Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: flash-uri nova?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
uniplus
salut.am si eu o intrebare:nova are flash-uri?eu cind dau de fapt schimb faza lunga cu faza scurta.iar daca nu am luminile aprinse nu face nici canci.luminati-ma.
mersi mult.
MIHAI8888
face cand vrea
la mine se aprinde faza lunga in loc de flash (adica se blocheaza)
teoretic merge
uniplus
DECI PINA LA URMA DE UNDE SI CUM SE ACTIONEAZA FLASH-URILE???????????????????????????????????????????????????
apollo
la jumatatea cursei cand dai sa schimbi din faza scurta in faza lunga, acolo trebuie sa fie flash-ul.

la mine e si functioneaza.
daca trag mai tare de maneta se aprinde faza lunga si se stinge cea scurta.

la flash-uri scurta ramane aprinsa
uniplus
MI SEPARE STUPIDA RAU TOATA TREABA.DACA AFARA E LUMINA SI CLAR NU AI LUMINI APRINSE CUM MAI DAI FLASH-URI??????CA NU MAI INTELEG NIMIC
apollo
deci.in caz de nu ai luminile aprinse la fel, tragi de maneta pana la jumatatea cursei ei.Nu tragi de ea cat sa cuplezi faza lunga(cum ar veni).

de ai luminile aprinse, la fel, tragi de maneta cat sa nu cuplezi faza lunga si intre faza scurta si faza lunga, ai flash-ul.

Si loganul are la fel
uniplus
M-AM LAMURIT.DAR IN CAZUL IN CARE TOT NU SE VA APRINDE CE AM DE FACUT?
MERSI MULT PT. AJUTOR APOLLO.
MIHAI8888
nu mai tipa
lasa-l incolo de capslock
apollo
stiu ca pe blocul de lumini exista o punte pentru flash-uri(un fir).

E posibil ca acel fir sa fi cedat si mai stiu caci e o "gheara" in bloc care actioneaza flash-urile, ceva din aluminiu care la fel cedeaza.

Acum nu mai sunt sigur.Incearca cu un bloc de lumini de la altcineva si vezi daca merge.se moneteaza usor.
uniplus
am incercat dar nu functioneaza.care ar putea fi cauza si cum as putea sa o remediez?ce ar trebui sa verific?nu am nici-o idee.nu mai tip mihai.
apollo
ti-am zis.ori e acea parghie, ori vreo lamela...nu mai retin exact.
dar daca te pui sa-l desfaci, sa te pregatesti sa-ti cauti altul.
uniplus
ok am inteles.nu-l voi desface.le dau in masa de flash-uri.
variable_dynamics
@uniplus: Daca te hotarasti totusi sa desfaci blocul de lumini, exista un tutorial(cu poze) pe tema asta. Iti va fi de ajutor,zic eu. Uita-te aici

Numai bine.
Executron
Am mai spus intr-un topic, incearca sa dai search la "bloc lumini nova" si o sa gasesti cel putin 3-4 topicuri care trateaza aceasta problema.

Problema ta e tipica.

Datorita temperaturilor crescute, datorate la randul lor lipsei releelor pe scurta/lunga COMBINAT cu constructia de calitate extrem de proasta a Dacia la blocul de lumini MAI ALES parghia care comuta scurta/lunga, aceasta din urma se toceste/topeste si astfel nu mai poti cupla lunga, poti da flashuri dar nu mai ramane cuplata.

Parghia respectiva poate fi inlocuita cu o bucata de metal care va tine, evident, mult mai mult decat bucatica de plastic de calitate proasta.

In linkul dat de variable_dynamics ai un tutorial foarte bun. Atentie, inainte sa te apuci inarmeaza-te cu rabdare!
anova
Eu te sfatui sa iti iei un bloc de lumini nou. La mine s-a intamplat la fel: la inceput nu mai aveam flash-uri, apoi faza lunga. Mi-am luat un bloc de lumini nou pe care am dat 50 de lei (Bras Iasi). Merge foarte bine, doar ca te sfatui sa pui relee de protectie.

Mult succes!
uniplus
va multumesc tuturor pt sfaturi.
burtik4u
mai este o chestie.. poate ai becurile arse pe faza lunga si cauti unde nu trebuie =))) zic si eu.. dar nah cam greu sa se arda amandoua si doar pe faza lunga... cel mai bine cred, e sa iei un bloc de lumini nou .. succes
apollo
QUOTE(uniplus @ 15 Aug 2008, 15:46)
eu cind dau de fapt schimb faza lunga cu faza scurta.iar daca nu am luminile aprinse nu face nici canci
*




QUOTE(burtik4u @ 17 Aug 2008, 10:26)
mai este o chestie.. poate ai becurile arse pe faza lunga si cauti unde nu trebuie 
*





Te inseli
burtik4u
eu am scris.. stiam ca nu e de la becuri.. dar am zis ca e si asta o posibilitate.. o probabilitate de 5% smile.gif) dar am zis si eu o idee:P ca aia cu schimbatul blocului au zis toti smile.gif
siirm
Cel mai sanatos este sa schimbi blocul de lumini. Eu asa am facut si nu mai am nici o problema. Nu uita de relee de protectie pe fiecare faza/far.
costinu
Teoretic Nova are flashuri. Practic, daca e cu bord de supernova NU are flashuri. Am schimbat in weekend blocul de lumini, pe cel vechi l-am desfacut respectiv investigat pe toate partile.
apollo
fie ca e cu bord de supernova sau bord normal de nova...NOVA ARE FLASH-URI.
G I M
Il sustin pe APOLLO!
costinu
Ionut, ne intalnim maine sa iti arat un bloc de lumini de nova cu bord de supernova. Ti-l las sa te joci cu el. Eu nu am avut flashuri nici la cel vechi nici la cel nou. Maine vin sa imi fac ITP-ul biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.