Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Manual folosire Pisica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
asarban
Pe 31 decembrie am gasit o mața sub masina.
Mica, cca 2 luni
Rasa maidanez
Neagra pe spate, alba pe burtica si labute.
Luat in casa, spalat, cumparat ladita, nisip, castron, wiskas junior atat conserva cat si "crantanele"
Bagat smantana si lapte "la discretie"
Surprize placute: facut din prima la ladita, nu a zgariat cand am spalat-o (cu sampon pt pisici)
Surpize asa-si-asa: are dambla sa se joace cu mana ta (zgarie usor cu gherutele si dintisorii)
Are dambla sa-mi roada degetele de la picioare (da Marty..stiu, sa ma mai spal...stiu!)
Surpize neplacute....inca nu! Cam agresiva cad se joaca, se catara pe orice idiferent de cat costa!
Alte tips&tricks?

SI MAI ALES!

Stiti vreun doctor veterinar prin zona Berceni?
Marty
QUOTE(asarban @ 4 Jan 2005, 12:40)
Stiti vreun doctor veterinar prin zona Berceni?
*



YOUTHANASIA ?
bomicabomic
Doctor nu stiu, dar stiu o farmacie veterinara si mai mult ca sigur au si doctor. Pe Oltenitei, in blocul din fata Cimitirului Catolic, intersectie cu Lalosu.
asarban
Hai siktir!
Nu maa!
Dar tre sa-i fac carnet, sa-i faca vaccinuri, alea alea..
Lasa baaaa ca o sa vrei tu peste 3-4 luni sa se intalneasca Shotaie al tau cu Missy a mea baaaa!
asarban
QUOTE(bomicabomic @ 4 Jan 2005, 12:45)
Doctor nu stiu, dar stiu o farmacie veterinara si mai mult ca sigur au si doctor. Pe Oltenitei, in blocul din fata Cimitirului Catolic, intersectie cu Lalosu.
*


Sarumana!
Si inca o intrebare: exista vreun mod de transport civilizat al maței cu masina cand esti singur?
Altul decat cel imaginat de mine? (salti prtbagajul, bagi mata, inchizi portbagajul?)
GeorgeB
da, custile de transport. vezi ca au la petshop uri.

daca o inveti de mica nu ai probleme cu danse.

plusuri :

nu murdareste masina , nu zgarie, nu rupe, nu te distrage de la condus.

minusuri :

poate se imte neglijata in cusca.

edit : ia de citeste cum se transporta pisica cu masina :
http://cat.lifetips.com/TipSC.asp__Q__id__E__59148
http://www.allsands.com/Pets/Cats/travelwithcat_zlc_gn.htm
http://cats.about.com/cs/travelwithcats/tp/travelwithcat.htm
Marty
Bre

1. N-am pisica, nu le suport din cauza comportamentului si a sanatatii(mele);
2. Pentru transportul pisicii recomand cu caldura: http://www.caricaturi.ro/asp/showpic.asp?id=3985
3. Mai exista o metoda de transportat pisica da' e cam costisitoare: ii dai un paralizant in bot de te rogi p-orma de ea sa se trezeasca.

04.gif icon_twisted.gif
asarban
Ba esti nebun?
Era sa ma inec de ras! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Marty
De ce ma, e foarte practic device-ul respectiv! Daca vrei sa le arati si celorlalti cit de mult iti iubesti tu pisica, poti sa-l atirni la oglinda, in loc de bradulet. Nu, crezi ?

P.S.: Pentru cei care au deschis televizoarele mai tirziu, eu iubesc pisicile doar in poze si la centrifuga masinii de spalat!
Andreea !?
GeorgeB
la ceva in genul asta la gandeam

Wolfman
Pai tot la oglinda poti sa atarni (de gat) si matza in log de bradulet...
Marty
Baaaaaaaaaa, sa vezi ca asta-si ia monitor de 17" ca sa faca cusca de transport pentru pisica !!!!!!!

