Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vopsire dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
yon
salut! dragi colegi deoarece sunt nevoit sa schimb aripile fata si capota m-am gandit ca ar fi pacat sa vopsesc doar aceste elemente si nu toata masina deoarece pe langa chederele lunetei si parbrizului au aparut niste puncte de rugina si deci ar trebui vaopsita toata. ce ma intereseaza pe mine este un necesar de materiale vopsea(cantitate) lac(cantitate) spritchit(cantitate) diluant etc. astept safturi si pareri din partea celor care au trecut prin aceasta operatiune!
mentionez ca masina este de culoare bleu metalizat
PH-06-BOA
Iti trebuie:
3 litri de vopsea
2 litri de diluant pentru ea
1 litru de nitrodiluant
o cutie de spritchit
1 litru de lac
o cutie de chit (marimea , in functie de cum arata masina)
5 coli de smirghel de 240
1 metru de smirghel de 80(100)
o rola de hartie adeziva
Cine spune altfel, e treaba lui, eu atata folosesc .
yon
mersi mult de raspuns! am si eu o intrebare "1 litru de nitrodiluant" acesta ce este si la ce se foloseste ca nu am auzit pana acum de asa ceva blush.gif
cat despre restul cam astea sunt cantitatile la care ma gandeam si eu. cheers.gif
gygy
Dupa 240 ar merge si un 400 wink.gif
yo9hrb
QUOTE(yon @ 17 Aug 2008, 07:55)
...am si eu o intrebare "1 litru de nitrodiluant" acesta ce este si la ce se foloseste ca nu am auzit pana acum de asa ceva  blush.gif

Nitrodiluantul se foloseste la spritzchit. De regula cand cumperi spritzchitul iti da si diluantul pentru el.
yon
da astazi am aflat si eu biggrin.gif mia zis vanzatorul de la magazin !
Rafi
Salutare sper sa nu se supere initiatorul acestui topic pe mine ca ma bag si eu aici cu o intrebare dar nu se merita sa deschid alt topic si cam are legatura cu subiectu ... bun vreau sa imi vopsesc barile sau cam decolorat si sau facut cam albe sad.gif eu am dat cu putina vopsea pe o portiune mica si vad ca adera bine...intrebarea mea este defapt intrebarile .. laugh.gif se cojeste in timp?..cum ar trebui sa fac sa tina in timp ... vopseau care am luat-o scrie pe ea ca cica ar fi buna si pt plastic dar acum eu stiu astia scriu orice pe ele sad.gif mellow.gif Multumesc smile.gif
Rafi
nimeni unsure.gif
andreimorocos
cumpara plastofix si o sa tine un timp mai indelungat
yon
salut! offff mare problema vopseaua asta metalizata dupa ce am umblat prin tot orasul am gasit o nuanta cat de cat apropiata la un magazin policolor dar care nu mai avaeu dect 2 litri de vopsea si la promisiunea lor ca imi vor aduce a doua zi inca 1 litru am cumparat (aproximativ 550 lei vechi, aici incluzand si pretul la al treilea litru de vopsea apropo am cumparat nuanta bleu corfu stie cineva daca da bine pe masina ati mai avut careva) acum cand am mers la ei ma tot duc cu vb dupa o zi pe alta si astzi mi-au propus sa o fac pe caculator daca ma grabesc cand am intrebat de pret era dublu fata de cel al cutiei normale 150 lei mad.gif niste samsari nenorociti! daca nu imi aduc vopseaua cred ca o sa fac scandal pt ca intelegerea fusase ca imi vor aduce si cutia a treia tot la 70 lei si acum...
oricum va multumesc pt sfaturi miau fost de mare folos cheers.gif
gygy
QUOTE(Rafi @ 19 Aug 2008, 00:02)
Salutare sper sa nu se supere initiatorul acestui topic pe mine ca ma bag si eu aici cu o intrebare dar nu se merita sa deschid alt topic si cam are legatura cu subiectu ... bun vreau sa imi vopsesc barile sau cam decolorat si sau facut cam albe  sad.gif  eu am dat cu putina vopsea  pe o portiune mica  si vad ca adera bine...intrebarea mea este defapt intrebarile ..  laugh.gif  se cojeste in timp?..cum ar trebui sa fac sa tina in timp ... vopseau care am luat-o scrie pe ea ca cica ar fi buna si pt plastic dar acum eu stiu astia scriu orice pe ele  sad.gif  mellow.gif  Multumesc  smile.gif
*



