Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: alimentare pt drum lung....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
tzepesch
sal....

duminica seara plec la un drum lung si vreau sa bag TopP99+ si octane booster. ce ziceti, e o prostie? la cat ridica cifra ocatanica?

intreb pt ca masina asta a mers si cu benzina de avion de 120. pe cand a fost a tatalui.

sau 99+ si izopropil, o sticla.

ce benz cu cifta ocatanica mare recomandati...? 99+ ma multumeste f mult, dar e posibil sa nimeresc la o benz Petrom la care au facut magarii.
de ex, in solenza am bagat din aviatiei 99+, a mers binisor, iar apoi am alimentat aproape de gol cu carerra 100. si-a schimbat in bine cu mult mersul, fapt ce indica ca 99+ a fost "manarita"


plec cu 1310.
SiloS
Eu as pune de 95 .

Daca as avea prieteni care se ocupa cu asa ceva, as pune benzina furata biggrin.gif .
ydaniel
eu cand am bagata prima si singura oara 99+ a inceput sa mearga motoru prost.si de atunci nu m=am mai atins;)
ArtVandelay
cu ce te incalzeste faptul ca benzina are CO mai mare? ai vreun wrx sti sau vreo honda ?biggrin.gif
tzepesch
nu, dar pur si simplu merge mai fain si consuma si ceva mai putintel...

acu merge f bine si 95 cu octanebooster.

dar daca fac plinu cu premium9 si octane booster, sau plin cu 99+ ies la fel ca pret
ydaniel
octane booster ala de la 2+2?e bun de ceva?
bogdan_90
baga nene de 95 de la omv sau de unde vrei u si o sa faci o economie de bani cat ar fi ea de mica si masina merge fara probleme.ce te complici atata.
dacia_gpg
baga de 95, nu strica orzul pe gaste radmasa.gif
fiderzen
exact, baga de 95 smile.gif.... smile.gif smile.gif)
tzepesch
omk, ok... jeez.

24 Aug 2008, 01:22:
hai, da 1099 si 30 95 merge? tongue.gif glumeam... si eu cred ca tot 95 bag
geopsi
io unu am testat o groaza de aditivi de banzina si daca nu sti sa reglezi avansul dupa ce bagi benzina cu co mai mare nuprea castigi nimic... ca aditiv cele mai bune au fost cele de la casite( casite tune up si buzz octane), astea chiar se fac simtite cateva zeci de km dupa ce le bagi dar din pacate cam asta e tot. 2+2 e un mare fassss.... oricum dacia a fost conceputa sa mearga cu benzina de 98 dar co 98 obti doar din carera 100 sau top 99 plus + aditiv de crestere a cifrei octanice!
ydaniel
la dacie merge f bine super plus 98:) acuma una e 98 cu pb si alta e 98 fara pb:)
tzepesch
acu, avand in vedere ca masina asta are multi km mersi cu CO120, de pe vremuri, cand era a tatalui, nu vad ce i-ar strica 99+ octanebooster
geopsi
nu zic ca o strica, chiar e bine sa bagi, adica oricum benzina top 99+ emai calitativa decat cea de 95.problema e de bani
tzepesch
asa... m-am si intors. plin cu Pr.95 si 1flacon de izopropil ca suspectam ceva apa intrata pe la buson.

consum Buc-Pitesti-Rm. Valcea-Calimanesti-Voineasa-L. Vidra-Voineasa-Bucuresti, 2 persoane, cauciucuri late, 175, 6.3%

pe autostrada 95-100/H pe cruise control
pe serpenetine 40-70/H
pe drum forestier, vreo 50km... 20-60/H

sunt multumit de consumul asta...
ydaniel
eu fara pb95+aditiv pt a compensa lipsa tetraetilului de pb+flacon de injector cleaner:)
ZTV
incearca cu euroluk 98, merge brici, trage f bine, eu cu dacia mea ( motor de 1400 ) am facut un consum de sub 6 % cu euroluk 98 de la LUKOIL, si un consum de vreo 6,5 % cu omv carrera 95.In plus motorul merge mult mai frumos.( e o placere sa asculti radmasa.gif )
ydaniel
voi incerca:) dar eu mai am bonuri valorice de la petrom si asa m-am obisnuit:)smile.gif
diaconuliviu
QUOTE(tzepesch @ 24 Aug 2008, 01:21)
[...]
hai, da 10 99 si 30 95 merge? [...]

