Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prins cu 173kmh in oras!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3
RIon
Record de viteză înregistrat de aparatele radar în localitate: șoferul unui autoturism Ford a fost surprins pe Calea Turzii conducând cu 173 de kilometri la oră!



Tânărul, în vârstă de 22 de ani, a fost sancționat cu nouă puncte amendă și, în plus, i-a fost suspendat dreptul de a conduce pe drumurile publice pe o durată de trei luni. Vitezomanul a fost descoperit de către polițiștii de la Serviciul Circulație în cadrul programului inițiat de Poliția Română "Stop accidentelor! Viața are prioritate!" ce se desfășoară în această perioadă în toată țara.



În cursul acestei acțiuni, polițiștii clujeni au dat peste 3.000 de amenzi, din care două treimi, respectiv 2.030, pentru conducerea autovehiculelor peste viteza legală, 322 pentru nepurtarea centurii de siguranță, 70 pentru traversare neregulamentară. În timpul acestei acțiuni, polițiștii clujeni de la Rutieră au reținut 119 permise de conducere. Cele mai multe permise, repectiv 75, au fost reținute pentru depășire ilegală.

Potrivit polițiștilor de la Serviciul Circulație Cluj, în ultima săptămâna, pe DN1 (drumul național ce străbate județul Cluj - n.r.) s-a produs un accident rutier grav soldat cu un rănit grav. Cauza producerii accidentului a fost viteza foarte mare a șoferului pe o șosea umedă.



Vezi înregistrarea radarului în secțiunea video a acestui articol!

sursa: http://www.clujeanul.ro/cluj/prins-cu-173-...855658#comments

INCREDIBIL CE IDIOT!!!!!!!!!! Criminalul naibii!!!
Hack
Trebuiau sa-i suspende de tot permisul 251.gif , in unele cazuri parca e prea permisiva legea sleep.gif .
Arhimede
Puscarie
IRONICK
Idiotul asta trebuie sa nu mai aiba carnet pe viata.
cosmin_2300
QUOTE(Arhimede @ 6 Aug 2008, 18:16)
Puscarie
*


EXACT !
Si ce i-a facut ? I-a dat 450 ron amenda ?
In America daca-l prindea infunda puscaria pt 6 luni !
La noi ce pateste ? Ii ia carnetul pt 3 luni si 450 ron amenda !
Ok , plateste amenda (care e chiar foarte mica) , se duce la nenea colonelu' si ala ii da permisul inapoi dupa 2 saptamani .

Si ce s-a rezolvat ? NIMIC ! O sa circule la fel ca pana acum !
Arhimede
Pe mine m-au prins cu 74km/h intr-o vale intre doua sate...care apartineau aceleiasi comune. Si parca ucisesem 10 prunci. Mai aveau sa cheme echipele de interventie.

"mai sunt si altii care au masini si mai puternice." zicea un militzian...
dani_devito
nu sariti cu acuzatii asa ... poate avea si omu motivele lui smile.gif ......... sa nu credeti ca eu sunt vitozoman , cu dacia mea 75 CP din care 40 flamazesc ... nu prind nici 140 !
andu911
nici eu nu prind 140 cu a mea, ca nu vreau smile.gif
SiloS
Bune Fordurile astea ! wink.gif)
Arhimede
Cam asta o sa inteleaga cei mai multi smile.gif)
BZN
O viteza intradevar periculoasa si un comportament de netolerat. Ce am sesizat insa pe inregistrare : la momentele sec. 4 si sec. 11 sunt niste diferente de viteza foarte mari ..., a nu se intelege ca vreau sa pun la indoiala faptul ca circula la un moment dat cu 174 km/h.
vijelie
Bai justitiarilor, ia spuneti si cam pe ce distanta se intinde Turda - Campia Turzii, zona marcata cu 50 km/h.
Nu ca ar justifica in vreun fel nebunia aluia, dar hai a aratam si ce conditii ofera statul in schimbul taxelor, impozitelor si rovinietelor.
xcss
Vijelie, tu stii care e Calea Turzii?...
maxrayko
sunt bulevarde in anumite orase la care traficul si infrastructura ar permite ca limita de viteza sa fie mai mare de 50m/h...dar tipu asta chiar a exagerat...
bear_mc
E focus dasta nou? huh.gif
cosmin_2300
QUOTE(vijelie @ 6 Aug 2008, 19:05)
Bai justitiarilor, ia spuneti si cam pe ce distanta se intinde Turda - Campia Turzii, zona marcata cu 50 km/h.
Nu ca ar justifica in vreun fel nebunia aluia, dar hai a aratam si ce conditii ofera statul in schimbul taxelor, impozitelor si rovinietelor.
*



