Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: masina pana in 2500 de euro
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
ZTV
Am un prieten bun, are cam 2500 de euro in buzunar si vrea sa ia ceva masina cu care sa taraie pana la servici, cumparaturi, weekenduri( inca nu au copii n, numai el si nevasta sa ).....face cam 6-8mii de km pe an. Eu am gasit cateva potential, dar vreau si niste pareri daca se poate.
( nu vrea dacia berlina pt nimic in luma, am gasit in arad cu 2100 de euro dacie in stare f buna din 2001, in 37mii de km )
Masinile ari fi:


1- Opel astra an 1995, 1,6i, servo, geamuri electrice.........175000 km( 1800 euro + 300 taxa )
2 vw golf III an 1994, .......- II -, 1,4 i...........195mii km( 2000 euro + 166 taxa )
3 opel corsa, an 1994, 1,2i.........133mii de km ( 1600 euro + 192 taxa )
4 renault chamade, 1995, 1,7i......210mii de km ( 1900 euro + 560 taxa )
5 daewoo matiz, 2003, 0.8i......56mii km ( 2400 euro + taxa o bere pt mine )
6 dacia supernova, 2002 1,4i ( cred ca asta are si AC ).....67mii de km ( 2600 euro )

Toate masiniile au cam acelasi dotari ( in afara de DSN care cred ca are si AC ), sunt EURO 2.
Eu am dat votul la DSN sau la Matiz, fiind sunt cele mai noi, sunt inmatriculate ( deci fara bataie de cap, spaga la RAR si alte nesimtiri )
Sony
Io as merge pe varianta 6. Da' as fi pregatit sa mai umblu pe la tabla.
emil_t
nush ce sa zic decat matiz parca mai bine supernova, numai uita-te bine la tabla, pe dedesupt sa nu fie ruginita, la uzura pedalelor si la volan, daca lucesc sau volanu nu mai are striiatile comparativ cu centrul volanului eu zic ca are mult mai multi kilometri, eu am luat o data tzeapa hardcore cu o supernova, vopsea lux, interior (curat cel putin), motoru arata bine suna bine, numai am trecut cu vederea uzura foarte tare la volan era plan perfect volanu (bineinteles eram si tanar pe atunci, foarte tanar si nu prea stiam multe la masini) si la primu service avea ceva treaba la kilometraj si numa vedea un cablu prins cu banda izoloatoare, cu toate ca din cate imi aduc aminte ca se misca prima cifra de la kilometraj.
oricum bafta !
ZTV
luni vrea amicul meu sa faca pasul, eu am sugerat DSN sau matiz, totusi sunt masini facute dupa 2000, vw, opelul si renaultul sunt OK, dar au peste 12 ani
ArtVandelay
dar diferenta de calitate e enorma
eu as lua 1
ZTV
vrei sa spui ca un matiz la 5 ani si la sub 60mii km e mai slaba calitativ decat un opel astra de 13 ani si la 170mii de km? Poate daca compari ne noua ambele masini...este mai mult ca sigur, dar asa....? Eu sincer ma indoies, dar in fine nu pot sa ma pronunti ca nu am avut nici matiz nici astra a
ArtVandelay
da o tura cu ambele tipuri de masini, o sa te convingi singur wink.gif
Sony
Bre tzukule, nu te lua dupa aia informati la coltu' blocului! O masina de 15 ani e o masina de 15 ani, chiar daca e opel.
ArtVandelay
am un prieten cu o solenza, are 40k km , troncane din toate incheieturile,scartaie plastice prin ea, scaunele nu se mai regleaza, tot DACIE ramane, am facut un drum de 200km cu opelul astra f al unui prieten de familie, are 180.000 km si il aleg la orice ora in fata dsn/slz wink.gif
cat despre fiabilitate, din 2003 pana acum a schimbat decat consumabile..si oricum piesele la opel sunt mai ieftine ca la dacia-renault

cum sa dai 2600 de euro pe o masina care nu are nici macar servodirectie ? wacko.gif
Sony
QUOTE(ArtVandelay @ 29 Aug 2008, 23:55)
si oricum piesele la opel sunt mai ieftine ca la dacia-renault
*