Am mai scris undeva, cam asta a fost melanjul optim dintre 99+ si 95FP (8 litri la un plin).. Cu mai mult 99+ a mers prost, puturos.
argon
dupa 4000 de km in 2 saptamani Euroluk 98 e cea mai buna benzina(consum/performanta/comportament) la Dacie, de Petrom sa nici nu mai aud, e un gunoi. Pe locul 2 in topul meu, Carrera 95.

Apropos, producatorul spune la Dacie carburatie benzina CO98 only, sa va dea de gandit...
einstein1984
MErge bine cu Luk, pana se infunda carburatorul.
argon
nu e d'aia de 95, e de 98, cea mai buna a lor, sper sa fie mai buna si dpdv al impuritatilor...o cunostinta a infundat injectoarele la Matiz cu d'aia de 95 huh.gif
ZTV
eu am facut 8500 de km....numai cu Euroluk 98, cred ca cea mai buna solutite pret/calitate/performanta
tzepesch
e bun de tinut minte.

multam fain....
roland
La masinile la care avansul se regleaza manual (de ex. Dacia carburatie), schimbarea tipului de benzina poate fi o problema (incepe sa bata avansul).
La cele cu reglare electronica (injectie) nu mai e o problema.
Acuma, cifra octanica reprezinta rezistenta la detonatie. Masinile sport au o compresie mai mare si de aceea necesita cifra octanica mai mare, ca sa nu faca detonatii (autoaprindere).
Daca bagi intr-o masina benzina cu cifra octanica mai mare decat e recomandat, nu o sa se intample nimica deosebit.
Daca bagi benzina cu cifra octanica mai mica decat e recomandat, senzorul de detonatii (knock sensor) o sa se prinda si o sa reduca din puterea motorului, deci masina va merge mai prost.

Deci, cautati si pe net, articole serioase, benzina cu cifra octanica mai mare nu arde mai bine, nu da putere mai mare. Doar ca nu face autoaprindere atat de repede.
tzepesch
buna si aia.... oricum, place mai mult CO mare.
diaconuliviu
QUOTE(roland @ 3 Sep 2008, 11:19)
[...]benzina cu cifra octanica mai mare nu arde mai bine, nu da putere mai mare. Doar ca nu face autoaprindere atat de repede.

Un amendament: cea cu cifra octanica mai mare dar FARA PB e chiar mai "puturoasa", scade puterea din cauza aditivilor pe baza de alcooli, mai slabi energetic; am mai scris asta pe undeva...
einstein1984
QUOTE(argon @ 3 Sep 2008, 09:08)
nu e d'aia de 95, e de 98, cea mai buna a lor, sper sa fie mai buna si dpdv al impuritatilor...o cunostinta a infundat injectoarele la Matiz cu d'aia de 95 huh.gif
*


Rafinaria e aceiasi, veche de la 1908 sau ceva de genul asta....
tzepesch
uhu, chiar acu euroluk98 e chiar mai ieftina ca 99+. de carerra 100 inca nu ma ating, prea scumpa.
geopsi
oricum eurolukul ala are cam CO 91 in realitate si abia carera 100 are 95... io zic sa faceti cum vreti dar oricum dati banii pe fereastra... si ami e o faza sid e la petrom aun statii unde e super buna benzina si snt statii unde merge nasol de tot...
Cipiotul
QUOTE(geopsi @ 4 Sep 2008, 10:14)
  si ami e o faza sid e la petrom aun statii unde e super buna benzina si snt statii unde merge nasol de tot...
*


gun3.gif Limba Romania sunt asa greu worship.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.