Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imbunatatiri DNS preturi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
sergiu_studineanu
Sunt curios la cat m-ar duce pt DNS blink.gif
piese SH dar sa mearga

AC - 100 ron ???
geamuri electrice - 100 ron ???
jante aliaj - 600 ron ??? cu tot cu gume?
Servodirectia - 100ron ???
manopera ???

mai merita sau o scot la vanzare? biggrin.gif

4 Jul 2008, 09:06:
si mai am o problema....
inchiderea centralizata nu mai merge din cheie, o inchid din buton dupa care bag cheia in ultima usa pe care se iese. solutia? tree sa schimb si butucul ?
mariusdanielchelariu
QUOTE(sergiu_studineanu @ 4 Jul 2008, 10:01)
Sunt curios la cat m-ar duce pt DNS blink.gif
piese SH dar sa mearga

AC - 100 ron ???
geamuri electrice - 100 ron ???

Servodirectia - 100ron ???

*




pt AC categoric nu te ajung piesele 100 de ron, mai pune un 0.
geamurile sunt 150 pt o singura portiera, kitul de solenza.
la preturile astea adauga manopera , si vezi ce da.

Cu stima,
Daniel Chelariu
sergiu_studineanu
173.gif ..mda merci pt informatie, se servodirectie ce stii??


4 Jul 2008, 09:57:
din ce am citit io pe aici, nu prea ma pricep, dar se lau doar kitu fara geamuri si se instala....si era undeva la 300 ron?

4 Jul 2008, 09:59:
chiar merg jenti de 15' pe supernova?
CristiRzR
Pentru servodirectie e tevatura mare de instalat, plus ca pt supernova nu sunt omologate...
"Kit-ul" de solenza de macarale electrice este intr-adevar aprox 300 ron. Nu este kit, ci sunt piese de schimb...se pot cumpara si separat stanga/dreapta.
Jante de 15' merg, dar cu mai multe conditii (spre exemplu inaltimea profilului cauciucului, modificare suspensie...etc). Problema e ca atunci cand le pui pe masina, politaiul, stiind ca DSN-urile nu au decat 13 omologate, te va opri si iti va lua talonul. Ca sa nu iti ia talonul, trebuie sa le omologhezi, ceea ce este foarte greu.
sergiu_studineanu
probabil ca acum cu VW tie mai usor cu volanu dar cand era supernova la putere?
mc oricum biggrin.gif
SYL
Pt ca volanul sa merga mai usor la DSN recomand vaselina+ulei bagate la caseta de directie. Eu fac acest lucru o data pe an la DSN-ul meu...Vezi ca pe forum s-a discutat despre asta, cred ca la Tutoriale gasesti.
dr_mKe
In caseta de directie se pune o vaselina speciala, nu diverse alte amestecuri.
Problema "scartaitoare" pe care o aveam cand m-am vz cu SYL a disparut dupa o doza de vaselina cu litiu pusa la nivelul simeringului de etansare a coloanei de directie din podea, tip de vaselina indicat pentru plasticaraie.
sergiu_studineanu
trebuie desafacuta caseta toata pentru tb asta??
dr_mKe
Deloc, are o fereastra speciala de vizitare pe unde se face ungerea.
CristiRzR
La SuperNova, daca ai cauciucuri bune si sunt umflate corespunzator, directia trebuie sa mearga foarte usor excl.gif
sergiu_studineanu
astea merg pe DSN, omu zice ca sunt pe 14' - 4x100, 6J, 185/60/14 gume ?????
au un pret mic si nu stiu ce nar fi in regula!!??

7 Jul 2008, 08:47:
dr_mke merci frumos....ma bag sub masina si trebuie sa gasesc probabil orificiul ala......
cristiRzr - "kitul" de geamuri e format doar din 2 buc???
catalin06
Cauciucurile 185/60 R14 maresc diametrul rotii . Merg cele de 185/55 R 14.
sergiu_studineanu
sa inteleg ca nu ma bag...mai ales ca am niste amortizoare ...
dak pot sa mai zic amortizoare...
ok. merci frumos catalin
sergiu_studineanu
si inca ceva...CHEDERELE arata naspa...am impresia ca nici usile nu se inchid din cauza lor, masina e proaspat vopsita si ele nau fost schimbate...cam cat ma costa - banuiesc ca le pot schimba singur nu????
cosmin_2300
Nu cumva masina ta a fost busita ?
sergiu_studineanu
nu ma intreba pe mine smile.gif))))))) biggrin.gif
a fost aripa dreapta...n-are legatura cu ce vreau io