Radio Sanț!
ionutctn
Cel care are 2500 toti banii nu are bani sa schimbe piese la masina. Cum in banii astia nu poate lua o masina la care nu schimba nimic o perioada importanta de timp, ramane o masina la care piesele sunt mai ieftine. Iti iei de cat iti permti sa intretii.
Sony
QUOTE(ArtVandelay @ 29 Aug 2008, 23:55)
cum sa dai 2600 de euro pe o masina care nu are nici macar servodirectie ?  wacko.gif
*


Simplu!
ZTV
pai nu sta foarte stralucit financiar.................
daniM
Dar un Renault Megane din 97-99,pe la 1800-2100 euro,plus taxa vreo 5-600,nu i-ar place?Ca sunt o gramada si arata mai bine ca Chamade
ArtVandelay
e mai mult de atat taxa la un megane din anii aia, cam dublu
ionutctn
QUOTE(tzuku @ 30 Aug 2008, 00:04)
pai nu sta foarte stralucit financiar.................
*


Atunci variantele 5 si 6 au piesele mai accesibile. Sunt mai pentru buzunarul lui cum se spune.
ZTV
Eu am fost azi cu el la targ si la parcare cu ' pirati', unde sunt masini aduse din afara...sincer am vazut un renault megane cam dubios , si o laguna I la 2200, in rest eraum masini chiar buna ( 1997-2000 cu euro 3 ) dar peste 3000 de euro. Omul nu are de unde mai mult de 2500-2600
daniM
QUOTE(ArtVandelay @ 30 Aug 2008, 00:05)
e mai mult de atat taxa la un megane din anii aia, cam dublu
*


Nu cred,am vazut pe Autovit,motor 1.6i,taxa 650
ArtVandelay
http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php




Taxa specială intrata în vigoare la 01.07.2008 este:

1123.20 EURO 3770.02 RON

pentru motor 1,6 euro 2 vechime 10-11 ani
daniM
Nu stiu cum calculeaza aia,dar stiu ca acum intra in calcul si emisiile Co2,asa ca mie imi iasa la motor 1590 cm,12-13 ani,euro 2-------661 euro,si la 11-12 ani,868 de euro!Si cu 1800 i-ar cam iesi,nu?
andrew14_maverick
Eu as alege Matizul. Am Supernova si imi place motorul ca trage mai bine si are AC, insa bag bani in ea cu nemiluita. Si este ruginita rau, mai ales la oalele de la amortizoarele spate. Cred ca Matizul e mai bun la capitolul intretinere. Restul sunt destul de vechi, la mine argumentul suprem este posibilitatea de a face Casco.
bossake
Parerea mea e sa ia opelul astra F. Intretinerea e destul de ieftina, si eu planuiesc sa imi iau ca a doua masina o astra F. Insa ar fi de preferat sa se duca dupa ea in Germania. Ce aduc romanii in general sunt masini luate pe la 300-400 de euro de acolo. Poate lua una in stare ff buna de acolo la banii lui.

Emisiile de CO2 se iau in calcul doar la masinile EURO3 si EURO4. O alta varianta ar fi cielo care il iei din 96-97 cu 2500 de euro. Daca stai si cauti poti gasi unul ok in banii astia.
dispeceru
QUOTE(andrew14_maverick @ 30 Aug 2008, 00:46)
Am Supernova si...este ruginita rau, mai ales la oalele de la amortizoarele spate.
*


asa e si a mea.
daca amicul tau vrea supernova s-o verifice la sange. dac-o nimereste bine o sa fie foarte multumit de ea.
ZTV
pana acuma locul 1 este matizul, nu vred ca merge el pana in germania dupa masina, nestiind limba, tara.....

