Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Evolutia cursului euro
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
logan1.5dci
Strang bani de masina si ma gandeam, sa-i rulez odata in euro-lei.
Anul trecut, in august, am scos 900 lei la o rotire(singura).

28.VII 3,5656
29.VII 3,5489
30.VII 3,5475
AlexC
Ai pierdut deja trendul. daca vindeai scump cand era la oficial peste 3,6 scoteai ceva profit cand va ajunge 3,5 si vei vrea sa cumperi ieftin. Acum e prea tarziu, nu va mai merita efortul. Eu nu cred ca va scadea sub 3,5 pe fondul micsorarii intrarilor de bani de la capsunari, insa orice e posibil...
logan1.5dci
Eu strang lei, am lei, astept sa scada, apoi voi cumpara, prin septembrie, voi vinde, euro-i .
sadi
asta inseamna ca esti sigur de intarirea leului la toamna.. nu e cam riscant?
logan1.5dci
E acum cine nu risca nu castiga.
Eu, parere personala(nu va luati dupa mine) am vazut de vreo 2 ani ca si BNR se joaca in perioada in care vin capsunarii. Scade euro, baga mana pana la cot si isi incarca rezervele, apoi mareste. Nu am vazut bine? Interpretarea mai corecta ar fi ca pe piata intra multi euroi si de aia se devalorizeaza, BNR-ului ii pare tare rau, ii lasa sa ajunga la un anumit prag si ii cumpara de pe piata, ieftini.

Sadi , iti este frica ca o sa scada euro si n-o sa mai creasca? Nu stiu de ce, da nu cred.(de fapt stiu da e mult de vorbit, reper, tot ce se intampla in tara)

Deci stau la panda, scade, cumpar,nu scade nu cumpar. Trebuie sa fiu atent si la jocurile celor cu casele de schimb, am vazut zile in care scadea la BNR da pretul la vinzare euro ramanea acelasi, cu toate ca la cumparare euro scadea.
sadi
euro va creste, e clar, insa s-ar putea sa nu creasca la fel de spectaculos ca anul trecut..
insa chiar tu ai zis, nu poti castiga la bursa sau prin vanzare-cumparare de valuta fara un risc
logan1.5dci
Nu astept minuni, putin daca mai scade cumpar, anul trecut am luat de 200.ooo.ooo ROL, acum sunt mult,mult, mai bine pregatit. Astept cursul de marti, cred(sper) ca va mai scadea si marti, apoi va creste. De ce scade si marti? Marti e curs de referinta pe toata saptamana.


sadi
cursul de maine poti sa-l vezi deja: http://www.bnr.ro/

dupa ora 14.00 poti sa vezi cursul afisat de bnr pentru ziua urmatoare si poti sa-ti faci niste calcule
DMP
QUOTE(logan1.5dci @ 28 Jul 2008, 17:52)
E acum cine nu risca nu castiga.
*



Daca te tine, joaca pe contracte futures. Se tranzactioneaza in marja si poti castiga mult mai mult decat cumparand si vanzand direct euro. Dar poti pierde cu aceeasi viteza ...

QUOTE(logan1.5dci @ 28 Jul 2008, 19:25)
De ce scade si marti? Marti e curs de referinta pe toata saptamana.
*



In ce sens e de referinta?
logan1.5dci
28.07.2008 curs BNR3,5656 casa vinde euro cu 3,5540
L-am pus la inceputul topicului, cursul pentru marti.

Nu ma tine, eu sunt construit altfel, cred ca banul se scoate muncind, in speculatii nu am curaj sa ma bag, asa una subtire, cu cursul euro parca mai merge.

Curs de referinta interbancar parca, nu stiu prea bine, poate ma ajuta cineva, se tine cont la ceva de cursul de marti al saptamanii. Cand se face paritate, cand platesti factura la mobil de exemplu, se tine cont de cursul de marti.

29.07.2008 curs BNR 3,5489 casa vinde euro cu 3,5550

Exact cum am banuit, casele stiu ca-i manevra si nu coboara. Au coborat doar cumpararea(nu am notat ca nu m-a interesat.