P.S.: George, ma, eu am vaga impresie ca o chestie d-aia e deosebit de scumpa si , nu stiu de ce, am convingerea ca la aflarea pretului, te vei trezi cu asarban plin de spume pe la gura ca te bate cu o pisica, recte Missy, in cap.
GeorgeB
e vreo 500k pe la petshopurile noastre.
Marty
QUOTE(GeorgeB @ 4 Jan 2005, 13:01)
e vreo 500k pe la petshopurile noastre.
*



hm.... FUGI CA VINEEEEEEEE !!!!!
Mache
Andrei, vazi ca, pe masura ce creste, simte nevoia sa-si ascuta ghearele. Incearca sa o obisnuiesti sa faca acest lucru pe o bucata de lemn. Ca o schimbi mai des. Motanul parintilor mei a reusit deja sa strice coltul unui fotoliu, ascutindu-si ghearele.
costi
Andrei lasa-i pe ei sa se atirne la oglinda.
Welcome to the club.
E bine sa o obisnuiesti de mica cu masina. Asa o vei putea lua cind va fi mare cu tine (daca apuca saraca ziua aia .. smile.gif)
In afara de custile precum cea indicata de George (care pot fi cam scumpe), mai exista si varianta rustica, mai ieftina si friendly, din rachita impletita; sursa: piata Obor sau pe marginea lui DN1 .
Da-i de mincare cit mai variat daca se poate; nu este bine sa faca o fixatie pe "crantzanele";
Ideal ar fi sa-i dai si mincare gatita dar este cam greu....

Mache are dreptate; e bine sa-i pui o buturuga ceva/scindura pe care sa o incurajezi sa-si ascuta ghearele. Asta cind va mai creste insa.
asarban
I-am luat o chestie de lemn infasurata in sfoara groasa de canepa si acolo sta sa-si ascuta ghearele.
asarban
QUOTE(costi @ 4 Jan 2005, 13:10)
In afara de custile precum cea indicata de George (care pot fi cam scumpe), mai exista si varianta rustica, mai ieftina si friendly, din rachita impletita; sursa: piata Obor sau pe marginea lui DN1 .
*


Pai si pana atunci cand ajung pe DN1 cum duc mata la doftor?
tatabobu
Daca te trezeste noaptea din somn sa nu care-cumva sa-i dai de mancare sau sa te joci cu ea ca va incepe sa considere ca e dreptul ei si nu mai scapi. O inchizi in baie (banuiesc ca acolo are ladita).
Ghearele se mai taie din cand in cand, altfel si le ascute pe ce prinde.
Mache
Din experienta personala, stiu ca pisicile isi aleg singure persoanele cu care vor sa stea (stapanul). Ai sa observi in timp. Deocamdata se joaca cu toata lumea.

Se zice ca nu e bine sa dormi acolo unde doarme pisica. Ceva legat de energiile negative.

Daca vrei sa o tii, sa te gandesti ce vei face cu generatiile viitoare. Ca am inteles ca este o ea.
asarban
Georgica...adu.mi tu joi o d'asta: http://www.pet-dog-cat-supply-store.com/sh...75fcfa421b881f2
Si-ti dau eu 500k pe ea!
GeorgeB
vezi ca exista si posibilitatea de extirpare a ghearelor.
adimicu
daca spui ca este mica nu ii mai da lactate in special smantana si lapte deoarece TOATE au probleme cu parazitii la stomac.Si sa te duci la doctor cu ea pt un tratament antiparazitar
Watchful snake
Într-o sacoșă, sau în brațe...
Later edit: poate nu am fost clar, la doctor se poate duce pisica într-o sacoșă sau în brațe. Și tot la veterinar se poate și steriliza, dar teamă mi-e ca după aceea se va îngrășa foarte tare.
costi
in brate ca-i mica; nu o sa ai probleme crede-ma; daca esti singur las-o libera prin masina; dute intii la doctor si vorbeste cu el; o sa-ti dea niste pastilute de deparazitat inside si o sa-ti spuna cind sa te duci pt vaccin; pina atunci poate iti iei cusca;
vezi totusi la Animax-urile din Carfur (in ala de la Orhideea este unul chiar la intrare linga dealerul Connex, s-ar putea sa gasesti custi mai ieftine si mai mici; aia a lui George pare de catei
mil
sampon pt. pisici
whiskas junior...
ma zgarie si ma musca cand ma joc cu ea...
HAHAHAHAHA...neica te uiti prea mult la TV!