Vijelie , chiar daca e drum drept ( se si vede ) , asta a exagerat ABERANT de mult !
Putea sa mearga cu 9x km/h ... nu cu 173 !
Nu zic ca nu merg si eu mai tare ... de ex la iesirea spre Voluntari , e drum drept dar e tot localitate ... si eu merg mai tare pe acolo ( mai ales ca este gard de protectie pe mijloc ) dar NICIODATA nu depasesc 80-(maxim)90 km/h in localitate !
In rest , in Bucuresti viteza maxima e 70 km/h ( pe marile bulevarde ) si 60 in celelalte localitati smile.gif
driverx
Ehh...agitatie degeaba. Era stricat aparatu radar. E evident. Un tanar de 22 ani nu are cum sa fie asa inconstient si sa mearga cu asemenea viteaza...PRIN ORAS.
BOG
Orcine merge cu asa o viteza print-un oras da dovada de o inconstienta fatala...ar trebui sa aiba carnetul suspendat minim un an si sa dea apoi jde teste sa-l recupereze....ma intreb ce stire am fi avut daca in calea lui ar fi aparut cineva pe o trecere de pietoni....
cosmin_2300
QUOTE(driverx @ 6 Aug 2008, 19:31)
Ehh...agitatie degeaba. Era stricat aparatu radar. E evident. Un tanar de 22 ani nu are cum sa fie asa inconstient si sa mearga cu asemenea viteaza...PRIN ORAS.
*


Nu trebuie sa generalizezi smile.gif Eu am 19 ani si am spus mai sus vitezele maxime cu care merg ... daca nu ma insel , iesirea spre Voluntari e chiar Voluntariul ... trec de Metro ... nu mai e Bucuresti .. sau e ? blink.gif blush.gif

QUOTE(BOG @ 6 Aug 2008, 19:32)
Orcine merge cu asa o viteza print-un oras da dovada de o inconstienta fatala...ar trebui sa aiba carnetul suspendat minim un an si sa dea apoi jde teste sa-l recupereze....ma intreb ce stire am fi avut daca in calea lui ar fi aparut cineva pe o trecere de pietoni....
*


Nu suspendat .... bagat la inchisoare 3 nopti , atat macar !

L.E.: daca se intampla ce zici tu , era nevoie de un foras si multi oameni care sa-l adune ( la propriu ) pe saracul pieton smile.gif
vijelie
QUOTE(xcss @ 6 Aug 2008, 18:09)
Vijelie, tu stii care e Calea Turzii?...
*

Mea culpa, cand vad "Turda" iau foc... smile.gif
Arhimede
Iauzi!

Adica tocmai ca statul nu ofera conditii de-asta baga omu viteza.Ba da-l naiba!

Exista in tara asta o nesimtire maxima. Asa in timp..iti dai seama ca degeaba incerci cu cuvinte cand ar trebuii sa treci direct la pumni.
cosmin_2300
Arhimede ... la ce post te referi ?
offroad39
Asta este noua generație......inconstiență totală ... poate urma popa.gif sa-și facă treaba


























































mikeb
Calea Turzii e cunoscuta pt accidentele ce au avut loc de-a lungul anilor acolo; traficul cumplit, diferenta mare de nivel pe distanta lunga, ce solicita franele foarte tare, curbele sinuoase fac circulatia dificila; sunt chiar riverani care au renuntat la case, ca periodic "parca" cate un TIR direct la ei in curte sau chiar in camere, ca ramanea fara frane. Daca intr-adevar avea viteza aia (ma apuca groaza numa' cand ma gandesc) apoi, de nu patise ceva masina si n-o mai putea opri, e bine dus cu pluta individul; si inafara de oras pe drum drept si liber e mult, daramite acolo. Inteleg sa treci prin localitati lejere cu 70 poate ceva mai mult, dar peste 90-100 e clar lipsa totala de discernamant. Si in nici un caz in apropiere de piete, treceri de pietoni, drumuri laterale sau case chiar la marginea drumului nu e de alergat. Cum naiba opresti la vreme de sare ceva in drum?
romanvs
Teribilism... mad.gif
sorin1983
vorba lu` cineva de mai sus... si pe mine m-a prins cu 66 si mai sa ma ia si la bataie politia... in rest... sanctiunile sunt mici.
J o h n n y
QUOTE(vijelie @ 6 Aug 2008, 19:05)
Bai justitiarilor, ia spuneti si cam pe ce distanta se intinde Turda - Campia Turzii, zona marcata cu 50 km/h.
Nu ca ar justifica in vreun fel nebunia aluia, dar hai a aratam si ce conditii ofera statul in schimbul taxelor, impozitelor si rovinietelor.
*



Unde o zona asta marcata cu 50 km/h? Intre localitatile astea doua exista o limitare de viteza insa e de 80 km/h, nu de 50..... Si oricum e o distanta mica, vreo 2-3 km!!


