Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: apa in solentza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
mariancd
ieri dupa ce am ridicat masina de la dealar m-a pris o ploaie cu grindina ... si a fost facut testul de foc! a INTRAT apa in ea ... culmea este ca am prins cu hayonul firul de ridicat planseta si toata apa s-a scurs pe acesta direct in boxa stanga. asta nu ar fi nimic, dar la gemuletul triunghiular de pe stanga intra apa si aici nu a mai fost nici un fir. la prima vedere este un cheder prost nici nu sta strans pe geam ... Voi pe unde ati mai vazut ca intra apa ...? poate facem un top! :wink:
Wolfmark
:?
aviasol
QUOTE
:?

:? !!! dar la mine nu intra delok!!! testat super bine - nici o ploaie nu poate sa fie asa cum am testat io!
Bobo
la mine la ploile astea n-a intrat nimic;



insa v-am zis la spalatorie cand am dus-o si au pus aia jetul pe ea, intra pe sus pe la usi;

astept sa o mai spal odata... dupa ploi...
mariancd
oricum, dupa parerea mea chedarul este foarte moale si la un jet puternic de aproape este posibil ca apa sa intre ...
bogdan_o
Exista o posibilitate de a impiedica apa sa intre in masina, cel putin pe la chederele geamurilor, ca pe la usi nu am gasit nici o solutie buna pana acum (stiu pe cineva care a dat cu silicon trensparent pe chederele usilor dar pe usi la interior si, desi nu arata bine cica functioneaza. Daca ati gasit voi o alta metoda mai buna astept sugestii). Ideea este sa dai chederul jos, sa-l scoti de pe geam si sa il dai cu silicon transparent. Se da cu silicon atat pe partea in care intra geamul cat si pe partea care se imbina cu tabla. Este o lucrare migaloasa si anevoioasa (mai ales cand trebuie sa pui geamul la loc pentru ca o sa curga silicon peste tot) dar merita. Dezavantajul este ca este mai complicat de dat geamul jos daca se sparge etc, dar macar nu intra apa in masina si nu mai rugineste tabla asa de repede in zona chederelor.
Alecu
Pun si eu o intrebare ca proaspat propritar.

Introducere

Cand am luat masina venind de la Pitesti spre Bucuresti la peste 80km/h se aude suieratul vantului pe la geamul stang (sofer). Asa....

Continut

Ma mananca undeva si-i cumpar paravanturi pe fata...stiti plasticele alea .... acu cant dau cu geamul in sus (electrice fiind) acesta se trage spre fata cascand un hau intre geam si cheder de aproape 1 cm.

Incheiere

Banuiesc ca de aici se auzea si zgomotul de vant. Pur si simplu geamul este mai scurt decat rama (valabil si pt geamul celalalt). Va dati seama ca nu am prins inca ploaie ca asi fi scos apa cu galeata din masina. Problema se rezolva impingand geamul cu mana...

Intrebare la voi cum e...?

Merci
aviasol
QUOTE
Pun si eu o intrebare ca proaspat propritar.

Introducere

Cand am luat masina venind de la Pitesti spre Bucuresti la peste 80km/h se aude suieratul vantului pe la geamul stang (sofer). Asa....

Continut

Ma mananca undeva si-i cumpar paravanturi pe fata...stiti plasticele alea .... acu cant dau cu geamul in sus (electrice fiind) acesta se trage spre fata cascand un hau intre geam si cheder de aproape 1 cm.

Incheiere

Banuiesc ca de aici se auzea si zgomotul de vant. Pur si simplu geamul este mai scurt decat rama (valabil si pt geamul celalalt). Va dati seama ca nu am prins inca ploaie ca asi fi scos apa cu galeata din masina. Problema se rezolva impingand geamul cu mana...  
Intrebare la voi cum e...?

Merci


concluzie



geamurile manuale merg foarte foarte bine!
Alecu
De acord ca mai bine geamuri cu manivela...dar problema este ca geamurile sunt mai mici indifrent cu ce sunt actionate
aviasol
QUOTE
De acord ca mai bine geamuri cu manivela...dar problema este ca geamurile sunt mai mici indifrent cu ce sunt actionate


nu sunt de acord la mine la Rapsodie geamurile intra in cheder si nu intra nici apa si nici nu vajaie la nici la viteze >145 km/h asa ca va sugerez un downgrade la geamurile cu manivela 8) 8) 8)
Alecu
Mai oameni buni...nu m-am facut inteles geamurile sunt mai mici pe LATERAL respectiv stanga dreapta si nu sus unde intra perfect. Repet geamul se trage catre fata lasand spre spate, acolo unde se inchide usa un spatiu, in conditiile in care sus inchide bine. Asa ca nu cred sa conteze forta de actionare respectiv manivela sau electric
MaX
Eo pot sa zic ca am trecut testul de apa.....da am ramas cu scartaiutul ...



