Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucuresti - Herculane
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
dragosn
Salut.
pe 30 plec la Herculane si vreau sao iau pe ruta Pitesti - Craiova - Drobeta. m-ar interesa si pe mine cum e drumul intre Pitesti si Drobeta. Nu am mai fost niciodata. Daca ninge ar pute aparea probleme de genul ca nu curata la timp etc. ?
VladG
QUOTE(dragosn @ 28 Dec 2004, 19:12)
Salut.
pe 30 plec la Herculane si vreau sao iau pe ruta Pitesti - Craiova - Drobeta. m-ar interesa si pe mine cum e drumul intre Pitesti si Drobeta. Nu am mai fost niciodata. Daca ninge ar pute aparea probleme de genul ca nu curata la timp etc. ?
*



Pot sa-ti spun despre tronsonul Pitesti-Craiova ca este foarte bun, mare parte recent modernizat, cu benzi suplimentare in rampa, asfalt de calitate.

Craiova-Filiasi nu e chiar la acelasi nivel, dar si aici se merge fara probleme.
Mai departe nu mai stiu.
mihai5
Pitesti - Craiova: foarte bun
Craiova - Severin: in lucru, mai sunt portiuni (multe din ele semaforizate) unde se circula pe o singura banda. O sa circuli mai greu, dar macar nu sunt gropi.
Severin - Herculane: nu stiu; acum 2 ani nu arata prea bine drumul, dar nici nu era de speriat.

Cat despre ninsori: nu stiu cat de repede se misca cei de la dezapezire, dar cel putin asta este o zona mai ferita de viscole. Nu prea se produc blocaje iarna.
NFS
Pitesti - Craiova e excelent, in rampe ai banda suplimentara pt masini lente, drum european, ce mai.
Tre' s-o lasi mai moale prin Craiova, drumurile naspa!

Craiova - Drobeta, drum in constructie, fara gropi (cu o exceptie - Filiasi), semaforizat pe portiunile pe care se circula pe o singura banda, pe unde e reparat e excelent!
Atentie totusi. Unele portiuni (alea noi) sunt mai inaltate fata de celelalte. Diferenta de nivel este "soft" numai pe banda ta de mers!!!!!! Daca esti intr-o depasire si iti iese in cale o inaltare din asta, zapacesti amortizoarele. Ai mare grija!

Drobeta - Herculane, drum frumos (viaducte), destul de bun dar plin de denivelari (nu gropi). Prin Herculane.... vai mama lor!

Las-o usor la intrarea in sate si orase... politia la panda! (Bals, Filiasi, Craiova, Drobeta, precum si alte citeva sate dupa Pitesti)

Concediu placut!
Gheorghe Dracu
Am fost recent pe drumul asta si nu mai sunt gropi. Nici semafoare. Lucrarile s-au terminat. E, e mult spus ca s-au terminat. Probabil ca au lucrat echipe diferite, firme diferite, ca unde se termina un tronson lucrat si incepe altul, ele nu sunt la acelasi nivel si te trezesti ca sari cu masina si cate 10-20cm. Mai nasol e la urcare pe o astfel de denivelare. Drumul nu e marcat aproape deloc in zona Craiova-Turnu Severin. Pitesti-Craiova e OK. Si inca ceva: in zona Olteniei sunt multe sate fara placute indicatoare si sta Garcea la panda si zice ca ai mers tare in localitate si tu habar nu ai ca ai intrat in sat. Daca vrei traseu frumos, dar e mai mult de vara, poti merge prin Pitesti-Valcea-Tg. Jiu-Herculane. Drumul e superb, dar plin de serpentine si daca e zapada ai pus-o. Succes!
dragosn
Salut!
Am revenit din concediu de la Herculane. Drumul este ok, fara cateva portiuni care au fost uitate de constructori. Poti usor sa mergi cu 120- 140 de km/ora. Parca cel mai rau mi s-a parut pe autostrada, unde daca mergi pe banda intai risti sa-ti rupi masina.
Va recomand sa mergeti in Baile Herculane este foarte frumoasta statiunea, dar te cam plictisesti din cauza ca nu exista un bar mai rasarit. In rest, mergeti la Sapte izvoare, unde sunt doua stranduri cu apa termala si poti sa faci baie in aer liber iarna. Este extraordinar.
VladG
QUOTE(ursul-alb @ 5 Jan 2005, 14:34)
Desi nu e foarte on topic, as vrea sa va intreb daca o continuare din Drobeta Turnu Severin pe clisura Dunarii pana la Stara Moravita si apoi spre Timisoara ridica probleme mari dpdv al calitatii asfaltului; daca a mers cineva recent pe zona respectiva, as fi recunoscator pentru o informatie.

