Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reparatii auto in strainatate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
smar2
In privinta calatoriilor cu masina in afara tarii, am o oarecare retinere gandindu-ma ca e posibil sa ma "lase" vehiculul pe undeva pe vreo sosea din strainatati. Ce e de facut in aceasta situatie? A trecut cineva prin asta?

Nu ma gandesc numai la defecte reparabile usor, ci si la piese rupte sau evenimente care necesita reparatii mai de durata...

Am cautat informatii prin aceasta sectiune si nu am gasit. Eventual poate pot fi indrumat spre alt topic/ sectiune.

Mersi

P.S. E sanatos sa faci excursii de genul asta in rodaj, sau cu kilometri putini la bord?
tarzy

pai nu prea ai ce sa faci decat sa te duci la service si sa te rogi ca piesa defecta sa nu fie prea particularizata. daca ai Logan/DSN sau Solenta ai ceva sanse sa te rezolvi cu piese reno, iar din cate stiu eu Solentele si loganul se vand foarte bine in tarile foste comuniste, si probabil ca exista si ceva retea de service ptr ele
AL
Sa incep cu sfarsitul....excursii din astea poti face oricand.... daca esti in rodaj ai doar grija sa nu incarci prea tare masina si sa nu o forjezi...

Nu s-a creat un topic despre "ce si cum sa faci cand ramai blocat pe drum" ... mi se pare firesc raspunsul: pe autostrazi sunt telefoane de ajutor... se merge pana lacel mai apropiat si se suna.... va veni imediat o masina de tractare care te va scoate de pe autostrada....daca te va duce sau nu mai departe la un service depinde de la o tara la alta... insa oricum, e contra cost!... pe drumuri nationale poti suna la 112 (numarul de urgente) sau politie.... si spui ca esti blocat si intrebi ce trebuie sa faci...vei primi informatii utile pentru a iesi din situatia respectiva : adica vei primi numarul unei firme de tractare sau service dotat cu asa ceva sau ceva similar... daca e iarna, va veni politia sau altcineva sa te ia de acolo...nu te vor lasa sa ingheti pe marginea drumului.

In general e bine cu o Dacia sa ceri sa fii dus la service Renault....insa serviceurile "de firma" costa (manopera ion FR e de cca. 50 euro ora)!!!! insa ai avantajul pieselor....daca defectul necesita piese, e cea mai buna optiune...
MoneyTalks
QUOTE(smar2 @ 10 Jan 2005, 16:49)
E sanatos sa faci excursii de genul asta in rodaj, sau cu kilometri putini la bord?


Eu am iesit cu masina din tara cind avea cam 100 km la bord... smile.gif Era si in rodaj, si cu km putini smile.gif
ydaniel
eu pot sa spun ca pt 100km tractare au fost 200 euro!de fapt pe platforma sa ca aveti grija!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.