Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pierd apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
virusssp
De ceva timp tot completez apa in vas la 1-2 saptamani si nu stiu unde dispare.. pe la robinetul de la caldura am mai observat umezeala dar iarna..acum e inchis.
Azi am fost la mecanic si mi s-a zis ca e o problema cu garnitura de chiulasa (de vreo 3-4 zile urca greu temperatura, aproape ca nu mai ajunge acul din bord la jumatate) si a zis ca va trebui luata jos chiulasa si inlocuita garnitura si eventual verificat daca nu au fost afectate si ale componente (nu mai stiu cum le zicea)
A verificat si uleiul, e maro deschis si zice ca nivel cam mare...si intra apa in baie..
Dar eu am mai completat recent cu ulei si probabil de aceea are culoarea mai deschisa.
Ce ziceti, cam asta ar fi verdictul?
pavel_daniel
De regula,daca ajunge apa in ulei face si ceva spuma.Cert este ca isi schimba culoarea,se face cafeniu si bineinteles creste nivelul in baia de ulei.
bygy007
sau poate sa o trimita direct pe esapament si atunci nu mai se duce in ulei
virusssp
deci, oricum ar fi utila o schimbare de garnitura de chiulasa? Pentru a elimina orice suspiciune?
Mr_Devil83
Eu stiam ca daca urca temperatura repede si bolboroseste in vasul de expansiune e garnitura de chiulasa.

Daca urca greu schimb motorul cu tine biggrin.gif

cred ca tu nu ai montat termostatul si de aia vvezi ca urca mai greu temperatura.

oricum ar fi garnitura aia de chiulasa costa maxim 20 ron si de schimbat o schimbi in 20 de minute.
pavel_daniel
Depinde unde se fisureaza garnitura:daca se fisureaza intre cilindri atunci arunca apa pe esapament iar daca se fisureaza intre canalul de apa si cel de ulei atunci ajunge uleil in apa.Apa in ulei ajunge daca se deterioreaza garniturile de etansare de la camasile de cilindru.La fel de bine poate fi chiuloasa fisurata.
pojarel18
si eu am patit la fel.se golea vasul si am tot turnat apa pana cand a iesit pe la carburator dry.gif .primul cilindru era plin de apa.am schimbat gartnitura de chiulasa si a fost ok biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.