All the best
*


Daca nu a raspuns nimeni care a fost mai recent, o sa-ti spun eu ca acum un an am mers pe acolo (Moldova Noua- Tr Severin). Nu e deloc indicat sa o iei pe acest drum.
Cel putin in apropiere de Moldova Noua erau portiuni unde asfaltul disparuse, era acoperit cu pamant. Nu stiu de unde venise, din revarsarea Dunarii, viituri, etc. Nu puteai merge cu mai mult de a doua. Si apareau brusc, dupa zone cu asfalt bun. Sunt multe curbe, drumul tinand cursul Dunarii.
Mai e o problema acum, iarna. Drumul e FIX pe malul Dunarii pe o lunga bucata, adica al 1 m de marginea drumului e Dunarea! Si nu pare sa fie o plaja, ci apa adanca, si cel mai important, nu ai nici un fel de balustrada. Un cat de usor derapaj si.... Eu am trecut toamna, pe vreme uscata si tot aveam o senzatie nasoala.
Ca plus, peisajul extraordinar, mai ales in Cazane. Dar eu te-as sfatui sa faci drumul asta pe vreme buna.
ursul-alb
QUOTE(VladG @ 6 Jan 2005, 16:21)
Daca nu a raspuns nimeni care a fost mai recent, o sa-ti spun eu ca acum un an am mers pe acolo (Moldova Noua- Tr Severin). Nu e deloc indicat sa o iei pe acest drum.
Cel putin in apropiere de Moldova Noua erau portiuni unde asfaltul disparuse, era acoperit cu pamant. Nu stiu de unde venise, din revarsarea Dunarii, viituri, etc. Nu puteai merge cu mai mult de a doua. Si apareau brusc, dupa zone cu asfalt bun. Sunt multe curbe, drumul tinand cursul Dunarii.
Mai e o problema acum, iarna. Drumul e FIX pe malul Dunarii pe o lunga bucata, adica al 1 m de marginea drumului e Dunarea! Si nu pare sa fie o plaja, ci apa adanca, si cel mai important, nu ai nici un fel de balustrada. Un cat de usor derapaj si.... Eu am trecut toamna, pe vreme uscata si tot aveam o senzatie nasoala.
Ca plus, peisajul extraordinar, mai ales in Cazane. Dar eu te-as sfatui sa faci drumul asta pe vreme buna.
*


Pentru ca am trecut pe drumul respectiv, pot sa va zic ca nu e chiar asa de periculos cum ai zis (nu e chiar 1 m pana la Dunare si daca mergi normal nu ai nici o sansa sa iesi de pe drum).

Drumul e relativ acceptabil (avand in vedere ca-s vreo 60-70 km de toti), pe unele zone se poate merge tare (peste 100 kmh), pe altele trebuie sa stai in 50-60 kmh); exista si unele zone (de maxim zeci de metri) cu asfalt lipsa, deci destul de urat.

Am mai observat destule zone cu caderi de pietre, care probabil in sezon ploios nu-s foarte vesele. Foarte multe baraje de Politie de Fronitera care verifica acte...

In rest, peisajul merita absolut orice sacrificiu, drumul e doar o biata anexa...