9 Jul 2008, 11:34:
am vopsito ca din 2002 (alb boreal) orice frunza cazuta aiurea provoaca daune
cosmin_2300
Deci TU ai revopsit-o ?
sergiu_studineanu
nu eu personal am lovito si nici eu personal nu am vopsito
cosmin_2300
Ce zic eu si ce intelegi tu ... hai lasa ca suntem off-topic . Eu te intrebam ( in cazul in care nu esti primul proprietar ) daca tu ai vopsit-o sau fostul proprietar ca sa ne facem o idee de ce zici tu ca nu ti se inchid corect usile !
sergiu_studineanu
asa e...
sunt al 2 proprietar
am vopsito eu
asa am luato cu usile care nu sunt la linie...ce crezi ca e?
cosmin_2300
Se poate si sa fie din balamale ... sa nu fie bine reglate ... pune niste poze sa ne dam seama ce intelegi prin "nu sunt la linie" smile.gif
sergiu_studineanu
ok. maine. azi sunt la munk
bogdan_90
legat de usi cand aveam super nova nu se inchideau bine cele de pe fata trebuia sa dau mai tare cu ele.
sergiu_studineanu
asa e si la mine...ma gandesc ca poate se poate face ceva..nu cred ca toata lumea tranteste usile pana isi ia alta machina laugh.gif
bogdan_90
eu la un moment dat am fost cu ea si imi reglase bine usa de pe stanga si inchidea bine dar cea de pe dreapta nu prea. usile de pe spate cum se inchid? ca alea la mine nu aveau probleme.
sergiu_studineanu
sincer io cam cu toate dau mai tare ca se se inchida
alea de pe spate fiind mai mici chiar tb sa ma strofoc un pic, in oglinda se vede oricum ca nu sar fi inchis, am impresia ca tine pana sa se inchida in ceva (banuiesc ca numai chederele ar putea fi)
bogdan_90
nu cred ca e de la chedere incearca sa ungi incuietorile cu niste vaselina poate se inchid mai bine eu asta am facut la logan si s-a vazut in bine.
sergiu_studineanu
nam apucat sa fac poze ca nu mai am baterii....
dar...mam mai linistit ca vad ca toata lumea are problema asta, deci nu sunt singur
si nu e de la balamale pt ca tine ceva cand ajunge usa langa (aproape inchisa).
nu stiu dak am bani de un mercedes dar o usa tot ii pun post-336-1110552459.gif
stefanut28
baieti am vazut acolo sus se poate pune si la supernova servodirectie?

12 Sep 2010, 21:37:
baieti am vazut acolo sus se poate pune si la supernova servodirectie?
Maskatu
Se poate pune de pe solenza dar ai nevoie evident de cutia de servo directie, axul volan care cred ca difera + toate tevile si instalatia. Plus de asta nu o poti omologa rar, deci va fi ilegala.

bafta
melomanuu
Nu-i asa mare filozofie cu servo directia. Iti trebe o caseta de servo de solenza si sa nu te mai complici cu pompe mecanice, pui o pompa electrica. Costurile sunt putin cam mari intradevar.
Eu am primit saptamana trecuta o caseta de solenza, am desfacut-o toata bucati, am spalat-o, trebe sa ma duc sa cumpar un rulment si 2 semeringi si sa ma pun sa caut o pompa electrica de servo. Gasisem pe net si cu 100 Eu. Momentan mai am rabdare
Iar de omologat, posibil sa se poata omologa, avand in vedere faptul ca solenza este tot o super nova face lift si poate ai noroc

12 Sep 2010, 22:14:
Nu-i asa mare filozofie cu servo directia. Iti trebe o caseta de servo de solenza si sa nu te mai complici cu pompe mecanice, pui o pompa electrica. Costurile sunt putin cam mari intradevar.
Eu am primit saptamana trecuta o caseta de solenza, am desfacut-o toata bucati, am spalat-o, trebe sa ma duc sa cumpar un rulment si 2 semeringi si sa ma pun sa caut o pompa electrica de servo. Gasisem pe net si cu 100 Eu. Momentan mai am rabdare
Iar de omologat, posibil sa se poata omologa, avand in vedere faptul ca solenza este tot o super nova face lift si poate ai noroc
puiu82
Hmm....minunat,spor la treaba,Melomane!
Bafta!
melomanuu
Merci!! Momentan nu prea am bani pentru directie ca as vrea sa fac si franele, stau cu discurile in casa de 2 saptamani ca trebe sa-mi cumpar placute, flexibilele de la etrieri, sigurantele etc... dar toate la timpul lor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.