Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Credeti in Dumnezeu?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Andy_ACS
Cred ca ar fi un sondaj interesant.
Va rog sa raspundeti serios.

Bafta!
ag02cws
Da.
SiloS
Eu am votat NU !!!
Nu am crezut niciodata !!!

Cica spunea un tip ca nu-i nici o greseala sa crezi in Dumnezeu iar acesta sa nu existe, dar e chiar nasol ca tu sa nu crezi in Dumnezeu iar el sa existe smile.gif .
logan1.5dci
Recunosc , nu.
Andy_ACS
Respectam parerea fiecaruia. In cazul asta chiar asa e corect, nu e loc de argumentatii, expuneri pompoase, demonstartii (din partea nimanui).

Eu "sunt in dubiu" in ceea ce priveste existenta, insa consider ca multe ideisi indemnuri ale religiei merita respectate, sunt invataminte de bine. (exclud de aici practicile babesti, care nu au legatura cu religia si Dumnezeu).


Bafta!
einstein1984
Da.
Dar tare presimt ca-si baga aghiuta coada, iese flame si se inchide. Asa ca hai sa ramanem la obiect si sa facem posturi scurte.
marksman
QUOTE(SiloS @ 27 Aug 2008, 16:49)

Cica spunea un tip ca nu-i nici o greseala sa crezi in Dumnezeu iar acesta sa nu existe, dar e chiar nasol ca tu sa nu crezi in Dumnezeu iar el sa existe smile.gif .
*



Blaise Pascal a zis-o, daca-mi amintesc bine.
SiloS
Exact . smile.gif
ag02cws
QUOTE(SiloS @ 27 Aug 2008, 16:49)
Eu am votat NU !!!
Nu am crezut niciodata !!!

Cica spunea un tip ca nu-i nici o greseala sa crezi in Dumnezeu iar acesta sa nu existe, dar e chiar nasol ca tu sa nu crezi in Dumnezeu iar el sa existe smile.gif .
*



Daca asta e motivul pentru care nu crezi, inseamna ca nu esti sigur smile.gif
raqzvan
Am bifat NU, pentru ca n-am prieteni imaginari.
Cu Dumnezeu n-am nici o problema (in afara de faptul ca nu cred in existenta lui), dar Biserica ma deranjeaza chiar.
paul_p
Subiectul poate nu ar trebui sa se refere la dumnezeu ci la credinta in general.

1. Care este relatia dintre credinta, religie si biserica?
2. Credinta e totuna cu religia? Religia e totuna cu biserica?
BZN
Nu. Superscurt...
body
Da !
bobo77
DA si nu am dubii...
alex-mun
DA !!!e pacatul vostru ca nu credeti in ceva SFANT, sunt atatea dovezi si atatea marturii ca DUMNEZEU EXISTA !!!!!
paul_p
Avand in vedere numarul relativ mare de sceptici poti exemplifica aratand cateva dintre marturiile la care faci referire?
ZTV
DA
blackdoggy
NU!
Alexu7
al catelea topic, poll e pe tema asta?
toate s-au terminat rapid dupa cateva pedepse.






referitor la subiect, ma abtin.
Andy_ACS
Nu stiu al catelea e, in poll-ul asta nu se vor primi pedepse pentru ca vom fi civilizati si discutiile nu vor avansa.

Desi am scris ca sunt in dubiu, adica nu sunt sigur ca exista sau nu, recunosc ca MI-AS DORI SA EXISTE SI AR FI BINE SA EXISTE DUMNEZEU. Si dupa parerea mea, chiar daca nu ar exista, e bine ca oamenii sa creada in El. In felul acesta esti mai linistit, mai retinut, mai increzator.

Bafta!
SiloS
QUOTE
sunt atatea dovezi si atatea marturii ca DUMNEZEU EXISTA !!!!!