Daca vrei sa tina in timp, dai cum zicea cineva mai sus,c Plastoflex ( parca asa ii zice) dupa care dai spritzchit(fuller) il matuiesti si apoi vopsea.Bafta.
Rafi
plastofix asta ce e vopsea ...chit ......sau ce wacko.gif pe unde gasesc
neajiji
Poti sa dai cu un plastic primer la spray, care e de 2 feluri pt suprafete fine sau mai putin fine, dupa aceea poti sa vopsesti linistit. Daca ai mana buna vopseste si culoarea cu spray, cu pensula e ca dracu. Secretul la vopsitul cu spray e sa dai undeva la 30cm departare de suprafata de contact si sa dai 2 straturi (24h pauza intre cele 2 straturi de vopsea ca sa fii sigur ca prinde bine).
gygy
QUOTE(Rafi @ 20 Aug 2008, 20:13)
plastofix asta ce e vopsea ...chit ......sau ce  wacko.gif pe unde gasesc
*


E o substanta ce se gaseste la spray sau in recipiente mai mari( pt pistol) care se da pe suprafetele din plastic.Asigura o aderenta si o rezistenta mai mare a vopselei in timp.De gasit ,la magazinele de vopsele auto(poate) sau la nea gigel la service(mai sigur)biggrin.gif
CriSTI68
vopseaua "CLAR" a auzit cineva de ea? a folosit cineva ?
dobre
KLAR este o vopsea semiprofesionala, romaneasca...bunicica, iar in legatura cu initiatorul topicului ii recomand sa intrebe vopsitorul ce materiale ii trebuiesc, ca ala stie mai bine, chiar sunt curios ce fatza o sa faca cand ii duce smirghel de 240 pt matuit vopseaua.....
yon
nu dobre stai linistit ca nu am cumparat materialele din sfaturile de pe forum, am cerut parerea voastra pt un calcul preliminar. ca tot veni vb am reusit am vopsito, materialele m-au costat in jur de 550 ron plus manopera 350 ron. despre calitatea lucrari nu pot spun decat ca sunt multumit se putea si mai bine dar daca pun in balanta pretul si calitatea rezulatata sunt multumit! coolspeak.gif cheers.gif
mariusb007
smile.gif
tzepesch
poze, poze poze....

banuiesc ca nu a fost facuta la cuptor.


o alta intrebare.
uscarea l cuptor, inseamna de fapt uscarea intr-o camera cu temperatura calda constanta si iradierea cu lampi UV?

ca nu face nimeni focu acolo.
magelan_explorer
QUOTE(tzepesch @ 10 Feb 2009, 22:28)
poze, poze poze....

banuiesc ca nu a fost facuta la cuptor.
o alta intrebare.
uscarea l cuptor, inseamna de fapt uscarea intr-o camera cu temperatura calda constanta si iradierea cu lampi UV?

ca nu face nimeni focu acolo.
*



cuptor inseamna cresterea progresiva a temperaturii incepand cu 18 C (ideal) pana undeva la 60 C. avantajele cuptorului sunt mari (luciu pronuntat,aderenta aproape perfecta)
tzepesch
hmmm, oare cum am putea face un cuptor intr-un garaj?

cu o aeroterma d-aia industriala si ceva furtune gofrate pt dirijare aer?

am vazut pe descopery ca se foloseste si instalatie de lampi UV in paralel. sau numai lampi.

daca la tara in curte as face un garaj din pari de lemn imbracat in folie neagra sau si tansparenta cat mai etans la praf ar merge vara, cand bate soarel puternic. sa nu fie lumina directa si incalzire pe masina, ci ambientala

