Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: proiectoare dsn
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
turturel
Salut. Am si eu o nelamurire si normal ca la expertii de pe daciaclub apelez iar din nou. tongue.gif
Am gasit asta seara in selgros 2 buc proiectoare la 83 de lei. Nu leam desfacut dar se vede foarte clar in ambalaj ca ar avea si un releu ametit pe acolo. Stie cineva, sunt bune? As vrea sa le pun pe faza scurta sau pe ceata sau chiar separat. eu am o dsn confort din 2003. Releul se cositoreste pur si simplu pe placa?( eu am deja 3 relee) iar legaturile se fac...unde? Ma scuzati dar chiar nu stiu chestia asta.
Stie cineva cu ce putere vin becurile de fabrica dupa dsn?
40/45w sau 60/55w? Pt cele de 60/55w mai trebuie vreun releu?


Va multumesc si sper sa ma ajutati ca as vrea sa o pun un pic la punct si nu prea stiu la partea electrica. blink.gif
Razica
din fabrica vin cu 40/45 W, iar cele de 55w mi am pus di yo de 3 zile, fara nici un fel de adaptare daor scos becul vechi, pus cel nou si plecat la drum
turturel
nu am poze pt adaptoare dar am sa pun. Am incercat sa le pun fara adaptoare dar nu stateau fix...jucau si la gropi se miscau in sus si in jos. In fine, leam fixat si masina "vede" mai bine.
turturel
am cumparat pana la urma proiectoarele din selgros...mam cam grabit cei drept pt ca trebuie sa improvizez un pic sistemul de prindere. ele vin si cu releu si cu buton on/off.(releul scrie pe el ca trebuie pus pe o siguranta de 30A iar butonul pe una de 10A) intrebari: releul trebuie montat in cutia de sigurante de la motor sau in cea din habitaclu? iar sigurantele care le cer butonul si releul de asemenea nu stiu unde vin...sun bata la partea electrica. mai trebuie tras vreun fir de la UCE ca innebunesc. banuiesc ca e o schema valabila pt toate proiectoarele ca toate vin cu releu si buton. va rog ajutatima cu o schema ceva sau cu o persoana care monteaza prin br sau gl.nu as vrea sa ajung la service
harry
banuiesc ca este vorba de un kit complet, trebuie sa-l montezi independent de instalatia actuala a masini. Tragi fire separat printr-o siguranta de la acumulator, montezi releul in cutia de sigurante de langa baterie, proietoarelele la locul lor iar butonul on/off in interior unde iti este mai la indemana. Cu mici modificari, poti lua "semnal" de comanda pentru releul proiectoarelor de la pozitie/faza scurta/faza lunga/proiector ceata spate/ sau ori ce altceva smile.gif
sergiu_studineanu
io am luat din targ cu 50 buc
Tince1290
mi-ar placea si mie sa-mi pun niste proiectoare dar in niciun caz de supernova pentru ca mi se par prea badarane smile.gif...in schimb le cer posesorilor de supernova care au montat alt tip de proiectoare sa posteze niste poze sa-mi dau seama ce fel de model se potriveste cel mai bine pe masina....astept poze....multumesc anticipat biggrin.gif
BoR
Salut.Am eu montate din cele de Nova.Mi s-au parut mai finute.Bat destul de bine,dar nu pe distanta mare.Lumina este mai mult dispersata.Ca sa vezi cum vin pe dsn,am eu poze pe form in galeria personala.
Tince1290
arata super....chiar sunt mai finute....dar nu-mi prea pot da seama ca tu ai bara neagra....a mea e in culoarea masinii....si nu stiu cat loc ramane de o parte si de alta in locul acela...multumesc oricum.....am pentru moment prima oferta biggrin.gif....daca ai sti si cat costa ar fi super...mai astept poze biggrin.gif
pynky_2231
sal .. imi zice si mie cineva unde este releul de la proiectoare ... >? smile.gif
fory
salut, eu vreau sa imi pun unele rotunde...a incercat careva?
am gasit unele link

@pynky_2231 am un manual de nova (*.pdf) cu schema electrica la sigurante daca te ajuta da-mi add florin_yo2000
spielbergl
As vrea sa-mi leg proiectoarele pe un buton cu revenire si martor (ca cel de lampa stop ceata) stie cineva logica functionarii butonului? Cum trebuie legat si ce releu trebuie folosit ca sa mearga?
nikuniku
spielbergl ce vrei tu sa faci sigur te depaseste la partea electrica
in general se leaga mai greu ca la un intrerupator normal,pentru linistea ta si integritatea masinii apeleaza la un electrician auto
spielbergl
Da, cred ca am dezlegat misterul... 2 picioare de la intrerupator trebuie legate intre ele. Am sunat toate picioarele intre ele si i-mi dadea cu virgula...
Va rog sa comentati la subiect si nu la parerea voastra despre cata elecronica credeti ca stiu...
nikuniku
poftim schema electrica de lampi ceata doar ca in locu lor pui proiectoare
asta este din manual si pentru warnu luat
multumit? te descurci?
spielbergl
Da mersi mult! Nu e asa complicat doar ca m-a derutat faptul ca picioarele 2 si 7 nu sunt legate intre ele si nu am avut nici schema.
nikuniku
nu este,ai dreptate pentru cine face/lucreaza in domeniu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.