Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ABS pe solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
pskint25
Salut,

Vreau sa aflu daca se poate implementa sistemul de frane cu ABS de la logan, sau unul mai perfomant Brembo (facut tot pentru Logan).
http://www.brembo.com/ENG/catalogo_AM/2008/index.html

Cod referinta
- 09.5802.76 discuri pt fata
- 14.7754.10 tamburi spate

Cred ca ar fi o imbunatatire majora pentru Solenza, acum depinde cat de greu se poate implementa, si cat costa bineinteles.

Multumesc,
Amedeus
Conform legislatiei nu ai voie sa faci modificari la sistemul de franare. M-am mai certat pe aici cu unu' care a montat discuri pe spate la o Dacie 1300, dar discutia s-a incheiat cand a aparut la stiri la ProTV, cu masina imprastiata pe o raza de 100m. radmasa.gif
Cred ca la primul ITP (fara spaga) o sa apara probleme serioase. Am avut mai demult probleme la RAR pentru ca am montat pe o Dacie din '78 o servo-frana mai noua.
marius80_eugen
Una este sa pui punte spate cu discuri si asta eu personal as considera-o ok , cat timp stii sa le si reglezi si alta este sa mai pui si un ABS pe acolo care functioneaza cum vrea muschii lui .
Deci daca vreti sa puneti discuri pe spate , va sustin in idee si va ascult ideile , altfel pt implementarea de ABS la o astfel de masina mi se pare o aberatie si extrem de periculos .

Buyaka - Deci nu se poate biggrin.gif !
Decat sa te complici la ABS mai bine schimbi puntea spate si pui discuri , astfel incat imbunatatesti franarea , DAR trebuie si pe fata sa schimbi cel putin discurile . Daca pui cauciucuri bune , lichid nou , aerisire iti franeaza mai bine decat un ABS cu cauciucuri proaste .
Buyaka
Se poate implementa un sistem ABS, nu trebuie sistemul de pe logan, de fapt la RAR nici nu conteaza asta.
Pentru modificarile aduse instalatiei de franare, va trebui sa faci o cerere scrisa la RAR, in care sa specifici ceea ce doresti sa faci, evident cu calcule, proiecte, documentatii tehnice anexate cererii.
La aceasta cerere RAR-ul isi va da sau nu acceptul.
In cazul unui raspuns afirmativ, va trebui sa gasesti o firma care face asemenea modificari (cam greu, daca nu imposibil), sa implementezi sistemul, apoi sa mergi din nou la RAR cu masina pentru testare dinamica si omologare (daca iese bine).

Succesuri!!!
AR-18-MOS
Si la cat se ridica costul ... cat jumatate din valoare masinii. Merita ... ?
pskint25
death.gif deci mai bine ma las de idee, cel mult sa schimb discurile fata, sa am grija la sistemul existent sa fie functional perfect, iar pe spate sa verific tachetii..right?
Buyaka
Asa mai vii de-acasa biggrin.gif (cu exceptia tachetilor pe spate, poate saboti, e altceva)... a nu se intelege din postul de mai sus ca e imposibil. Doar ca in conditiile legislatiei (a se citi birocratiei) de la noi da, devine imposibil... poate in alte tari, in alte timpuri, in alte conditii...
Numai bine!
pskint25
saboti..biggrin.gif (agitatie la servici).Ok Multumesc, lamurit.
Rellu
Interesanta ideea cu discuri pe puntea din spate! Sant de parere ca atunci cant iti iese cineva in cale si franezi evitand o posibila trgedie fara a bloca rotile fara ABS, e perfect! In acest caz, cu discuri spate, eficacitatea franelor ar fi sporita! Dar asa ceva costa o gramada! Tot sistemul de franare, si echilibrarea lor! Astept si eu informatii! biggrin.gif
nh1980ro
QUOTE(pskint25 @ 17 Jul 2008, 14:37)
death.gif deci mai bine ma las de idee, cel mult sa schimb discurile fata, sa am grija la sistemul existent sa fie functional perfect, iar pe spate sa verific tachetii..right?