10 Feb 2009, 23:37:
masina mea fost intradevar facuta la cuptor si chiar daca nu e metalizata vopseaua arata delicios! parca e glazurata
magelan_explorer
asta cu folia am mai vazut-o lka cineva,dar era pt praf
poti sa folosesti lampi cu quartz,
cu ventilatoare si tunuri de aer e cam riscant datorita prafului
(care e din belsug),dar uzi bine pe jos...
daca vrei,in pantelimon,pe langa biserica marcuta e un vopsitor care ia 150 ron pt dacie cu materialele tale...si crede-ma ca lucreaza bine...dar n-are cuptor,insa masina ti-o vopseste intr-un garaj la el in curte...am niste vecini cu bemveuri si le-au iesit f bine...
cristianrobert
salut all poti sa-mi spui si mie mai i detaliu cum ajung la vopsitorul din pantelimon eventual un nr de tel ,mi se pare un pret foarte mic la altii am auzit de la 600lei in sus pina la 2000 lei ceea ce pentru dacia mi se pare exorbitant
tzepesch
vrei s zici 3000.

2000 sa zici ca e bine

3000 sa mori langa ea. pana incepe sa crape.
argon
cu 3000 ron iei o Dacie din 96-98 cu vopseaua originala si perfecta, si p'aia veche o ti de piese.
tzepesch
clar
magelan_explorer
QUOTE(cristianrobert @ 19 Feb 2009, 16:25)
salut all poti sa-mi spui si mie mai i detaliu cum ajung la vopsitorul din pantelimon eventual un nr de tel ,mi se pare un pret foarte mic la altii am auzit de la 600lei in sus pina la 2000 lei ceea ce pentru dacia mi se pare exorbitant
*




da,pe soseaua pantelimon,cum mergi dinspre centru spre cora pantelimon
treci de spitalul pantelimon (pe dreapta) si faci stanga a doua strada dupa statiile de tramvai,imediat iti apare in fata o scoala si o gradinita,
o ocolesti pe partea stanga ,mergand paralel cu ea(in stanga ai un bloc,in dreapta scoala) cum se termina blocul pe partea stanga,incep casele,e chiar prima casa pe stanga (vis a vis pe drepta e un butic ),o sa obserivi pe acolo o gramada de masini de reparat,de vopsit,acolo se aduna si cativa mecanici . pe oricine intrebi (poti intreba la butic) de vopsit masina o sa te indrume. ti-am spus,omul e meserias,face si mici retusuri (gauri mici,rugina,nu tinichigerie) cu tabla,fibra...
anul trecut in toamna am dus pe cineva cu o dacie,-usa fata stanga/usa spate stanga,aripa spate,cu vopseaua lui 70 ron ! am intrebat de curiozitate cat mai ia ,pt dacie :150 ron cu materialele tale..adica vopsea..nu cere diluant,smirghel..etc..iar lac daca vrei,e optional..
gabyu
salut...am avut un accident si acu tre sa imi vopsesc aripa fata si o parte din spoiler cai zgariat.....tin sa zic ca am scala gri metalizat.....acu nu stiu unde trebe sa o vopsesc ca am pe unu de o vopseste in spatele blocului care ies cel mai ieftin si pe unu care o face(intrun garaj sau afara) dai mai batran(presupun ca are mai multa experinta) si imi ia mai mult....primu imi ia 50 ron pe manopera al doilea 170 ron.... acu voi ce ziceti?.....sau daca stie cineva o vopsitorie sau un vopsitor bun in iasi...? ms anticipat
Adrian_Boy
Are cineva idee, daca dau peste chit normal cu chit care are in componenta fibra, sa aiba efecte negative ???
- ma gandesc sa nu crape cel normal, fiind moale dry.gif
kog
eu stiam ca se da invers, adica prima data cu kit cu fibre pentru astupare si sa nu crape, iar peste cu chit normal pentru finisaj, cel putin asa stiu eu
Adrian_Boy
dap stii bine, dar ma gandeam sa nu iau la raschetat vechiul strat de chit simplu.

oricum asa am sa dau, vad eu pe urma biggrin.gif
razvan_78
ce parere aveti despre vopseaua Breckner ?ms
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.