Andrei profita de te joaca acum cu ea, e in perioada de invatare, dupa care se leneveste. Pisica nu poate fi dresata si daca ii dai ceva o sa considere natural, daca nu ii dai si are neaprata nevoie, o sa isi ia singura...poti sa o imbuibi cu caviar si sa o adapi cu cognac, ea tot dupa vrabiile de pe balcon sau pervaz o sa tanjeasca, daca stai la un etaj superior si o tii inchisa ai grija ca sare la ele ca turbata si in lipsa de altceva va vana orice zboara sau misca prin casa: fluturi, muste, ganganii. Cum e o tomberoneza si nu vei reusi sa ii distrugi instinctele...noaptea se culca tarziu si unde vrea ea si o sa vezi ca se cocoata pe TV sau monitor cand merg ca e mai cald si cand o sa vina caldura in martie...o sa iti miaune toata noaptea dupa martani. O sa te rogi de Marty si Shotae smile.gif

ai mei au gasit o metoda sa o lase in semi-libertate: in fata balconului meu e un copac si i-au pus o scandura spre el, asa vaneaza si isi satisface nevoile natural, vine cand are chef, se rasfata...iar pleaca. cu bolile e mai complicat...dar daca ai mai avut pisici inseamna ca nu esti alergic, singurul lucru mai naspa pe care il poate acumula de afara sunt parazitii externi si interni, daca nu i-a mostenit deja, exista tratamente f. eficiente si ieftine. Ai mei sunt cu pisicile din '90 si o duc bine in configuratia expusa.

exagerezi si se invata asa, nu e rau sa ii faci un control acum si niste vaccinuri daca cumva vrei sa o lasi sa mai guste din libertate un pic...pararea mea smile.gif ?

un alt lucru de care tre tinut cont incearca sa ii satisfaci orice nevoie pe care o observi...

Ex. fa-i un ghemotoc de ceva sa il judece, sa ai un scaun sau o scandura vertical nelacuita pe care sa isi toace gearele, sa ii dai vitamine daca vezi ca nu ii mai luceste parul (altfel iti manaca ce ai prin ghivece). Si inca una: da-i din cand in cand o maslina...sa vezi ce face cu ea!

faptul ca iti linge picioarele e datorat existentei detectarii unui miros placut mitei...cine stie ce sultan de pisici ai fost intr-o viata anterioara...acu' spalatul e o solutie cum spuneai si contra vanatorii degetelor: ghemotocul, ghemul, pungile de plastic pe care le sacrifici seara de seara pana oboseste si se culca.

Have fun, de acum ai schimbat stapanul!
asarban
QUOTE(tatabobu @ 4 Jan 2005, 13:15)
Daca te trezeste noaptea din somn sa nu care-cumva sa-i dai de mancare sau sa te joci cu ea ca va incepe sa considere ca e dreptul ei si nu mai scapi. O inchizi in baie (banuiesc ca acolo are ladita).
Ghearele se mai taie din cand in cand, altfel si le ascute pe ce prinde.
*


Are ladita in bucatarie, ca in baie nu am aerisire si e si baia fff mica.

