Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Permis de conducere anulat
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
stig
Salut, in urma cu ceva timp mi-a fost anulat permisul de conducere... Acusi se implineste anul de la hotararea judecatoreasca in baza careia am fost condamnat cu suspendare si o sa pot sa dau examen pt redobandire. Problema mea este ca nu stiu exact ce trebuie sa fac si cum sa procedez....ce acte imi trebuie unde trebuie sa merg...as vrea sa ma lamureasca careva daca se poate.(M-am uitat pe forum si nu am vazut nici un topic de genu asta... daca este deja imi cer scuze)
aditasse
Cred ca pentru "redobandire" trebuie sa faci si scoala, ... sau macar sa ai ceva la mana. Eu stiu ca dosarul pentru examen contine si o fisa data de cei de la scoala de soferi. Cel Mai bine intreaba la cei care elibereaza permise.
Smiley
din ce stiu eu, se ia totul de la capat: legislatie, ore de condus in oras, etc.
logan1.5dci
Din pacate si eu stiu la fel.
bossake
In mod sigur va trebui sa faci din nou scoala de soferi cu tot tacamul, analize, teste etc.

Problema e alta, nu stiu daca ai voie sa dai imediat dupa ce expira pedeapsa. Poate ma insel, insa stiam ca mai sunt 2 ani care trebuie sa treaca dupa ce expira pedeapsa.
Oricum,iti va fi fffffff greu sa iei din nou permisul. Eu cand faceam scoala de soferi, a dat o persoana care la fel avusese pe cazier o fapta penala cu suspendare prin 2002. Desi nu avea legatura cu regimul rutier, saracul baiat isi facuse mutatie in bucuresti special pentru a obtine permisul pentru ca la el in judet nu avea nicio sansa. Era mecanic auto, conducea perfect desi nu mai avusese carnet. Ideea e ca la traseu cand vede politistul cazierul patat sansele sunt aproape nule sa iei. Asta e dispozitia primita de politisti, sa nu prea ii treaca pe cei cu cazier. La tine e si mai nasol, ca ai fapta la regimul rutier.

Oricum e cert ca trebuie sa te duci la scoala de soferi, te vor indruma cei de acolo cu mai multa exactitate cum sta treaba pentru redobandire.
Victoras2001
QUOTE
Art. 116, caci despre el este vorba, mentioneaza conditiile ce trebuie intrunite pentru a se permite unei persoane sa se prezinte si sa sustina examenul in vederea redobandirii unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior.
Prezentarea la un nou examen este conditionata de perioada care a trecut de la data eliberarii condamnatului din penitenciar; de timpul scurs din momentul aplicarii unui act jurisdictional cu efecte asupra pedepsei pronuntate de instanta; de intervalul de timp trecut din momentul in care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere; in fine interdictia pronuntata de instanta cu privire la exercitarea unei profesii sau ocupatii a expirat sau a fost revocata.
’Art. 116 - (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin (1) si art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, daca:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii penale sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
cool.gif a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistitia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule prevazuta de art. 64 lit. c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocata.
(2) Persoana careia i-a fost anulat permisul de conducere, inainte de intrarea in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, ca urmare a savarsirii, intr-un interval de 6 luni de la restituirea permisului de conducere, a unei fapte care atragea suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, se poate prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, fara a fi necesara trecerea vreunui termen de la data aplicarii masurii administrative.
(3) Pentru prezentarea la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, persoana aflata intr-una din situatiile prevazute la lin. (1) si (2) trebuie sa faca dovada ca:
a) este apta din punct de vedere medical si psihologic;
cool.gif nu a fost condamnata prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru una dintre infractiunile prevazute la art. 24 alin (6), cu exceptia cazurilor in care a intervenit una din situatiile prevazute la alin (1). ’

Sursa
dacia_gpg
Cerere scrisa la seful Politiei rutiere care trebuie si aprobata cool.gif
balanel
Ar fi bine sa apelezi la un avocat, ca sa nu cheltui timp si bani aiurea. Inclusiv acesta sa fie martor, in timpul examenului, pentru a se asigura de corectitudinea desfasurarii acestuia.
WNS
Nu exista posibilitatea sa ia avocatul ca martor in timpul examenului.
stig
multumesc de sfaturi...dar deja sunt mai ingrijorat decat eram...oricum faza ca la oras nu o sa fie deloc usor oricat de bine as conduce e oarecum de asteptat...iar cu avocatul nu stiu cat de buna e ideea ...eu ma gandeam mai degraba sa merg la o scoala care se are bine cu anumiti examinatori...si sa dau dreptu cui trebuie...in speranta ca voi revedea din nou cartela roz...
liviu2004
Poate totusi te mai gandesti cu "dreptu".
A l e x
Cred ca e destul de clar ca trebuie s-o iei de la 0 cu permisul, si ti s-a raspuns la intrebare... Dar tu defapt cred ca vrei un pont unde ai putea da o spaga sa treci, asa e ? Te-as ruga sa nu ceri astfel de lucruri pe acest forum.

Mersi, si bafta.
ionut.tanase
QUOTE(stig @ 5 Sep 2008, 21:52)
...eu ma gandeam mai degraba sa  merg la o scoala care se are bine cu anumiti examinatori...si sa dau dreptu cui trebuie...in speranta ca voi revedea din nou cartela roz...
*



Cum poti sa ceri un asemenea sfat pe acest forum mad.gif ?? Pune mana si invata legislatia, invata sa conduci si daca meriti vei avea acea "cartela roz" !!
Eu sunt total impotriva celor ca tine, care iau "cartela roz" pe OUA!! Ai vazut cate accidente mortale se intampla din cauza soferilor care dau spaga sa ia acea "cartela roz" care apropo ... se cheama PERMIS DE CONDUCERE!!

PS: De ce ti-au anulat permisul?
giany911
Asta vroiam sa intreb si eu ...
A l e x
Subtila editare... Mai bine ca n-ai lasat prima intrebare ca riscai un flame.

Oricum, cred ca mergem rau de tot pe aratura. Omul a pus o intrebare, i s-a raspuns, deja o dam in alte discutii...
klaus
S-a raspuns la intrebarea initiatorului.
La intrebarile subtile care ar putea cadea sub incidenta Codului Penal va sfatuiesc sa cautati raspunsuri in alta parte.
Se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.