati si ii ajuta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.