Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Despre notari
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
ionut.tanase
Salut,

Am deschis acest topic pentru ca mi se pare aberant cat de usor si oarecum incorect castiga notarii niste sume de bani (si ce sume wub.gif ).
Cand spun incorect ma refer la tarifele exorbitante pe care acestia le solicita!
Dau un exemplu: pt un teren de 2000 mp intravilan aflat intr-un sat se percepe o taxa notariala de 3400 lei la contractul de vanzare cumparare ph34r.gif Si cum vanzarea este intre rude (si nu este tocmai vanzare smile.gif ) de ce mama dracului trebuie sa ia si notarul 3400 lei??? Eu asta nu inteleg ... De ce pun taxele astea exagerate tinand cont ca rolul lor nu este altul decat sa autentifice niste acte ...
Acelasi fenomen se petrece si la vanzarea unui imobil ...
Mai pe intelesul tuturor: parintii mei se hotarasc sa imi faca act de vanzare cumparare la apartament. De ce notarul trebuie sa incaseze o suma asa mare pentru aceasta "tranzactie" in familie?? Spun "tranzactie" intrucat este limpede ca fiind in familie nu se dau bani ....

Mi se pare o hotie pe fata si ma intrebam asa ... in nemernicia mea .... daca se poate face ceva in acest sens pentru ca nu mi se pare corect ceea ce se intampla.
vijelie
Nu toti banii incasati de notari raman la ei, majoritatea pleaca la stat, ca de-aia sunt notari publici wink.gif
ionut.tanase
Lasa vijelie ca stiu eu cat pastreaza notarul si cat da la stat wink.gif raportul este oarecum egal, iti spun sigur.
Smiley
stai linistit, vijelie, ca si notarii au partea lor, destul de mare.

pt o copie legalizata, de exemplu, in bucuresti cer ~5 ron/pagina. si nici macar nu se uita notarul pe chestia aia, secretara face totul (xeroxatul, aplicatul stampilei, completatul datelor pe stampila).
LC_TM
@ionut: Ai incercat sa vezi daca se poate face donatie? Presupun ca e altceva si nu se taxeaza atata.
ionut.tanase
Eu inteleg ca orice activitate desfasurata trebuie sa iti aduca un castig dar notarii chiar vor sa se imbogateasca din asta?

LC_TM: donatia este un act nesigur deoarece poate fi contestata de orice urmas (copii, nepoti) dupa moartea donatorului si nu imi doresc asta.
Actul de vanzare cumparare este cel mai sigur act.
vijelie
De ce nu?
Tu visezi sa mori sarac cumva?
logan1.5dci
Chestia cu raportul este discutabila, depinde de ce "adaos" (hai sa-i spun asa) au.
Au niste grile, dupa care incaseaza banii pentru stat, restul al lor, bine au si ei impozite pe profit etc.
Stiu ca la (cat am platit eu)90 de milioane(vechi), 60 de milioane ia statul, sume rotunjite. Dar prin acel adaos de care spuneam, suma se poate transforma in 120 milioane, jumate jumate cu statul.

Bani castiga si ei si agentiile imobiliare nu va contrazic.
Aia cu publici nu are relevanta, asa se numesc.
ionut.tanase
QUOTE(vijelie @ 27 Aug 2008, 10:54)
De ce nu?
Tu visezi sa mori sarac cumva?
*



Am impresia ca ai rude notar biggrin.gif
Si acum sa revin la intrebare. E logic si firesc sa iti doresti sa castigi cat mai mult dar ceea ce fac notarii mie mi se pare JAPCA pe fata. Ori ca iti ia notarul "onorariul" ori ca iti baga un hot mana in buzunar in timp ce te deplasezi cu RATB-ul e cam acelasi lucru ...
vijelie
Nu am, altfel aveam o tastatura de aur tongue.gif
Nu poti spune "japca" fiindca e monopol, nu exista concurenta, ci doar senzatia strict personala ca nu ai bani pentru niste acte necesare si legale.
tarzy
QUOTE(ionut.tanase @ 27 Aug 2008, 09:44)
Salut,

