Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Soluție pentru tratare plastice logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Lostboy
Salutări.
În urmă cu ceva timp am dat cu polish pe mașină pentru anumite zone. Problema este că am folosit un aparat care a împrăștiat pasta ca naiba. blush.gif
În sfârșit, a ieșit ok, cu excepția plasticelor care în timp s-au albit.
Ce pot folosi pentru tratarea plasticelor (ornament exterior portieră, zonă nevopsită spolier față spate, plastic oglindă)?
Precizez că nu sunt albe ....au o culoare negru spre gri....arată aiurea.
Dacă s-a discutat, scuze, am căutat, se poate șterge.
Merci frumos.
Andy_ACS
Exact aceeasi problema o am la Opelul prietenei, manere usi si bandouri "albite" dupa polish.
Am intrebat cativa amici, cineva mi-a recomandat o solutie speciala (a zis ca imi face rost) - nu stiu numele, am mai auzit de silicon (personal nu cred ca ajuta in cazul asta), cola (sunt neincrezator si aici), vopsit cu spray negru (nu ma coafeaza nici solutia asta).
Daca aveti alte solutii mai "comestibile", va rog.

Bafta!
Lostboy
Poate un spray negru mat..nu știu....o să încerc cu cola.
Am încercat cu blush.gif cremă de pantofi și a mers. Se văd negre din nou. Dar pe spoiler, unde este zonă mare de aplicare, se văd urme.
Mă mai gândeam la sigmarom (soluție pentru tratarea suprafețelor din piele) dar nu vreau să iese lucioase plasticele.
A mai încercat cineva cu altceva?
blink.gif
valeriu ciprian
Incearca cu solutie pentru curatat cauciucurile masinii...pe suprafete mici merge ...
vali2
eu am folosit silicon pt. cauciucuri ( de care se da la spalatorii auto pe partea exterioara a pneurilor )si am obtinut rezultate bune.
am aplicat pe zona nevopsita a spoilerelor, plasticul oglinzilor si baghetele negre de pe portiere.
daca in rizurile de pe aceste plastice a intrat ceara, s-a uscat si s-a albit, in prealabil eu am frecat cu o periuta pana a diparut albeata si apoi am aplicat siliconul.
bobo77
Vopseste barile total in culoarea caroseriei tongue.gif
YRX
Polishul de pe plasticele nevopsite se poate curata in felul urmator:

1. Neaparat o perie - periuta de dinti este foarte buna.
2. O solutie de curatare care poate fi: -benzina (recomandare Turtle Wax, eu n-am folosit), sampon auto nediluat (direct din sticla), solutie de curatat mustele, solutie de curatat jentile, detergent de vase sau de rufe (dizolvat in apa).

Cu rabdare luati la frecat cu periuta si solutia pe care ati ales-o plasticele pe portiuni mici, apoi cu o carpa curata stergeti-le (urmele de polish se observa numai pe uscat). Dupa ce le-ati curatat aplicati un silicon de plastice.
Pe viitor cand mai polishati masinile folositi un scotch de hartie (cum au vopsitorii) sa protejati plasticele, va scapa de multa munca dupa aia.
ProMotor
La orice spalatorie auto (eu am gasit la petrom) gasesti spuma activa. O diluezi dupa instructiuni (dar nu atat de tare ca si pentru folosirea ei la spalarea intregii masini cu pistolul de apa), iar apoi cu un burete sau cum a zis YRX o perie, si cu solutia respectiva speli prin frecare toate plasticele care apar patate. Dupa asta clatesti foarte bine cu apa toata masina. Ca sa fii sigur ca diluezi cum trebuie ar trebui sa te uiti la instructiunile originale scrise de la sursa de unde iei spuma activa.
Dar exista in benzinarii (petrom si omv) o solutie speciala de curatare/intretinere plastice exterioare. La recipiente cu sprit cum este solutia de curatat tapiterii, ingrijire bord etc.
Daca nu ma insel am folosit marca Arexon. Iesea totul negru perfect pe zonele unde aveam pete albe.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.