Imi dai si mie 3 exemple te rog ?
V a L y O
Am votat. Nu.
Cocojambo
Eu sunt in dubiu, dar am o singura intrebare: pe Dumnezeu cine l-a creat? Rog sa imi raspunda cei care au raspuns cu Da la intrebarea din titlul topicului. Intreb ca o simpla curiozitate fara nici cea mai mica urma de caterinca sau mai stiu eu ce ....
marksman
QUOTE(Cocojambo @ 29 Aug 2008, 15:39)
Eu sunt in dubiu, dar am o singura intrebare: pe Dumnezeu cine l-a creat? Rog sa imi raspunda cei care au raspuns cu Da la intrebarea din titlul topicului. Intreb ca o simpla curiozitate fara nici cea mai mica urma de caterinca sau mai stiu eu ce ....
*



El e inceputul si sfarsitul, Alfa si Omega.
ady85btz
DA!
Ov
daca n-ar exista ne-ar lua mama dracu' pe toti, si daca ne ia mama dracu' pe toti atunci nu e pt ca nu exista, ci pentru ca suntem noi prea idioti (si aia care cred si aia care nu cred). Am impresia ca lui Dumnezeu i se rupe fix in 14 de cine crede/nu crede. Suntem toti la fel in fata Lui!

am votat "da"
D-FENS
DA,cred in Dumnezeu...Dar nu este de-ajuns sa crezi.In Biblie scrie ca si diavolii cred...si se-nfioara.Credinta trebuie sa se vada in viata de zi cu zi.Mai pe scurt,stam bine la teorie,practica...
emil_t
o chestie tare am vazut pe nationa geographic cred ca la baza tuturor religiilor este ideea de frica de moarte.

religia iti da speranta si de multe ori te ajuta psihic sa treci peste momente, deci da cred dar nu stiu daca cred in tot ceea ce spune o singura religie
Minel
DA !!!
StefanT
DA, pentru ca asa am fost crescut. Si in mod cert asa o sa imi cresc si eu copiii...
raqzvan
Cu alte cuvinte, crezi pentru ca asa ti-au zis parintii cand erai mic?! radmasa.gif Sunt impresionat!
jaf
QUOTE(raqzvan @ 31 Aug 2008, 11:11)
Cu alte cuvinte, crezi pentru ca asa ti-au zis parintii cand erai mic?!  radmasa.gif Sunt impresionat!
*



Ii o diferenta intre Mos Craciun si Dumnezeu, dar tu nu cred ca faci diferenta. huh.gif

On-topic DA! tare si raspicat
SiloS
QUOTE
Ii o diferenta intre Mos Craciun si Dumnezeu


Mos Craciun aduce cadouri, Dumnezeu n-aduce !!! sad.gif
D-FENS
Mai crezi in mos craciun? rolleyes.gif
Andy_ACS
QUOTE(D-FENS @ 29 Aug 2008, 17:47)
DA,cred in Dumnezeu...Dar nu este de-ajuns sa crezi.In Biblie scrie ca si diavolii cred...si se-nfioara.Credinta trebuie sa se vada in viata de zi cu zi.Mai pe scurt,stam bine la teorie,practica...
*



Excelent spus!!! Bravo!

A crede e una, a te comporta corect, moral e alta.
De asemenea sunt multi care nu merg des la biserica dar sunt oameni buni. Asta nu ii face mai putin credinciosi.
Eu as face o diferenta clara intre divinitate (Dumnezeu, Allah, etc) si practicile specifice unei anumite religii, sau mai mult - obiceiurile babesti.

Bafta!
Alex G.
Da, cred, fara dubii. Oricum, degeaba crezi daca nu ai pic de moralitate in viata de zi cu zi. Pana la urma credinta ta se reflecta in faptele tale.

Si cred ca si altii cred in ceva, in vreo entitate suprema, chiar daca-i zice Mohammad, Iisus, Dumnezeu, etc. (primii doi sunt profeti din cate stiu eu, s-ar putea sa ma insel).

La urma urmei, fiecare trebuie sa aiba un crez al sau. Nu prea cred ca religia are vreo treaba cu entitatea asta suprema. Fiecare cult elogiaza Dumnezeul sau dar in esenta cred ca toate se refera la acelasi lucru denominat diferit.

