Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: izolare fonica supernova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
turturel
am citit topicurile referitoare la izolarea fonica pt supernova. weekend-ul asta cred ca ma apuc si eu de aceasta treaba. de cand au fost postate aceste topicuri a mai aparut si folia PEE cu aluminiu pe o parte(are o foita subtire de aluminiu),sau poate ca era si inainte si eu nu stiu.intrebarea e urmatoarea: pot folosi aceasta folie pt izolarea masinii...adica...rezista la umezeala la fel ca folia simpla PEE sau difera ceva din cauza acelei foite subtire de aluminiu? nu as vrea sami faca condens.

As vrea sa dau cu antifon si interiorul portiereler..am inteles ca pe dedesupt se afla o alta folie prinsa cu mastic pe margini care nu trebuie data la o parte...ar intra apa. cum pot face aceasta antifonare? dau pe folia respectiva cu antifon sau dau folia jos si dau foarte bine pe interiorul usilor?
de asemenea am sa pun si folie pe interiorul satozelor asa cum a descris @liviu in topicul sau mai vechi.
imi cer scuze pt crearea unui topic nou si pt intrebarile posibil tampite.va rog ajutati un necunoscator! va multumesc inca o data!
cosmin_ms
dau pe folia respectiva cu antifon sau dau folia jos si dau foarte bine pe interiorul usilor?
de asemenea am sa pun si folie pe interiorul satozelor asa cum a descris @liviu in topicul sau mai vechi.
imi cer scuze pt crearea unui topic nou si pt intrebarile posibil tampite.va rog ajutati un necunoscator! va multumesc inca o data!



ti-ai raspuns singur la intrebare...spor la treaba ... biggrin.gif
MariusG2001
nu prea are efect. cel putin la mine nu a avut efect aceasta izolare. poate incerci cu antifon
turturel
la mine sa rezolvat acum 2 luni...cu pasla...vezi topicul meu. rezultate excelente din punctul meu de vedere si al altora.
magelan_explorer
am inceput antifonarea supernovei recent...cu vopsea antifon....evident munca asidua...tubulara de 10 si imbus de 6 pt scaune,cheie de 17 pt centuri si surubelnita stea pt ornamente...n-am reusit sa scot ornamentul din jurul schimbatorului de viteze,deci n-am scos nici consola,am ridicat mocheta in jurul schimbatorului si am aplicat un strat de antifon cauciucat (incredibil dar n-am gasit pic de rugina pe toata podeaua + portbagaj )...momentan n-am pus scaunele,sunt in dubiu daca sa mai pun o folie sau mocheta pe sub mocheta originala.... mai ma gandesc... pe langa asta am scos fetele de usi si am pus un fal defolie de parchet dar groasa de 15mm,cu decupaturile aferente...diferenta se simte deja cand inchizi usile..un zgomot mult mai infundat + calitatea muzicii mai buna... dupa ce ma hotarasc daca mai fac sau nu ceva la podea va anunt ce schimbari de sound au avut loc privind insonorizarea..
magelan_explorer
QUOTE(magelan_explorer @ 16 Sep 2008, 21:17)
am inceput antifonarea supernovei recent...cu vopsea antifon....evident munca asidua...tubulara de 10 si imbus de 6 pt scaune,cheie de 17 pt centuri si surubelnita stea pt ornamente...n-am reusit sa scot ornamentul din jurul schimbatorului de viteze,deci n-am scos nici consola,am ridicat mocheta in jurul schimbatorului si am aplicat un strat de antifon cauciucat (incredibil dar n-am gasit pic de rugina pe toata podeaua + portbagaj )...momentan n-am pus scaunele,sunt in dubiu daca sa mai pun o folie sau mocheta pe sub mocheta originala....  mai ma gandesc...  pe langa asta am scos fetele de usi si am pus un fal defolie de parchet dar groasa de 15mm,cu decupaturile aferente...diferenta se simte deja cand inchizi usile..un zgomot mult mai infundat + calitatea muzicii mai buna...  dupa ce ma hotarasc daca mai fac sau nu ceva la podea va anunt ce schimbari de sound au avut loc privind insonorizarea..
*



diferenta dupa antifonare e clara..
sunet mai slab in habitaclu
muzica se aude mult mai bine
usile nu mai vibreaza...
per ansamblu merita munca,,..
ma gandesc sa o fac si pe exterior..un antifon si o vaselina la cald..
chiar daca nu mai merg cu ea
cosmin_2300
Am pus si eu folie de parchet in masina ... mi-e lene sa pun poze ... zgomotele se aud mai infundate ... dar tot nu sunt multumit smile.gif
Am cautat anul asta ( masina era deja la tara ) pasla si n-am gasit ... dar la anu o sa cumpar pasla si pun 2 straturi si peste ea folia de parchet smile.gif
Sper sa fie mai bine asa biggrin.gif