Am deschis acest topic pentru ca mi se pare aberant cat de usor si oarecum incorect castiga notarii niste sume de bani (si ce sume  wub.gif ).
Cand spun incorect ma refer la tarifele exorbitante pe care acestia le solicita!
Dau un exemplu: pt un teren de 2000 mp intravilan aflat intr-un sat se percepe o taxa notariala de 3400 lei la contractul de vanzare cumparare ph34r.gif  Si cum vanzarea este intre rude (si nu este tocmai vanzare  smile.gif  ) de ce mama dracului trebuie sa ia si notarul 3400 lei??? Eu asta nu inteleg ... De ce pun taxele astea exagerate tinand cont ca rolul lor nu este altul decat sa autentifice niste acte ...
Acelasi fenomen se petrece si la vanzarea unui imobil ...
Mai pe intelesul tuturor: parintii mei se hotarasc sa imi faca act de vanzare cumparare la apartament. De ce notarul trebuie sa incaseze o suma asa mare pentru aceasta "tranzactie" in familie?? Spun "tranzactie" intrucat este limpede ca fiind in familie nu se dau bani ....

Mi se pare o hotie pe fata si ma intrebam asa ... in nemernicia mea .... daca se poate face ceva in acest sens pentru ca nu mi se pare corect ceea ce se intampla.
*




si intre notari exista concurenta ..... sunt si mai ieftini si mai scumpi
in sumele vehiculate banuiesc ca intra si taxele catre stat .... nu baga notarul in buzunar tot tescalaul

strict de pba ta .... a cui e vina ca tu nu vrei act de donatie? .... a .... vrei sa nu ai pbe in viitor cu ceilati mostenitori? .... mai vrei poate sa suntezi si impozitul la stat? .... asta e viata .... nimic in lume nu prea e pe gratis
logan1.5dci
QUOTE(tarzy @ 27 Aug 2008, 11:00)
.... asta e viata .... nimic in lume nu prea e pe gratis
*





Asa e , urmarile civilizarii, parca mai bine era in copac....nu plateai nimic. biggrin.gif
mad.gif Ma da tu cat le iei la albinele alea? radmasa.gif Tu iti dai seama ce zic ele pe forumul lor de tine?
daniM
QUOTE(ionut.tanase @ 27 Aug 2008, 10:53)
Eu inteleg ca orice activitate desfasurata trebuie sa iti aduca un castig dar notarii chiar vor sa se imbogateasca din asta?

LC_TM: donatia este un act nesigur deoarece poate fi contestata de orice urmas (copii, nepoti) dupa moartea donatorului si nu imi doresc asta.
Actul de vanzare cumparare este cel mai sigur act.
*


Mai sigur decat vanzare-cumparare si mai ieftin este actul de intretinere-nu semai poate baga nimeni.
ionut.tanase
QUOTE(vijelie @ 27 Aug 2008, 10:59)
... ci doar senzatia strict personala ca nu ai bani pentru niste acte necesare si legale.
*



senzatia mea personala este ca e japca wink.gif

QUOTE(tarzy @ 27 Aug 2008, 11:00)
.... a .... vrei sa nu ai pbe in viitor cu ceilati mostenitori? ....
*



tu ai vrea sa ai probleme daca ai fii in locul meu?

QUOTE(daniM @ 27 Aug 2008, 11:15)
Mai sigur decat vanzare-cumparare si mai ieftin este actul de intretinere-nu semai poate baga nimeni.
*



ala cum mai e?
daniM
Te obligi sa iti intretii parintii la batranete,iar ei iti predau tot,; acest act nu poate fii atacat.intereseaza-te!
tarzy
QUOTE(logan1.5dci @ 27 Aug 2008, 10:12)
Asa e , urmarile civilizarii, parca mai bine era in copac....nu plateai nimic. biggrin.gif
  mad.gif Ma da tu cat le iei la albinele alea? radmasa.gif Tu iti dai seama ce zic ele pe forumul lor de tine?
*




eu cu albinele avem o relatie reciproc avantajoasa ...
EU asigur:
- casa;
- transport in zone mai benefice;
- masa in timpuri mai grele;
- protectie contra viespi si altii daunatori
- tratament
- sefa (regina) selectionata

