Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: jante de renault 19 pe nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
mihail_73
Salut!

Am si eu o problema si poate imi puteti da un sfat cei care ati avut o problema similara.
Am achizitionat un set de jante de renault19 si le-am pus pe nova mea. ceea ce ma nelinisteste este ca gaura centrala de la jante e un pic mai mare decat gaura de la jentile originale, centrarea realizandu-se doar prin cele 4 prezoane. baiatul de la vulcanizare care mi le-a montat a zis ca nu e nicio problema, insa eu nu sunt asa de sigur. ma gandesc sa nu solicite prea tare prezoanele, sa nu se foarfece. Deasemenea am mai observat (dar nu stiu sigur daca nu sunt subiectiv), ca la o anumita viteza (~ 100km/h) vibreaza volanul mai mult decat vibra inainte. La viteze superioare sau inferioare nu vibreaza. ce parere aveti? din cate stiu eu si dacia 1300 tot in prezoane se centreaza.
MIHAI8888
nu cred ca gaura aia din mijloc e neaparat pentru cetrare(vezi rotile din spate)
daca ai observat piulitele de la roata au un guler conic pe care se centreaza
cat despre vibrati..... ai echilibrat rotile?

cat ai dat pe jante?
mihail_73
am dat 1 milion, super pretul. le-am luat de la cineva care a trecut la 14 inch. in plus mi-au ramas si doua gume din care una chiar bunicica. de centrat rotile, le-am centrat pe toate. ma gandesc sa fac un experiment: sa slabesc toate prezonale la una din roti si sa vad cam ce joc are janta relativ la prezoane. cu siguranta daca nu e centrata foarte bine, prezoanele sunt mult mai solicitate. am auzit ca exista niste inele de centrare. stiti ceva de acest lucru? pe unde gasesc? fac doar centrare sau preiau si din efort?
anndi
la orice masina rotile stau in prezoane! daca numa la 100 la face figuri vezi ce jocuri ai prin caseta de directie/ directie/rulmenti
mihail_73
mda. asa mi-a zis si cel de la vulcanizare ca are roata stanga fata un joc, si cea din dreapta are dar mai mic decat cea din stanga. mi-a mai zis sa merg la un service sa vada aia ce problema are. totusi am gasit pe net ca centrarile la roata sunt de doua feluri: hubcentric(pe butuc) si lugcentric(in prezoane). stiti ceva de treaba asta? multumesc!
scania
Salut la nova jentile se fixeaza in prezoane, eu nu am jentile originale le am de aluminiu, si am niste inele de centrare, dar unu nu il mai am si nu are nici o problema, stai linistit daca ai strans bine prezoanele, nu mai misca..., eu am patit, de multe ori le strangeam normal sau la vulcanizare si se desfaceau, si acum le strang cu teava am o teava de 1,5 metri cu "teu" de forta, (ca la camioane), si e si pe post de antifurt ca daca nu are cheie calumea nu are nici o sanasa sa mi le ia
anndi
la fel le strang si eu ca am mai avut surprize cu saritul rotii din cauza cretinilor de la vulcanizare! la nova se fixeaza in prezoane rotile. strangi bine si la drum!
mihail_73
cum adica?! vrei sa spui ca ti-a sarit roata la propriu? in mers? mie mi le-a strans cu un pistol din ala cu aer comprimat. e nevoie sa le mai strang si eu cu cheia?
MIHAI8888
daca le strangi asa s-ar putea sa se ovalizeze gaura si sa trebuiasca sa schimbi jantele
gabi1
Nu mai strange-ti cu prelungitor.Este mult mai periculos sa ai prezoanele super stranse.Am fost asta iarna la o vulcanizare sa pun doua cauciucuri de iarna pe spate iar tipul care mi-a montat rotile tocmai lasase pe unul cu o roata fata doar in trei prezoane.
Problema a fost cand am plecat la un drum de tara iar undeva ,dupa mai multe incercari de a urca un deal am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimb rotile fata care erau all season cu cele de pe spate care erau noi si numai pt iarna.Surpriza,asteptata de mine de altfel,a fost ca nu am putut cu nici un chip sa slabesc prezoanele la roti,ba chiar si in oras la o vulcanizare,nici macar cu pistolul pneumatic nu a reusit ci a fost nevoie de o cheie zdravana cu prelungitor.
anndi
eu am tot timpul in prelungitor de 40 de cm cu care strang si destrang rotile. eu unul cum am zis mai devreme, pur si simplu mia sarit roata de pe spate, stanga. am avut mare noroc ca a sarit la 20-30 km/h. Tin sa mentiones ca inainte cu 10 min concuram la o cursa judeteana de viteza pe circuit si curbele de viteza toate erau pe dreapta. Fain nu? De atunci eu cu mana mea stang rotile nu mai las pe nimeni sa se atinga de ele.
Gabi Craiova
Salut!!Eu am pe a mea jante de Lancia de duraluminiu si nu le-am centrat niciodata si nici probleme nu am cu ele vibratii ceva.singura a fost k imi freca dreapta fata in etrier dar s-a rezolvat
cristidb
Cum sa strangi roata cu prelungitor de 1,5m? Read the fucking manual. Suruburile alea se strang la un anumit cuplu. O sa se rupa daca le strangeti asa tare. Ce uameni....
scania
corect ca se strang la un anumit cuplu dar aici nici mort nu le respect am patito cu stransul la cuplu si de atunci mai bine schimb prezoane, fuzeta, jenti... decat sa ma joc cu viata mea....
Si apoi nu umblu mereu la ele....tot asa le voi strange si de acum inainte faceti cum vreti voi si cum credeti ca e mai bine ... eu am spus doar cum fac eu, e decizia mea smile.gif
gti98
1 La acest model, janta e fixata in suruburi (prezoane are berlina)
2 La baza hexagonului e o zona conica ce asigura pozitionarea (si implicit centrarea jentii; la rotile din spate, daca scoateti capacul ala de tabla peste piulita, nu mai exista nimic peste planul de asezare al jentii pe tambur)
3 Suruburile de fixare a rotii ar trebui sa fie (si daca sunt originale chiar sunt) executate dintr-un otel mai bunicel, fiind elemente de siguranta.
4 Din modestele mele cunostinte de mecanica, tehnologul mecanic specifica pentru TOATE imbinarile demontabile cu filet o valoare a cuplului de strangere. Abaterile fac rau: prea putin=risc de desfacere, de aparitie de batai; prea mult=risc de deformare a pieselor stranse, risc de rupere a filetului sau a surubului. Dincolo de dificultatea de a demonta roata (mai rar, dar se mai intampla sa o facem!), strangerea "ca apucatu" mie mi se pare la fel de periculoasa ca nestrangerea: cand iti va sari roata ca s-au rupt suruburile....
Ca in mai toate, si aici exista o masura si nu e bine nici prea mult.

Drum bun si nu faceti excese!
sorin1983
2 intrebari: berlina nu are piulite? se gasesc cerculete "centratoare" pentru diverse jante pe undeva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.