All the best
VladG
Daca vrea cineva sa faca drumul prin Clisura Dunarii doar in scop turistic, ii recomand sa viziteze si insula Ostrovul Mare, e oarecum in zona Moldova Noua.

Se vede chiar de pe drum o fortificatie impunatoare care coboara pana la nivelul Dunarii. Ceva deosebit.
Cand am parcurs drumul si am vazut-o eram convins ca e a sarbilor smile.gif.
Abia dupa aia am aflat ca e a noastra si mi-a parut rau ca nu am trecut si pe acolo. Nu ma intrebati cum se ajunge pe insula, ca nu stiu. Probabil e vreun bac, caci am vazut si masini.
Daca ajungeti acolo sau daca a fost cineva, sunt interesat de detalii.
emircea
Baieti, sunt din Severin, lucrez in Timisoara si am avut ocazia de multe ori sa bat traseul Timisoara - Bucuresti.

Herculane - Bucuresti se prezinta destul de bine, poti merge frumos pe el, atentie in Strehaia, Filiasi, Herculane (gropi). In Craiova atentie la taximetristi, sunt groaznici.

In Herculane merita atentia izvoarele termale (in fiecare iarna merg acolo sa ma var in ele) si pentru cei pasionati de munte, valea Cernei e exceptionala.

Nu m-as aventura pe clisura, de la Orsova spre Moldova Noua. Drumul e neintretinut; iarna e groaznic.

Daca vreti sa mergeti spre Timisoara, portiunea Herculane - Caransebes pana aproape de Lugoj (E70 din Caras - Severin) e groaznica. Pentru Lugoj - Timisoara mai bine ocoliti prin Buzias daca E70 e aglomerat, e mai scurt cu 5 km, mai rau, dar nu aveti radare si idioti ce blocheaza drumul.

excellence
drumul craiova-severin este bun s-a terminat ce era de terminat in realizarea dorintei unei autostrazi craiova-tm ... din cate am inteles eh nu e totusi o autostrada dar drumul e bun 4 benzi in general ,atentie insa intre orsova si herculane drum nasol rau de tot acolo nus cand o sa se faca vreodata
semit
noutati?
alxemanuel
Craiova-Herculane drumul este foarte bun , mai putin portiunea dintre severin si orsova (pe viaducte) unde se lucreaza si mai sunt semafoare.
Si Herculane Resita se prezinta foarte bine drumul.

Daca te intereseaza si noutati despre Herculane , poti sa intrebi biggrin.gif
semit
pai, baga.. sa incepem cu cel mai bun drum: B- Pitesti-Slatina-Craiova- DT Severin-Herculane? de vineri pana duminica voi fi acolo, asa ca, ce sa vizitez, unde fac o baie in aer liber, am mai fost odata cand eram mic si tin minte "7 izvoare" si statuia din centru..
Smiley
pt baie cred ca gasesti un loc acolo in spate, la treptele alea
user posted image

http://www.libertatea.ro/stire/bazinele-cu...rna-316212.html
adi_ar
QUOTE(semit @ 28 Dec 2010, 08:54)
pai, baga.. sa incepem cu cel mai bun drum: B- Pitesti-Slatina-Craiova- DT Severin-Herculane? de vineri pana duminica voi fi acolo, asa ca, ce sa vizitez, unde fac o baie in aer liber, am mai fost odata cand eram mic si tin minte "7 izvoare" si statuia din centru..
*


Poti sa le uiti! Fa un mic efort! Parerea mea!
semit
merg la un prieten care are casa in zona
adi_ar
Pai, dupa ce te ospateaza si va odihniti, o sa te invite el la drum! smile.gif
Herculane este praf, din pacate. Cu exceptia statuii (exceptionala dealtfel), care este inconjurata de pavilioane in ruina, nu este nimic de vazut sau facut.
Exista o zona cu vile si vilisoare dar care pe mine nu ma incanta cu nimic.
Mie mi s-a parut jenant ce se intampla pe la "7 izvoare" si in general. Nu te vad balacarindu-te pe acolo si "cineva" o sa-ti tacane marunt! wink.gif
gibonu
@ semit

Sub nici o forma sa nu te duci pe la Baia de Arama.
Drumul intre limita teritoriala Gorj/Caras si Baia de Arama este praf, pacat de peisaj.
Sau era praf anul asta, in august.
Ma indoiesc ca de atunic l-au reparat.