ELE:
- miere - ce este in surplus .... ce sa le fac daca sunt hapsane si aduna mai mult decat au nevoie
- polen - sa nu cumva sa le se aplece daca au cules prea mult
- intepaturi


se vede treaba ca eu pierd in afacerea asta ..... ele au 6 liniute de la mine pe cand eu numa 3
Ov
costa FIX la fel actul de donatie.
Si mie pt un act de donatie de apartament mi-a luat "notarul" (notar+stat=hoti amandoi) 3400RONI
tarzy
QUOTE(ionut.tanase @ 27 Aug 2008, 10:22)
........

tu ai vrea sa ai probleme daca ai fii in locul meu?
........
*



tine mai degraba de propria fire si de educatie dar sincer ..... eu prefer sa evit astfel de pbe cu ai mei frati si sora .... asa ca trag tare sa-mi fac singur casa & cio si sa nu astept sa-mi cada para malaiata de la parinti

am vazut cazuri in care de la astfel de pbe fratii nu si-au vorbit intre ei cateva zeci de ani ..... iar de vazut s-au mai vazut doar la inmormantarii ..... parerea mea ca nimic din lumea asta "materialista" nu ar trebui sa duca la asa ceva
daniM
Da,dar donatia se poate ataca,daca ceilalti se simt neindreptatiti;la intretinere nu au ce comenta
logan1.5dci
QUOTE(tarzy @ 27 Aug 2008, 11:25)
eu cu albinele avem o relatie reciproc avantajoasa ...
EU asigur:
- casa;
- transport in zone mai benefice;
- masa in timpuri mai grele;
- protectie contra viespi si altii daunatori
- tratament
- sefa (regina) selectionata

ELE:
- miere - ce este in surplus .... ce sa le fac daca sunt hapsane si aduna mai mult decat au nevoie
- polen - sa nu cumva sa le se aplece daca au cules prea mult
- intepaturi
se vede treaba ca eu pierd in afacerea asta ..... ele au 6 liniute de la mine pe cand eu numa 3
*




smile.gif te-am adus unde am vrut:

Asa si statul, ar trebui sa aiba grija de noi, pentru taxele pe care le dam, sosele, protectia sociala etc etc, din pacate nu se intampla asa. sad.gif
dcn
Aceeasi problema o am si eu.
Mai exact.
Socrii meu au un teren si o casa de la parinti decedati. Nu s-a facut succesiune si au trecut ceva ani. De aceea trebuia sa plateasca la notar aprox 40 milioane ROL numai pentru succesiune. Mai apoi urma sa ne fie vandut terenul cu casa cu tot mie si sotiei mele. Alti bani la notar.
Rezolvarea?
Din intamplare socrul meu a luat contact cu un avocat care i-a spus cum sa procedeze cu succesiunea. Dai in judecata fictiv pe cineva cu care vorbesti mai inainte. La judecata vrei sa "imparti" cu acel cineva proprietatea respectiva. La infatisarea de la tribunal declara ambele parti ca au azut de acord si prin hotararea judecatoreasca obtii proprietatea pe bunul respectiv, fara a mai merge la notar. Hotararea este definitiva si irevocabila.
Dupa aceea, tot la tribunal socrii mei ne cedeaza mie si sotiei mele terenul si casa. tot prin hotarare judecatoreasca.
Cam asa e teoria avocatului. Daca merge sau nu, nu stiu deoarece prima infatisare este prin septembrie. Costul aproximativ este de sub 10 milioane ROL.
Poate rezolvi ceva tot in genul asta.
Sper ca m-ai inteles. biggrin.gif
Ov
QUOTE(daniM @ 27 Aug 2008, 11:30)
Da,dar donatia se poate ataca,daca ceilalti se simt neindreptatiti;la intretinere nu au ce comenta
*



la mine s-a chemat donatie cu scutire de raport, adica in cazul unei eventuale succesiuni nu sunt obligat sa pomenesc de apartament wink.gif.

