Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot ciudat, pls help!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
supernovaFMI
Salut! Am si eu o mica problema...sau mare, nu stiu... De ceva timp se aude un zgomot ciudat in mers, e cam greu de descris. Ceva intre huruit si vajait. Nu de mult am observat ca in curbele la stanga nu se mai aude. Ce sa fie? Am schimbat rulmentii pe spate (unul era cam obosit) dar tot nu am scapat de pacoste. Are cineva vreo idee?
cristio_79
Ridica fiecare roata in parte si invarte.Daca sunt dusi rulmentii,se va auzi acel huruit cand vei invarti de roti.
rellutzu
Salut!
Si eu am avut o problema asemanatoare! Huruit, vibratie puternica dupa aprox 150km pacrcursi. Am descoperit-o in curbe pe Valea Oltului si de atunci nu m-a mai lasat.

Am fost cu ea in service si era de la calamina(?) depusa pe pe discurile fata.
Toata treaba a fost cam 1 mil, inclusiv manopera.

Eu zic sa o rezolvi repede. Eu am lasat-o prea mult timp si la un moment dat mi-era frica nu mi se desprinda vreo roata asa de tare vibra.

Numa' bine!
supernovaFMI
DA...am schimbat si rulmentii pe fata, dupa recomandarea unui mare meserias...nik, nici o schimbare...mecanicul zice ca e planetara de pe stanga...nu cred...stiu ca bate dar nu are cum sa faca asa. Se poate sa fie de la discuri. Alte sugestii?

b13mat
Cat au costat rulmentii? Ms mult
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.