Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bascula Nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
TAI
In urma unui accident a trebuit sa schimb bascula de pe partea stanga. La magazin mi-au dat una complect echipata (bucsi, pivot, suruburi etc) care presupun ca era de SuperNova, asta deoarece diferea putin la forma si dupa montaj am constatat ca pozitia fata de verticala a rotii s-a modifica f. mult si sta cam asa:
/-----l
Am dat bascula jos si am constatat in urma verificarii dimensiunilor ca aceasta e mai lunga decat cea lovita, mai exact lungimea perpendicularei de la centrul primei gauri pt. surubul de prindere pivot pana la centrul axului ce uneste cele bucse difera cu aproximativ 8 mm.
Am cumparat o alta bascula de la dezmembrari pt. Nova si am constatat ca si la aceasta distanta masurata difera cu 2 mm fata de bascula lovita. Nu am avut de ales si am montat aceasta bascula dar in continuare este sesizabila pozitia usor inclinata a rotii.
Am intrebat la magazine, am cautat si pe net dar nu am aflat daca sunt sau nu mai multe tipuri (dimensiuni) de bascule pentru Nova si daca acestea difera de cele de SuperNova.
Judecad doar prin prisma experientei mele as concluziona ca:
- sunt mai multe tipuri (dimensiuni) de bascule de Nova
- difera basculele de Nova de cele de SuperNova.

Chiar asa sa fie sau am avut eu ghinion?
Unde as putea gasi o bascula noua sau veche la aceleasi dimensiune cu cea lovita?

scania
Salut, dupa mine si cea de super nova este identica cu cea de nova, inclinatia roti poate sa fie si de la lonjeorn unde vine prinsa bascula, poate in urma impactului sa deformat si ala, si cerd ca la masuratoare ai gresit pt ca ai masurato dupa cea lovita care sigur e deformata, ca sa fii sigur comparo cu cea de pe dreapta vezi sunt identice?
einstein1984
LA unele masini, unghiul de inclinare transversala al pivotului se regleaza prin brate de suspensie de lungimi diferite. Posibil ca si la Nova sa fie aceiasi situatie.
MIHAI8888
se numesc bascule cu deport
TAI
Bascula de SuperNova are vizibil o alta forma si dimensiune, asta daca nu cumva am cumparat una rebutata.
Am facut mai multe masuratori comparative ale gaurilor si fata de alte elemente ale basculei si cei 8 respectiv 2 mm se regasesc. Inclusiv daca le suprapui se vede ca au alte poziti de gaurire.
In comparatie cu bascula de SuperNova cu care roata statea foarte inclinata avand 8 mm in plus, cu cea de Nova (2 mm in plus) sta aproape vertical, de aceea cred ca daca as avea una identica (0 mm) roata ar sta vertical.
Nu spun ca nu este posibil ca si suportul motor (lonjeronul) sa fie deformat desi nu pare dupa masuratori, dar inainte sa ma apuc sa "trag" de masina as dori sa gasesc o bascula identica cu cea avuta si abia atunci pot lua o decizie.
volint
Daca ai schimbat bascula presupun ca ai schimbat si amortizorul?

Deci : in urma loviturii s-a deplasat lonjeronul ori s-a "descentrat" amortizorul (s-au ovalizat gaurile de prindere).

Ca solutie rapida (si e chiar indicata) poti "ovaliza" gaurile de prindere ale amortizorului in asa fel ca roata sa revina in pozitia corecta. Nu este "inginerie" asta pot confirma "pe vazute". La mine roata din dreapta n-a avut pozitia corecta din nastere si am aplicat metoda asta.

De preferat sa faci operatiunea in service pe "standul de directie".


Spor!!..
TAI
Problema s-a rezolvat, roata sta vertical dupa masuratorile mele, asta dupa ce am montat un brat nou, cumparat de la magazinul din incinta Autoservice Dacia.
Inainte de al monta l-am masurat si comparat cu cel lovit si surpriza acesta nou este mai scurt cu 1 mm decat cel lovit cea ce mi-a convenit de minune.
Din ce mi-au spus cei de la magazin, sustinuti de catalogul de piese original pentru Dacia Nova am retinut:
- bratele de Nova si Supernova au acelasi cod deci sunt identice,
- nu s-au fabricat brate cu deport +/- pt. Nova, pur si simplu difera cotele de executie !!!
O enigma a ramas totusi neelucidata:
Bratul pe care l-am cumparat prima data, cel care avea usor o alta forma si era cu 8 mm mai lung, pentru ce masina este?
anndi
La Nova bratul se prinde de jug lonjeroanele sunt mult mai sus! Posibil sa fi fost un rateu bratul. Sau poate din greseala tia dat nenea ala de reno, ala e ceva mai lung.
cristimm
Din cate stiu eu la nova nu exista bascule de mai multe dimensiuni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.