Cand intri din Gorj in Caras, pur si simplu, ai senzatia ca intri intr-o alta tara.
alxemanuel
In august am fost si eu in gorj si am dat pe baia de arama si intradevar drumul era praf , insa saptamana trecuta a fost un prieten si a zis ca au mai reparat din el si nu ar mai fi asa rau decat pe anumite portiuni.Totusi mai bine ocolesti cativa km in plus daca iti pasa de masina.


Pai in Herculane ce sa va recomand, iarna e cam ''moarta'' statiunea, eventual sa mergeti la gropane cum a recomandat si Smiley ( aproape de strandul 7 izvoare), discoteci ... am inteles ca se deschide zilele astea pana de revelion discoteca de la hotelul Dacia, in schimb este deschisa discoteca de la Sfinxul Banatean.
O sa ma interesez daca este deschisa piscina din interior de la hotel roman...
Ca si puncte turistice de vizionat ...statuia lui hercules, barajul de pe Cerna, crucea alba ( dar din pacate acum cu zapada este mai greu de ajuns)...
Baruri mai la tot pasul... biggrin.gif
In rest plictiseala mare blush.gif
semit
mersi baieti, in seara asta facem traseul cu prietenii mei, nu iesim decat la plimbare in oras, mancare si apa cu grade multe avem noi biggrin.gif
OAP
QUOTE(gibonu @ 28 Dec 2010, 17:19)
Cand intri din Gorj in Caras, pur si simplu, ai senzatia ca intri intr-o alta tara.
*


Din Gorj nu intri in Caras, ci in Mehedinti, pe ruta descrisa...`tui geografia mamii ei..
alxemanuel
semit ceva impresii de la herculane? biggrin.gif
gibonu
QUOTE(OAP @ 29 Dec 2010, 18:36)
Din Gorj nu intri in Caras, ci in Mehedinti, pe ruta descrisa...`tui geografia mamii ei..
*



Corect.
Cine stie cunoaste.
Imi recunosc gresala si imi cer scuze pentru confuzie.
Pana acum eram convins ca Baia de Arama este in Gorj.

Asta e, omul cat traieste invata, iar geografia se invata cu harta in mana.

Rectificare:
Cand intri din Mehedinti in Caras, pur si simplu, ai senzatia ca intri intr-o alta tara.
Dan73
"Pana acum eram convins ca Baia de Arama este in Gorj"

Confuzia e scuzabila pt ca in Gorj exista Baia de Fier smile.gif
gibonu
Nu-i scuzabila confuzia, pentru ca aveam pretentia ca la geografie mai stiu si eu cate ceva.
In plus, am mai si fost pe acolo.

Singura parte scuzabila ar fi ca din cauza calitatii deosebite a drumului nu mi-am dat seama cand am trecut din Gorj in Mehedinti.
Eram cu ochii la drum, facand slalom printre gropi si probabil am ratat indicatorul pentru judeteul MH.