Mai astept sa scada casele.
St
Dar in ce oras stai tu de ai valorile astea la casele de schimb?
DMP
Am vazut si eu astazi 3.5750 la vanzare la o casa de schimb de langa munca pe la 13 cand am fost la masa. La Unirea sau pe Mosilor cred ca sunt pe la 3.5650 poate chiar 3.5600.

Am vazut si cazuri cand la casele de schimb cursul la vanzare era sub BNR-ul din ziua respectiva. Asta se intampla atunci cand pe interbancar cursul scade mult.

Ziceai mai sus ca anul trecut ai rulat 20.000 RON si ca anul asta esti mult mult mai bine pregatit (cred ca la cascaval te referi smile.gif ).
La sume de genul asta mai poti negocia cel putin un 0,0150 - 0,0200 la casele de schimb.
Insa mie unul mi-ar fi frica sa umblu cu banii aia pe la casele de schimb.

Casele coboara cumpararea si stau sus cu vanzarea atunci cand le e frica sa nu sara cursul rapid pe interbancar. Oricum, nu ai cum sa ii "faci" la faza asta pentru ca ele au acces online la cotatiile de pe interbancar si cum se misca mult interbancarul, cum modifica si ele corespunzator cursurile.
St
Asta se intampla cu casele mari, ca aici(Targoviste) nu prea modifica nimeni in timpul zile, dar daca EUR este la BNR 3,6 ei vand cu minim 3,65-2,66.
logan1.5dci
excl.gif Acesta este un simplu topic, nu va luati dupa mine, daca o faceti, o faceti pe banii vostri!!! excl.gif


Cursurile sunt din ............, da nu locuiesc in oras, am punct de lucru.

Am luat asa de gust, ca mai astept:

3555,oo LEI = 1000,oo EURO

Semne bune, cred ca va mai scadea la casa, ce am vazut , lumea schimba euro in lei.
sadi
daca ai multi bani la dispozitie poti schimba si prin licitatie valutara in cadrul unei banci
logan1.5dci
Cred ca asa voi face, da mai stau putin.


28.VII 3,5656
29.VII 3,5489
30.VII 3,5475
AlexC
Cursuri interbancare in timp real: http://www.conso.ro/cotatii.html
logan1.5dci
excl.gif Acesta este un simplu topic, nu va luati dupa mine, daca o faceti, o faceti pe banii vostri!!! excl.gif


28.VII 3,5656
29.VII 3,5489
30.VII 3,5475
31.VII 3,5348


Scade!! Curioasa manevra ca dolarul creste.
Exact cum am banuit, mai stau, pana vad la Tv ca anunta, cozi de romani la granita.
DMP
La cotatiile alea de pe conso, baga ochiu' si la EUR/USD si atunci nu mai e curios de ce creste USD/RON.

la granita sa ce? sa intre sau sa iasa?

nu iti pare rau ca incarcasi ieri 1.000 eurache la 3.5550?
logan1.5dci
Sa intre in tara.
Da ieri am luat 1000 ,da era asa de gust, la risc. Oricum ii voi vinde in castig mai tarziu, ce-i drept mai mic.
St
Pai mai asteapta. Ca in august sunt concediile in Spania/Italia, si o sa intre E si atunci in tara.
logan1.5dci
Azi, acum plec 3 zile la C-ta, o sa vad ce fac acolo(cu schimburile), da din pacate, momentan, acolo nu am internet instalat. Am sa mai privesc pe forum din zonele internet free, da e greu de scris de pe .......PSP.
DMP
Nu te repezi in euroi cand o sa vezi la stiri lume adunata chiorchine la granita sa intre in patria muma.
Asteapta cateva zile sa se adune multi pe acasa si sa inceapa sa arunce cu euroi stransi de pe afara.
Asculti ce mai zice BNR-ul, cum se misca Bursa, cum stam cu inflatia si ce se mai intampla prin zona noastra de Europa si poate ai norocul chior sa se repete scenariul din august 2005 si sa incarci la greu pe minim.
andu911
cred ca o sa ajunga si 3.4
logan1.5dci
28.VII 3,5656
29.VII 3,5489
30.VII 3,5475
31.VII 3,5348

1.VIII 3,5366
4.VIII 3,5171

QUOTE(andu911 @ 1 Aug 2008, 00:01)
cred ca o sa ajunga si 3.4
*



Sa ai tastatura aurita! biggrin.gif

sad.gif Da nu cred ca ajunge atat de jos (3.4000)
Thanatos
Vezi ca au anuntat cozi de romani la granita. Io zic sa te sui in tren.

