Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bord vopsit
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Alcibiade
Salutare, de ceva timp mi-a venit o idee trasnita, detin o DSN, si ma gandesc foarte serios sa schimb culoarea bordului, si a tuturor elementelor de plastic din interior..........ce ziceti, a facut cineva schimbarea asta?
smecheras
dap am vazut la cineva isi facuse bordul un crem deschis arata super
o sa caut poze si o sa le pun
AR-18-MOS
Mai bine imbraci bordul intr-o husa facuta la comanda. De exemplu sa il imbraci in catifea, piele ...
Alcibiade
Da, multumesc pt idei, dupa ce voi realiza schimarea de look a bordului, o sa revin cu niste poze, sa vedeti.Salutare!!
cristu2008
sa vedem pozele
Andrey.vex
excl.gif
Relu_GTT
QUOTE(Alcibiade @ 1 Jul 2008, 20:35)
Salutare, de ceva timp mi-a venit o idee trasnita, detin o DSN, si ma gandesc foarte serios sa schimb culoarea bordului, si a tuturor elementelor de plastic din interior..........ce ziceti, a facut cineva schimbarea asta?
*


Ce culoare are caroseria masinii tale ?
and_rei
ma eu am avut elementele din interior albastre si la scurt timp mi le-am vopsit inapoi negre wacko.gif .eu as face fetele de usa negre,cu bordul negru, huse negre,folie pe geamuri. cool.gif mie imi place sa fiu ascuns la volan radmasa.gif
slider2
QUOTE(Andrey.vex @ 11 Jun 2009, 23:13)
excl.gif
*


mie imi place, arata mult mai bine fata de cum este standard. desi ar trebui sa iasa in evidenta datorita nuantei deschise, acea culoare ascunde, sau distrage atentia de la imperfectiunile de asamblare si de la designul din topor.
rratzoiusexos
cu ce le ai vopsit?ce fel de vopsea este?cum ai pregatir suprafata.descrie te rog operatiunea
liwiu_evo
mai bine imbraci bordul in piele artificiala. costa mai mult, dar e de efect
david06083
Spor la treaba daca te apuci!


P.s: sa ne arati si noua cum iese!
Bogyciu
Nu e recomandat sa se vopseasca bordul... Vopseaua reflecta lumina in parbriz si scade vizibilitatea.
Maskatu
QUOTE(liwiu_evo @ 13 Jun 2009, 14:53)
mai bine imbraci bordul in piele artificiala. costa mai mult, dar e de efect
*


radmasa.gif
Eu zic sã pui piele de struþ... dai toate fetele pe spate radmasa.gif Sau ºi mai bine, de ºarpe...
kmykze
imi place de mascatu ca e glumet biggrin.gif
frumos bord Andrey
Maskatu
Idee de bord vopsit: Mergeti intr-un super-market. Cumparati silicon lichid + laveta bumbac. Aplicati silicon pe bord sau laveta, apoi curatati bordul. Nu prea mult silicon ca apoi se reflecta in parbriz si scade vizibilitatea. Evitati siliconul spray, pentru ca vaporii "sar" pe parbriz si ramane parbrizul slinos.
marianmn
pt moment am vopsit doar 2 elemente ...
ady23
nu si'a mai vopsit.imbracat nimeni interioril masinii?sa mai postati ceva poze...si cateva explicati si materiale folosite...va multumesc de intelegere
Maskatu
Ne preocupa mai mult reparatul ruginii... rolleyes.gif
and_rei
idem si la fel
Laika
me 2 biggrin.gif
and_rei
eu ma gandeam sa fac fetele de usi negre.da asta mai incolo dupa rugina si antifonat biggrin.gif
GrOzOy
Foarte frumos ce au facut colegii mai sus happy.gif laugh.gif
marchy
marianmn ce vopsea ai folosit "spray" sau ce?!...DETALII !!
marianmn
spray obisnuit pt masina .... nu mai stiu daca am mai dat si cu altceva inainte sa aplic vopseaua, dar din cate imi amintesc parca am dat lac dupa ce-am vopsit ... si in ziua de azi arata la fel smile.gif
Maskatu
Dupa parerea mea arata cam ca nuca in perete. Asta numai imbunatatire nu este. Mai degraba as cataloga chestia asta ca o pierdere de timp.
BoomPunk
Iar parerea TA e numai a TA,nu?
Nu te mai chinui sa combati ceea ce TIE nu-ti place.Daca omul considera ca ceea ce a facut el acolo e bun si frumos pentru el,ai putea macar sa tii pentru tine ceea ce crezi.Criticile sunt bune,dar nu e cazul aici.
ionijhonnie
imi place bordul din foto de la postul 6;
a fost realizat cu gust si este o imbunatatire a confortului din punct de vedere estetic.

am vazut pe forum si unele "imbunatatiri" ce nu pot fi catalogate decat kitch-uri.

din pacate, cele mai multe dintre incercarile de imbunatatiri, sunt kitch-uri.
djasu82
si mie dar are si culoarea masini deschisa si da bine , la mine nu ar sta ok am albastru la exterior , iar cu albastru la interior ar sta ca dracu biggrin.gif
ionijhonnie
depinde ce fel de albastru ai.

a mea este albastru catifea

la interior am capitonat plafoniera si plasticele, pana la nivelul geamurilor, cu un material catifelat gri deschis cu un pattern marunt, abstract, rectangular, gri "murdar" anti-jeg.

mai jos de nivelul geamurilor, dublurile pragurilor le-am vopsit cu spray pentru plastic, gri antracit.

efectul a fost ca s-au redus multe din scartieli si se simte o insonorizare, termoizolare, ceva mai buna in comparatie ce era inainte.

Acum cromatica interiorului s-a omogenizat si imbunatatit prin faptul ca acesta a devenit ceva mai luminos si mai prietenos. Se asorteaza chiar si cu parasolarele.

Originalul era cu contraste nu tocmai de bun augur intre plafoniera gri mitos, turbat si centura de plastice negre, goale fara nici un gust ce scartaiau pe chedere.

cam atat pana cum.

urmeaza sa fac la bord si consola centrala, ceva similar cu poza din postul 6 dar pe gri. sper sa gasesc tonul, nuanta de gri care sa se asorteze cu celelate din interior.
robert1991
ionijhonnie pune si tu poze !
ionijhonnie
momentan nu am nici un fel de poze.
si nu doresc sa postez poze pana nu este finalizata. de exemplu acum m-am impiedicat de problema cu caloriferul... stiti voi...
Dar asta sper sa nu mai dureze mult, si voi reveni cu un fel de scurt jurnal de bord.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.