Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
cannis88
de ceva timp imi uda bujia 2.O schimb, imi merge cea timp bine, dar nu apuc sa merg 5 km ca iar o uda....nu stiu ce sa fac..aveti idee?!?
mihail_73
verifica fisa de la bujia respectiva cu un ohmetru. tre sa aiba cativa kohmi(in jur de 4). daca depaseste 20k trebe schimbata. cu ocazia asta verifica-le pe toate. poti s-o verifici si in mers prin scoaterea capatului de la bujie si apropierea lui de masa sa vezi daca da scanteie dar ai grija sa nu te curentezi. daca fisele sunt bune, schimba capacul de delco, se intampla sa se strapunga izolatorul si sa dea la masa scanteia. asta se poate observa noaptea prin aparitia unui arc electric pe capac delco in zona fisei respective.
daca te hotarasti sa schimbi fisele iti recomand pe cele siliconice gen TESLA
Succes!
cannis88
fisele bujiile si platina sunt noi. am fost azi la un mecanic si mi-a refacut jocul la culbutori ca i s-ar fi parut ca erau cam stransi, insa tot in 3 imi merge..
astept sa o scot la un drum mai intins....sa apuce sa se usuce bujia aia....
gti98
Nu as vrea sa te sperii, dar e posibil sa fie scapare de compresie la cilindrul ala. ("Umezeala" e uleioasa?) Fa-i o masurare de compresie (eu am patit-o!). Daca ai noroc, poate scapi cu o resegmentare, altfel,...setul! (Asta pentru ca inteleg ca ai schimbat bujia, fisele - intre ele - iar capacul...e destul de ieftin, si e bine sa-l ai si ca rezerva...)
Bafta!
anndi
Din ce spui tu acolo cu umezeala e posibil sa fie benzina, adica o supapa nu inchide bine, deci trebuie desfacut motorul. Sau e ulei si e gata setul, deci trebuie desfacut motorul. Cand il desfaci poti sa iti dai seama daca merge numai o segmantare sau trebuie set.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.