Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dacia 1300 achizitionare model 1971
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
abarth_mcm
Desi nu sunt adeptul la dacii..modele frantuzesti vechi ma atrag.
Am gasit sa cumpar o Dacie 1300 model 1971. Culoarea cam urata..un alb spre crem.E cu frana de mana la bord si seria in portbagaj. Masina e in stare buna..omul merge cu ea...tinuta in garaj dar cu km. Nu are deloc rugina..poate doar superficial. Are linie masina.Ca probleme..ar fi bara fata si aripa stanga fata. In rest e ok. Faruri cam ruginite, dar are omul de rezerva. Masina e complet originala..nici macar un surub de 1310 pe ea.Are pana si aparat de radio Sinaia pe ea in stilul caracteristic. Ii trebuie 4 cauciucuri si trebuie facut itp-ul care expira in curand.
Ce vreau sa intreb...cam cat face masina? dupa ce v-am spus aici. Si daca se merita luata.
Merced
Ar face ceva bani daca are vopsea originala si motor neumblat in el, dar tu incearca s-o iei mai ieftin. wink.gif
verde57
sub3000
abarth_mcm
Nu, nu are vopseua originala. Motorul merge f bine fara nici o problema la el. A..ii trebuie si tobe.Am spus cam ce probleme ar avea si cam ce ar trebui schimbat.
Omul imi e vecin si cred ca o da in jur de 1000 ron + itp-ul care o sa expire in curand.
Se merita?O iau de frumusete...sa o aranjez cat pot si eu..si sa merg rar cu ea ca oricum am destule masini.

10 Aug 2008, 21:48:
Faza e ca oricum o sa mai bag ceva bani in ea.. Important e ca masina nu are rugina, are linie si motorul merge super. Si in primul rand...e dacie din primele generatie. E de la primul proprietar tinuta numai in garaj.

10 Aug 2008, 22:04:
Dar daca as lua-o si as aranja-o...ar avea ceva valoare?Ar trebui sa ii fac itp-ul..tobe..caucicuri...o aripa..bara fata eventual..faruri...Si cam atata...in rest..spalata si dichisita.As lua-o doar de frumusete...chestia e sa nu ma incurc degeaba cu ea...doar daca se merita..Sunt minunat de cum merge motorul totusi..impecabil..
Muttley
Judecand dupa masinile de sustii ca le ai in semnatura ar trebui sa te pricepi.

Motorul e cel mai neimportant aspect la achizitionarea unei masini atat de vechi. Ala se face extrem de usor.
Ceea ce conteaza sunt:
- caroseria - rugina, tamponari;
- km parcursi;

- stare cauciucaraie si plasticaraie;
- integritate si existenta ornamente, accesori;
- or mai fi.

Personal m-as uita la primele doua, restul se rezolva mai greu sau mai usor.
abarth_mcm
Da....dar nu am avut niciodata Dacie..si de aceea am intrat si pe forum cerand sfatul cuiva care se pricepe. Daca ma intrebati de Fiat-uri..da le stiu poe deasupra..la citroen ma perfectionez..iar la dacia..treb sa ma apuc.
Merced
Ma intreb daca n-a avut incidente, n-are rugina si a stat si in garaj, de ce a fost totusi revopsita? huh.gif
slaiciprian
http://www.daciaclub.ro/DACIA-1300-frantuzoaica-t5603.html
aici intreaba, ii gasesti adunati pe toti cei care au daciile originale, frantuzoaice.
parerea mea, merita. dar ar fi pacat sa nu ai garaj la ea.
CobraArt
Daca nu o iei tu,o iau eu biggrin.gif da mi un add pe mess daca nu o iei tu tanase_cristian2003
brigada_diverse
va aduc aminte de 2011

in loc sa bagi bani intr-o rabla ca asta de 40 de ani, mai bine iei una pe injectie
Minel
QUOTE(cristitranca @ 20 Aug 2008, 08:45)
va aduc aminte de 2011


*



Cei cu 2011 ?? ph34r.gif , blink.gif fapte concrete, nu zvonuri de la X si Y
ag02cws
Off topic: In 2011 cica ne loveste o cometa... smile.gif
Executron
... si in 2012 conform calendarului aztec se va sfarsi lumea.

Sa trecem mai departe... ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.