QUOTE(Mache @ 4 Jan 2005, 13:16)
Din experienta personala, stiu ca pisicile isi aleg singure persoanele cu care vor sa stea (stapanul). Ai sa observi in timp. Deocamdata se joaca cu toata lumea.
Se zice ca nu e bine sa dormi acolo unde doarme pisica. Ceva legat de energiile negative.
*


Ma...momentan doarme pe burta mea sau pe laptop..asa ca nu stiu ce sa zic.
Locul ei e sub calorifer unde nu mi-a dat prin cap sa ma culc.
Marty
QUOTE(asarban @ 4 Jan 2005, 13:19)
Are ladita in bucatarie, ca in baie nu am aerisire si e si baia fff mica.
*



Ce-i mai mica si mai mica decit lada la pisica ? Baia lu' Andrei! 04.gif

Andrei, pentru deparazitare poti sa folosesti si niste condensatori! 04.gif
bomicabomic
Cit sunt mici sunt jucause si distractive. Dar cind se maresc e naspa tare. Mai ales cind sunt in calduri.
Mache
Motanul de la Focsani il culca pe tata in fiecare seara. E un adevarat ritual. Dorm impreuna. Taica-meu se baga in pat si se aseaza pe o parte. Ridica plapuma (patura/cearceaful) si intinde o mana. Motanul vine, pune capul pe mana lui, iar labele din fata le puna in palma lui. Sta acolo si doarme. Cand se incalzeste, iese din plapuma, si sta deasupra.

Tata citeste foarte mult in pat. Sa-ti mai spun ca sta numai pe burta lui sau pe piept? Unde e tata e si motanul. Cu el se joaca, pe el il zgarie. Maica-mea il fu*e in mustati in fiecare seara, pe ea nici nu o baga in seama.
costi
tot ce spun stimabilii mai sus se aplica la mite "adolescente"; acum cind e mica nu te induri s-o inchizi in baie; n-ar mai avea nici un farmec ; nici cu mieunatul in calduri nu trebuie sa-ti faci griji pina pe la 7-8 luni atunci va trebui sa iei o decizie dureroasa (moral pt tine /fizic pt ea): castrarea; altfel nu se poate din pacate...
bomicabomic
QUOTE(costi @ 4 Jan 2005, 13:28)
castrarea; altfel nu se poate din pacate...
*


sau anticonceptionale laugh.gif Vorba unui prieten de-al meu "nu dau bani pentru nevasta, dar pentru pisica da" blink.gif
Funny
Fratilor,credeam ca am probleme legate de mansarda dar acum m-am linistit.Nu mai sunt singur!Ura,ura,ura...
valuri.gif
mil
Costi, se poate si fara castrare...ai mei n-au castrat nici o mata si nici nu au inecat pisoi sau altceva de 15 ani si au avut numai femele in posesie, ...e drept ca mama fiind profa le dadea pe la scoala, dar d ela o vreme procesul devenise cam lent...acum merge pur si simplu in Orhideea cu toata recolta si in 24 de ore le-a "maritat".

Pisica castrata se ingrasa si se leneveste, devine chiar o povara uneori.
Mache
Soacra-mea are o adevarata menajerie. 3 catei si 2 pisici proprietatea familiei, la care se adauga inca 2 mate din vecini, care vin regulat la masa de dimineata si de seara. Plus cateii de la serviciu.
bomicabomic
QUOTE(mil @ 4 Jan 2005, 13:34)
acum merge pur si simplu in Orhideea cu toata recolta si in 24 de ore le-a "maritat".
*


Si le-o fi invatat sa se urce-n 12 si sa coboare la Sura Mare, ca am sub si/sau pe masina un cird de vreo 5 pisoi, toti negri, dimineata cind ii vad zic ca-s draci. laugh.gif
mil
du-te si intreaba la petshop-ul din orhideea care sunt conditiile de acceptare a pisicilor pentru expunere...daca sunt mici, frumosi si curati, nu stau mult sa se joace in vitrina lor.

bombica, s-ar putea sa trebuiasca sa ii prinzi mai intai smile.gif
os
@asarban:

un veterinar specializat in animale mici (eu as sti unul bun dar la Galati) poate sa te consilieze. Probabil o va face gratuit in cadrul mai larg al vaccinarilor/everminarii/deparazitarii. Vaccinurile necesare sunt (si) in functie de modul de viata al animalului, in special de posibilitatea de contact cu alte animale (pisica "numai de apartament" fata de "umbla si pe afara").