Asta e, omul cat traieste invata si niciodata nu sti destul.
mariuscond
QUOTE(OAP @ 29 Dec 2010, 16:36)
...`tui geografia mamii ei..
*
radmasa.gif 'tu-i garmatica...
OAP
Mda cam asa-i

http://dexonline.ro/definitie/cenzurat

Pe de alta parte de gramatica romana la nivelul asta mi se cam falfaie...prefer sa stiu unde ma aflu wink.gif


scuze de of topic...da nu eu am inceput
ursul-alb
QUOTE(mariuscond @ 31 Dec 2010, 16:26)
radmasa.gif 'tu-i garmatica...
*


"garmatica" fiind gramatica, evident biggrin.gif
OAP
lasa-l bre ca fost intentionat...el stie bine cu cratima..da Baia de Arama tot in Mehedinti ramane...pe de alta parte nu sfatuiesc [pe nimeni sa-si distruga concediul la Herculane (sfatul e chiar serios wink.gif )
semit
daca mergi cu prieteni, si ai bani de motorina/benzina si chef de plimbare ai ce face si in zona Herculane.. sa vedem cine nimereste toate locatiile smile.gif

PS: drumul prin Pitesti-Slatina-Craiova- Drobeta-Orsova este foarte bun cu EXCEPTIILE: Strehaia- unde se lucreaza la un pod si ocolisul este naspaaa, Drobeta, un oras cu drumuri PENIBILE, si de asemenea in Baile Herculane unde risti sa-ti rupi masina
Catalinmodena
Pai a 3-a este din Herculane,ai 2,3 pe Clisura,vad ca ai ratat Manastirea Sfanta Ana, din Orsova,spre Baia de Arama nu ai urcat,sunt cateva zone frumoase pe acolo.

A 6 cred ca-i facuta chiar in locul cel mai ingust dintre noi si Sarbi!

Oricum,nu prea ai ce face prin zona,in sensul ca daca ai fost odata nu simti nevoia sa mergi iara.Pacat,caci ar merita ceva investitii statiunea!

Prima sunt curios unde-i facuta! wacko.gif

Si vad ca nu ai mentionat de portiunea Dr.Tr.Severin-Orsova.Au terminat pe acolo?
alxemanuel
primele trei din Herculane biggrin.gif
OAP
123 Herculane, urmatoarele doua par a fi in podisul Mehedinti dar e greu de spus, ultimele in zona cazanelor, pe langa Dubova si manastirea aia de langa "capatana"lui Decebal icon_mrgreen.gif
nasty
QUOTE(alxemanuel @ 28 Dec 2010, 16:54)
In august am fost si eu in gorj si am dat pe baia de arama  si intradevar drumul era praf
*




QUOTE(Catalinmodena @ 4 Jan 2011, 01:10)
Si vad ca nu ai mentionat de portiunea Dr.Tr.Severin-Orsova.Au terminat pe acolo?
*



in octombrie 2010 confirm ca drumul era praf, iar podurile dintre Orsova si T Severin pareau ca s-au inceput lucrarile la toate, ca sa vada lumea ca se lucreaza. Adica in mod normal ar fi terminate acum, dar stiind cum se lucreaza la noi, cred ca vor continua si in 2011.
semit
sunt terminate
OAP
biggrin.gif am un var in Orsova care zilnic face naveta in Severin ca acolo are serviciu...cum il prind cum fac misto de el... icon_mrgreen.gif ...de ce? pt ca nevasta lui lucreaza la sectia de drumuri si poduri orsova... tongue.gif
semit
QUOTE(OAP @ 4 Jan 2011, 09:10)
123 Herculane, urmatoarele doua par a fi in podisul Mehedinti
*




poza 5 - Semenic
alxemanuel
QUOTE(OAP @ 5 Jan 2011, 20:37)
biggrin.gif  am un var in Orsova care zilnic face naveta in Severin ca acolo are serviciu...cum il prind cum fac misto de el... icon_mrgreen.gif ...de ce? pt ca nevasta lui lucreaza la sectia de drumuri si poduri orsova... tongue.gif
*


biggrin.gif stai linistit ca nu fac aia mare lucru, plus ca de repararea drumului se ocupa o firma italiana cu angajati romani.
Cei de la drumuri si poduri orsova mai vopsesc si ei o balustrada, mai baga niste bitum in gropi biggrin.gif chestii dinastea

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.