Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare catei incuietoare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
klaus
Mai multi useri pe forum au prezentat oarece dorinte de a schimba diversi butuci (de la portbagaj, de la rezervor) insa nu le convenea sa poarte 2 chei dupa ei.
In prezenta fac o descriere a modului cum se poate3 face un butuc de portbagaj nou sa functioneze cu vechea cheie. In exemplificare e un butuc de sandero, dar e acelasi procedeu si la cel de Ph 2 Logan.
- Butonul initial , se scoate siguranta , se scoate plasticul si apoi se scoate metalul de comanda si se extrage butonul
[attachmentid=1627466557] [attachmentid=1627466558] [attachmentid=1627466559] [attachmentid=1627466560] [attachmentid=1627466561]
- a se retine pozitia arcului
[attachmentid=1627466562]
- se scoate carcasa butonului prin indepartarea cu grija a zonelor nituite (care pica in niste "gropi)
[attachmentid=1627466563]
- se extrage carcasa butonului. Pardalnicul nu a vrut din prima, si a iesit cu ajutorul incalzirii la flacara
[attachmentid=1627466564]

- Butonul cu capacul scos
[attachmentid=1627466565]
- Butucul semiextras. Se vad 2 catei de blocare in pozitia "blocat"
[attachmentid=1627466566]
- Butucul extras cu cei 6 catei de blocare . Cand se baga in butuc cheia, caetii stau ca pisatul boului. Acest butuc nu ar fi putut fi deschis cu respectiva cheie
[attachmentid=1627466567] [attachmentid=1627466568]
- cateii scosi din butuc pentru a se vedea ca sunt diferiti intre ei
[attachmentid=1627466569]
- se pun doar 4 catei (care s-au potrivit cu cheia) in pozitiile in care, cu cheia in butuc, nu ar bloca yala
[attachmentid=1627466571]
- se baga butucul la loc, se baga arcul si se verifica faptul ca butucul se roteste cu cheia
[attachmentid=1627466572] [attachmentid=1627466573]
- se pune capacelul
[attachmentid=1627466575]
- se baga la loc ornamentul butonului, cu diverse scule "adecvate"
[attachmentid=1627466576][attachmentid=1627466577]
- butonul blocat , si buton deblocat cu cheia
[attachmentid=1627466578] [attachmentid=1627466579]

In aceasta actiune s-a utilizat un insert metalic de solenza (ala era prin casa) care e mai gros decat cel de sandero pe toate directiile si care a necesitat o polizare din gros pentru a intra in yala
[attachmentid=1627466580]


La butuciii de usa aceasta operatiune e cam nasol de facut petnru ca prinderea ornamentului butucului e naspa, plus ca are si un arc extraordinar de jegos de pus la loc
[attachmentid=1627466581][attachmentid=1627466584]

In cazul butucului de usa, doar 2 catei nu prea se potriveau din prima. Cred ca de era pe usa, cu putina ambitie se deschidea destul de usor
[attachmentid=1627466588]
paul_damian
Multumim, Klaus, pentru efortul depus. Ca intotdeauna, o treaba bine facuta smile.gif
vi_escu
@klaus
Diferenta dintre catei este data doar de pozitia fantei dreptunghiulare?
Multumesc.
klaus
da, dimensiunea fantei e aceeasi la toti cateii (cca. 7,94 mm lungime)
vet
ma duc sa intru prin masina....sa deschid portbagajul si sa demontez smecheria asta. Am incercat si aseara sa o dau jos.....dar nu am reusit. Insist acum. Daca nu reusesc...poate imi explica si mie cineva cum se procedeaza.

3 Oct 2011, 08:49:
HELP! Nu reusesc sa demontez mantocaria de pe tractor. Cum se procedeaza? Folosesc un ciocan mai mare sau decupez frumos cu flexul in jurul incuietorii???
payty
merge si la berlina smecheria?

deja la una din cele doua dacii am patru chei: una de la usi, una de la portbagaj si una la rezervor, plus cea de contact. Am mai multe chei la masina decat la casa.



Butucul l-am scos eu de acolo, dar cateii aia se cum se pot scoate fara sa stric ceva?
den100
Foarte bine realizat tutorialul.
bogdan_dsn
Am gasit si eu acest tutorial foarte bine facut. As avea o mica intrebare legat de problema aceasta.

Am un logan 2 si vreau sa schimb la portbagaj butucul cu un butuc de la un logan ph1 care are si acel ornament de care sa pot ridica portbagajul. Intrebarea mea este daca merge sa cumpar un butuc cu acel ornament si sa schimb doar butucii de la portbagaj intre ei(cum e prezentat in tutorial primele etape, adica primele 4 poze)?

Mersi
wickerman
QUOTE(bogdan_dsn @ 9 May 2014, 15:08)
Am gasit si eu acest tutorial foarte bine facut. As avea o mica intrebare legat de problema aceasta.

Am un logan 2 si vreau sa schimb la portbagaj butucul cu un butuc de la un logan ph1 care are si acel ornament de care sa pot ridica portbagajul. Intrebarea mea este daca merge sa cumpar un butuc cu acel ornament si sa schimb doar butucii de la portbagaj intre ei(cum e prezentat in tutorial primele etape, adica primele 4 poze)?

Mersi
*



Din tutorialul expus de klaus operatiunea de care spui se poate face cu o neobisnuita usurinta (te intrebi de ce n-au facut-o cei de la Dacia inca din fabrica). Intentionez sa fac si eu aceeasi lucrare in curand, urmand sa revin si cu poze din proces. Daca reusesti inaintea mea, pune cateva poze sa vedem ce ti-a iesit tongue.gif
cci_69_on
Bună ziua,
Foarte bun și interesant, dar eu nu am începutul, adică cum ajung cu butucul pe masă? La mine nu mai mișca din cheie. Are o legătură pt închidere centralizata care cred ca e arsa, ca nu mai merge de juma de an. Daca o mișc manual, închide și deschide butucul.
Deci, să ma chinui să repar butucul sau să iau piesa de la închidere centralizata să o înlocuiesc?
Rugămintea mea mare e cum dau butucul sau chestia aia de piesa afară din portieră?
Cu mulțumiri anticipate,
Cătălin
claudiucondrea
Primul lucru: iti faci curaj si te apuci de treaba. Inchiderea centralizata: se aude ceva la actuator cand o actionezi? Poti sa si masori cu un aparat de masura daca ajunge comanda la actuator. Daca e totul in regula pana acolo il inlocuiesti. Eu (care nu ma pricep la mecanica) am facut prima data o poza la ansamblul din interiorul usii, la inlocuirea actuatorului le-am pus pe toate la fel. Nici mie nu imi functioneaza incuietoarea de la sofer, e decuplata de pe tija, am crezut ca fostul proprietar a anulat-o sa nu ii intre hotii in masina, eu am cuplat la loc dar dupa un timp nu a mai functionat din nou, nu mi-am mai batut capul ca folosesc inchiderea centralizata. Daca vrei sa dai jos butucul de pe usa la solenza are in interiorul usii o siguranta de care tragi si elibereaza butucul.
Cum spuneam prima data te uiti pe acolo si o sa-ti dai seama ce si cum.
pixiex05
Test
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.