Dar iti spun si din experienta mea personala. Anul trecut in Decembrie cand am venit acasa, mi-am schimbat toata valuta pentru ca era in cadere si era sezonul in care intrau miliardele de euroi in tara. La o saptamana dupa ce am schimbat eu tot, a crescut euro cu cateva mii de lei vechi. Vreo 5000 de ROL daca mi-amintesc bine.

Asa ca nu lua nimic de bun.
logan1.5dci
Stau la panda. rugaciune.gif (glumesc cu rugaciunea, daca nu e, poti sa te rogi..)


Thanatos, naspa ce ai patit......las ca poate te razbun eu luna asta biggrin.gif
Din cate imi amintesc, in decembrie, pe romani ii apucase febra cumparaturilor, gemeau supermarket-urile. Moliceanu, in decembrie, a depasit bugetul alocat guvernului(pe luna decembrie), parca de 7 ori, apoi marirea pensiilor, mariri care au fost repede halite de inflatie. Parca nu-i ca atunci.
logan1.5dci
Ma repet:
excl.gif Acesta este un simplu topic, nu va luati dupa mine !!! excl.gif


Mai scade si azi.
Ce am vazut, toti schimbau euro in lei, pacat ca suma era mica, de-al de 20-50 euroi. Oameni de rand, nu smecherasi.

28.VII 3,5656
29.VII 3,5489
30.VII 3,5475
31.VII 3,5348

1.VIII 3,5366
4.VIII 3,5171
5.VIII 3,5010

rugaciune.gif am luat jumatate din suma pe care o aveam cu 3,4950, momentan nu zic sume, la final....adica in septembrie am sa trag linia. cool.gif

Nu stiu ce sa banuiesc ca se va intampla maine, se poate sa mai scada, da cred ca BNR nu mai sta mult si intervine pe piata, adica crestere euro .


Arhiva curs : http://www.cursvalutar.info/
andu911
din cate vad eu nu scade euro, ci creste leul... chestie care nu cred ca e asa buna pentru exporturi...daca exista asa ceva...
logan1.5dci
Privesc cu parere de rau, uneori cand arata astia ca se intorc romanii in tara, e jalnic in ce hal ne-au adus astia de alearga dupa os. sad.gif
In loc sa se duca sa munceasca afara, euroii aia, mai bine veneau din turism, era preferabil sa fie cozi de turisti care vor sa intre in tara. sad.gif .
Ne incantam ca vin investitorii straini, pai profitul, nu pleaca sub forma de valuta, in afara?
St
Ahh..cred ca trebuia sa mai stai cateva zile pana pe 7-8 august.

In sfarsit, pana in ianuarie-februarie sper sa fie iar la 3,6 sa schimb si eu ca am euro blocati.
logan1.5dci
biggrin.gif Mai am jumatate de cabaroi , mai stau la panda.
Citesc in stele, euro va incepe sa creasca, da din ianuarie o ia la vale, se va duce incet, incet catre catre 3,2 ca pana in 2013, sa ajunga la 2,6.....face parte dintr-un program.

Va creste mai repede, ai sa-ti deblochezi mai repede banii, maxim octombrie, daca nu, sigur la final de decembrie.

Fara sa te agiti prea tare, cu prima ocazie(rentabil) schimba euroii, fara cioaca, o sa scada pe termen lung. E o recomandare, tu faci ce vrei.

St
Da, stiu si eu ca o sa scada pe termen lung, stai ca deschid un topic acum..ca sunt tare nelamurit.