In rest, donatia e la fel de atacabila in instanta ca si un contract de vanzare cumparare intre rude de gradul 1
tarzy
hai ca nu vreau sa ajungem la diverse ..... dar intr-o tara care o tine de cativa ani in "Marea asfaltare" si in care mai mult de jumatate din populatie este "asistata social" mai mult sau mai putin ..... eu zic ca e cel putin exagerat sa afirmam ca nu se intampla asa

a ..... ca statul nu foloseste bani echitabil si corect .... e altceva .....

ca in marea majoritate a cazurilor ii risipeste ..... iara-si .... alta discutie

ionut.tanase
De la ce am plecat si unde s-a ajuns ....
Haideti sa reluam problema enuntata in primul post si sa nu mai particularizam discutia pentru ca in ritmul asta nu mai ajungem niciunde ...
logan1.5dci
Cer scuze ! smile.gif
vijelie
Singura problema enuntata clar a fost ca pe tine te-a cam usturat suma.
Stii bine insa ca nu toti sunt in situatia ta.
Sunt tari in care numai cadastrul costa 10% din valoarea tranzactiei, basca notariatul. Aia ce sa mai zica?
ionut.tanase
QUOTE(vijelie @ 27 Aug 2008, 11:36)
Singura problema enuntata clar a fost ca pe tine te-a cam usturat suma.
Stii bine insa ca nu toti sunt in situatia ta.
Sunt tari in care numai cadastrul costa 10% din valoarea tranzactiei, basca notariatul. Aia ce sa mai zica?
*




Vorbesti de parca nu ai stii in ce tara traiesti .... Intr-o tara in care salariul minim pe economie e cum e si locuintele pentru tineri sunt SF tu imi spui ca sunt tari unde "numai cadastrul costa 10% din valoarea tranzactiei, basca notariatul".
Pai ai uitat sa ne spui despre ce tari este vorba si ce salarii sunt pe acolo wink.gif
Mai mult de atat iti aduc aminte ca in Romania, preturile imobiliarelor au crescut inexplicabil si ca taxele notariale sunt in stransa legatura cu acestea.
Referitor la faza cu usturatul, de curiozitate te intreb: tu chiar esti de acord cu sumele astea?
Inca o data te intreb altfel: esti notar sau doar esti Gica Contra?
vijelie
Pentru alinierea preturilor trebuie sa multumim marilor strategi din fruntea tarii, alte state au stiut sa evite cu anii acest tip de necazuri.
Pe de alta parte, nu e singura modalitate LEGALA prin care cineva ne vara mana adanc in buzunare pentru mai nimic. Alternative sunt?

LE Cand ai platit restaurantul pentru nunta, ai primit vreo chitanta cumva?
Alexu7
QUOTE
Alternative sunt?


Revolutie post-336-1110552449.gif
vijelie
Daca vorbim strict dpdv al fiscalitatii, revolutia din '89 a fost un fiasco total.
tarzy
QUOTE(ionut.tanase @ 27 Aug 2008, 10:43)
Vorbesti de parca nu ai stii in ce tara traiesti .... Intr-o tara in care salariul minim pe economie e cum e si locuintele pentru tineri sunt SF tu imi spui ca sunt tari unde "numai cadastrul costa 10% din valoarea tranzactiei, basca notariatul".
Pai ai uitat sa ne spui despre ce tari este vorba si ce salarii sunt pe acolo  wink.gif
Mai mult de atat iti aduc aminte ca in Romania, preturile imobiliarelor au crescut inexplicabil si ca taxele notariale sunt in stransa legatura cu acestea.
Referitor la faza cu usturatul, de curiozitate te intreb: tu chiar esti de acord cu sumele astea?
Inca o data te intreb altfel: esti notar sau doar esti Gica Contra?
*




