Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ABS obligatoriu la toate mașinile noi vândute în UE
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
rooster
In sfarsit li se impune fabricantilor sa doteze obligatoriu cu ABS masinile noi vandute in UE !
Unele lucruri bune trebuie impuse, altfel nepriceputii nu dau (2) bani pe ele.

http://www.adevarul.ro/articole/abs-obliga...te-in-ue/311782
http://www.protv.ro/stiri/social/de-la-1-i...a-fara-abs.html
Corbu'
Un lucru foarte bun, in alte state UE era de ceva vreme obligatoriu.
Acum se explica de ce Sandero are ABS standard, stiu cei de la Dacia ceva, altfel 100% nu il puneau obligat fortat.
argon
pacat ca nu e si AC-ul obligatoriu ca in unele tari precum Israel, poate asa ar scuti capetele unora de multi pumni auto acordati ulterior.
Dacia Linuxis
Foarte bine. In Germania vor sa impuna ESP si cauciucuri ecologice (adica mai silentioase, care intampina mai putina rezistenta la rulare).
BAD_MF
In Germania este altceva..
Nici plumbul clasic nu mai este permis la roti in Germania, tot datorita unor factori ecologici.
minny
Si cum se zvoneste ca si la Logan Phase 2 ABS va fi standard inseamna ca s-a scos francezul.
Serje
Nu se compara Romania la clima cu Israelul. Si de ce sa bage mana in buzunar la om daca nu vrea AC ? Si dupaia sa apara multi ca pfuai ce scumpa si prima versiune cai cu 4-500 de euro mai mult.
AR-18-MOS
Si, in plus, multi oameni nici nu suporta A/C ...
Amedeus
E corect. Eu impuneam ABS obligatoriu si ESP ca posibila optiune pe orice model (normal, contra cost) . La fel si AC-ul. smile.gif
Serje
Aia ar fi o chestie buna sa-i oblige sa-l puna la optionale, sa nu fi nevoit sa-ti iei laureate daca vrei AC, sa fie si la versiunile inferioare.
Ov
mai degraba decat AC-ul standard, ar fi 2 airbag-uri standard, nu unul cum e acum la noi, ba chiar am impresia ca merge si fara (logan van-ul chel parca n-are airbag nici la sofer)
Cypher4laguna
QUOTE(Ov @ 20 Jun 2008, 11:35)
(logan van-ul chel parca n-are airbag nici la sofer)
*



Poate asa-i mai responsabilizeaza pe cei care conduc utilitare si merg ca nebunii (NOT!)
roland
Chestiile care tin de siguranta (atat a soferului cat si a celorlalti participanti la trafic) e normal sa fie impuse (ABS, gume ca lumea, ESP, AFU, etc)

Chestiile care tin de confortul personal nu vor putea fi impuse niciodata si nici nu e normal (AC, scaune de piele, etc)
Serje
Cele care tin de siguranta celorlalti participanti la trafic da, dar cele care tin de siguranta soferului de ce sa fie impuse? Daca mie mi se rupe de siguranta mea, si nu vreau sa dau niste in plus?
zodrac
Mai, da parca ABS-ul era obligatoriu de mai de mult, parca acuma au facut obigatoriu AFU din cate am citit eu prin alte locuri.
Numai ca traducerea comunicatului in limba romana lasa de dorit.

LATER:

Uite ca am gasit si linkurile:
Comunicat in limba Engleza
Comunicat in limba Romana
liviu2004
Ai dreptate.
zodrac
Ei ce sa faci, eu m-am obisnuit sa nu mai cred nimic din ce zice presa romana pana nu ma informez din mai multe surse.

Later: cred ca ar trebui schimbat putin titlul topicului.
rooster
QUOTE(zodrac @ 23 Jun 2008, 18:08)
Later: cred ca ar trebui schimbat putin titlul topicului.
*



Toate sistemele Brake Assist Systems (BAS) amplifica presiunea in sistemul de franare mult mai mult si mai repede fata de servofrana clasica, iar fara minimul de ABS multe masini se vor transforma in proiectile pe o traiectorie necontrolabila in momentul franarii.

http://www.conti-online.com/generator/www/...istents_en.html
ovidiumuresan
Nu ar fi chiar asa daca nu ar fi lumea (tara noastra) plina de cretini care nu isi au locul pe sosele si se cred vreun Schumacher sau Senna, fara sa tina cont ca pe sosele nu circula doar ei, ci sint mii de oameni in fiecare zi. Din pacate e tot mai plina Romania de astfel de specimene care sint o adevarata amenintare pentru viata unora care poate circula regulamentar. Daca ai masina fara ABS, e chiar asa greu sa constientizezi lucrul asta si sa circuli cu un gram de prudenta in plus si cu viteza adaptata tipului de masina pe care il ai si bineinteles drumului pe care circuli ? Nu toti am crescut cu masini cu ABS, sint unii dintre noi care au sute de mii de kilometri parcursi cu Dacie sau cu alte masini care n-aveau ABS si ESP cine stie ce alte sisteme anti cretinism. E bine totusi ca va fi obligatoriu ABS-ul la toate turismele noi. Poate asa se mai salveaza vieti...
A l e x
Parerea mea e ca ABS, ESP si toate acronimele ce tin de siguranta activa ar trebui sa fie standard, chiar daca ar insemna ca masina sa fie cu cateva sute de euro mai scumpa.

Inteleg trapa, xenonul, pielea, etc.. ca fiind mofturi care poate unii chiar nu le vor, dar nu cred ca ar trebui sa fie optional ceva ce tine de siguranta (inclusiv airbaguri aditionale).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.