Ca posesor de pisici recomand din mai multe motive sterilizarea/castrarea animalului. Aceasta se face peste citeva luni, cind pisica devine "pubera"; dar si aici cere parerea veterinarului.

Daca locuiesti la etaj si lasi pisica pe balcon este bine sa inchizi complet balconul cu plasa anti-pasari (din plastic, ochiuri de cca 2 cm, fir de cca 0,5 mm) ca sa nu te trezesti cu pisica pe jos... Eu locuiesc la etajul 2 si nu am plasa, dar pisica pe care o avem acum e prudenta si nu sare.

In rest, felicitari pentru noul membru al familiei: pisica imbogateste intr-adevar viata.

os
maddan
Hai, bai, lasati-ma cu pisicile castrate care devin legume si-alte legende de-astea!

O pisica devine leguma atunci cand nu te mai joci cu ea (lipsa de timp, nu mai e o noutate, creste in varsta, etc.), nu cand e castrata. Si se ingrasa pentru ca sta degeaba toata ziua si i se da prea multa mancare (mai ales... gustari) nu pentru ca e castrata.

Asarban, crede-ma ca dupa ce o sa-ti faca o curte nebuna la prima ei intrare in calduri, nu vei sta pe ganduri sa o castrezi. In definitiv ai luat-o de pe strada, i-ai facut un mare bine, nu mai e cazul sa impuie lumea cu inca 3-6 pui pe care sa te dai de ceasul cenzurat sa-i plasezi. Si-asa bantuie Bucurestiul de caini si pisici de nu se poate!

Scapi mult mai ieftin de matza daca ii faci o data pe saptamana un pilaf cu pipote/rinichi/ficati de pui - il haleste cu nesat si nu-i mai trebuie altceva, decat niste croante cu vitamine pe seara.
Dupa ce mananca, ia-i farfuriuta si pune-o unde nu poate ajunge, au prostul obicei sa lase in farfurie si dupa aia pute a acru.

Plesneste-o ori de cate ori face pipi/caca altundeva decat locul ei, si vezi ca cel mai bun nisip e... argila, pe care o gasesti in Billa la pachete mari de 6kile in pungi galbene: garantat nici un miros!

Cat e mica poti s-o bagi sub robinet cu apa calduta, sa o mai speli, ca inca nu stie sa se spele. Nu te speria de zgarieturi, ia-o de ceafa asa cu o lua si ma-sa, si o sa stea linistita (plus ca nu te va putea zgaria stand asa). N-o lasa sub nici o forma sa se catere pe perdele/jaluzele/biblioteci, altfel va considera ca sunt locurile ei si vei regreta amarnic.

In rest, o sa te cam chinuie primele luni, dar apoi o sa-si vada de treaba ei, ca orice matza.

Am crescut doua matze pana acum, si n-am avut nici o problema cu ele.

Un mare bravo pentru ce ai facut, si sa ne pui si noua poze aici cu noua membra a familiei... smile.gif
body
QUOTE(mil @ 4 Jan 2005, 14:34)
Costi, se poate si fara castrare...ai mei n-au castrat nici o mata si nici nu au inecat pisoi sau altceva de 15 ani si au avut numai femele in posesie, ...e drept ca mama fiind profa le dadea pe la scoala, dar d ela o vreme procesul devenise cam lent...acum merge pur si simplu in Orhideea cu toata recolta si in 24 de ore le-a "maritat".

