Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Statele Unite ale Americii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
nairam
Dupa ce am vazut o mare parte din Europa (Grecia, Bulgaria, Ungaria, Austria, Germania, Franta, Belgia) impreuna cu sotia, intentionam ca la anul sa plecam intr-o calatorie in SUA pe traseul: Bucuresti-Washington-New York-Niagara Falls- Chicago-Las Vegas-Grand Canion-Los Angeles-San Francisco-Bucuresti. Intentionam sa inchiriem o masina si sa strabatem america.... rolleyes.gif
Calatoria va dura in jur de 30 de zile in perioada 25 aprilie 2009 - 30 mai 2009 si noi am estimat costurile calatoriei dupa cum urmeaza:
Ma exprim in USD pentru 2 persoane:
- 2000 USD bilete de avion dus intors Vrem biletele Bucuresti - Washington Dus si San Francisco-Bucuresti intors
- 3000 cazare (aproximativ 100 / noapte)
- 2000 inchiriere masina pentru 30 zile (inchirierea efectiva a masinii costa cam de la 25 USD/zi dar la acestea se mai adauga si asigurarile care pot chiar sa dubleze suma) ohmy.gif
- 1000 USD combustibil (benzina sau motorina) avand in vedere ca o sa parcurgem in jur de 6000 km si sa speram ca pana la anul nu ajunge barilul 300 USD 022.gif
- 3000 bani de cheltuiala mancare, bautura, eventual shopping, etc. in jur de 50 USD / persoana / zi. drunksinging.gif
Rezulta un total de:
11.000 USD nedumerire.gif
Big Problem este cu viza pe care NU o avem dar speram sa o obtinem. Avand in vedere ca vrem sa plecam in perioada 25aprilie-30mai2009 intentionam sa incepem demersurile de obtinere a vizei cam in luna Septembrie 2008.
DACA NU NE DAU VIZA II unsure.gif*#&@*&(@&(@$^*&@))(@*()* . Plecam pe coasta de azur ....
Mentionez ca:
momentan NU avem banii pentru aceasta calatorie dar speram sa-i strangem pana la data plecarii ph34r.gif . Iar pentru a face dovada banilor la obtinerea vizei probabil o sa imprumutam niste sume ca sa fie acolo in cont......
Astept cu nerabdare de la voi sfaturi, sugestii, dezbateri etc... grouphug.gif
gibonu
Intra aici pentru viza http://bucharest.usembassy.gov/romana/Gene...nformation.html
Din ce stiu eu (n-am fost in State) s-a simplificat destul de mult procedura de acordare a vizei, in sensul ca nu te mai duci sa stai noapte in fata ambasadei, sa te treci pe liste si alte minuni, insa iti trebuie in continuare o invitatie de la un cetatean american, care sa se oblige ca are grija de tine pe acolo.
Bafta
bella
Este bine sa aveti dovada banilor necesari calatoriei la momentul interviului.
Va mai ajuta proprietatile/masina pe numele vostru si, cel mai mult, copilul daca ramane in tara.

Succes in obtinerea vizei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.