Am o laguna 2 2007 cu sistem de inchidere maini libere. Mi-a montat dealer-ul o panarama de alarma (Cobrapack 1 sau 2 parca) AGREATA Renault...ca deh...numai asa se poate, pierzi garantia, in fine.
Probleme:
1. Luminile de avarie nu mai semnalizeaza inchiderea deschiderea usilor (nici de pe card, nici de pe maini libere). Aceasta este (sau mai bine zis era) o functie standard a masinii sa aprinda avariile la inchiderea/deschiderea masinii. Raspuns de la cei care au montat alarma: "asa face la toate lagunele, nu se poate face nimic".
2. In 40% din cazuri, cand descui masina folosind optiunea maini libere, se descuie masina (se aude click-ul de la usi) dar nu se dezactiveaza si alarma, mai mult decat atat incepe sa sune ca nebuna. Am fost la aceiasi meseriasi, se pare ca trebuia "invatata" alarma pt maini libere (nu stia decat de card), au invatat-o si supriza: face exact la fel! adica suna cand descui masina, nu in toate cazurile, doar cand vrea ea.

Cei care aveti optiunea asta pe Laguna, spuneti-mi ce alarme aveti si daca exista vreo alarma care chiar sa functioneze cu sistemul maini libere si sa mearga si avariile.

E foarte deranjant sa nu ti se aprinda avariile cand o inchizi/deschizi dar e si mai deranjant sa inceapa sa sune cand ti-e lumea mai draga cand descui masina, sa incepi sa cauti disperat dupa card prin buzunare ca sa o poti opri.

Multam,