23 Sep 2008, 17:22:
QUOTE(magelan_explorer @ 16 Sep 2008, 22:17)
am inceput antifonarea supernovei recent...cu vopsea antifon....evident munca asidua...tubulara de 10 si imbus de 6 pt scaune,cheie de 17 pt centuri si surubelnita stea pt ornamente...n-am reusit sa scot ornamentul din jurul schimbatorului de viteze,deci n-am scos nici consola ..........
*


Consola se scoate DOAR daca scoti si torpedoul smile.gif
Eu am reusit dupa o ora de chin si studiat laugh.gif
magelan_explorer
oricum,trebuie facuta si o antifonare pe exterior...
pe urma un strat de vaselina data cu pistolu la cald..
Maskatu
Sub masina a dat cineva cu grund? Am vazut ca antifonarea din fabrica e destul de in regula, dar e cam subtire. In legatura cu usile, cred ca ar trebui ceva mai mult decat folie de parchet. NU vad ce efect pozitiv ar putea avea. Se gaseste normal folie speciala cum ar fii dynamat, pentru insonorizare dar pretul este destul de piperat, si nu s-ar merita o asemenea investitie in sn decat daca ai de gand sa o mai tii cel putin 4-5 ani.

Singura solutie la indemana pe care o vad ar fii buretele. Am vazut la o masina straina , dupa ce i-am dat jos fetele de usi, avea un strat de burete de aprox 0,5 cm pus pe tot spatele fetei de usi . Dar unde s-o gasii burete sub forma asta de "folie" ma refer sa aobe macar 0,5 metri latime. Daca stie cineva, astept raspuns biggrin.gif
djasu82
In loc de burete folosesti tuburi cu spuma galbena genul celor care dau pe la usi , geamuri pentru ficxare care la fel se face ca un burete si ia forma fetelor de usi pe interior fiindca se expandeaza. Eu am pus momentan la o use si de jur imprejur silicon pentru a amortiza plasticul care adera pe tabla usi , la fel am facut si cu folia care protejara fetele de usi pe interior.
Maskatu
Suna cam... murdar biggrin.gif dar e si asta o idee. Alta ar mai fii sa schimbi toate chederele de la usi sa pui de solenza, in felul asta si usile vor face "priza" perfect cu caroseria...
djasu82
si schimbarea chederelor la usi nu suna treaba murdara ? biggrin.gif
dr_mKe
Ce limba vorbesti domnu' dj ? radmasa.gif
Pentru fetele interioare ale usilor BURETE -grosimea se alege in functie de modelul masinii. Folia de polietilena anticondens originala poate fi inlocuita cu folie anticondens aluminzata pentru parchet, de 3 mm. Rezultatul este foarte bun raportat la suma cheltuita.
Cat despre izolatia anticoroziva, atata vreme cat este intacta nu vad de ce trebuie refacuta. SN si SLZ sunt mult mai bine izolate decat berlinele.
Maskatu
Mai bine pui folie (de care o fii) decat sa incepi sa suflii cu sprayu de termopane si sa se scurga pe jos biggrin.gif parerea mea.... in felul asta esti sigur ca acoperi toata dimensiunea usii, prin taierea exacta a foliei dupa usa.
Dar astea sunt vise, a venit toamna, abia mai poti umbla pe la ceva la masina pe vremea asta si mai poate face asta decat cine are garaj biggrin.gif
bafta
dr_mKe
Idei geniale precum ale lui DJ au mai avut italienii, la un anume model de Alfa Romeo (prietenii stiu care). Au umplut respectivele spatii cu spuma poliuretanica expandabila. Rezultatul ? Coroziune catastrofala radmasa.gif
djasu82
Dr ai inteles tu prost nu am spus ca toata usa sa o incarci cu spuma doamne fereste dar in fine tuprizni postruri straine . Am spus doar compartimentele care sunt intre folie si capacul de plastic al usi asa pe intelesul tau de figurant.
La mine toata masina e data cu ce trebuie si nu mai am treaba la fel cum era si la brec, in schimb la opel nu am ce sa-i dau fiindca ce e lucru nemtesc e nemtesc si se vede.
dr_mKe
La Opel ai sa gasesti aceleasi "straturi" in usa. Fata de usa, folia anticondens si atat tongue.gif Spuma poliuretanica nu are proprietati de izolare fonica "dedicate". Buretele este ieftin, se gaseste in diverse sortimente (unele speciale pentru antifonat), usor de modelat si de fixat. Dar, dupa cum deja stim, tie iti place sa-ti complici viata.