..sabotii de frana.

Nu prea sunt necesare discuri de frana pe spate, pentru ca si franele pe tamburi sunt eficiente. In plus daca pui discuri de frana pe spate se schimba si sistemul franei de mana si costurile sunt destul de mari, iar efectul imprevizibil. Mai ales ca la cel mai mic dezechilibru al fortei de franare cam fuge spatele la Solenza.
benkenobi
voi vreti sa nu mai treceti inspectiil eitp?
nu este destul de eficient sistemul de franare cu saboti pe spate, tinand seama de masa acestei masinute?
nu zic ca un abs nu ar fi util iarna, dar costurile legate de modoficarea sistemului plus omologarea la rar te fac sa te razgandesti.
bogdann8
intru si eu... am un asa-zis prieten care a cumparat de curand o solenza scala nustiu din ce an si se lauda k are ABS. Solenza are din fabrica abs implementat cumva sau il confunda cu servo frana???? answer, pls..

18 Jul 2008, 09:44:
intru si eu... am un asa-zis prieten care a cumparat de curand o solenza scala nustiu din ce an si se lauda k are ABS. Solenza are din fabrica abs implementat cumva sau il confunda cu servo frana???? answer, pls..
pskint25
confunda
nh1980ro
Probabil confunda aibragul cu ABS-ul.
marius80_eugen
QUOTE(Rellu @ 17 Jul 2008, 17:42)
Astept si eu informatii! biggrin.gif
*


Ce informatii ? Tu nu auzi ca nimeni nu se apuca sa faca astfel de transformari ?

QUOTE(nh1980ro @ 17 Jul 2008, 20:47)
Nu prea sunt necesare discuri de frana pe spate, pentru ca si franele pe tamburi sunt eficiente. In plus daca pui discuri de frana pe spate se schimba si sistemul franei de mana si costurile sunt destul de mari, iar efectul imprevizibil. Mai ales ca la cel mai mic dezechilibru al fortei de franare cam fuge spatele la Solenza.
*


De asta exista repartitor de franare ! Apoi odata cu schimbarea cu discuri pe spate , se poate schimba si repartitorul !

QUOTE(bogdann8 @ 18 Jul 2008, 09:44)
intru si eu... am un asa-zis prieten care  a cumparat de curand o solenza scala nustiu din ce an si se lauda k are ABS. Solenza are din fabrica abs implementat cumva sau il confunda cu servo frana???? answer, pls..
*


Pai are si ESP respectivul , dar nu stie sa-l foloseasca radmasa.gif ! Spune-i ca are si un boton de boost , care dubleaza cuplul si tripleaza puterea , dar trebuie sa-l gaseasca mai intai .

QUOTE(nh1980ro @ 18 Jul 2008, 10:07)
Probabil confunda aibragul cu ABS-ul.
*


Nu are ce sa confunde : cand se trezeste ca nu are ABS , cu siguranta va face cunostinta cu Air-bag-ul ! radmasa.gif
Buyaka
Ce am spus mai sus e valabil si pentru implementarea unei punti cu discuri pe spate!
Aceleasi teste, aceeasi omologare etc.
In plus, eficienta sistemului de franare in conditiile in care masina are aceeasi putere e suficienta, altfel s-ar fi implementat deja.
Deci mergeti pe ideea mentinerii in conditii cat mai bune de functionare a sistemului original al masinii ca e o idee mult mai buna si care nu da batai de cap wink.gif.
Numai bine!
marius80_eugen
Nu s-a implementat si nici nu se implementeaza din cauza costurilor ! Traim in Romania si cumparam jafuri , obisnuiti-va cu ideea !
Airbag-urile s-au "implementat" la SLZ din cauza aderarii la UE si a incercarilor de a face dintr-o cutie de chibrituri ceva mai sigur . La Logan s-a dat lupta mare pentru cele 3 stele , pe care de fapt nu le are nici jumatate din frigiderele vandute in Romania , din cauza ca numai cele cu multe optiuni pe obtine !
Nu este normal ca viata unui om sa depinda de banii pe care i-a dat pe masina , adica pe acelasi model unul sa aiba 2 Air-bag-rui si altul 7 , unul sa scape cu viata si altul nu !
ABS-ul s-a implementat pentru ca masinile sa poata fi vandute si in afara , fara probleme la teste .
Problema la frane este in principiu cand se incalzesc franele si cand avem greutate mare !

