Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce pot sa fac sa duc puterea la roata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Calin_UKU
Nu stiu din ce cauza dar la legale de acuma din 31 august am scos aprox acelasi timp ca si in mai chiar daca am adus modificari cat de cat majore masini
timpul din mai:18.800
timpul de acum: 18:750

1 Sep 2008, 19:35:
are cineva niste idei despre ce poate fi vb unde s-a pierdut puterea?
harry
Salut! nu stiu la ce fel de timpi te referi, dar.... daca micsorezi diametrul rotilor motrice, vei avea o putere mai mare "la roata" vei avea un sprint mai bun, dar o viteza maxima mai mica...
liviu2004
A batut vantul ...
melomanuu
motive ar fi multe... nu ai avut nici o data impresia ca unori masina trage mult mai bine iar alteori ca de abea se taraie. Aici pot intra foarte multe lucruri in calcul. Benzina, uleiul, presiunea atmosferica....
vis-a-vis
Eu zic ca alea 50 de sutimi pot fi efectul si unor unghii netaiate care au incetinit pasarea butonului de cronometru.
djasu82
Monteaza-i tu o turbina care sa-ti asigure 1bar si dupa aceea nu te mai plangi.
C a t a l i n
Dă-i cu praf de mers mai bine...

Dacă tot veni vorba, nu ne zici care-s modificările alea majore?

O fi vorba de încă o mașină din lotul acela cu defecte... Nu e așa că are un țăcănit între scaun și volan?
emil_t
QUOTE(djasu82 @ 1 Sep 2008, 21:37)
Monteaza-i tu o turbina care sa-ti asigure 1bar si dupa aceea nu te mai plangi.
*



rezista motorul la turbina ? si oricum, mai trebuie sa maresti fluxul de apa la motor ca se incalzeste mai tare si presupun si alte modificari.

cum zice MAERSK, parful ala suna bine tongue.gif
Calin_UKU
1. cronometrarea se face cu fotocelule
2. primul timp masina are doar filtrul sport
3. pe masina s-a modificat evacuare cu una de diam marit, buji NGK si remapare
4. Si cei care dau sfaturi aiuria ca nu au ce face mai bine sa taca

1 Sep 2008, 23:56:
si MAERSK sa sti ca nu are nici un tacanit
(nici la propriu nici la figurat) intre scaun si volan
ZappaUKu
i-ati alta biggrin.gif ... era doar o idee blush.gif
deconectat
Evacuarea marita iti da vreo 10 cai, nu?
Bujiile le-am schimbat si eu cu niste brisk (alea vechi aveau peste 20.000 km) si nu am simtit nici o crestere de putere; e drept ca mergea motorul un pic mai rotund dupa ce le-am schimbat, dar la cati km aveau cele vechi, mi se pare normal.
Cu remaparea ma abtin, pentru ca nu am de unde sa stiu ce ti-a scris acolo.
Calin_UKU
djasu82 am vazut 2 posturi ale tale in care vb de turbo si intercooler; ai vreo idee ce inseamna montarea unui turbo si mai ales care sa iti bage si o presiune de 1 bar sau vb asa pt ca ai auzit si tu asa de la x si y.
Calin_UKU
S-am lamurit probelema asa ca TOPIC INCHIS
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.