Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: alarma
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
anova
Salut!

Am nevoie de o solutie... Mi-am montat pe Nova mea o alarma. Totul merge ok, cu exceptia unui mic detaliu: unitatea centrala a alarmei are un singur fir care merge la semnalizari, iar daca il leg si la stanga si la dreapta, conectez semnalizarile intre ele. Adica, daca vreau sa semnalizez dreapta mi se aprinde si stanga si invers.

Cum ar trebui sa procedez ca sa evit situatia asta (exceptand cazul in care nu mai leg alarma la semnalizari biggrin.gif ) ?
MIHAI8888
legi prin intermediul a doua diode (preferabil mai de putere)
burtik4u
neaparat mari, eu am pus 2X1N4005 si s-a ars siguranta :|... apoi am mers la un magazin.. la mine se cheama "DIODA" magazinul wink.gif) si a zis acel om de acolo ca a dat la mai multi cu alarme diode de 5408.. inca nu le-am pus dar cred ca o sa mearga
MIHAI8888
am uitat ,
punele radiator de aluminiu(o tabla de aluminiu strans fixata de ele)
eu am pus unele oarecare dar cu radiator si merg bine mersi
anova
Am rezolvat. Am pus relee in loc de diode, cate unul pentru fiecare parte. Merge foarte bine deocamdata.

Multumesc mult!
gti98
Solutia cu releele e mai sigura, dar mai costisitoare. Totusi, pe termen lung, solutiile "costisitoare" pot fi mai "ieftine": functioneaza cu deceniile, scutindu-ne de nervi, alte cheltuieli, timp pierdut...
Numai bine!
bygy007
daca pui diode de cel putin 10A si aceasta solutie dureaza decenii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.