Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tuning sandero ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Imbunatatiri - Dacia Sandero
BigBUlan
merge ?[attachmentid=1627457047][attachmentid=1627457048]
YR-ZBG
teoretic ar merge...adica arata un pic mai "rea"....
Dar...eu stiu ca nu mai ai voie sa ionizezi geamurile chiar cum vrei...acum sunt niste reglementari:
0%- parbriz
25% - geanuri fata
75% geamuri spate si luneta....daca imi aduc bine aminte.

Tot practic vorbind...daca schimbi jantele cu unele cu alt diametru/latime...ar trebui consemnata modificarea in talon, ca sa nu mai vorbesc de culoare.

Deci teoretic se pot face multe...dar practic si legal se fac foarte foarte putine (ma refer mai ales la aspectul legal).


ps. nu are rost sa mai adaug ca personal nu sunt un impatimit al tuning-ului...ci prefer imbunatatiri cu utilitate nu doar cu aspect.
AR-18-MOS
Stopurile alea inegrite nu dau bine ...
floppinnel
QUOTE(YR-ZBG @ 24 Jun 2008, 11:50)
Dar...eu stiu ca nu mai ai voie sa ionizezi geamurile chiar cum vrei...acum sunt niste reglementari:

25% - geanuri fata
75% geamuri spate si luneta....daca imi aduc bine aminte.

*




De cand, unde scrie, cine ?
Si la folie cum e?
daniro
stiu ca este Renault Sandero, dar aruncati un ochi si aici

http://www.lacaterinca.com/2008/05/01/daci...tuning-virtual/
aphophis
ala rosu cu acoperis negru imi place. si tuningul din primul post e dragutel
BigBUlan
QUOTE(YR-ZBG @ 24 Jun 2008, 10:50)
teoretic ar merge...adica arata un pic mai "rea"....
Dar...eu stiu ca nu mai ai voie sa ionizezi geamurile chiar cum vrei...acum sunt niste reglementari:
0%- parbriz
25% - geanuri fata
75% geamuri spate si luneta....daca imi aduc bine aminte.

Tot practic vorbind...daca schimbi jantele cu unele cu alt diametru/latime...ar trebui consemnata modificarea in talon, ca sa nu mai vorbesc de culoare.

Deci teoretic se pot face multe...dar practic si legal se fac foarte foarte putine (ma refer mai ales la aspectul legal).
ps. nu are rost sa mai adaug ca personal nu sunt un impatimit al tuning-ului...ci prefer imbunatatiri cu utilitate nu doar cu aspect.
*




nu prea stiu eu cat de multe chestii poti sa modifici functional ... are o platforma destul de slabutza ... 1.6 mpi ....adica 90 cp adika e un motor slab ..nu e practic .... daca ar fi fost .. 1.6 16v cu un chip ...o suspensie niste discuri de frana ventilate ...admisie schimbata ...o evacuare cu diametru mai mare ...parca mai sufla putina viata dar asa....??? ce vrea sa arate ca poate sa consume mult si sa nu justifice ??? dar toate astea costa .... si totusi am vazut pe site-ul lor ca au optionale destul de multe printre care sistem audio kenwood cu boxe tot kenwood si subwoofer ..... a da si cotiera ...sincer m-am saturat sa tot vad cotiere lucitoare cu diverse ornamente mileice pe toate loganurile mad.gif
YR-ZBG
Eu ma refeream la mici lucruri in genul pe celor pe care le-am facut pe Slz. O deschidere electrica la porbagaj, un iluminat in porbagaj, un filtru la aeroterma, un idicator pt temperatura interioara si exterioare, avertizor faruri uitate aprinse...etc...fleacuri...ieftine si utile.

Multe din ele exista pe Sandero (si pe Lgn)...dar sunt convins ca in exploatare o sa mai apara tot felul de "daca ar fi fost asa..." care se pot rezolva.