unde or fi blondele :?:
mariancd
Alecu! am fost sa ma uit si la a mea si nu exista nici un spatiu intre geam si cheder ... am tras de el in fata spate inchis deschis si nu s-a miscat in nici un fel pe directia asta .... singura faza pe care o face este ca se balanseaza cand urca atunci cand sta mult in soare si nu mai aluneca chederele ca lumea ... deci ar fi bine de vazut sa nu fie o problema la a ta si sa o rezolvi in garantie ...
aviasol
QUOTE
Mai oameni buni...nu m-am facut inteles geamurile sunt mai mici pe LATERAL respectiv stanga dreapta si nu sus unde intra perfect. Repet geamul se trage catre fata lasand spre spate, acolo unde se inchide usa un spatiu, in conditiile in care sus inchide bine. Asa ca nu cred sa conteze forta de actionare respectiv manivela sau electric


poate ti-au intrat un pic geamulile la apa :shock:
Alecu
QUOTE
Alecu! am fost sa ma uit si la a mea si nu exista nici un spatiu intre geam si cheder ... am tras de el in fata spate inchis deschis si nu s-a miscat in nici un fel pe directia asta .... singura faza pe care o face este ca se balanseaza cand urca atunci cand sta mult in soare si nu mai aluneca chederele ca lumea ... deci ar fi bine de vazut sa nu fie o problema la a ta si sa o rezolvi in garantie ...


pai m-as duce. Dar aia o sa spuna...scoate-ti tata paravanturile alea. Am incercat si eu ...fara paravanturi merge centrat adica 1cm spatiu la stanga unul la dreapta si nu se vede fiind ingropat in cheder. Cand montez paravanturile pe latura dinspre parbriz freaca...normal....astfel ca geamul este tras catre in fata => spatiu de 2 cm suficient cat sa iasa din cheder in partea cealata adica langa stalp. Orcum mi se pare enorm spatiul lasat...m-am mai uitat si eu la alte masini si geamul este aproximativ fix fara rezerve care sa-i permita un joc. Oricum v-asi fi recunoscator dac mi-ati confirma ca la voi geamurile sunt fixe...atentie trebuie privit cu atentie...pt ca m-asi mira sa varieze dimensiunea geamului :shock:
mariancd
:oops: am si eu o intrebare? ai montat corect paravantul? te intreb asta pentru ca un coleg de-al meu a avut o problema asemanatoare la un GTi si nu pusese bine paravantul. dupa ce l-am introdus corect sub cheder totul a fost ok!
Alecu
Pai eu cred ca le-am montat corect. Am sa ma mai uit dar nu prea vad unde asi fi putut gresi....
mariancd
colegul meu nu le bagase si sub oglinda si stateu torsionate ...
bogdan_o
Morala: renunta la paravanturi. Sunt folosite de cei care nu au AC si merg cu viteza cu geamul deschis (sa nu lesine de cald) si nu vor sa le bata vantul in freza. Daca spuneai ca ai geamuri electrice --> Solenza Scala --> Aer conditionat --> economia la benzina nu-si are rostul daca risti ca dupa o ploaie sa scoti apa cu galeata din masina. In plus, unele paravanturi mai fac si zgomot la viteze mai mari, asa ca e tot una zgomotul paravantului sau zgomotul geamului care nu se inchide ca lumea.
Alecu
Da sti ca ai dreptate? ma mai gandesc.
Alecu
Dragi mosului...sa rezolvat de la sine. Geamul se inchide corect....cred ca s-a "rodat". Culmea este ca dupa ploile din ultimile 24 de h nu a intrat un gram de apa....URA!
aviasol
QUOTE
Dragi mosului...sa rezolvat de la sine. Geamul se inchide corect....cred ca s-a \"rodat\". Culmea este ca dupa ploile din ultimile 24 de h nu a intrat un gram de apa....URA!


Dacia nu inceteaza sa ne uimeasca - uite o masina inteligenta - a sesizat defectul si l-a remediat cu fortze proprii chiar ea!!! :shock: :shock:
bogdan_o
Cred ca Dacia ta ar putea da lectii oricarui mecanic. S-a reparat singura si nici nu ti-a cerut vre-un ban dupa. Cred ca ar trebui sa facem toti la fel. Sa lasam masinile sa gandeasca si sa se repare singure, daca cei de la Dacia nu sunt in stare. Si iesim si ieftin.
Alecu
Da....ar fi minunat...insa explicatia este simpla geamul a presat chederul si acum aluneca usor biggrin.gif de data asta mecanicul a fost timpul biggrin.gif
Duncan
alecu am verificat de mai multe ori... nu intra apa in ea ... deloc!!! ... si geamurile se inchid perfect ... cat despre scartaitul la rotile din fata cand franezi ... e clasic ...
Adriana
Vad ca nimeni nu are probleme cu apa..sau nu are mari probleme cu apa...Atunci sa va spun eu -dupa ploaia asta, care dureaza ce-i drept de vreo 3 zile, am dat apa afara din masina cu prosopul....Am uitat sa va spun, am o Solenza Scala, pe care am luat-o dupa ce mi-am vindut dsn din cauza ca...intra apa laugh.gif ....Si mi-am luat Solenza...in care intra apa si mai rau ....pe locurile din fata era balta azi dimineata... 052.gif

