Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce bate pe spate?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
burtik4u
a facut fratele meu un accident ... a intrat cineva pe partea dreapta destul de tare in el si dupa acest accident s'a rupt puntea de pe spate, nu de tot, dar nici mult nu mai avea.. si tot dupa accident la orice groapa sau denivelare.. imi fuge spatele ... din partea dreapta, am sudat puntea, am crezut k se remediaza problema, dar nu tot mai face putin.. de la ce ar putea sa fie"??

telescopul nu e rupt, nici arcul
gti98
Parca puntea spate lucreaza in torsiune; sudarea ii afecteaza capacitatea de a se deforma elastic; mai bine cauta una "intreaga" la dezmembrari (la Supernova e la fel, si SN s-au fabricat mai multe)
De asemenea e posibil sa se fi deformat lonjeroanele; trebuie verificata geometria generala a caroseriei (egalitatea diagonalelor si planeitatea, sa nu se fi produs o deformare prin torsiune)

Caroseria Novei e destul de "usoara" si exista riscul marit de deformare la accident (mai ales daca e si "atacata" de coroziune...)

Bafta!
anndi
Inseamna ca nu sunt paralele rotile de pe spate din cauza deformarii/sudurii. Cam trebuie alta punte. Verifica sa nu ai si deplasata puntea fata spate sau stanaga dreapta. Vezi daca bucsele de la punte mai sunt intregi. Vezi daca bara stabilizatoare mai e la laocul ei. Spor la treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.