QUOTE(bear_mc @ 6 Aug 2008, 19:29)
E focus dasta nou? huh.gif
*




Mie dupa faruri imi pare a fi un mondeo, insa nu e modelul nou.

Oirce masina ar fi, e o viteza periculoasa pentru a circula intr-un oras, chiar si la 3 dimineata!! Cine stie, poate o sa calmeze dupa 3 luni de repaos.... partea proasta e ca daca nu a mai avut carnetul suspendat in ultimii 2 ani atunci poate face o cerere catre comandatul inspectoratului de politie sa ii se reduca perioada de suspendare de la 3 luni la o luna. Ar fi culmea sa ii si aprobe..... wacko.gif



Serje
Daca ati sti zona, nu a-ti mai comenta atata. Dar din pacate multi nebuni prin zona, nu este saptamana sa nu vad un accident pe acolo prin zona, desi se stie ca sta politia pe acolo. Ce-i drept dupa ce ai coborat Feleacul, si pe acolo se coboara cam la pas, mai ales daca prinzi un camion in fata, dupa aceea vine drum drept in coborare, iti cam vine sa o calci, dar .... multi mai calca si altceva.
r_vlad
Trec foarte des prin locul cu pricina. Ma gandesc cu groaza ca s-ar putea sa ma intalnesc cu un asemenea exemplar. Insa, "in oras", e destul de mult spus. E drept ca e dupa placuta cu numele orasului dar in zona respectiva nu este nici o trecere de pietoni pe o distanta de cel putin un kilometru, nu este o zona rezidentiala => noaptea nu e nici tipenie de om (poate noar cateva prostituate). Scriu toate astea doar pentru a clarifica putin imprejurarile in care s-a petrecut evenimentul si pentru ca ma enerveaza ziaristii astia care omit sa prezinte toate datele problemei in cautarea de senzational.
A l e x
De acord cu r_vlad, nu mi se pare normala exprimarea "in oras" cand defapt e pe un bulevard fara treceri, fara lume, noaptea, etc...

Nu ca ii scuza ceva fapta. Nici inafara orasului, nu e de mers cu 173 km/h (ganditi-va ca probabil avea vreo 180 pe bord). Nici pe autostrada, zic eu, ca nu e de mers cu asa o viteza (la noi evident, nu pe autobahn).

E o zona pe DN2 la Tisita, pentru cine stie, unde indicatorul incepe la vreo 1 km de un rond, unde nici macar nu s-au obosit sa puna limita la 70. Deci daca te prinde acolo cu 110 de ex, iti ia permisul, ca vezi doamne, te-a prins "in sat" dar e practic europeana cu un indicator de sat. Bine, fiind in curba, nu ai cum sa ai viteza prea mare, dar ca idee, prin localitate cand spui, mai ales "prin oras" te gandesti la o zona cat de cat populata.

Dar intr-adevar, e putin aiurea ca, ori mergi cu 51 km/h peste viteza legala, ori cu 120 km/h peste, tot aceeasi pedeapsa o ai. Ar trebui ca la alcoolemie. La o anumita limita de bun simt doar amenda, cand depasesti cu f. mult dosar penal.
adip
Daca are permisul de mai mult de un an si nu l-a mai avut suspendat, o sa-si reduca probabil suspendarea la 30 zile
Serje
Ce conteaza ca nu is oameni prin zona? Si inafara localitatii sa fie, is 173 km/h. Si pe autostrada ii ilegala viteza asta, dar nu-i nici pe autostrada nici inafara localitatii, ii deja in oras de peste un kilometru, sau mai mult daca ne luam dupa noile limite ale orasului.
Jack Daniel's
Radaru' p...i mele, sarea viteza de ziceai ca e instalatia de la pomul de iarna. sad.gif Respect Pulitia Romana. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
red_dog
Jack Daniel's stii dc sarea asa aiurea fiindca era in test mode ia uitatziva atentzi la filmuletz si o sa vedetzi un T inainte vitezei cool.gif eu asa stiu nu sunt 100%.dar daca e asa si ala contesta amenda castiga sigur si ar fi mare smekerie parerea mea 173.gif .poate se pricepe cineva la radare sa i-mi spuna si mie daca e asa dry.gif
Hack
Masina mi se pare ca e focusul ala mai vechi, eu unul m-am hotarat, imi vand meganu si imi iau focus laugh.gif .
yoncv
Parerea mea: la spitalu' de nebuni pina isi revine (ca normal sigur nu e!), apoi la puscarie citeva luni, sa-si dea seama cit a gresit.
Avem legi prea blinde cu infractorii, iar cei care le aplica sunt ori corupti, ori fricosi, ori incompetenti (in cele mai multe cazuri).
xcristina
T care apare langa viteza arata ca aceea este viteza autoturismului target. Asta ca sa diferentieze viteza ta de cea a masinii politiei, in cazul in care camera functioneaza intr-o masina in miscare.
L!nuX
viteza de 50 km/h in multe zone este mult prea mica si iti vez nepotii crescand pana ajungi intr-o zona in care poti sa o calci

