Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: I.T.P. Expirat
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
dj_ALExxx
radmasa.gif In aceasta seara am observat k mi-a expirat itp-ul de o saptamana... radmasa.gif spune-ti-mi si mie va rog pasii pe care tre sa ii urmez k sa il fac si cat costa!ms P.S.(am un bec de la pozitii ars , trebuie schimbat filtru de benzina, si sa-i fac unghiul de fuga, sa ma dea aceste probleme inapoi dak nu le remediez pana in ziua inspectiei?)
lucian_v
Important e sa te duci la o statie itp cat mai repede si sa ai noroc sa nu te opreasca politia pe drum.
de acolo daca te va respinge vei pleca cu o foaie valabila 30 de zile in care ai timp sa remediezi motivele pentru care ai fost respins....
argon
QUOTE(dj_ALExxx @ 6 Jun 2008, 02:51)
radmasa.gif ... radmasa.gif ....
*





extrem de amuzant...rad de juma de ora blink.gif
ydaniel
pai in primul rand sa ai toate actele cand te duci la itp:buletin,talon,cartea de identitate si suma necesara efectuarii inspectie tehnice periodice(60-250lei),masina sa fie curata:interior,exterior,motor.
tribunul
Casco fara itp nu prea se pupa, asa ca mare atentie.
adi_ar
Pasii ar fi urmatorii:
1. Sa nu mai scrii irc pe (acest) forum
2. Sa-ti schimbi acel bec ars si sa verifici, in general toata instalatia electrica si becurile, mai ales.
3. Sa verifici starea anvelopelor. Unghiul de fuga, din ochi, n-o sa ti-l verifice nimeni dar daca se vede sarma poti sa ai unghiul ... degeaba !
4. Filtrul, daca nu este spart = nu curge benzina, nu cred ca trebuie sa-l schimbi, din punctul de vedere ITP (numai sa treaca suficienta benzina prin el)
5. Sa gasesti modalitatea de a ajunge la o statie ITP cu cele recomandate de ydaniel. (LE) Verifica inainte sa nu fie expirate !!!
WNS
De asemenea la actele enumerate mai sus, iti trebuie si asigurarea obligatorie de raspundere civila auto. Bineinteles sa fie si valabila.
dj_ALExxx
ms ms smile.gif
R19/16v
Tu ai citit primul punct din postul lui adi_ar?!
CIPTUNING
Ce filtru de benzina ai tu la solenza? blink.gif Adica nu ce marca este, ci asa in general..unde este montat si de catre cine: de tine sau de fabrica?
dj_ALExxx
bai ciptunel filtrul de benzina se afla sub/langa rezervor nu am vazut cu ochii mei dar stiu din ce mi-au spus mecanicii!
441529
Si vezi, bai dj_ALExxx, ca atunci cand mergi la ITP sa se auda mai incet manelele din masina.
CriSTI68
ca sa inteleg... daca iau aia de 30 de zile pot circula cu ea ?
Smiley
da, cu conditia sa nu-ti gaseasca probleme la frane sau la directie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.