Ce spui tu despe un chip si alte chestii ca sa o faca mai vioaie si etc...in primul rand costa...in al doilea rand nu ii vad rostul.

Sincer desi le admir vointa, nu ii simpatizez deloc pe cei care baga sub capota unei masini "modeste" sute de cai si apoi se cred asii soselelor.
Una e sa ai un BMW conceput si proiectat pentru puterea pe care o dezvolta motorul si alta e sa faci cine stie ce modificari la o masina care nu e conceputa sa alerge pe sosele.
IRONICK
QUOTE(BigBUlan @ 24 Jun 2008, 23:52)
un chip ...o suspensie niste discuri de frana ventilate ...admisie schimbata ...o evacuare cu diametru mai mare ...
Cliseul asta il auzi la orice colt de strada din gura unor pusti de 18 ani.
vis-a-vis
Pfoa... abia acum mi-am dat seama de unde vine dunga aia...

user posted image
BigBUlan
QUOTE(YR-ZBG @ 25 Jun 2008, 20:03)
Eu ma refeream la mici lucruri in genul pe celor pe care le-am facut pe Slz. O deschidere electrica la porbagaj, un iluminat in porbagaj, un filtru la aeroterma, un idicator pt temperatura interioara si exterioare, avertizor faruri uitate aprinse...etc...fleacuri...ieftine si utile.

Multe din ele exista pe Sandero (si pe Lgn)...dar sunt convins ca in exploatare o sa mai apara tot felul de "daca ar fi fost asa..." care se pot rezolva.
Ce spui tu despe un chip si alte chestii ca sa o faca mai vioaie si etc...in primul rand costa...in al doilea rand nu ii vad rostul.

Sincer desi le admir vointa, nu ii simpatizez deloc pe cei care baga sub capota unei masini "modeste" sute de cai si apoi se cred asii soselelor.
Una e sa ai un BMW conceput si proiectat pentru puterea pe care o dezvolta motorul si alta e sa faci cine stie ce modificari la o masina care nu e conceputa sa alerge pe sosele.
*



uite tu zici ca sunt chestii mici si ieftine ...eu zic despre masina ca e mica si ieftina si ca in toata traditia moderna de la dacia o sa scartie la nivelul confort rau( ma refer la zgomote in interior la izolare fonica la izolare termica la chederele alea nenorocite care niciodata nu sunt puse bine si multe altele ) ....! toate fleacurile pe care le-ai spus tu se aduna si in locul pretului de 9500 ajunge la 10.000 si deja se gandeste omu ...frate de ce sa-mi iau sandero cand mai strang putin din dinti si imi iau clio ???? care orice ai spune este mult mai bine finisat .....ca sa nu intelegeti gresit ...mie personal imi place sandero ..am condus zilele astea unu la chestia cu portile deschise versiunea 1.6 mpi cu toate aer conditionat si toate plusurile alea ...si am fost placut impresionat ...nu e zgomotoasa si nici nu are sunetul ala de cazan pe care il mai face cateodata loganul ......in comparatie cu supernova mea cu bolturile alea care prind scuza aia de plastic de stalpul de la parbriz mi s-a parut limuzina:))
cand am spus de chip si discuri si bla bla bla ma refeream ar trebui daca tot au venit oamenii de la dacia cu modelul asta sa apara si o versiune putin mai agresiva ....cu e de exemplu clio sport fiesta st polo gti ...si in nici un caz nu ma gandeam ca eu daca in viitor voi avea sandero sa ma apuc sa bag bani in motorul ala ineficient ....
paul_s
QUOTE(IRONICK @ 25 Jun 2008, 20:06)
Cliseul asta il auzi la orice colt de strada din gura unor pusti de 18 ani.
*




