Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucuresti-Barcelona
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
dinbuc
Anul asta o sa ajung prin Spania si problema cea mai spinoasa mi se pare a fi iesirea din tara(traim in Romania).As aprecia foarte mult niste sfaturi legate de traseul de iesire din tara catre Ungaria.Anul trecut am iesit pe Bucuresti-Pitesti-Craiova-Dr. Tr.Severin-Timisoara-Cenad.Anul asta, prietenii cu care plecam ar fi tentati de Bucuresti-Brasov-Tg. Mures-Cluj-Oradea.Ma intereseaza in principal starea drumurilor si densitatea de TIR-uri (unde nu sunt 2 benzi pe sens).
tr_viorel
Acum o luna am venit din Spania (de la Taragona-100 km S de Barcelona). Iti recomand Orsova-Iablanita-Oravita-Timisoara -Cenad. Fara TIR-uri de la Iablanita - Cenad. Sa nu ocolesti Andorra.
dinbuc
De fapt exact la Tarragona ajung dar am zis Barcelona ca sa nu incurc lumea cu localitati mai putin cunoscute.Craiova- Drobeta e in regula nu?Si daca poti detaliaza treaba cu Andorra si in general traseul de afara ca mi-ar fi de ajutor un sfat. Opririle mele vor fi batute in cuie ( am facut deja rezervari ) dar traseul intre punctele de oprire poate fi la alegere.O sa ma opresc la Balaton, Innsbruck, Grenoble cite o noapte, apoi 7 nopti la Tarragona si la intoarcere Geneva, Salzburg si Budapesta.Multumesc frumos de informatii.
J o h n n y


Cluj - Oradea e bun si e fara radare fixe (inca) chiar daca ele au fost montate pe marginea drumului. Exista portiuni cu 2 benzi pe sens cat despre tir-uri e in functie de cum ti-e norocul, tinand cont ca e un drum de iesire din tara e probabil sa dai de tiruri.
borisake
Eu as merge pe ruta Bucuresti-Brasov-Tg-Mures...etc (ce ai descris tu acolo) este super asfaltu si drumul este larg. Foarte misto, mult mai aerisit decat Valea-Oltului.
L!nuX
Salut
Nu vreau sa deschid al topic asa ca il voi folosii pe acesta .

Ajung in aproximativ 2-3 sapt in Barcelona.
As vrea sa folosesc unul un card turistic in care sunt incluse transportul si ceva reduceri/intrari la diverse obiective .

Dilema mea este ca am gasit doua astfel de carduri

Barcelona Card

TMB Cards

Nu stiu exact care este mai avantajos din cele doi .

Dintre cei ce au fost , are cineva ceva sfaturi ?

Merci
cmandrei
Eu zic Barcelona Card ... celalalt e mai mult pentru transport ... astalant are si diverse reduceri smile.gif
ipiq
L!nux: daca te plimbi pe Rambla dupa ora 9-10 seara GRIJA MAAAARE la portofel, telefon, aparat foto etc. Toata lumea vine sa iti vanda marijuana si hash, curvele te trag de mana etc.
In rest... metroul e cea mai buna afacere... ajungi rapid oriunde si daca iti iei bilet pe o zi scapi ieftin...

dinbuc: poti sa iesi si pe la Nadlac... de la Deva pana la Nadlac drumul e ca-n palma, si de acolo mai ai foarte putin pana pe autostrada. Au cateva sate (unde trebe sa ti 40 km/h) dar scapi repede... grija mare la radarele de pe M0 (centura budapestei) si cele dinainte de Linz wink.gif

drum bun!
nairam
Daca iesi pe la Nadlac trebuie sa iei in considerare faptul ca pana la autostrada in Ungaria va trebui sa mergi un pic sub viteza legala... pentru ca este destul de multa politie... Asa ca probabil vei face aproape 1 ora pana la autostrada... Personal cam atat am facut de fiecare data ....
Sa sti ca pe la Nadlac la iesirea din tara poti avea ocazia sa te cotrobaie vamesii ungurii in bagaje... Se intampla destul de des ... Sa fi pregatit cu explicatii pentru tigari daca esti fumator si eventual alcool ... biggrin.gif
ipiq
am iesit de nenumarate ori si niciodata nu m-a intrebat nimeni nimic de bagaje...
nici politie nu am prins intre nadlac si szeged dar ce sa zic... oi fi eu mai norocos biggrin.gif
dumid
Pe mine o singura data m-a oprit la Mako politia ungara. Cauta nod in papura sa imi dea amenda, insa nu i-a mers. Am avut tot ce mi-a cerut el: triunghi, vesta, becuri , bani, etc. Se intampla in 2004 .
Eu de obicei pe centura Budapestei si pe portiunea Nadlac-Szeged ma tin dupa cate un localnic dc gasesc. dc ei merg cu 100 asa fac si eu. Nu am patit nimic niciodata.
g_dani
Imi puteti spune si mie un cost aproximativ la taxele pt autostrazi din romania pana in spania ? (adica ungaria-croatia-slovenia-italia-franta-spania)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.