P.S. Conteaza f mult suspensiile ! Nu poti sa sa ai franele ca in prima zi , dar le poti mentine la un nivel bun de eficacitate . Problema este cu suspensiile in momentul in care ai greutate , pentru ca nu le poti schimba la 6 luni ! Cu doua pers in masina , poti spune ca e ok , dar cand ai 4-5 si portbagajul plin e cu totul altceva ! In rest , da franele sunt ok .
Cand ai greutate nu mai faci tu rostile sa se blocheze , iar la evitare , te alegi cu o mare barca , dupa primul viraj din volan . Cand ai persoane in masina , ele nu se comporta ca un sac cu cartofi legat , ci se misca , marind astfel tangajul masinii in viraj si franare !
nh1980ro
Da, si ar mai fi o problema cand se blocheaza rotile si vrei sa faci manevre de evitare.. biggrin.gif D-aia a aparut ABS-ul.
Buyaka
Atata timp cat masina functioneaza in parametrii prescrisi de producator (greutate maxima autorizata, viteza, conditii tehnice bune) nu cred ca vei avea absolut nici o problema cu franele.
Atunci cand depasesti aceste limite, ceea ce e cam greu in conditii normale, vei avea probleme.
In orice caz, sse poate face orice dar e mai greu sa fie si legal.
dizzy
Solenza are niste frane okay, in concordanta cu motorul de 75 cp si greutatea redusa. Cel mai bine eset sa-l aduceti in parametrii initiali:
- Discuri bune, placute bune, etrieri functionali, lichid bun, tamburi curatati, saboti buni, pistonase noi, repartitor in stare buna.
- Pompa si servoasistare in stare buna.
- Un set de anvelope bune, de firma, roti echilibrate, eventual jenti de aluminiu care disipa mai bine caldura.
- frana de mana buna.
Si cel mai important: MERGETI CU GRIJE!

Sunt acceptate ambele forme: grija si grije!
marius80_eugen
Eu merg cu GRIJA si cred ca de asta nu am astfel de probleme . Probabil ca cei care au probleme , merg cu GRIJE si de asta au probleme ! radmasa.gif
benkenobi
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Jul 2008, 12:50)
Eu merg cu GRIJA si cred ca de asta nu am astfel de probleme . Probabil ca cei care au probleme , merg cu GRIJE si de asta au probleme ! radmasa.gif
*




la 160-175 km/h cat zici tu ca ai mers de curand ( fie si pe a2) eu nu cred ca ai mers cu grija si nici cu grije. la viteza aia numai frana sa nu pui....cu solenza asta fara abs ( ca tot suntem la capitolul asta ). in rest numai de bine.
Rellu
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Jul 2008, 10:50)
Ce informatii ? Tu nu auzi ca nimeni nu se apuca sa faca astfel de transformari ?
*


Da frate am inteles... dar daca este vreunul nebun care se apuca icon_mrgreen.gif sa ma informeze... biggrin.gif
mark``
N-o sa gasesti cei care aveti ABS-uri in cap la Solenza lasati-va de meserie ca nu merge, DA - AC - CB, hai ca astea mai merg instalate desi primele 2 te costa enorm de mult dar chiar ABS nu CRED ca se poate.
sorin1983
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Jul 2008, 11:14)
..... pe care de fapt nu le are nici jumatate din frigiderele vandute in Romania , din cauza ca numai cele cu multe optiuni pe obtine!
.....
*


ca sa nu mai zic si de restul... asa ca ai GRIJA de tine si lasa pe altii smile.gif)

etriere nu se gasesc mai buni? ca sa faci o treaba schimbi discurile si etrierele poate e mai bine.
marius80_eugen
QUOTE(Rellu @ 19 Jul 2008, 15:42)
Da frate am inteles... dar daca este vreunul nebun care se apuca  icon_mrgreen.gif  sa ma informeze...  biggrin.gif
*