BIne, o suspensie mai sport inteleg , o evacuare mai nus cum, iar inteleg, da nu inteleg ce o tot tine lumea cu discurile alea ventilate???
AR-18-MOS
Nu se inching asa tare, si franarea este mai eficienta decat pe tamburi.
Stefan
pai discutile oricum sunt mai eficiente decat tamburii (in cele mai multe situatii). era vorba de inlocuit discuri pline cu ventilate.
IRONICK
Pai daca sunt asa de proaste, atunci alea de pe LoganCup fac fata cu brio?
paul_s
Stiu la ce sunt bune niste discuri ventilate, dar ce nu stiu eu este ce ar cauta ele pe un model la pretul asta si cu motoare de puterile alea

maine poimanine o sa-i auzim ca vor discuri de carbon
AR-18-MOS
Pai ... pentru ca unii se vor crede mari piloti cu un 1.4MPI de 75Cp ...
emil_t
nu arata rau, dar tinde spre SUV nono.gif
cosmin_2300
Aloo ... nu o dati in barci !
Discurile ventilate sunt ca cele de pe DSN si sunt FOARTE bune pentru ca se incing greu !

Defapt cred ca voi vorbiti de discuri PERFORATE care pe masini cu motoare <200 cp mi se pare un moft smile.gif
azraell
o sa apara in curand si motorizarea de 1.6MPI 16V si versiunea prestige
AR-18-MOS
De unde stii? nedumerire.gif
Serje
Ia uite si aici : http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1438173
BigBUlan
uite ce am gasit biggrin.gif 1.6 16v biggrin.gif:D ii dati ok daca va zice url in not valid si apare imaginea smile.gif
Serje
Is pe forum pozele astea de foarte multa vreme.
Dsign
QUOTE(IRONICK @ 26 Jun 2008, 19:49)
Pai daca sunt asa de proaste, atunci alea de pe LoganCup fac fata cu brio?
*





Logan Cup trebuie, prin prisma regulamentului competitiei pentru care a fost creata masina, sa fie cit mai apropiata de versiunea de serie.



Asadar avem logan de 1.6 mpi 8v, cu soft renault sport, 2 cutii, suspensii specifice suprafetei de rulare si cam atit... Daca se putea, schimbau ei frinele demult, ca au batai de cap cu astea de acum dpdv al fadingului.

marius80_eugen
QUOTE(daniro @ 24 Jun 2008, 15:24)
stiu ca este Renault Sandero, dar aruncati un ochi si aici
http://www.lacaterinca.com/2008/05/01/daci...tuning-virtual/
*


Alea sunt de fapt modificari de la Clio3 ! Uitati-va cu atentie si veti obs.

QUOTE(Stefan @ 26 Jun 2008, 18:38)
pai discutile oricum sunt mai eficiente decat tamburii (in cele mai multe situatii). era vorba de inlocuit discuri pline cu ventilate.
*


Era vorba de inlocuit discuri ventilate cu mai mari ventilate pe fata si din tamburi in discuri pline pe spate .

QUOTE(AR-18-MOS @ 26 Jun 2008, 19:28)
Pai ... pentru ca unii se vor crede mari piloti cu un 1.4MPI de 75Cp ...
*


Unii se cred deja , altii sunt .

QUOTE(cosmin_2300 @ 27 Jun 2008, 21:58)
Aloo ... nu o dati in barci !
Discurile ventilate sunt ca cele de pe DSN si sunt FOARTE bune pentru ca se incing greu !

Defapt cred ca voi vorbiti de discuri PERFORATE care pe masini cu motoare <200 cp mi se pare un moft smile.gif
*


Sa stii ca de fapt nu acea putere conteaza , ci greutatea masinii si scopul pentru care este optimizata masina ! O masina de 120 - 150 CP are nevoie de mare de discuri ventilate spate , iar una peste 170 deja are din fabrica si franele fata imbunatatite .
Sa nu uitam ca ABS-ul lucreza mult mai bine cu discuri decat cu tamburi si apoi eu nu stiu nici o masina cu ESP , dar cu tamburi . Deci masinile de generatie noua , peste 100 CP au nevoie de discuri si pe spate !
IRONICK
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Jul 2008, 16:12)
Unii se cred deja , altii sunt
Din cauza asta sunt pline strazile de tot felul de dobitoci.
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Jul 2008, 16:12)
altii sunt
La noi pe forum? radmasa.gif
aphophis
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Jul 2008, 15:12)
Alea sunt de fapt modificari de la Clio3 ! Uitati-va cu atentie si veti obs.

