Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vajaiala
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
burtik4u
Am o problema, de la un timp a inceput sa se auda o vajaiala puternica, si se aude din ce in ce mai tare.. odata cu viteza smile.gif mi-au zis cativa ca ar fi de la unghi. ar mai putea fi si de la altceva?.. pentru ca mi se "roade si un cauciuc" ... eu, dupa capul meu zic ca e doar unghiul de reglat, alte pareri???
AlinutzaSadik
o bucsa uzata care a modificat un unghi
un brat, bieleta indoite
burtik4u
bratele par bune din cate am vazut, bieletele la tel... deci ar ramane sa schimb bucsele... oare daca le schimb nu scap de reglajul unghiului ?wink.gif)
tucurel_day
si la mine facea la fel smile.gif problema toti 4 rulmentii erau sparti . am cumparat altii si i-am schimbat . Acum nu se mai aude nimic.
burtik4u
sigur nu e de la rulmenti, ca nu am joc deloc cand misc de discul de frana... deci buscele smile.gif si sa fac unghiul.. dar asta intreb, daca schimb buscele, oare nu scap sa mai fac si unghiul:-? nu stiu.. intreb tongue.gif
apollo
si eu am o vajaiala...cu toate cu nu am joc la nicio roata si e un rulment de vina.
nu e prima data cand patesc asa.cu timpul vajaiala va fi si mai mare si atunci vei avea joc la roata.

cand iti va aparea jocul la roata si piulita de la planetara e stransa bine, ori ai sa schimbi fuzeta ori portfuzeta.

ridica roata stanga fata pe cric, o bagi in a 1 a si ii dai ca si cum ai merge dupa care o opresti si asculti roata.daca vajaie, inseamna ca tre sa-i schimbi rulmentul.

la fel si cu cealalta.

ATENTIE: asiguri masina bine.Tragi frana de mana, pui ceva la roti.
burtik4u
mersi inca odata tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.