cine te opreste sa lucrezi mai mult decat ptr "salariul minim'?
unde scrie ca trebuie sa fii musai propietar de locuinta?
de unde comunismul asta cu "locuinte pentru tineret"?
pretul imobilelor a crescut din motive foarte explicabile - multi vor si au cu ce sa le achite

exista alternative sa eviti taxele la notari .... nu sunt comode si nici sigure 100% dar cum am mai spus .... nimic in lumea asta nu e moca
logan1.5dci
QUOTE(vijelie @ 27 Aug 2008, 11:54)
Daca vorbim strict dpdv al fiscalitatii, revolutia din '89 a fost un fiasco total.
*




Pentru unii da, pentru altii nu.


radmasa.gif Iar ati luat-o pe campii. biggrin.gif
Asta-i soarta acestui topic. laugh.gif
ionut.tanase
Tin sa spun ca exemplul cu parintii din primul post este strict EXEMPLU pentru ca nu ma aflu in aceasta situatie dar poti fi tu, tu sau tu (in loc de "tu" puneti-va fiecare numele wink.gif ). Eu la asta ma refer ... nu toata lumea s-a nascut "copil de bani gata" sa isi permita sa dea cu banii in stanga si in dreapta fara sa-i intereseze de rostul lor.
Mai sunt si oameni (multi ce-i drept) care traiesc din acel salariu mic si carora li "se rupe sufletul" cand trebuie sa dea asa multi bani degeaba.
Da .... DEGEABA pentru ca acest inotari impreuna cu statul ne fura si noi nu avem ce sa le facem.
vijelie
QUOTE(tarzy @ 27 Aug 2008, 10:56)
...
de unde comunismul asta cu "locuinte pentru tineret"?
...
*

In loc sa faci aprecieri eronate in ceea ce priveste politica statelor civilizate in ceea ce priveste aceasta problema, mai bine ai da o fuga pe la ei sa vezi cat "comunism" exista.
Ionut, nu mi-ai raspuns la intrebarea cu localul smile.gif
ionut.tanase
QUOTE(tarzy @ 27 Aug 2008, 11:56)
cine te opreste sa lucrezi mai mult decat ptr "salariul minim'?
unde scrie ca trebuie sa fii musai propietar de locuinta?
de unde comunismul asta cu "locuinte pentru tineret"?
pretul imobilelor a crescut din motive foarte explicabile - multi vor si au cu ce sa le achite

exista alternative sa eviti taxele la notari .... nu sunt comode si nici sigure 100% dar cum am mai spus .... nimic in lumea asta nu e moca
*




sa le luam pe rand:
- nu comentez;
- tu ai vreo proprietate? Daca da - DE CE ?????
- ti-a raspuns vijelie;
- explica-ne si noua te rugam de ce cresc preturile la blocurile vechi de peste 40 de ani; ... ca doar n-or fi ca vinul, cu cat mai vechi cu atat mai scump?
- nimeni nu zice ca la notar trebuie sa fie moca; eu sustin ideea ca sunt exagerate preturile ... citeste cu atentie wink.gif
logan1.5dci
De acord cu Ionut, preturile la stat , notari, agentii imobiliare sunt nu exagerate, foarte foarte exagerate.

Chiar ar merita o revolutie , ca tot aia sunt vinovati , chiar mi-as face costum din vreo 2. radmasa.gif
tarzy
defineste state "civilizate"


<span class='edit'>27 Aug 2008, 11:15:</span>
QUOTE(ionut.tanase @ 27 Aug 2008, 11:05)
sa le luam pe rand:
- nu comentez;
- tu ai vreo proprietate? Daca da - DE CE ?????
- ti-a raspuns vijelie;
- explica-ne si noua te rugam de ce cresc preturile la blocurile vechi de peste 40 de ani; ... ca doar n-or fi ca vinul, cu cat mai vechi cu atat mai scump?
- nimeni nu zice ca la notar trebuie sa fie moca; eu sustin ideea ca sunt exagerate preturile ... citeste cu atentie  wink.gif
*



