Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cablul de la kilometraj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
85-MPd
am si eu o problema! sper sa ma ajutati.. intr-o seara ca sa nu mai vada tata cati km fac am desfacut cablul de la kilometraj din bord... bine inteles atunci cand am bagat masina in garaj ca l-am infiletat la loc.. operatia asta am repetat-o de cateva ori. Acum nu il mai scot pt ca nu mai am probleme cu jupanu` dar face un zgomot ciudat care ma scoate din sarite... nu stiu ce sa ii fac... am observat ca are anumite pozitiii in care nu mai face zgomot...

aveti voi vre-o solutie???
multumesc
85-MPd
QUOTE(85-MPd @ 4 Jan 2005, 00:15)
am si eu o problema! sper sa ma ajutati.. intr-o seara k sa nu mai vada tata kati km fac am desfacut cablul de la kilometraj din bord... bine inteles atunci kand am bagat masina in garaj k l.am infiletat la loc.. operatia asta am repetat-o de cateva ori. Acum nu il mai scot pt k nu mai am probleme cu jupanu` dar face un zgomot ciudat care ma scoate din sarite... nu stiu ce sa ii fac... am observat ca are anumite pozitiii in care nu mai face zgomot...

                  aveti voi vre-o solutie???
                                            multumesc
*


speram sa imi rasp cineva!
paulp
Iti raspund eu, si n-o sa-ti placa. Ai exact 6 ore sa schimbi mesajul fara KKKK si SHHH.!
Dupa aia mai putem sta de vorba.

Daca ai nelamuriri, citeste aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?act=boardrules
Punctu 2, d).
85-MPd
sper sa fie bine acum! stie cineva ce trebuie facut?
ydaniel
asa am patit si eu dupa ce l-am schimbat!incearca sa pui cu o seringa cu ac cateva picaturi de ulei pe camasa cablului!
85-MPd
sper sa mearga! mersi! altceva mai stiti?
Danciu Sabin
Sint mai multe variante: probabil ai mers si cu ceva viteza,nu numai de ai luat-o sleep.gif .Este posibil sa se fi uzat cablu,poate chiar sa se fi desprins si citeva fire din el.Mai ai varianta sa-l fi introdus gresit la loc :are un cap de forma patrata si... cam greu dar... Altceva ar mai fi doar ceasul de la bord.Deci ai trei variante,eliminale pe rind.Salut. blush.gif
85-MPd
cablul este nou pt k tocmai l.am schimbat pt k s.a rupt de la cutie si un ceas nou este cam 1.5 altceva?
car_maniac
Poate ca cablul nu este pus bine pe caroserie.El trebuie sa fie bine intins.Poate este indoit pe undeva.
85-MPd
am observat k nu este intins cum il intind?
car_maniac
Un cap al cablului trebuie sa intre in cutia de viteze

Dupa aceea el se trece pe langa lonjeron si intra in comparimentul motorului facand ca o bucla.

Apoi se introduce in compartimentul soferului si se insurubeaza celalalt capat la kilometraj.

In poza asa trebuie sa arate cablul de kilometraj.
85-MPd
va multumesc pt informatii.
PaulM
coolio
unge rotitele alea din ceas.si eu am patit la fel si acolo era problema.
Danciu Sabin
De fapt nu rotitele :mecanismul este alcatuit dintr-un magnet care transmite viteza la ceas,prin rotatie misca mecanismul in interior.Acolo tebuie uns.Si daca tot il desfaci unge si rotitele.Am patit si eu la Nova:intr-adevar era un scirtiit enervant,dar nu tot timpul.
asorin
Scuze pentru 50% off topic, dar cred ca problema asta o are cam toata lumea. Acul de kilometraj care "bataie" (nu sta fix, pentru viteze de pana la 60 kmh). De la ce sa fie?
car_maniac
Sunt cam doua probleme, depinde pe care le ai.

1) cablul de kilometraj nu este bine prins de kilometraj

2) kilometrajul este stricat.doar nu vrei sa te tina o viata intreaga.

LuckyHOME
Am auzit ca din cauza friului poate sa inghete cablul de kilometraj si din acest motiv sa scoata aceste sunete enervante. Acelasi lucru il patesc si eu, plus ca nici nu indica viteza corect...dar am observat ca in cazul in care afara e mai cald, sunteul se diminueaza sau dispare in totalitate...
Poate e si asta o cauza...
jaf
QUOTE(LuckyHOME @ 12 Feb 2005, 18:42)
Am auzit ca din cauza friului poate sa inghete cablul de kilometraj si din acest motiv sa scoata aceste sunete enervante. Acelasi lucru il patesc si eu, plus ca nici nu indica viteza corect...dar am observat ca in cazul in care afara e mai cald, sunteul se diminueaza sau dispare in totalitate...
Poate e si asta o cauza...
*



Sigur E! Dimineata cand ii foarte frig scartie ceva (la mine indica corect) mad.gif dupa ce se incalzeste putin in masina si normal se incalzeste bodul cat de cat nu se mai aude nimic.. asta e.. Made In Romania laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.