Daca te uiti la Stirile de la ora 5 cred ca te vei informa singur . popa.gif Tu chiar vrei sa te informeze vre-un nebun ? blink.gif
pskint25
QUOTE(mark`` @ 21 Jul 2008, 11:33)
N-o sa gasesti cei care aveti ABS-uri in cap la Solenza lasati-va de meserie ca nu merge, DA - AC - CB, hai ca astea mai merg instalate desi primele 2 te costa enorm de mult dar chiar ABS nu CRED ca se poate.
*




nici toma necredinciosul nu a crezut ... tongue.gif
nh1980ro
Eu cred ca se poate, dar mai bine iti cumperi masina cu ABS din fabrica..iesi mai ieftin si o sa-ti foloseasca mai mult decat pe Solenza... biggrin.gif
Marty
Uitati aici mai multe imbunatatiri care se pot face cu bani f. putini. Din pacate topicul nu se mai afla pe DC sau nu-l mai gasesc eu. Masina despre care se vorbeste mai jos e un Oltcit:

QUOTE
Ii ziceam \"Glontul\" deoarece avea goneta mare, am prins cu ea pe Bucuresti-Ploiesti 190km/h pe vitezometru, dar nu stiu cat aveam in realitate, dar stiu ca atunci cand vitezometrul la 100km/h, de fapt aveam 97.3km/h (masurat cu GPS), deci cam 180km/h reali aveam...

La plecare la semafor:
a I-a - 50km/h
a II-a - 105km/h
a III-a - 140km/h
a IV-a - 190km/h

Modificari:
-carb dublu corp cu compresor electric facut de mine
-discuri ventilate fata-spate sport (avea originale pe fata discuri ventilate, dar la cutia de viteze - tampit sistem, rupeai planetarele la frane tari)
-pompa benzina cu regulator de presiune reglat la 1.4 bar
-filtru aer de Boeing 707 (pt cei care nu stiu, se potriveste PERFECT in cutia filtrului de aer de Dacie Berlina, are aceleasi dimensiuni, doar ca elementul filtrant este format din 2 site cu gauri de 5 microni - nu se schimba niciodata, doar se spala cu jet de apa - cumparat de pe net cu 215$ - o mai am si acuma, e ca noua - nu am vrut s-o vand cu masina)
-Sincroane, placa presiune, rulment si disc de ambreiaj Zeno Racing - 40$
-ABS by Bosch - 75$
-aprindere electronica asistata de microprocesor, cu senzori Hall si de presiune diferentiala dubla - made by mine
-Bare torsiune sport - 50$
-Amortizoare magneto-reactive, nush cum dreacu le spune - super - pana le-am rupt prin gropile mult iubitei noastre tari - 0$
-Pistoane conice, chiulasa prelucrata la strung, pentru a mari compresia la 1:14.8, axe cu came, supape sport, sistem ungere ulei cu tiraj fortat, electric, etc... -cca 150$
-am facut mai multe, dar nu mai tin minte...

Am investit in masina asta peste 500$.... pana am vandut-o anul trecut

Asta e motivul pentru care i-am pus numele asta.
Bafta

Ov, uite descrierea amortizorului:
Lichidul circula liber intre cele 2 camere de-a lungul unui canal in piston, in jurul canalului existand o bobina ce este conectata la o alta bobina situata in afara camerei, prinsa de piston. De corpul amortizorului este atasat un magnet permanent. La deplasarea pistonului, bobina de jos se misca, generand un curent electric transmis bobinei de sus ce va genera un camp magnetic direct proportional cu viteza de deplasare a pistonului, facand ca lichidul din piston sa isi modifice vascozitatea, in sensul ca ea creste odata cu cresterea vitezei de deplasare a pistonului.