Later edit: Din cate vad astazi creste putin , cel putin pana acum.
logan1.5dci
28.VII 3,5656
29.VII 3,5489
30.VII 3,5475
31.VII 3,5348

1.VIII 3,5366
4.VIII 3,5171
5.VIII 3,5010
6.VIII 3,5023

Cum spuneam, urca, oare n-o fi doar un joc de picioare?
Din experienta altor ani, cand a inceput sa urce, a urcat continuu, incet da continuu.
Vom vedea.
St
Eu cred ca mai scade sau ramane in jurul cursului asta pana pe 8 august.
sqryn
@ logan 1.5 bafta multa cu manevra smile.gif acum am citit si eu topicul.
intrebare, unde schiombi, la casa? din ce am vazut sunt diferente intre cursul vanzare-cumparare de vreo 0,1 roni iti trebuie un salt destul de maricel ca sa scoti ceva.
logan1.5dci
Deci ai vazut ca am luat cu 3,4950, prin negociere cu o casa de schimb, acum chiar nu stiu unde am sa-i dau, sa creasca ca vad eu.
Unde obtin cel mai bine, am sa vad din septembrie, cand se face aprovizionarea cu combustibili pentru incalzire si se mai intampla ca a scazut movila asta de euro adusa de capsunari. Capsunarii o aduc, supermarketurile o scot.
Vorbim atunci, daca nu am unde sa-i dau, ma duc si-mi iau masina de afara, asta sa fie problema.
St
Cat era la casa cand ai luat tu cu 3,4950 ?
logan1.5dci
3,5015 vanzare , 3.4800 cumparare

Azi nu am fost deloc, ma duc acum.
andu911
uita-te frate aici, http://www.banknews.ro/curs_valutar_banci/ si te duci exact unde e mai bine
St
QUOTE(logan1.5dci @ 5 Aug 2008, 17:48)
3,5015 vanzare , 3.4800 cumparare

Azi nu am fost deloc, ma duc acum.
*




Mi se pare diferenta extrem de mica.
logan1.5dci
Oamenii vor sa se miste, sa vanda si sa cumpere, asa le iese banutul.
In zona in care va dau eu cursurile sunt ......9 case de schimb independente, biggrin.gif , chiar daca zambesc, nu glumesc.
St
WAW. Foarte misto. Eu aici am niste cursuri de ti se ia de orice specula...
logan1.5dci
Am vazut in C-ta, 3,5000 cumparare, 3,5700 vanzare (01 august)
Smiley
avand in vedere cursul oficial de ~3.5, o sa ai de asteptat pana la 3.6
logan1.5dci
Ma repet:
excl.gif Acesta este un simplu topic, nu va luati dupa mine !!! excl.gif
excl.gif Cine face ca mine, ca mine o sa pateasca. excl.gif

Da, pana in septembrie, pe la sfarsit asa.
Incepe guvernul sa-si cumpere ceva, parca nu s-a mai intamplat de atatea ori, lustre la 9000 bucata.. radmasa.gif
Parca urma sa se schimbe parcul auto, l-au schimbat anul asta? biggrin.gif

28.VII 3,5656
29.VII 3,5489
30.VII 3,5475
31.VII 3,5348

1.VIII 3,5366
4.VIII 3,5171
5.VIII 3,5010
6.VIII 3,5023
7.VIII 3,4763 mama ce s-a dus
la casa 34850 vanzare

Mai am juma de cabaroi, da mai stau, poate se adevereste ce zicea andu911
La casa coada, 4-5 persoane, cat m-am uitat(2) schimbau euro in lei, am vazut si bancnote de 100.
J o h n n y


Azi a mai scazut putin euro, cu vreo 2 bani!
Andy_ACS
Azi a crescut.
1 EURO = 3.5001 Lei noi ( +0.0282 Lei noi )
1 Dolar SUA = 2.3156 Lei noi ( +0.0715 Lei noi )

Bafta!
Jack Daniel's
Creste in... mea, in fata mea au schimbat cursul cu 200 lei vechi in sus si am pierdut ca nimic vreo 200 lei noi. sad.gif
St
Dupa stabilirea cursului BNR a mai crescut mult pe piata interbancara.

Acum pe bid e 3,5337.


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.