- nu mira
- am cateva propietati ptr care am muncit si inca mai trebuie sa muncesc cativa ani (vre-o 30) de acum incolo; nu am mostenit (deocamdata) nimic de la nimeni - le am ptr ca mi-am dorit si mi-am permis
- adica ? ..... ce e aia "stat civilizat"?
- preturile la blocuri vechi cresc o data ptr ca nu exista alta alternativa viabila (blocurile noi sunt facute in zone imposibile, cu termene de finalizare foarte elastice, cu modalitati de finatare de asemenea, etc)
- sunt preturi si preturi .... eu am cautat si am gasit diferente de taxe notariale de 100%, in plus .... am mai spus exista si posibilitatea de a evita notarul .... cu avantaje si dezavantaje
ionut.tanase
Daca acum spui ca:
"am cateva propietati ptr care am muncit si inca mai trebuie sa muncesc cativa ani (vre-o 30) de acum incolo; nu am mostenit (deocamdata) nimic de la nimeni - le am ptr ca mi-am dorit si mi-am permis"
si mai sus spuneai:
"unde scrie ca trebuie sa fii musai propietar de locuinta?"

Atunci te intreb: de ce a trebuit sa fii musai proprietar de locuinta ? wink.gif De ce nu stai tu intr-o locuinta cu chirie? Tu cand ai incheiat acte nu te-ai dus la notar?
daniM
Ce intrebare e aia"Ce e ala stat civilizat?"?Nu ai auzit de asemenea state?Un exemplu foarte tare e Suedia unde respectul fata de cetatean si munca lui e la cel mai inalt nivel!
vijelie
Zi-i si ce taxe si impozite au tarile nordice, pana nu fuge la autogara.
tarzy
QUOTE(ionut.tanase @ 27 Aug 2008, 11:22)
Daca acum spui ca:
"am cateva propietati ptr care am muncit si inca mai trebuie sa muncesc cativa ani (vre-o 30) de acum incolo; nu am mostenit (deocamdata) nimic de la nimeni - le am ptr ca mi-am dorit si mi-am permis"
si mai sus spuneai:
"unde scrie ca trebuie sa fii musai propietar de locuinta?"

Atunci te intreb: de ce a trebuit sa fii musai proprietar de locuinta ?  wink.gif  De ce nu stai tu intr-o locuinta cu chirie? Tu cand ai incheiat acte nu te-ai dus la notar?
*



nu a trebuit sa fiu "musai" .... dupa cum am spus .... mi-am dorit si am facut sa fie posibil lucru asta .... nu am pierdut vremea lamentadu-ma ca e scumpa aia .... ca nu-mi da statu ailalta, etc
am fost bineinteles la notar .... nu la primul .... si nici la cel bagat pe gat de banca ..... am alergat .... m-am agitat ..... si am platit (partea lui) cam 1/2 fata de cat ceruse primul.



QUOTE(daniM @ 27 Aug 2008, 11:40)
Ce intrebare e aia"Ce e ala stat civilizat?"?Nu ai auzit de asemenea state?Un exemplu foarte tare e Suedia unde respectul fata de cetatean si munca lui e la cel mai inalt nivel!
*




aha .... iar in acele state TOTI sunt propietari iar taxele notariale si cadastrale sunt subventionate 100% de stat?????!!!!!

ca fapt divers .... in Suedia la petrceri fiecare vine cu bautura la purtator .... pur si simplu accizele la alcool sunt exagerat de mari .... asa ca nu prea se practica sa-ti "cinstesti" invitatii cu altceva decat cu mancare

cu toti ne-am dori sa avem "civilizatie" ca-n Suedia si taxe ca-n Burkina ..... dar ..... nu prea se poate
ionut.tanase
Cati ani ai tarzy?
daniM
Ai fost tu la o petrecere in Suedia si a venit fiecare cu berea de acasa?Sau vorbesti din auzite?Poate confunzi cu Scotia
tarzy
http://www.daciaclub.ro/index.php?showuser=1386

va trebui sa calculezi

La multi ani si tie
ionut.tanase
Asta cu bautura la purtator e cea mai gogonata minciuna pe care am auzit-o radmasa.gif
logan1.5dci
ha ha, nu o luati si voi cum se aude. radmasa.gif