PS > invata sa scrii si sa vorbesti corect romaneste, esti rusinea forumului la capitolul asta.
Maskatu
smile.gif)
La ford aveam cum a spus si dr mke , fata de usa si buretele care era probabil anticondens, si nu izolare fonica... pentru ca la ce tabla avea si la ce fete de usi, nu mai era nevoie biggrin.gif deci ramane mai buna ideea cu buretele in caz de izolare mai mult termina decat fonica si de folie speciala, care ce-i drept e mai scumpa... pentru izolare fonica. Sa mergem pe simplu si eficient nu? bash.gif
dr_mKe
La SN buretele se simte "termic" foarte mult iarna biggrin.gif Fonic efectul este neglijabil tongue.gif dupa cum am constatat la propria masina tongue.gif
Maskatu
trebuia sa zici si tu mai de mult sa avem timp, acum e ultima suta de metri pana vine frigul biggrin.gif ma rog, depinde unde locuieste fiecare. La campie e inca cald, dar la munte, deja e zapada in unele locuri si sub zero grade. A venit iarna si gerul, a incurcat-o soferul biggrin.gif
djasu82
Buretele peste o anumita vreme mai ales cand vara e cald se macina , barim spuma creeaza pe exterior o pelicula care mentine buretele intact . Agramat cum ma faci tu eu habar am de multe vorba unui amic nu-ti mai raci gura pe forumul dacia fiindca nu se merita la fel cum sunt baroni peste tot si pe aici sunt 10-20 de figuranti care se dau mari.
and_rei
c pot sa fac si eu la usile d la DSN k sa nu se mai auda asa tare atunci cand le inchid?cel putin alea de pe spate fac un zgomot...:-"
Maskatu
Stai linistit, problema asta cam intra in categoria "asa face toate". Face zgomotul ala idiot pentru ca s-au deplasat usile din pozitie. O sa vezi ca daca apuci usa si o misti sus-jos se cam leagana. Sa nu mai zic ca mai la toate coltul usii din stanga sus (cum te uiti cu fata la usa) se atinge de plafon (in cazul usilor din spate ) sau de usa din spate ( in cazul usilor din fata) . Singura solutie e sa le dai jos si sa le pui la loc . Treaba cu ciocane sau mai stiu eu ce solutii , nu sunt decat temporare.
and_rei
deci cu alte cuvinte raman la vorba "nu mai trantiti usile k va duceti p jos acasa" nu??sad.gif
Maskatu
Cam asa ceva... usile fac zgomotul ala enervant pentru ca nu mai sunt pe pozitie, si tu cand o trantesti nu se mai "pupa" incuietoarea cu cuiul de pe masina.

Din cate am vazut se dau cam greu jos, fiind sudate aproape peste tot. Nu stiu cum de fug asa repede din sudura.. probabil tabla prea subtire.

Parerea mea ca toate usile trebuiesc date jos si ramforsate cumva , ca au tabla ca foaia de ceapa. Dar asta ar merita doar daca o vopsesti si te apuci cap coada de ea.... Ma intreb daca usile noi de sn or fi mai bune , adica cu o tabla mai groasa, sau daca cele de solenza sunt mai reusite... dar o usa e cam 100 de euro, si decat sa le schimbi pe toate...... mai bine faci 10 ture de bloc biggrin.gif
and_rei
respect mascatu' !!! biggrin.gif radmasa.gif
turturel
iei izoler band si dai pe bolturile unde vine mecanismul de inchidere al usii...nu pe balamale...sper ca nu mam exprimat gresit si ai inteles. dupa care cumperi cheder de pus la geamuri si il pui deasupra chederului principal al usilor...asta ca sa nu mai loveasca usile din spate si ca sa nu mai intre praf acolo.. iti dau aceste sfaturi din proprie experienta si sunt valabile daca portierele sunt aliniate...adica daca sunt cat de cat fixe pe pozitie si nu au joc...daca nu sunt e mai nasol. la mine a functionat. salutare
ronin33dan
Eu am bagat pasla pe interiorul usilor....poate no sa izoleze ea prea mult dar un lucru este clar !!!!