Alex
SSilent
foarte tare omu biggrin.gif


argus
Am votat da. Este adevćrat el existć ca totul suprem
Andy_ACS
@SSilent - interesant filmuletul, il stiam, unele aspecte sunt interesante, dar in multe cazuri exagereaza. El se ia acolo mai mult de religie, de tipicuri, de obiceiuri, etc. Poti sa crezi in Dumnezeu dar sa nu accepti tot ce spune religia.
Am gasit un citat interesant:
Moralitatea inseamna sa faci ceea ce este corect, indiferent ce ti se spune. Religia inseamna sa faci ce ti se spune, indiferent ce este corect. ( Jerry Sturdivant).

Bafta!
Motreanu Sorin
Raspunsul este DA.
logan1.5dci
Era vorba ca e un simplu sondaj rolleyes.gif
za_kristake
rar
romulandu
Da, pentru ca sunt atat de multe intrebari cu atat de putine raspunsuri incat pana la dovedirea contrariului ramane Bunul Nostru Suprem. Ca specie (oamenii) au avut din totdeauna nevoie sa creada in ceva sau cineva, sau poate au fost indrumati sa ... Discutie fara sfarsit. Dumnezeu este Unul indiferent de numele ce-L poarta. Asta imi place sa cred.
vi_escu
Am dubii. Mai degraba nu!
BoR
1)''daca Dumnezeu nu exista si nu crezi in El-nu pierzi nimic
daca Dumnezeu nu exista si crezi in El-nu pierzi nimic
daca Dumnezeu exista si crezi in El-castigi totul
daca Dumnezeu exista si nu crezi in El-pierzi totul''

2)privind ordinea naturii si a Universului,orice om rational isi da seama ca este o fiinta mai presus de ele care le-a creat si vegheaza asupra lor.
raspuns:Da
ydaniel
DA
EinarN
QUOTE(BoR @ 24 Oct 2008, 19:45)
privind ordinea naturii si a Universului,orice om rational isi da seama ca este o fiinta mai presus de ele care le-a creat si vegheaza asupra lor.
īmi pun īntrebarea pe ce cale a luat-o RATIONAMENTUL daca se considera ca O FIINTA poate veghea peste Miliarde de stele, sisteme solare si galaxii, O FIINTA care n-e supravegheaza pe fiecare-n parte.

Hai sa fim seriosi ca astea-s basme de adormit copii.

Daca-l vezi pe undeva, spune-i ca-l invit la o cafeluta si de crezut................NU. Asi crede ca exista cīnd īl vad LIVE si-mi demonstreaza de ce-i īn stare acest...... SUPERMAN MITOLOGIC radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Avīnd un var care e POPA īn München, am avut ocazia sa citesc asa zisa BIBLIE PROFI care e numai pt. ochii teologilor.
Am citit acolo de unii, asa zisii sfinti, CICA au trait 246 de ani........... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Astia..........ori au fost ALIENI ca numai oameni n-au fost, sau a avut loc numaratoarea anilor sub alta forma si un an era defapt o luna.
Sp!ke
Am votat DA. Cred in Dumnezeu, dar nu ca in cred in el ca intr-o minune, ci cred in puterea fiecaruia de a-si rezolva problemele (in fond, la ata se rezuma credinta majoritatii in Dumnezeu, la capacitatea lui de a transforma raul in bine), de puterea fiecaruia de a depasi greutatile s.a. In schimb, NU cred in biserica, in special in Biserica Ortodoxa Romana sad.gif ... De ce? Pentru ca e plina de lingai, oportunisti, parveniti cu dorinta de inavutire, betivi samd... Pe vremuri, preotul era o autoritate in sate si comunitati, acum e unul in plus care ii mulge pe oamenii comunitatii de ultimele resurse!...
EinarN
QUOTE(Sp!ke @ 24 Oct 2008, 20:59)
Pe vremuri, preotul era o autoritate in sate si comunitati, acum e unul in plus care ii mulge pe oamenii comunitatii de ultimele resurse!...
*


Daca oamenii sīnt atīt de credului si prosti, daca se lasa demontati de bani.......... sa fie sanatosi.
sweetboy89
cum sa nu cred! am scapat de cateva accidente. daca nu era Dumnezeu atunci cine :-/ houdini?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.