Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: LCD logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
wionut
salut vreau sa scad intensitatea luminii din spatele lcd-ului de la bordul loganului si nu stiuexact ce trebuie facut. astept raspunsuri si pareri, nu vreau sa fiu criticat de ce vreau sa fac... asta vreau sa fac si gata, multi altii au facut chestii si mai chicioase asa ca eu sper sa iasa bine. vreau pareri de la cei ce stiu foarte bine despre ce vorbesc. eventual postati eventuale schite sau orice m-ar putea ajuta. merci mult si sper sa iasa ceva din topicul asta, iar daca reusim sa gasim o solutie ingenioasa
free_fiber
Pai... stai ca displayul "se da mai incet" cand aprinzi pozitiile. Tu vrei sa fie si mai slab de atat cand ai pozitiile aprinse; sau vrei sa fie mai slab cu ele stinse?
IRONICK
Verifica la dydycom ca el face borduri cu reglaj de intensitate ...
klaus
Din cate stiu si dsign se mai chinuie la dimm-uri variabile.
Oricum, ideea e introducerea unui potentiometru in serie cu alimentarea ledurilor.
liviu2004
Prin alte domenii se mai foloseste si comanda PWM pentru a realiza modificarea intensitatii luminoase.
wionut
dsign ceva ceva cu dimm-urile alea?biggrin.gif
dydycom
in dreptul lcd sunt 6 leduri.acele leduri sunt alimentate prin 3 rezistente ceva mai jos pe placa...le modifici valoarea lor...(le maresti pentru a scadea intensitatea-sugerez 470-680 ohmi)
wionut
merci dydycom dar nu putem face ceva cu care sa reglam (manual din afara bordului in timpul mersului) intensitatea luminii ca la batrana dacie 1310
livium
in locul rezistentelor se poate pune un potentiometru si asa ti-ai facut reglajul intensitatii luminii
dydycom
nu putem pune un potentiometru din mai multe motive...unul ar fi pt ca referinta potentiometrului trebuie stabilizata si atunci mai bine intervi electronic, in plus comanda se face prin procesor, nu direct din pozitie.

eu am facut ceva ...dar nu sunt multumit pt ca lcd si cadranele variaza diferit...mai studiem
$$ilvviu
Rezistentele sunt de aproximativ 1Kohm.
In principiu se pot inlocui cu un potentiometru.
Daca as avea timpul necesar as face smecheria asta, nu mi se pare mare sfaraiala.


L.E. Ma insel cumva si ledurile de la display nu au rezistente? Maine arunc o privire de control pe un bord.
aammmmmmggggggg
dar de ce nu iti faci displayul negativ.Eu am facut asa ceva si sunt foarte multumit,nu mai bate lumina asa de tare.
ianacosti
Led-urile din tabloul de bord sunt comandate PWM.

Cele de la display (cu pozitile aprinse) sunt alimentate la 1 kHz si factor
de umplere 40% iar cele de la cadrane la 2 kHz si factor de umplere 8%.

ssilviu led-urile de la display au rezistenta de 620 ohmi iar cele de la cadrane de 330 ohmi.
mariuscond
Poate ajutã...
____________________________
L.E. @wionut >> NU!
wionut
pt marius

se poate ca in loc de fototranzistorul ala sa punem un potentiometru sa facem manual ce face ala cand bate lumina in capul lui?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.