*



ala renault sandero dragule wink.gif
ICET
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Jul 2008, 15:12)
eu nu stiu nici o masina cu ESP , dar cu tamburi . Deci masinile de generatie noua , peste 100 CP au nevoie de discuri si pe spate !
*


Iti spun eu ca exista asa ceva la Fiat.ESP si pe spate nu are discuri ci tamburi. wink.gif
Kruger
QUOTE(BigBUlan @ 8 Jul 2008, 07:57)
uite ce am gasit biggrin.gif 1.6 16v biggrin.gif:D ii dati ok daca va zice url in not valid si apare imaginea smile.gif
*




Mi se pare mie, sau rotile par putin cam mici pentru taietura aripilor ?
C@talin
QUOTE(paul_s @ 26 Jun 2008, 20:07)
Stiu la ce sunt bune niste discuri ventilate, dar ce nu stiu eu este ce ar cauta ele pe un model la pretul asta si cu motoare de puterile alea

maine poimanine o sa-i auzim ca vor discuri de carbon
*


scabdalul a fost mai demult cand sa constata ca pe dsn erau montate discuri ventilate dar pe logan nu .decat pe dci sleep.gif
marius80_eugen
SUNTETI OFF-TOPIC ! Eu mi-am luat WARN , ia sa va vad si pe voi cu WARN !
klaus
Doaman profesoara, doamna profesoara, uitati Gigel ce a facut, vorbeste neintrebat. Pedepsiti-l.
Poate insa profesoara face distinctie intre vorbitul neintrebat aiurea-n tramvai si vorbitul neintrebat dar la obiect.
doctoru2013
se gasesc faruri angel cu lupa pentru sandero?
blink.gif
CatalinCTM
Nu se gasesc. Poti sa studiezi problema pe cont propriu (Lupe G3 , G5 , Morimoto Mini H1 sau Morimoto D2S ).
maryannasro
Eu nu mi-am pus pana acum decat alte jante. Sunt cele de aici http://www.tuningautoaccesorii.ro/categorie/Jante_OZ, al doilea model, in rest nu mi-am mai modificat nimic la masina.
SnakeBiteTwo
Niste idei de restilizare faruri Sandero si Logan - model nou (Photoshop):

http://postimg.org/image/b4irc1vm5/full/
http://postimg.org/image/a5nnpxev7/full/
http://postimg.org/image/457a4zfkl/full/
http://postimg.org/image/ka3ax7del/full/
SnakeBiteTwo
Propunere restilizare faruri si masca:
http://postimg.org/image/e8fgnbj69/
SnakeBiteTwo
Sorry pentru postarile consecutive!

Actuala gama Dacia arata destul de bine.
Totusi Dacia Logan si Sandero ar putea arata si asa:
http://jurnalauto.wordpress.com/2013/08/19...neri-de-design/
Cred ca ar fi si mai atractiva o asemenea varianta restilizata...
- http://postimg.org/image/q74d0h3s3/

Ce parere aveti?
UXE
up.gif

Daca ar vedea aia de la Dacia
SnakeBiteTwo
Sandero - Robocop style
SnakeBiteTwo
Ce ati zice de un model ca asta, bazat pe platforma lui Twingo 2?
myr13
Asa arata Sanderutul meu.
SnakeBiteTwo
Linii mai moderne un pic...
Iszy
Mai albastru:


https://www.youtube.com/watch?v=noVdldT0x4I
Bogdici
new look...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.