Muzica se aude mult mai bine excl.gif excl.gif excl.gif

Ce spune TITiDNS referitor la chederul de geam e super adevarat...dar mai intai trebue suprafata foarte bine curatata si degresata.De dezlipit nu mai ai sanse ptr ca se rupe, atat de bine face priza autoadezivul.Chederul de care spune el este ca si o spuma, nu este din burete si costa undeva la 2.8 RON metru din ala dublu.Am vazut ce a facut el la usi cu chederul si chiar se aude super misto usa la inchidere si pe langa asta, realizeaza si o izolare in plus.
and_rei
titi poti sa pui niste poze te rog

24 Nov 2008, 14:18:
titi am pus izoler band pe mecanismul de inchidere al usii asa cum mi-ai zis.da o problema.usa nu se mai inchidea bine asa ca am pus mai putin dar tot se aude tare.daca poti sa ma ajuti .mersi
turturel
in afara de izoler band si cheder suplimentar eu miam facut si o izolare fonica si anticoroziva la masina. adica am golito aproape complet(fara bord) si am dato cu anticoroziv naval...dupa care am pus pasla in ea. la usi am facut altfel...am folosit folie pee pt parchet si am capsato in trei straturi, dupa care am "fixato" pe satoza...nu e lipita si pot spune ca se aude mai infundat. dar cred ca si izolerul band mia dat acest efect fiindca nu se mai aude a conserva...ma rog...usile spate la masina nu au fost folosite prea des...au balamalele tepene. uite si linkul cu postul nr. 90: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...%20fonica&st=60
and_rei
titi eu ma refeream la usi sad.gif.am pus banda cum mi-ai zis da nu se mai inchideau bine usile...
Maskatu
Normal ca nu se mai inchideau bine. Izolirul a obturat cursa de la incuietoarea usii. Incuietoarea vine cam fix pe fix cu, cuiul. Daca vrei sa nu se mai auda conserva, schimba chederele de la usi (toate 4) si pune de solenza.

Cele actuale sunt tocite si nu mai sunt flexibile, au devenit rigide de la atata frig + caldura excesiva. Imagineaza-ti sa scoti toate chederele de la usi si sa inchizi usile asa... e cam acelasi lucru.

La fel cum am facut eu cu cel de la portbagaj care era super presat de atatia ani si statea mai mult degeaba. Hayonul se oprea un cui, nu si in cheder. Un cheder de solenza in targ la vitan costa 50-60 ron !! Pentru a avea efect, usile trebuie sa fie aliniate destul de bine .
and_rei
am o problema cu usa de la sofer.mi-a tras cineva de ea si a strambat-o un pic X(X(X(.mai spusese cineva de chedere normale la metraj.a incercat cineva cu chedere de la solenza?
Maskatu
Uite poze cu chederul de solenza la protbagaj (postul 298)
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1590342
A costat 27 ron in caz ca vrei sa stii . In legatura cu usa de la sofer, deschide geamul si incearca sa impingi cu mana coltul usii in functie de ce parte e iesite, sau sa o tragi, daca e prea impinsa. Se indoaie repede la loc ca e tabla subtire ca branza .
turturel
izolerul nu trebuie dat in abundenta..e suficienta o bucatica de 7-10 cm..cat sa infasori de doua ori cuiul. eu unul nu am probleme. mai trebuie schimbat din cand in cand ca se toceste. eu maine il schimb.
Maskatu
Aveti grija cu chederele de la usi. Din cauza umiditatii de peste zi, noaptea se formeaza o pelicula f infirma de apa pe chedere , care ingheata peste noapte. Rezultatul: ingheata toate usile si nu le mai poti deschide. Cine stie cunoaste... Nu dati cu silicon sau prostii dastea, pentru ca ala nu are nimic in el "anti inghet". ingheata la fel de repede ca apa. Singura chestie care se pare ca da rezultat este solutia de dezghetare pentru incuietori. Daca nu faceti asta din timp, riscati sa ramaneti pe langa masina biggrin.gif La chederele noi nu ar trebuit sa se intample asta, dar la cele vechi, fiind tocite si lipsite de flexibilitate, sunt sanse mai mari.
and_rei
QUOTE(titiDSN @ 28 Nov 2008, 22:19)
izolerul nu trebuie dat in abundenta..e suficienta o bucatica de 7-10 cm..cat sa infasori de doua ori cuiul. eu unul nu am probleme. mai trebuie schimbat din cand in cand ca se toceste. eu maine il schimb.
*