poate cineva sa ma ajute, sa-mi dea un sfat, in afara de a ma duce cu ea la Service? :?:
i96nds
Ei, asta chiar ca e buna.... Sigur nu aveai geamurile usor deschise? S-a discutat deja aici ca sunt mari sanse ca cei ce urca in spate sa dea cu piciorul peste maneta ce deschide geamurile in spate....



Si in fata la fel, nu vad cum altfel sa intre apa in masina pe scaunele din fatza. Verifica si tu ochiometric chederele alea de deasupra usii sa stea cum trebuie. Poate s-au desprins din greseala.
Adriana
am gresit cind am scris pe locurile din fata sad.gif ....jos era apa, in fata...si nu era de la geamuri crede-ma ca le-am verificat :shock: ...Pina acum nu s-a intimplat, dar acum ,era balta...Apropo, tu ti-ai verificat-o pe a ta? laugh.gif
i96nds
QUOTE
am gresit cind am scris pe locurile din fata sad.gif ....jos era apa, in fata...si nu era de la geamuri crede-ma ca le-am verificat :shock: ...Pina acum nu s-a intimplat, dar acum ,era balta...Apropo, tu ti-ai verificat-o pe a ta? laugh.gif


Eu am verificat si totul e OK. Nu uita sa verifici nivelul antigelului, sa fie intre min si max. Sa nu fi curs acela.... Ar fi mult mai rau.
Adriana
laugh.gif :cry: Nu stiu daca sa-ti multumesc pt sfat sau sa ma enervez...Cum sa fie antigel???!!!...Era apa de ploaie, crede-ma....La Dsn am avut probleme si cu radiatorul, asa ca stiu cum arata antigelul..... :roll:
i96nds
QUOTE
laugh.gif  :cry: Nu stiu daca sa-ti multumesc pt sfat sau sa ma enervez...Cum sa fie antigel???!!!...Era apa de ploaie, crede-ma....La Dsn am avut probleme si cu radiatorul, asa ca stiu cum arata antigelul..... :roll:


Hai nu ma chinui si tu ca sunt la serviciu.... E bine ca nu e de la antigel... Incearca sa inchizi bine toate usile si geamurile. Eu uneori mai las intredeschisa usa de la sofer, nu sunt atent. Are 2 pozitii de inchidere. Check it!
bzip2
Stefan, esti asa sigur ca au rezolvat problema etanseitatzii, de la DSN la SLZ ? Poate tehnic (adica teoretic) au schimbat ceva, dar asamblarea tot aceeasi muncitori o fac (ca sa nu zic cu ~uck): Lui Marty i-a intrat bine-mersi apa, si se pare ca pe la cheder parbriz - am apasat si eu pe parbriz si se misca cativa milimetri, lasand un spatiu frumos intre el si cheder....
i96nds
QUOTE
Stefan, esti asa sigur ca au rezolvat problema etanseitatzii, de la DSN la SLZ ?


Ei, oricum e remarcabil faptul ca se intampla la mai putini decat la DSN. Am vazut si eu la Marty ca mai intra apa. Deci se mai intampla la unele masini. Se intampla si la Peugeot 206.... Oricum, eu nu as face teste dintr-astea sa vad cu cat se misca geamul. E clar ca nu e foarte bine prins - insa daca vreau sa vad care e treaba nu reusesc decat sa misc parbrizul, ceea ce face doar rau. Imi satisfac curiozitatea insa imi va intra apa in masina. Stiu ca nu e normal asa, insa... nu avem ce face.