30 Aug 2008, 07:59:
Vb cu un domn de afaceri masini SH ( bisnitar de 2 bani ), el a sugerat masinile DSN si Matiz, pt ca masinile care ajung in Romania ( in mare parte aici in TM )sunt cu catalizator scos, surubait, pus in stare de fuctionare provizoriu, si peste 3-4 luni pica in gramada. De exemplu el cumpara un Vectra din '94 cu 400 de euro, aduce in tara, si...chit de fibra de sticla, un mecanic cat de cat, mai baga vreo 400 euro...si il vinde cu 1800-2000.
BlaueCorsa
Intr-adevar, Matizul mi se pare cea mai buna solutie. E o masina relativ noua, fiabila, si mai sigura decat cele din anii '90.
Alexu7
http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=vxzz4nexcq22


o laguna 1.6 din 1998-1999 , nu? wub.gif
ZTV
Alexu7, eu nici nu as sta pe nadul ca sa aleg laguna sau matiz...( nu imi plac masinile clasa mica ) ...dar cat costa intretinerea ma Laguna si cat costa la Matiz?
Alexu7
asta sa ti-o spun nu stiu, posesorii de Renault, poate ne lamuresc smile.gif
ZTV
ehhh, sti si tu ca cea mai scumpa masina la intretinere este: renault, peugeot, citroen
bog70
Am un Matiz modelul E Classe biggrin.gif (ala chel) de 6 ani. Intretinerea m-a dus pana acum undeva intre 400 si 500 de euro (schimburi de ulei, filtre, niste bucse, placute de frana, un cap de bara, etc)....Masina merge foarte bine (in prezent a nevestei) mi-am facut cu ea un concediu in Grecia si nenumarate drumuri prin tara, la bulgari, etc., si n-am avut nicio problema.
In afara de asta tine cont ca ai piese si servisuri pe toate drumurile. Partea mai proasta e ca e mica si ca intra in frana de motor daca dai drumul la aerul conditionat biggrin.gif.

Daca nu te deranjeaza chestiile astea doua eu zic ca e o alegere buna....Bafta la cumparare.....

sorin_f39
SupeRNova mea (ex SupeRNova mea) a ramas in familie. E model 2001, Comfort.
Are acum aproape 115.000 km. Sunt super multumit de masina. Am intretinut-o foarte bine si ea m-a rasplatit pe masura. Mai merg din cand in cand cu ea, pentru ca o tin la ea foarte mult.

Astfel, recomand prietenului tau sa aleaga / sa cumpere SupeRNova.
Indiferent insa ce va alege, sa studieze foarte atent masina inainte de a da banii pe ea.
Marius97fer
si eu dispun de banii astia si ma gandeam la un golf III. in schimb, un var de pe afara isi vinde masina, un rover 25 din 2001, 2500 euro + taxa si ce ma mai costa pe aici...

si eu as recomanda un matiz sau o DSN

rover 25 cam asta ar fi urmatoarea mea masina... insa nu o sa ramana instalatia audio sad.gif
lecar
Off-topic: In Anglia e plin de Rover-uri. Majoritatea au mari probleme la motor. Din cate ziceau ceva mecanici de pe-aici, se pare ca au o problema la design-ul motorului. Dupa o vreme "pica" garnitura de chiulasa. Cand o iei sa te uiti la culoarea apei din vasul de expansiune.

On-topic: DSN, Golf, Matiz, Corsa. In functie de starea fiecarei masini.


ZTV
am gasit cu cateva strazi mai incolo de mine un daewoo cielo, 1998, ac, servo....94mii de km, in stare de functionare buna, consumabilele schimbate, reviziie facute la service autorizate la timp ( dupa anuntul de pe parbriz ), culoare alba, nu prezinta urme de rugina, sau alte probleme.....pret neg 2700 euro

- ce parere aveti?


sorin1983
decat o supernova... mai bine iei un cielo!
Alexu7
QUOTE(Marius97fer @ 30 Aug 2008, 11:17)
rover25 urmatoarea mea masina... insa nu o sa ramana instalatia audio  sad.gif
*




mda si mie-mi place.



topicul asta sa nu se stearga, in primavara si eu voi fi in situatia similara icon_mrgreen.gif




dar un Fiat Bravo, din 97-99 nu-si merita mia de euro ? rolleyes.gif
ZTV
am auzit multe lucruri negative despre FIAT


( un coleg de al meu are Fiat punto din 2001, cu motor de 1,2i sau 1,3i....jur cu mana pe inima ca Dacia mea trage mai bine )
Alexu7
sleep.gif
SiloS
As merge pe Opel Astra ! Piese ieftine, design placut, se conduce frumos, fiabilitate buna.

Golful este o masina putin mai pretentioasa decat Opel si drept urmare pierde in fata Opelului .

Corsa e prea mica .