Pisica castrata se ingrasa si se leneveste, devine chiar o povara uneori.
*


De ingrasat se ingrasa , dar de lenevit nu !
Am doua asemenea mate operate si nu s-au lenevit( una e chiar nebuna se urca pe case de zici ce e aia).
PS Stau la casa , nu la bloc
Wolfman
Puneti-o frate de-un copil (sau adoptati unul) - ala chiar imbogateste viata... Pisicile si cateii sunt pentru curte, care din noi s-ar simti bine inchis intr-o camera, eventual si castrat??? Ieri tocmai s-a kkt pe holul de la etajul meu un caine si stapanul n-a catadicsit sa curete, si era o balta de toata frumusetea (avea diaree animalul). A trebuit ca curat singur toata grozavia aceea si era sa decartez de vreo 10 ori in timpul operatiei. Am doi cumnati care detin cate un motan, mi-e scarba sa mai merg la ei, cand ii vad ca se ling in kur si apoi ii pupa stapanii pe bot, shit, iar mi se apleaca; nu ma intelegeti gresit, am crescut la casa si iubesc animalele, parintii mei aveau cateva pisici si 1-2 caini, dar nu agreez animalele in apartament. Cand aud unii ca animalele lor mananca whiskas si alte bunatati si o gramada de copii n-au ce manca, parca nu-i in regula... Daca n-aveti curaj sa faceti un copil sau sa adoptati, faceti o vizita saptamanal la un camin de batrani sau orfelinat cu o sacosa de dulciuri si o sa traiti cu adevarat o satisfactie.
O pisica se simte mai bine in libertate, mai ales daca este maidaneza; niste oase aruncate pe geam o vor coafa mai tare decat asa-numita "adoptie".
Parerea mea - care este!

os
@asarban:

Revin cu doua raspunsuri la intrebari indirecte:
- la tema "se ingrasa": ca si oamenii, pisica se ingrasa daca maninca prea mult (raportat la consumul energetic dat de stilul de viata). Producatorii de alimente pentru pisici au tendinta sa recomande (minune!) portii prea mari. Vei constata pe parcurs daca pisica se ingrasa sau nu si poti modifica in consecinta alimentatia. Pisica noastra primeste cam jumatate din portia recomandata de fabricant si nu-i nici slaba si nici rupta de foame - dar desigur asta vei vedea pe parcurs.

- la tema "spalat pisica": sfatul unui veterinar: in general nu e necesar sa speli pisicile in mod regulat. Mai mult, prin linsul blanii pisica ingereaza substante precursoare ale unor vitamine, pe care substante le indepartezi daca o speli. Sfatul veterinarului a fost: pisica nu trebuie spalata decît daca e evident necesar, de exemplu daca a cazut in butoiul cu var.

os

-- later edit ---
@Wolf: nu pot sa spun ca n-ai ceva dreptate, desi e complet deplasat sa pui in balanta "animal de casa" cu "copil". Dar lasa pe fiecare sa aleaga.
Marty
Da' ce-ai ma cu batrinii de vrei sa le dai dulciuri ? Vrei sa-i mierlesti pe toti ?
Wolfman
biggrin.gif Lor le duc doar cozonac si fructe...
asarban
later:
M-am intors cu miaunatoarea de la veterinar.
I-a facut primul vaccin, mi-au dat si o pastiluta pt deparazitare pe care va trebui sa o indes matei pe gat dupa ce o tin nemancata....big joke!
S-a zbatut si a miorlait si a gheranit si pe mine si pe doctorita.....
Acum ma ignora..nu vine cand o chem si sta la 2 m de mine!

O sa incerc sa o tin nemancata pana diseara si sa-i bag pe gat pastiluta!
Daca auziti ceva pe la Stirile de la ora 5...eu sunt!
asarban
La cererea publicului spectator!
Care zice ceva de rau de ea isi ia ban!
GeorgeB
pisica , ca , pisica , dar ce's chestiile alea rosii din copac ?
mil
Adevaratul Pisi e doar un IBM-PC!!!
asarban
QUOTE(GeorgeB @ 4 Jan 2005, 15:12)
pisica , ca  , pisica , dar ce's chestiile alea rosii din copac ?
*



Habar nu am!
Mache
E frumoasa! Sa va bucure si sa va inveseleasca!

Imi aduce aminte de o pisica pe care am avut acum vreo 15 ani. Era aproape toata neagra. Numai labutele din fata erau albe. Si mai avea o pata alba pe piept, ca o fundita. Era ca o lady.


@George
Se pare ca este un arbust ornamental. Iarna ii raman chestiile alea rosii. Un botanist ne-ar fi de ajutor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.