Eu sunt dupa principiul "Mai bine nu o atinge, daca merge bine".
Adriana
mersi, Ionut. Asta pt ca mi-ai dat si mie oarecum dreptate..Incepusem sa cred ca eu am fost singura ghinionista.........Asta nu-mi rezolva situatia...si-afara ploua in disperare..... :cry:
i96nds
QUOTE
poate cineva sa ma ajute, sa-mi dea un  sfat, in afara de a ma duce cu ea la Service? :?:


Asa cum ziceai si tu, doar la Service poti merge. Nu te vad surubarind la masina sa vezi pe unde intra apa.... Si nici nu e bine. De aia esti in garantie, sa nu te intereseze.... Succes !
Marty
Adriana, sa-ti explic cum sta treaba. Am si eu o Scala, si la mine ploaua inauntru (e drept ca nu gasesc balta pe jos, dar gasesc mocheta uda pe sub torpedo). Asta vara, mergind prin Constanta, am auzit un harshait in partea dreapta, ca de fier pe cauciuc. Am crezut ca imi freaca usa de chederul de pe caroserie. Acu' 2 saptamini, cu ocazia primei dimineti friguroase, ma sui in masina sa ma duc la birou. In drum (deja obisnuit cu harsaiala aia dupa 3 luni), am deosebita neplacere sa aud acelasi harsait si in partea stinga. Plin de nervi, ascult mai atent. Concluzia ? Harsaiala aia vine de la parbriz, nu de la usa. Chederul sta total aiurea, atit pe caroserie cit si pe parbriz. Se pare ca ai acelasi ghinion ca si mine. sad.gif

Ca masura de remediere, m-am dus la service si am reclamat problema, care a fost constatata si de ei. Acum astept sa ma cheme la service ca sa imi remedieze si alta problema, ocazie cu care ii voi pune sa-mi si etanseze parbrizul! Iti recomand sa te duci la service, pentru ca o remediere a problemei, pe genunchi in spatele blocului, nu e viabila! E mult de munca si , din moment ce ai dat banii pe o masina care ar trebui sa functioneze, trebuie sa ti-o repare meseriasii Dacia! Parerea mea....
MMihai
Adriana, daca ai gasit apa in fata inseamna ca vine de pe la chederul de la parbriz ... slz e mai incheiata pe la aripi m-am uitat si nu ar putea sa fie de acolo ... da' mai stii :roll: sa le spui la service sa se uite si deasupra rotii, la imbinarea plasticului cu aripa ... poti verifica si tu asta pune mana acolo si vezi daca este distanta intre cele doua - acel loc trebuie umput cu silicon la fel ca la parbriz ... bai dar oamenii astia de la Dacia fac economie de silicon? De ce nu put atat cat rebuie din fabrica :shock:
Mihai B
shi mie imi curge apa in fatza dreapta, de undeva de prin zona cutiei de acte. nu stiu exact de pe unde ca n-am apucat sa studiez, abia am constatat. cantitatea nu e prea mare; weekendul asta am facut buc - suceava shi retur, 50% din drum a plouat... iar cantitatea a fost "rezonabila" - gen o ceshcutza de cafea la dus shi inca una la intors smile.gif) ma duc maine la ipso sa vad ce zic baietzii.

exceptand asta, mai curge apa (dat NUMAI la spalare cu jet) pe la geamul spate dreapta - acolo unde se imbina geamul cu completarea aia de geam sau cum s-o chema. la ploaie nu a intrat nimic pe acolo, da la fiecare spalare intra.
CATALIN CONSTANTIN
salut

Si eu ma laudam cu ea ca nu intra apa nici la jeturi foarte puternice, dar iata ca a venit frigul si chederele au inceput sa se stringa dind voie la apa sa intre.Asta este parerea mea si nu stiu ce o sa fac, momentan imi usuc mocheta din portbagaj care este uda bine.



Daca stie cineva cu ce putem da prin portbagaj (ceara sau unsori) ptr. protectia tablei din portbagaj ca deja a format mici pete de ruguna unde a stat apa.
Anonymous
Trebuie date jos parbrizul si luneta, pus silicon de-ala negru LA GREU -se consuma un tub la fiecare geam, nu se face economie, trebuie sa refuleze la montajul geamului si in interior si in exterior - atentie cind se scoate sfoara la montaj ca se pot murdari tapiteria si adio, nu mai iese cu nimic, si cam gata cu apa. Pina nu faceti asa nu scapati de apa in masina. Nu va recomand introducerea de silicon fara scoaterea geamului ca nu da rezultate. Mecanicii puturosi vor zice ca nu e nevoie de demontat geamul, dar mai bine il dati jos, mai ales ca cineva cu experienta il scoate f.f. usor - mie mi le-a dat jos in mai putin de 3 min. pe amindoua - si nu le-a spart !!
MMihai
Eu folosesc ceara impotriva ruginei :roll:

Mie mi-a rezolvat problema asta fara sa-mi dea luneta jos ... nu cred ca e nevoie, ridici chederul si acolo pui silicon, oricum apa iti intra pe la colturile de jos ale lunetei, mai sta apa acolo si nu trebuie pe tot chederul pus, doar pe partea de jos si colturti :? un prieten cu Opel Vectra i s-a crapat luneta de la soare (va dati seama ca nu are cheder), e prinsa in silicon si cand se dilata prea mult nu are unde sa se duca si se crapa ... deci e mai bine cu cheder :?: :roll:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.