Ov, pe aceste amortizoare NU AM DAT NICI UN LEU, le-am primit cadou prin '99 de la un foarte bun prieten american de ziua mea, nu stiu cat a dat pe ele... Dar are bani omul....

Cat despre ABS, este un ABS hidraulico-inertial, prin 1997-1998 se gaseau la o firma prin Militari, la Service-ul Daewoo de vis-a-vis de Apaca, nu stiu daca mai au si acuma. Cert este ca vindeau ABS-uri pentru Dacii (Berline) si Oltcit! Daca te duci acolo sa intrebi, ai sa vezi ca au avut... Asta daca nu au si acuma...

Iar despre filtrul de aer, cred ca tu ai impresia ca la motoarele de avion el trebuie sa fie IMENS, dar nu este deloc asa!!! Filtrul de aer are EXACT aceleasi dimensiuni ca cel de dacie, cilindric. Maine am sa ii fac o poza... Daca ai 200EUR, ti-o vand!!! Iti dau si actele, ai sa vezi ca sunt de la Boeing luate. Uite, mi-ai dat o idee, o sa postez un anunt cu filtrul asta de vanzare. Te asigur ca se simte altfel masina cu filtrul asta fata de clasicul filtru cu hartie. Filtreaza mai bine, debitul de aer este MULT mai ridicat, practic este ca si cum nu ai avea nici un filtru pe masina! Filtrul ala nu il schimbi niciodata. O data la 5000-10000km il scoti si bagi furtunul cu apa si gata!!! Este format din 4 site cu gauri de 2 microni diametru, este 100% metalic. Am si un filtru de ulei pentru dacie, tot de la Boeing luat, daca nu ma insel. Nici ala nu se schimba niciodata. Se spala. Ma uit prin boxa si iti spun. Am dat 125$ pe el. Cine este interesat de filtre, sa dea mesaj pe private... Merita!

la carb si la ABS nu am cu sa fac poze, ca le-am vandut cu masina.
AR-18-MOS
Off-Topic
Topicul exista, si se afla aici.
marius80_eugen
Topicul este ABS pe Solenza . S-a ajuns la concluzia ca nu exista si ca nu s-a adaptat de catre nimeni .
Se mai continua topicul asta cu mai multe off-topicuri ?
Rellu
Da mariuse... radmasa.gif Ai dreptate... cu "INFORMAREA NEBUNULUI" biggrin.gif Ma gandeam si eo... vorbeam aiurea... wink.gif
mark``
QUOTE(Marty @ 22 Jul 2008, 12:54)
Uitati aici mai multe imbunatatiri care se pot face cu bani f. putini. Din pacate topicul nu se mai afla pe DC sau nu-l mai gasesc eu. Masina despre care se vorbeste mai jos e un Oltcit:
*


Marty asta e chiar caterinca nu? Ca nu cred ca poate fi un om asa bolnav totusi! blink.gif
klaus
mark``, cum naiba sa fie caterinca, e cat se poate de adevarat...
De altfel ce ar fi asa de greu de montat un ABS mecanic pe solenza?
mark``
Da, m-am mai linistit, unii vorbesc cu atata sarg si atata devotatiune ca iti vine sa-i crezi, nebuni nebuni...
pskint25
mark, marty nu era bolnav..sigur...nu se cheama asa... poate esti doar tu limitat...

ori vino cu argumente clare ca nu se paote deoarece : si liniute, ori nu ne mai spune ce crezi tu...topicul este despre ABS pe Solenza, nu despre "ce crede mark"..so step up.!
Rellu
Deci in concluzie se poate pune vreun tip de ABS pe solenza? 166.gif
klaus
Da, mecanic, dar numai asezonat cu filtru de boeing, ca sa aiba racirea mai buna
Rellu
Aha... un pret si diferenta dintre acesta mecanic shi celalalt care e?
AR-18-MOS
radmasa.gif Tu nu ti-ai dat seama ... ?
miki_slz
Asta da, chiar a fost mortala radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Marty
Io m-as duce asa, de curiozitate, pe la Daewoo Militari, sa-ntreb citi zevzeci au venit sa-ntrebe de ABS hidraulico-inertial in ultimele 2 saptamani. Pe cit punem pariu ca oamenii de acolo vor oferi o cifra cel putin egala cu 5? rofl1.gif
xcss
QUOTE(pskint25 @ 23 Jul 2008, 13:48)
mark, marty nu era bolnav..sigur...nu se cheama asa... poate esti doar tu limitat...