era o lege parca in care se cerea cresterea la 60km/h in localitati , mai stie cineva ceva de ea ?
Serje
Mai bine sa-i vezi crescand, decat sa-i vezi calcati de o masina.
Thanatos
In SUA ar fi fost acuzat de tentativa de omor si facea puscarie corespunzator.
M i h a i
A mers cu 173 si asta e,o sa plateasca in fata legii...sunt sigur ca multi au depasit si 200 km in oras...binenteles cu masini care pot..si pe anumite portiuni din oras..gen bulevarde mari cu multe benzi...Sa mergi cu asa viteza in oras este sinucidere curata ca nu mai poti reactiona ca la 50-60 km...Oricum ,aiurea filmuletul cu radarul...avea 175 pe urma 90 pe urma 44...nu sunt convins ca masura calumea...Si nu mai dati exemple Sua...ca toate filmuletele cu soferi prosti,urmariri,impuscaturi in trafic ...etc..numai de acolo sunt...
ionutctn
Poate avea Focus-ul ala sport de 200 CP sau poate mai mult. Daca prinde 100 km/h in 6 secunde si un pic cred si eu ca i-a dat.
antifizic2
MHY:

asta din cauza ca la ei se filmeaza mai mult decat la noi si daca mai pui si ca ne depasesc si ca numar de locuitori, din start deducem ca si numarul de filmuletze stupide sunt considerabil mai multe biggrin.gif

plus pot conduce de la 16 ani deci inca o variabila care aduce teribilism si inconstienta biggrin.gif
ViperRS
un pic cam mare viteza dar totusi sa avem in vedere mai nou ca baietii de la politie stau cu radarele si la 1 noaptea sa il prinda pe vreunul care a sarit vezi doamne de 50 in floresti sau pe calea turzii. E penibil ca in miez de noapte cand nu e nimeni pe strada sa nu poti merge cat de cat mai repede.
cristidb
Si totusi, de ce se modifica viteza indicata de radar asa ciudat? 36-174-40-169-98-89... In plus, erau mai multe masini in raza de actiune a radarului. Cand radarul indica 173-174 masina nu era in imagine. Poate ca alta masina avea viteza aia. Cand era in imagine viteza era mult mai mica. A fost filmat noaptea cu o camera fara infrarosu iar numarul nu se distinge.
cj98czh
Pe Calea Turzii prinzi 180 si cu dacia daca vrei..... este o linie dreapta in coborare de vreo 2 km...drum cu 2 benzi pe sens....pustiu din punct de vedere a traficului pietonal noaptea....nu-ti trebuie nu stiu ce masina sa mergi tare pe acolo...si eu nu am vazut pe nimeni care sa mearga cu 50 pe acolo nici ziua ...dapai noaptea...oricum 173 este mult...si va platii pt. asta.... ca exemplu eu cobor pe acolo cu 70-80 ziua si 98 noaptea.... asa ca nu este dracul chiar asa de negru...
Alexu7
QUOTE(cosmin_2300 @ 6 Aug 2008, 17:25)


In America daca-l prindea infunda puscaria pt 6 luni !

*



in Romania, nu ar fi destule "case" pentru astia. ph34r.gif
Thanatos
La pariu ca daca se legifereaza parnaie pentru depasirea cu mai mult de 50km/h pentru depasirea limitei legale de viteza nu mai depasteste unu acea limita?

Tind sa cred ca nici cel mai inconstient prost nu are chef sa faca puscarie doar ca sa vada cat prinde troaca.
bion
CJ 98... cristi... viper... Mai putin si ii plangeti de mila aluia ca l-au ars gaborii. Tare as vrea sa vada ce a-ti zice daca o sa fiti vreodata intr-o situatie similara prin D sau A. Vindeti renourile sa platiti amenda biggrin.gif
andu911
eu din cate vad gaborii "alearga" cu radarul dupa masina si din cauza asta le apar oscilatiile... oricum, se vede clar ca el franeaza, probabil a vazut militienii si de-aia. Ajunge de la 173 la 87.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.