"Dictionar mot-a-mot


ABUZ= (Om) fara buze
APOI= apa mare
BIZAR=zar dublu
MACEL= mac mic
MICROSCOP= scop marunt
SOIOS= de soi
INVIORAT = Prevazut cu vioara
INFOCARE = transformare in foca
IMPRASTIERE = rezultatul procesului prin care betivii se fac prastie
GHINIOANE = varianta moldoveneasca pentru ardelenescul “Bine, Ioane”
LESINA = pe unde merge “le tren”
MERITORIU = teritoriul ocupat de livada de meri
RATEU = pateu din carne de ratza
SCARABEU = cetatean ce locuieste la bloc, la scara a doua; din aceeasi familie de cuvinte se cunosc scaraceu si scaradeu.
TRACTOR = actor cu mult trac
TUTUN = a-a-arma de-de-de a-a-artilerie
TZURTZUR = Sunetul soneriei, iarna
BATALION = fratele mai mic al plutonierului Batal Gheorghe

"
tarzy
QUOTE(daniM @ 27 Aug 2008, 12:32)
Ai fost tu la o petrecere in Suedia si a venit fiecare cu berea de acasa?Sau vorbesti din auzite?Poate confunzi cu Scotia
*



ai fost tu si ai vazut altfel?

eu am informatia de la un coleg de facutlate care a avut o bursa acolo

in plus la un simplu search pe net am gasit:
http://ec.europa.eu/health-eu/doc/alcoholineu_sum_ro_en.pdf

citez:
Studiile asupra “chefurilor” arata
exceptii ocazionale la modelul nord-sud, in particular sugerand ca
Suedia detine rata cea mai redusa a “chefurilor” dintre cele 15
state UE.


QUOTE(ionut.tanase @ 27 Aug 2008, 12:34)
Asta cu bautura la purtator e cea mai gogonata minciuna pe care am auzit-o  radmasa.gif
*



serios ..... eu credeam ca aia cu case moca la tineret e gogonata rau
ionut.tanase
Cine se scuza mai mult se acuza ... dar in fine, ideea topicului era alta ... presupun ca peste cateva posturi o sa ajungem la politica si la fotbal adica exact la ce se pricepe toata lumea ...
vijelie
Sau, mai nou, la tranzactii imobiliare smile.gif
daniM
QUOTE(logan1.5dci @ 27 Aug 2008, 13:37)
ha ha,  nu o luati si voi cum se aude. radmasa.gif
"Dictionar mot-a-mot
ABUZ= (Om) fara buze
APOI= apa mare
BIZAR=zar dublu
MACEL= mac mic
MICROSCOP= scop marunt
SOIOS= de soi
INVIORAT = Prevazut cu vioara
INFOCARE = transformare in foca
IMPRASTIERE = rezultatul procesului prin care betivii se fac prastie
GHINIOANE = varianta moldoveneasca pentru ardelenescul “Bine, Ioane”
LESINA = pe unde merge “le tren”
MERITORIU = teritoriul ocupat de livada de meri
RATEU = pateu din carne de ratza
SCARABEU = cetatean ce locuieste la bloc, la scara a doua; din aceeasi familie de cuvinte se cunosc scaraceu si scaradeu.
TRACTOR = actor cu mult trac
TUTUN = a-a-arma de-de-de a-a-artilerie
TZURTZUR = Sunetul soneriei, iarna
BATALION = fratele mai mic al plutonierului Batal Gheorghe

"
*


ai uitat de traducerea Simonei Senzual:CABANOSI=CEI CARE LOCUIESC IN CABANE
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.