ori vino cu argumente clare ca nu se paote deoarece : si liniute, ori nu ne mai spune ce crezi tu...topicul este despre ABS pe Solenza, nu despre "ce crede mark"..so step up.!
*



slap.gif Atentie la maniere... Pentru lamuriri suplimentare, domnu' pskint25, despre ce se poate si ce nu se poate, aveti la dispozitie topicul postat de AR-18-MOS.
mark``
QUOTE(pskint25 @ 23 Jul 2008, 12:48)
mark, marty nu era bolnav..sigur...nu se cheama asa... poate esti doar tu limitat...

ori vino cu argumente clare ca nu se paote deoarece : si liniute, ori nu ne mai spune ce crezi tu...topicul este despre ABS pe Solenza, nu despre "ce crede mark"..so step up.!
*



Mai skintule vezi cum vorbesti ca poate te trezesti cu slap.gif si nu din partea mea neaparat ci din partea moderatorilor. Daca nu te-a criticat nimeni incearca sa n-o faci pe gratis ca nu toti sunt trophy.gif ca tine... wacko.gif
Domnul xcss multumes pt sustinere! Dramult de respect o sa mai apara totusi in tara asta cand oi fi io wise_guy.gif !
pskint25
scuze...bolnav trebuia sa zic... asa l-ai categorisit pe cel care a dorit ceva si a realizat ceva, chiar daca era un amarat de oltcit. tu cu ce esti mai bun decat marty??
daca era un forum despre religie puteai sa crezi ce vrei si paote te asculta lumea.... dar fiind despre probleme, imbunatatiri tehnice parerile dupa parerea mea nu isi au locul... deci lasati gargara si semintele si veniti cu ceva concret..

moderatori va rog ... 166.gif
klaus
QUOTE(pskint25 @ 28 Jul 2008, 09:15)
scuze...bolnav trebuia sa zic... asa l-ai categorisit pe cel care a dorit ceva si a realizat ceva, chiar daca era un amarat de oltcit.
*

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Ce-a facut? A realizat ceva?
coffee_spitsk.gif rofl1.gif
deci nu se poate, nu-mi vine sa cred... Cati creduli mai exista in tara asta dupa caderea FNI-ului.

pskint25, te rog eu frumos, fa un drum pana la Daewoo Militari sa intrebi de ABS-ul ala. Hai fa drumul asta! Hai, nu te jena, mergi pana acolo si pune aceasta intrebare cu ABS-ul hidraulico-inertial. Hai mergi si intreaba. Te rog eu.
Ca sa vezi ce inseamna ras isteric din partea lucratorilor in service. Ca asa-i apuca pe ei in genere la intrebarile cretine si tampite.
xcss
Nu e vorba de credulitate... pskint sau cum te cheama, Marty n-are nici o legatura cu Oltcitul respectiv... Dar avea el o vorba, cu capacitatea de a citi si capacitatea de a intelege ce citesti...
pskint25
ok whatever... m-am convins nu o sa incerc asa ceva. Cel mult o sa schimb discurile cu unele mai performante si placutele de frana la timp.
Va multumesc.
Marty
Te rog frumos, defineste "disc de frina mai performant". Si ce legatura are ABS-ul cu discurile de frina mai performante?
nh1980ro
QUOTE(pskint25 @ 28 Jul 2008, 14:33)
ok whatever... m-am convins nu o sa incerc asa ceva. Cel mult o sa schimb discurile cu unele mai performante si placutele de frana la timp.
Va multumesc.


Eu zic sa schimbi la timp placutele si in loc de discuri performante sa-ti iei niste cauciucuri mai performante. S-ar putea sa aiba un efect mult mai bun.. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.