Renault-ul este Renault si deci iese din calcul ( mai ales ca e renault vechi ) .laugh.gif

Matiz-ul nu este masina, este un pistol cu apa.

Iar de Dacia nu cred ca are sens sa vorbim .

Deci iese castigator Opelul .

Simplu, nu ?
ZTV
- si masina intretinuta dupa vb lui, am facut cateva ture cu ea, e comoda, franele sun OK, servodirectie, AC , masina chiar si arata bine, dar nu prea merge, si in plus m-am uitat in talon,cica scrie ca viteza maxima constructiva e 139 km/h, pana mea la dacia e 146 km/h

( vb despre fiat punto, al colegului de servici )
Alexu7
http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=veajojmpajoo




de asta ! blush.gif




tzuku, viteza aia maxima, nu prea ma incanta, personal, daca ajunge la 100 e de ajuns ph34r.gif
ZTV
da ok, nici eu nu as merge mai mujlt decat 120 km cu ea, numai ca divers, pana mea masina din 2001, si viteza constructiva sa fie mai mica ca la dacie....smile.gif)
bion
Pai atunci Trabi ruuuulzzz biggrin.gif Si il iei cu 200 de iepuroi si cu inca 200-300 schimbi totul in el cool.gif
St
Pai fiatul ala cred ca are motor de 1.2-60Cp, dar tot e putin 136km/h :-?
Ov
n-as lua astra F nici mort
1. motorul injectie monopunct (e chiar aproape identica cu perfuzia de pe berlina, cu observatia ca aia de pe berlina e mai avansata cu o generatie radmasa.gif)
2. tabla VARZAAAAAAAAAAAAA !!!!

si io sunt cam in aceeasi dilema, diferenta e ca eu vreau o masina mica, 90% adusa de afara. In banii astia optiunile ar fi (in ordinea preferintelor): lupo, ka, twingo

lupo imi place tare mult, dar nu prea gasesc la banii astia o masia in firea ei, plus ca am auzit ca are tabla de aluminiu (?) si ca cica nu prea se indreapta (n-am inteles cum vine asta, dar ma rog).
ka iar imi place cum arata dar sta cam prost la securitate (cel mai prost dintre cele 3)
twingo, smile.gif si asta imi place cum arata, dar ma cam sperie eventualele preturi made by reno
ZTV
pe mine am sperie sa aduc o masina din afara, cand o sa merg la intamrictlareo sa dau o caruta de bani ( care nu e neaparat legal ) taxa de prima inmatriculare + taxa de vreificare, omologare, etc care e 300 ron + inca vreo 300 ron spaga ca sa fie incadrat macar in euro 2 + tot circul de inmatriculare.......

( + nu vb germana, daca dau de cineva din garmania care nu vb engleza, maghiara, romana....ce fac? )
SiloS
QUOTE
n-as lua astra F nici mort
1. motorul injectie monopunct (e chiar aproape identica cu perfuzia de pe berlina, cu observatia ca aia de pe berlina e mai avansata cu o generatie radmasa.gif)
2. tabla VARZAAAAAAAAAAAAA !!!!


Motorul ala asa simplu cum e el consuma acceptabil pentru capacitatea lui si e destul de fiabil
Iar tabla, mda, e cam slaba la OPEL .

Ca masina, e mai bun golfuletzul, insa la intretinere sta mai bine OPELUL .

Acum mi-am adus aminte, viitoarul proprietar vrea masina sa o foloseasca putin ( 10.ooo km/an ), deci mai bine golf decat opel .

Daca o lua pentru o folosire intensa, as fi mers pe opel .

In orice caz, NU pentru Dacia, NU pentru Renault (vechi), NU pentru Matiz.
ArtVandelay
este si cu multipunct - X16SEL 1.6 ecotec 100cp (apare prin '95-'96)
cu rugina la aripile din spate au fost probleme la primele masini facute '91-'92...
Ov
decat 1.6 16V de la opel, mai bine imi bag un bat undeva. Motorul ala consuma mai mult ulei decat trabantul si nu vorbesc din auzite ci din stiute (am avut 2 ani un x16xel)
Alexu7
un ford puma !

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=lyai1vwchpdm


spatele seamana cu eclipse icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.