Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
costinu
Din motive necunoscute inca de mine mi-au murit luminile de bord plus pozitie, faza scurta si faza lunga.

Mersul inapoi, semnalizare, frana functioneaza normal.

Am schimbat toate sigurantele de sub bord. Nu stiu daca mai sunt si altele la motor si nici nu stiu cum sa verific de unde e problema.

Exista posibilitatea ca problema sa fie datorata unei spalari a masinii, desi ma indoiesc (am spalat-o de multe ori in acelasi loc si in acelasi fel si nu am avut probleme). Nu am spalat nimic la motor.

Are cineva idee ce sa mai verific sau are cineva schema completa pentru iluminare?

Multumesc anticipat.
MIHAI8888
mufa de la blocul de lumini e la locul ei ?
e intacta ,are toate contactele in buna stare ?
la alceva nu ma pot gandi, verifica daca ai tensiune pe mufa aia
gti98
Sau ai o problema din "blocul de lumini". Ai semnal (flash) pe faruri? Claxonul suna? Daca da, e posibil sa fie impuscat contactul "general" prin care se alimenteaza pozitiile+iluminatul bordului+contactul de alimentare a farurilor - la a doua rotire de 90 de grd a manetei. Daca esti extrem de norocos(si ai avut conectorul desfacut), e posibil sa fi scapat lamela de alimentare din fixare si sa nu mai primeasca alimentare blocul de lumini - caz in care nu mai ai nici claxon - optic+acustic. Semnalizarea de directie e pe un circuit separat de pozitie+faruri.
Spor la lucru...
costinu
s-a rezolvat pana a doua zi. foarte ciudat.
Paul Gabriel
Salutare, ma gandeam sa ma ajutati si pe mine si sa nu mai fac un topic nou. Deci prima siguranta de la blocul de lumini cum o pun, cum o arde cand pun contactu. Nu imi merg nici semnalizarile, si ceasurile din bord. Daca m-ar putea ajuta cineva cu ceva idei i-as fi recunoscator. Multumesc
MIHAI8888
prima de pe panoul de sigurante probabil
ai un scurt verifica cablajul respectiv
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.