pai am pus o bucata de 3-4 cm si tot nu se inchide sad.gif
Maskatu
Astea sunt carpeli care nu sunt de folos mereu si in toate cazurile. Crezi ca o bucata de izolir o sa iti indrepte usa din balamale si o sa se inchida perfect? La titi probabil ca nu e usa miscata rau din balamale de are efect, dar la tine se pare ca nu merge metoda asta.
and_rei
QUOTE(Maskatu @ 29 Nov 2008, 20:42)
Astea sunt carpeli care nu sunt de folos mereu si in toate cazurile. Crezi ca o bucata de izolir o sa iti indrepte usa din balamale si o sa se inchida perfect? La titi probabil ca nu e usa miscata rau din balamale de are efect, dar la tine se pare ca nu merge metoda asta.
*



am miscata o singura usa.cea de la sofer.nu toate huh.gif si nu e stramba din balamale
Maskatu
atunci de ce nu se inchide?
b13mat
salut maskatu, unde ai gasit tu cheder de solenza de portbagaj cu 27ron? vreau si eu
and_rei
nu stiu.o sa incerc sa rezolv problema cat mai repede
turturel
la mine a mers fiindca am portierele ok. proprietareasa nu prea lea folosit pe cele din spate..doar cele dupa fata au fost utilizate...la cele dupa spate am balamalele belea de tari. nu stiu ce sati spun cu problema ta, la mine a mers ca sa intamplat asa, la fel de bine putea sa nu mearga. salut!
Maskatu
QUOTE(b13mat @ 30 Nov 2008, 12:59)
salut maskatu, unde ai gasit tu cheder de solenza de portbagaj cu 27ron? vreau si eu
*


la magazinul de piese auto din zona. Gasesti cam pe oridunde, dar ai grija la preturi. Intr-un loc poate sa fie 27, in altul 30-40. Au unii niste adaosuri de ti se indoaie mintea wacko.gif Poate gasesti si mai ieftin decat mine... tongue.gif Si daca il schimbi nu il arunca pe cel vechi, iti trebuie o bucatica din el de aprox 15 cm, pentru a-l completa pe cel nou care fiind de solenza(si are stopurile in triunghi) e mai scurt. Si il mai poti folosi pe la masina, spre exemplu il schimbi pe cel de la capota(daca e mai nasol) sau mai pui bucatele pe lungimea aripii ca sa stea capota mai bine.
b13mat
da, dar la ce magazin mai exactt? ca pe aici 13 septrie sunt preturi de la 50 la 70ron sad.gif
Maskatu
Ai pm smile.gif
Maskatu
Nu prea se incadreaza intrebarea, dar nu am gasit alt loc mai potrivit unde sa o adresez. Dar este tot legata de "izolare" . Unde gasesc si eu cheder pentru strasina?? Ma refer la chederul acela care vine deasupra usilor, de la coltul usii din spate si coboara pana la capota. Nu am gasit nicaieri , nici in vitan, nici la piese auto... Nu m-ar deranja de solenza (cred ca ar fii mai bun) . Stie cineva unde se poate gasi si cam cat ar costa???
ti3sto
daca se schimba chederele la usi ( nu ma intereseaza porbagaju) nu mai e sunetu ala de inchidere de tomberon (scz) sleep.gif
Maskatu
Ce legatura are chederul de portbagaj?? Cat despre chederele de la USI, m-am interesat si costa 40-50 roni BUCATA ! Daca nu ai bun chederul de la "strasina" risti sa iti ploua in masina. Vorbim de lucruri mai seriose decat prevenirea sunetului de "tomberon".
SYL
Sunetul de "tomberon" e dat de cuiul incuietorii(cel de pe stalp), nu de chedere...Daca pui cuie cu invelis de plastic(asa am facut eu) sau le invelesti pe cele existente cu izolirband de plastic(partea proasta e ca trebuie facuta periodic operatiunea) se reduce destul de mult din acel sunet la inchiderea usilor...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.